آموزش عکاسی از گل؛ چگونه از گلها و گیاهان عکاسی کنیم؟

عکاسی از طبیعت و گیاهان  یکی از پرطرفدار ترین شاخه های عکاسی است . هیچ تردیدی وجود ندارد که با وجود هزارن گونه گل و گیاه در جهان ، شما موضوعات فراوان و متعددی برای عکاسی در اختیار خواهید داشت . چندین روش برای عکاسی از گلها وجود دارد :

  1. گلهایی که در طبیعت وحشی رشد می کنند .
  2. گلهایی که در باغها و گلخانه ها پرورش می یابند .
  3. گلهایی کدر محیط خانه قرار دارند .

عکاسی از هریک از این گروهها روشهای خاص خودش را دارد . این مقاله بیشتر به عکاسی از گلهایی که در طبیعت و حشی و باغها و گلخانه ها پرورش می یابند می پردازد.

آموزش عکاسی از گل؛ چگونه از گلها و گیاهان عکاسی کنیم؟

عکاسی ماکرو چیست؟

رایج ترین روش برای عکاسی از گلها در طبیعت عکاسی ماکرو می باشد. در گذشته عکاسی ماکرو به معنی استفاده از دوربینهای SLR و خریدن لنزهای مخصوص بود که هزینه ای بین صد تا هزاران دلار به دنبال داشت . اما این مساله در مورد دوربینهای دیجیتال فرق می کند. در واقع اکثر دوربینهای دیجیتال ویژگی دارند که به صورت خودکار می توانند روی حالت ماکرو فعال شوند ، حتی برای عکاسی حرفه ای .

در حالت ماکرو شما می توانید تا جایی که امکان دارد از موضوع خود تصویر کلوزآپ زیبایی بگیرید که این حالت در عکاسی از گلها بسیار مهم است . به همین دلیل آیکون یا علامت حالت ماکرو در اکثر دوربینهای دیجیتال به شکل گل لاله است.با استفاده از حالت ماکرو می توانید با فاصله ای 10 تا 20 سانتی متری تا حتی کمتر، از سوژه خود عکاسی کنید.بهتر است برای پیدا کردن این فاصله در دوربین خود به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید. قابلیت نزدیک شدن به یک موضوع از تواناییهای خوب و مفید دوربین است اما این کار محدودیتهایی را هم به دنبال دارد.

یکی از این محدودیتها عمق میدان بسیار کم است. عمق میدان فاصله ای است که هر شیء جلو یا پشت سوژه شما در حالت فوکوس قرار دارد و در حالت ماکرو این فاصله بسیار کم است. در نتیجه بیشتر تصویر تار است اما خود این محدودیت گاهی مفید است و بااین کارمی توانید تمام توجه بیننده را به موضوع مورد نظر خود معطوف کنید.مشکل دوم زمان نوردهی زیاد آن است که البته مشکل حل نشدنی نیست. نور دهی زمانی است که شاتر دوربین برای ثبت تصویر بازمی ماند .

در حالت ماکرو دیافراگم کوچک است و شاتر بایداین نور دهی کم را جبران کند، بنابراین احتمال فریز(freez ) شدن حرکتها بسیار کم است. اگر گل مورد نظر شما در اثر وزش نسیمی حرکت کند یا دستتان در حالت ثابتی نباشد تصویر شما تار خواهد شد.توجه داشته باشید پس از عکاس از گلها ، دوربین خود را از حالت ماکرو خارج کنید.

چون این کار باعث می شود عکسهای بعدی شما تارو مبهم باشند. در برخی دوربینها ، تنظیم حالت ماکرو به صورت مستقل و جداگانه است مثل حالت پرتره . اما در برخی دیگر حالتی مکمل است و با سایر حالتهای تنظیمی فعال می شود . اگر دوربین شما به این صورت عمل می کند بهترین حالت این است که گزینه پرتره را در ارتباط باحالت ماکرو انتخاب کنید.

عکاسی از گلها خارج ازمحیط خانه

اگرمی خواهید از گلهای یک باغ یا گلهای وحشی طبیعت عکاسی کنید ، روزی پر نور اما در عین حال ابری را برای عکاسی انتخاب کنید. زیرا ابرها باعث پخش شدن نور خورشید و در نتیجه ملایم شدن رنگها و سایه ها می شوند . اگر می خواهید روز عکاسی کنید که آسمان صاف و بدون ابر است ، ساعتهای قبل از غروب و بعد از طلوع خورشید مناسب هستند.

در این ساعات رنگها روشن تر بوده و کنترل سایه ها کار آسان تری می باشد. به خاطر داشته باشید از فلاش داخلی دوربین خود هنگام نزدیک شدن به سوژه استفاده نکنید زیرا فیلم بیش از حد نورمی بیند.مراقب باد باشیدنسیم و باد ناگهانی می تواند کار عکاسی از گلها را دشوار سازد ، به خصوص هنگامی که از حالت ماکرو استفاده می کنید. بهترین روش برای به حداقل رساند این تاثیر این است که در میان مسیر وزش نسیم و گل قرار بگیرید. صبور باشید . منتظر بمانید نسیم بخوابد و سپس عکاسی کنید . به یک شات اکتفا نکنید و چندین عکس بگیرید.

تا حد امکان نزدیک شوید

مجبور هستید برای نزدیک شدن به موضوع روی زانو خم شوید ، این کار را بکنید.مطمئن شوید که موضوع تمام صفحه را گرفته است و فقط به خود گل توجه نکنید . برای اینکه تمام گل و شاخه و برگش درتصویر باشند چند سانتی متر به عقب بروید . شاید هم بخواهید از چندین گل عکس بگیرید . توجه داشته باشید که تعداد گلها در عکس عدد فرد باشد: 3 تا 5 گل نسبت به 2 یا 4 گل جلوه بصری بیشتری دارند.

مراقب سایه ها باشید

توجه داشته باشید روی گل مورد نظر سایه ای نیفتاده باشد . به همین خاطر همیشه اشیاء اطرافتان مثل درختها ، سایر گیاهان ، ساختمانها ، حفاظها را در نظر بگیرید.

از سه پایه استفاده کنید

به دلیل اینکه حالت ماکرو احتیاج به زمان نوردهی زیادی دارد ممکن است تصویر شما تار شود ، استفاده از یک سه پایه احتمال این خطارا کاهش می دهد . همچنین با استفاده از سه پایه دیگر لازم نیست برای نزدیک شدن به موضوع روی زانو خم شوید تا حتی روی زمین بخوابید.

بک گراند خود را به دقت انتخاب کنید

اگر رنگها و بافتی که در پس زمینه عکس شما قرار دارند با رنگها و بافت پیش زمینه شباهت داشته باشند ، جلوه بصری عکس از بین می رود حتی اگر دوربین به صورت اتوماتیک روی موضوع فوکوس کند واطراف آن تار باشد.

به محیط زیست احترام بگذارید

از قوانین ومقررات اطاعت کنید . مراقب باشید هنگام راه رفتن به محیط زیست اطراف خود صدمه وارد نکنید. از چیدن گلها در مکانهای عمومی ، پارکها و ممناطق حفاظت شده خودداری کنید. با این کار سایرین نیز می توانند از محیط زیست سالم لذت ببرند.

عکاسی از گلهای باغ

با استفاده از تکنیکهای عکاسی ماکرو می توانید از گلهای یک باغ یا یک پارک عمومی عکاسی کنید . همچنین باغچه های گل نیز جلوه خاصی برای عکاسی دارند. در این صورت باید تنظیم دوربین خود را از حالت ماکرو به لنداسکیپ (land scape ) تغییر دهید تا تصویر بزرگ تری داشته باشید.

عکاسی از گلها در گلخانه

گلخانه ها معمولا نور زیادی در خود جمع می کنند به همین دلیل می توانید از تکنیکهای مشابه در عکاسی خارج از محیط خانه استفاده کنید . اما در اینجا دیگر باد مزاحمتی ندارد . همچنین اگر هوای گلخانه گرم تراز هوای خارج از آن باشد ، پنجره ها بخار می کنند و این حالت باعث پخش شدن نور خورشید و ایجاد شرایط نوری بهتر می شود . همچنین عکاسی در گلخانه این فرصت را فرهم می کند که از گونه های گلها عکاسی کنید ( مثل گل ارکیده) گونه هایی که درمنطقه زندگی شما نمی رویند. هنگام عکاسی مراقب سایه های ایجاد شده از ساختار و تجهیزات درون گلخانه باشید.

عکاسی از گلها در محیط خانه

هنگامی که در محیط خانه عکاسی می کنید کنترل بیشتری روی تکنیکها و روش کارخود دارید . افراد مبتدی می توانند از یک شاخه گل شروع کنند تا روی نور و بک گراند آن تسلط بیشتری داشته باشند . در صورت تمایل می توانید از گلدانهای گل عکس بگیرید.برای این کار مانند موقعیت خارج از خانه از حالت ماکرو استفاده کنید.

برای عکاسی بهتر اطلاعاتی در مورد گلها به دست آورید

یکی از روشهای ارتقاء سطح عکسهای خود جمع آوری اطلاعات از گلها است . باغهای گل ، گلخانه های عمومی ، پارکهای ملی ، حیات وحش حفاظت شده همه مکانهایی هستند که شما می توانید علاوه بر عکاسی اطلاعات مفیدی در مورد گلها کسب کنید . هرچه بیشتر در مورد مکان و زمان رویش گلها بدانید ، عکسهای بهتری خواهید گرفت.عکاسی از گل یکی از بهترین روشها برای تزئین فضای داخلی خانه است . تصاویر قاب شده گلها تکمیل کننده دکور می باشند.

منبع: Chiilick

میانگین امتیازات ۵ از ۵