آموزش عکاسی از مه

مدت زیادی از عمر خود را صرف عکاسی کردم و هنوز چیزی زیباتر و شگفت‌انگیز‌تر از تصاویری با نوردهی طولانی از مه ندیده‌ام. عکاسی از مه بی شک یکی از جذاب‌ترین‌ها و زیباترین ژانرهای عکاسی است. مه بافتی نرم و ابریشمی دارد و همین لطافت، حس بسیار خوبی را به بیننده منتقل می‌کند. به همین دلیل است که عکاسان زیادی در سرتاسر دنیا به دنبال مه می‌گردند تا از آن عکس‌های شگفت‌انگیزی را ثبت کنند.

در این مقاله قصد دارم چهار نکته درباره‌ی عکاسی از مه را برایتان بگویم. این ترفندها به شما کمک خواهند کرد تا عکس‌های بهتری بگیرید و مه را با احساس‌تر و لطیف در عکس‌هایتان ثبت کنید. پس تا انتهای مقاله ” آموزش عکاسی از مه “ همراه من باشید.

آموزش عکاسی از مه

در حقیقت، من در یک خلیج زندگی می‌کنم و ما این نوع مه را ” مه‌های دنبال شونده ” می‌نامیم. آنها هر روز در ساعتی خاص، از محلی خاص عبور می‌کنند و عکاسان برای ثبت این پدیده زمین‌شناسی بی نظیر به آنجا می‌روند. مه می‌تواند فضایی دراماتیک و عرفانی را در عکس به وجود بیاورد. این قطعا بر روی احساسات بیننده تاثیر خواهد گذشت. مه همانند یک حوله یا یک پتوی نرم است و اصولا حس خوبی به بیننده منتقل می‌کند که سرشار از الوهیت، آرامش و راحتی است. همچنین ممکن است اشکال خاصی از مه را در برخورد با مکان‌های مختلف ببینید که با کمی خلاقیت می‌توانید عکس‌های بی نظیری از آنها ثبت کنید.

چالش‌های اصلی در در ژانر عکاسی از مه عبارتند از :

  • مشکلات فوکوس کردن بر روی مه برای بدست آوردن یک تصویر شارپ،
  • جلوگیری از لرزش دوربین ،
  • آماده شدن برای ثبت عکس.

در ادامه نکته‌هایی را برای شما خواهم گفت تا بتوانید مشکلات خود را در عکاسی از مه برطرف کرده و عکس‌های بی نظیری ثبت کنید.

نکته ۱ : مه را پیدا کنید !

این در واقع چالش برانگیزترین مورد در عکاسی از مه است، چرا که شما به عنوان یک عکاس هیچ کنترلی بر روی آب و هوا ندارید و حتی پیش‌بینی دقیق آن نیز ممکن نخواهد بود. بنابراین تنها می‌توان به اخبار هواشناسی از طریق وبسایت‌های معتبر اعتماد کرد که البته احتمال اشتباه وجود دارد، اما این احتمال کم است. می‌توانید اخبار را دنبال کنید تا در صورت پیش‌بینی حجوم مه، به سرعت خودتان را برای عکاسی از آن آماده کنید.

علاوه بر این من از طریق اخبار پیش‌بینی وضع آب و هوای محلی و همچنین توییتر و فیسبوک نیز وقوع مه را دنبال می‌کنم تا به هیچ وجه این رویداد بی‌نظیر و معنوی را از دست ندهم. هنگامی که مه رخ می‌دهد می‌توانید آن را از طریق استریم‌های ویدیویی آنلاین ببینید و شرایط را بررسی کنید. این می‌تواند به شما کمک کند تا اگر ایده‌ای برای عکاسی از مه دارید، آن را به درستی اجرا کنید.

نکته ۲ : به ترکیب‌بندی توجه ویژه‌ای داشته باشید !

به طور کلی، مه می‌تواند هر صحنه خشک و بی روحی را به یک صحنه جذاب و دوست داشتنی تبدیل کند. برای مثال، منظره جنگل که خود یک منظره زیباست، با وجود مه زیباتر هم می‌شود. همچنین وجود مه در ساختمان‌های بزرگ یا سازه‌های قدیمی نیز بسیار جالب خواهد بود. فقط سعی کنید از یک ایده خیلی خوب استفاده کنید تا عکس شما متمایز از سایر عکاسان باشد.

پل گلدن گیت در سانفرانسیسکو، یکی از مکان‌های مورد علاقه من است که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. در طول زمان‌هایی خاص، در طول سال، ابرها پایین می‌آیند و مه تمام سطح پل را پوشانده و تا نزدیکی سطح آب را کاملا پر می‌کند. این یک فرصت عالی برای عکاسی از مه با نوردهی طولانی است که باعث می‌شود حالتی معنوی و البته همانند یک پتوی نرم در تصویر به وجود بیاید.

یکی دیگر از مکان‌های مورد علاقه من کو‌های Tamalpais در کالیفرنیا هستند که تا محدوده زیادی در اطراف آن را تپه‌های کوچک با پوشش گیاهی از درختان سکویا پوشانده است. حرکت مه بر روی درخت‌ها و بافت جالبی که دارد یک منظره فوق‌العاده برای عکاسی می‌سازد.

نکته ۳ : از فیلتر ND استفاده کنید !

فیلترهای کاهنده نور یا ND ( مخفف عبارت Neutral Density ) یکی از ضروری‌ترین وسایل برای عکاسی از مه است. فیلتر ND نیز همچون سایر فیلترها، بر روی میزان نوری که به سنسور دوربین شما می‌رسد، اثر می‌گذارد. این فیلترها معمولا دارای بخشی تیره‌تر هستند که بر روی هیچ فاکتوری بجز حجم نور ورودی اثر نمی‌گذارند.

این فیلترها بافت مه را صاف و نرم و شبیه به ابریشم کرده و منظره را جذاب‌تر می‌کند. زمان روز چگالی فیلتر ND را تعیین می‌کند. چگالی این فیلترها با واحد استاپ مشخص می‌شوند. اگر در نور روز عکاسی می‌کنید، شما نیاز به فیلتری نسبتا تاریک دارید، در حالیکه اگر در جایی که نور کمتری وجود دارد عکاسی می‌کنید، باید از فیلتری روشن‌تر استفاده کنید یا اصلا فیلتر را از روی دوربینتان حذف کنید.

هنگامی که می‌خواهید با استفاده از فیلتر ND عکاسی کنید، ابتدا مطمئن شوید که با استفاده از فوکوس خودکار و بدون وجود فیلتر، فوکوس را تنظیم کنید. سپس دوربین را به حالت فوکوس دستی برده و فیلتر را اضافه کنید. با این کار فوکوس قفل می‌شود. به این ترتیب از فوکوس مناسب برای شات خود مطمئن خواهید شد. همچنین می‌توانید از دکمه فوکوس پشت دوربین استفاده کنید.

علاوه بر این هنگام عکاسی از مه باید به رنگ‌ها و تناسب تنالیته‌های رنگی توجه داشته باشید. برای این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنم مقاله ” سیستم ناحیه‌ای عکاسی انسل آدامز چیست؟ “ را مطالعه کنید. این سیستم یکی از بهترین روش‌ها برای کنترل رنگ و نور در عکس است.

اغلب زمان‌هایی که از یک فیلتر بیش از حد تاریک استفاده می‌کنید، دوربین نمی‌تواند به خوبی بر روی یک نقطه خاص فوکوس کند. همچنین، به دلیل اینکه مه به صورت مداوم در حال حرکت است و بافت خود را تغییر می‌دهد، احتمالا فوکوس خودکار دوربین شکست خواهد خورد. نکته اصلی این است که می‌توانید چیزی را پیدا کنید که حرکت نکند یا بافتش تغییر نکند و نزدیک منطقه مورد نظر برای فوکوس باشد، مثل یک درخت یا کوه. حالا روی آنها فوکوس کرده و قفل کنید و مطمئن باشید که عکستان شارپ خواهد بود.

نکته ۴ : با سرعت‌های مختلف شاتر عکاسی از مه را امتحان کنید !

به طور کلی دو شیوه برای عکاسی از مه وجود دارد که با استفاده از متغیر سرعت شاتر تعریف می‌شود. در هر دو شیوه البته موارد بالا می‌بایست رعایت شود. این دو شیوه عکاسی با سرعت شاتر کم و عکاسی با سرعت شاتر زیاد هستند.

سرعت شاتر کمتر نوردهی طولانی‌تری دارد و بافت مه را نرم‌تر می‌کند و می‌تواند به احساس آرامش و عرفانیت عکس بیافزاید، همچنین مه به صورت گسترده‌تر به تصویر کشیده خواهد شد، چرا که دائما در حال حرکت و تغییر مکان است. اما سرعت شاتر طولانی‌تر بافت ابریشمی مه را از بین برده و آن را همانند پنبه‌های تکه تکه نشان می‌دهد. شما باید هر دو روش را آزمایش کنید تا بهترین عکس را که برایتان حس رضایت به وجود بیاورد ثبت کنید. فراموش نکنید که گاهی نورگیری بیش از حد باعث می‌شود مه حالت اصلی خود را از دست داده و بی ثبات به نظر برسد.

نتیجه‌گیری

امیدوارم این نکات برایتان مفید بوده و الهام بخش بوده باشند و بتوانید با بهره‌گیری از آنها عکس‌های بهتر و جذاب‌تری را از مه ثبت کنید. سخت‌ترین بخش عکاسی از مه ، پیدا کردن مه است و پس از آن باید آزمایش کنید تا یک عکس دلخواهتان را ثبت کنید و به یک نتیجه نهایی عالی برسید.

فیلتر کاهنده نور یا ND می‌تواند مه را نرم‌تر و ابریشمی‌تر کند، به شرط آنکه به موقع و به جا از آن استفاده کنید و به تراکم‌های فیلتر، با توجه به زمان عکاسی در طول روز نیز توجه داشته باشید. بعد از آن باید سرعت‌های مختلف شاتر را امتحان کنید تا نتایجی خوب بدست آورید.

در نهایت توانایی شما در زیبایی شناسی به عنوان یک عکاس، بسیار کمکتان خواهد کرد تا عکس‌های بهتری را ثبت کنید. امیدوارم عکس‌هایی که من از مه در سال‌های گذشته ثبت کرده‌ام و در این مقاله از آنها استفاده کردم، برای شما الهام بخش بوده باشند و با دیدن آنها بتوانید ایده‌هایی بی‌نظیر برای عکاسی از مه پیدا کنید.

فراموش نکنید که نظرات و پیشنهادات خود را در مورد مقاله ” آموزش عکاسی از مه “ با ما در میان بگذارید. همچنین در صورت وجود پرسش، آن را در بخش نظرات همین پست مطرح کنید تا پاسخ دهم. در عکاسی از مه موفق باشید !

میانگین امتیازات ۵ از ۵