ممکن است شما هم مانند بسیاری از افراد یک دوربین عکاسى حرفه اى نداشته باشید اما به عکاسی علاقه‌مند باشید!از طرفى امروزه همه ما به دنبال افزایش محبوبیت خود در شبکه هاى اجتماعى ماننداینستاگرام هستیم و به اشتراک گذاشتن تصاویر زیبا یکى از راه‌هاى رسیدن به این اهداف است.شاید اگر سوال کنند مهم‌ترین سبک عکاسی این روزها چه نام دارد؟بی‌شک پاسخ ما عکاسی با موبایل است!

علت این جواب را اینطور می‌توان شرح داد که در ۱۰ سال اخیر بیش‌ترین تصاویر ثبت شده با تلفن همراه بوده است. در هر رده سنی که باشید ممکن است تجربه کار با دوربین DSLR را نداشته باشید، اما حتما با دوربین تلفن همراهتان عکاسی کرده‌اید.

اگر علاقه‌مند به عکاسی هستید اما تنها وسیله‌ی عکاسی شما دوربین تلفن همراهتان است، ۱۰ دقیقه از وقت خود را به مطالعه این مطلب اختصاص دهید و با دنبال کردن ترفندهایی که در این مقاله می‌آموزید؛ عکس‌هایى جذاب ثبت کرده و اطرافیان خود را شگفت زده کنید!

قبل عکاسی لنز دوربینتان را تمیز کنید

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

اولین نکته شاید ساده باشد ولى کم اهمیت نیست!

لنز دوربین شما ممکن است در طول روز در اثر تماس با دست شما و یا وسایل موجود در کیف یا جیبتان و یا حتى به دلیل گرد و غبار هوا کثیف شود. توجه داشت باشید که حتى کوچکترین اثرانگشت روی لنز می‌تواند موجب تارشدن عکس شما شود. اگر از لنز اکسترنال استفاده می‌کنید حتما قبل استفاده با دستمال و کیت مخصوص آن را تمیز کنید.

هنگام عکاسی با موبایل شرایط مناسب را فراهم کنید

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

بعد از یافتن سوژه خود زاویه دید را انتخاب و نور طبیعى را وارد تصویرخودکنید.حتما چندین عکس پشت سرهم بگیریدتا در موبایل بهترین انتخاب کنید

زوم نکنید به سوژه نزدیک تر شوید

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

دوربین‌ تلفن‌های هوشمند قابلیت زوم اپتیکال ندارند؛ بلکه مجهز به زوم دیجیتال هستند و این فورمت زوم موجب پایین آمدن کیفیت نور می‌شود.
بهترین کار این است که تا حد امکان به سوژه نزدیک شوید، چراکه با این‌کار می‌توانید جزئیات بیشترى را ثبت و حاشیه‌هاى اضافى را از تصویر خود حذف کنید.

هنگام عکاسی با موبایل از فلش LED استفاده نکنید

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

استفاده از نور فلاش LED گوشى می‌تواند باعث به وجود آمدن سایه‌هاى ناخواسته و همچنین بازتاب نور روى اجسام تصویر شود.از طرفى این نور رنگ عکس را تغییر می‌دهد و به دلیل فاصله کمى که منبع نور از لنز دوربین در تلفن‌هاى هوشمند دارد، رنگ چشم های سوژه را قرمز می‌کند.

پس بهتر است در روشنایى طبیعى روز و یا در مکانى با روشنایى کافى تصویربردارى کنید و از نور فلاش فقط در تاریکى مطلق استفاده کنید. مطمئناً عکاسی با نور فلاش بهتر از کلاً عکس نگرفتن است! مخصوصاً زمانی که پایِ ثبت‌کردن یک خاطره در میان باشد.

از یک برنامه دوربین کاربردى استفاده کنید

برنامه دوربین گوشى اغلب مى‌تواند انتظارات شما را برآورده کند اما اگر به دنبال گزینه‌هاى متنوع ترى هستید، بهتر است یک برنامه مناسب در گوشى خود داشته باشید تا بتوانید از امکانات بیشترى از جمله تنظیم جداگانه‌ی فوکوس و اکسپوژر تصویر ، تنظیمات فلش و … استفاده کنید.
اپلیکیشن های بسیارى وجود دارد که مى‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، مانند Camera+, Manual, ProCamera, Camera ZOOM و Camera 360 و …

قابلیت HDR

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

تصویربردارى دامنه دینامیک بالا ( High dynamic range imaging ) به شما عکسى با اکسپوژر متعادل در شرایط روشنایى کم می‌دهد، البته گاهى مى‌تواند موجب بیش از حد روشن و غیر طبیعى دیده شدن تصویر شود.
با استفاده از این قابلیت دوربین هم‌زمان چندین تصویر پشت‌سر هم با اکسپوژرهای ( Exposure ) مختلف ثبت می‌کند. سپس آن‌ها را با هم ترکیب مى‌کند و شما مى‌توانید یکى از این عکس‌ها را انتخاب کنید.

مثلا در عکس بالا استفاده از حالت HDR باعث شده پنجره پشت در عکس دیده شود. بهتر است HDR را در حالت خودکار قرار دهید که گوشى خودش زمان استفاده از آن را تشخیص دهد.

هنگام عکاسی با موبایل از سه پایه استفاده کنید

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

یکى از مهم‌ترین مشکلات عکاسى لرزیدن دوربین است ولى ما تا حدى می‌توانیم لرزش دست‌هایمان را کنترل کنیم. اگر می‌خواهید به نهایت کیفیت در عکس‌هایی که با دوربین موبایل ثبت می‌کنید برسید، از یک سه پایه نگهدارنده استفاده کنید.

می‌توانید از هر سه پایه‌ای استفاده کنید، اما باید گیره‌های نگهدارنده گوشی روی سه پایه را به صورت جداگانه تهیه کنید.
سه پایه ها در ابعاد مختلفى به بازار عرضه می‌شوند، شما مى‌‌توانید از سه پایه‌های کوچک‌تر که به‌راحتى در کیف می‌شوند استفاده کنید.

با وجود سه پایه شما می‌توانید در محیط‌ هایى با نور کم عکس‌هایی با کیفیت بالا ثبت کنید.

عکس هاى خود را ویرایش کنید

اگر می‌خواهید یک تصویر منحصر به فرد داشته باشید، استفاده از فیلترها اخرین راهی است که باید به سراغش بروید. درمقابلش بهتر است با استفاده از یک اپلیکیشن ویرایش تصویر در تلفن همراه، به تصاویرتان حال و هواى بهترى دهید.
SnapSeed, Photoshop Express, iPhoto, photofox و VSCO از جمله برنامه‌هاى ادیت عکس هستند که می‌توانید استفاده کنید و  مواردى مثل اشباع رنگ ها، نور، سایه ها، کنتراست، شارپ بودن و بقیه ویژگى‌هاى تصویر خود را تنظیم کنید.

قوانین ترکیب بندی طلایی _ اصول یک سوم

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

وقتی سوژه‌ی عکس درست در وسط کادر باشد، تصویر نهایی کاملاً ایستا به‌نظر می‌رسد و از پویایی آن می‌کاهد. بهترین کار برای پویاکردن تصویر، استفاده از نقاط طلایی یک سوم در عکاسی می‌باشد.

بر اساس قانون یک سوم، سوژه خود را در مرکز کادر قرار ندهید بلکه آن را در قسمت یک سوم از یک سمت کادر قرار دهید تا عکس شما جلوه بیشتری داشته باشد.

این قانون یکی از ساده‌ترین قوانین ترکیب‌بندی در عکاسی می‌باشد، به این شکل که مستطیلی که در آن تصویر قرار می‌گیرد بصورت افقی و عمودی به سه قسمت تقسیم می‌شود و در نهایت ۴ خط و ۴ نقطه تلاقی به دست میاد. این تنظیمات در تلفن‌های هوشمند شما وجود دارد و می‌توانید به قسمت SETTING مراجعه کرده و گزینه GRID را انتخاب نمایید.

کلام آخر برای عکاسی با موبایل

آموزش عکاسی حرفه ای با موبایل

علاوه بر تمام مطالبى که امروز آموختید، فراموش نکنید کسب تجربه مهمترین امر براى پیشرفت در عکاسى است.شما با هر تصویرى که ثبت می‌کنید به نتایج جدیدى دست می‌یابید و به‌مرور ترفند‌هاى عکاسى را فرا می‌گیرید.

خلاقیت و ترکیب رنگ در عکاسی می‌تواند پلی به سوی موفقیت شما باشد! ، پس تا می‌توانید در صفحات اجتماعی موبایل گرافی های مختلف را برسی کنید.

منبع:didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵