عکاسی از انعکاس در آب به نوعی در ژانر انتزاعی قرار می‌گیرد که ساده بنظر می‌آید اما ثبت آن بسیار دشوار است، زیرا تنظیمات دوربین باید به صورت دستی اعمال شود. علاوه بر این چند نکته کلیدی دیگر وجود دارد که برای ثبت یک عکس فوق‌العاده به شما کمک خواهد کرد که در این مقاله به همه‌ی آنها خواهیم پرداخت. در پایان این مقاله شما قادر خواهید بود عکس های بهتری از انعکاس در آب ثبت کنید. پس با ما همراه باشید.

ترفندهایی برای عکاسی از انعکاس در آب
عکاسی در انعکاس
به ترکیب بندی توجه کنید

درست همانطور که در هنگام عکاسی از سوژه‌های دیگر ابتدا ترکیب‌بندی را درست می‌کنید، برای عکاسی از انعکاس هم باید اول باید به ترکیب‌بندی توجه کنید و سوژه را در جای خوبی قرار دهید.

قوانین طلایی ترکیب بندی در عکاسی

سوژه‌های زیادی وجود دارند که تصویر انعکاس آنها در آب بسیار زیبا می‌شود، مانند مناظر جنگلی، چراغ‌های روشن شهر و آبشارها. به طور کلی هر جا که پیوندی میان سوژه و آب وجود داشته باشد برای عکاسیب از انعکاس مناسب است. همچنین انعکاس نور خورشید هنگام طلوع آفتاب یا تصویر ماه در آب های کم عمق ساحلی نیز موضوع خوبی برای عکاسی خلاقانه از انعکاس در آب است.

زاویه دید خود را تغییر دهید

باید زاویه عمودی دوربین خود را به گونه ای تنظیم کنید که ترکیب‌بندی منظمی بین تصویر و انعکاس آن به وجود بیاید زیرا تصویر منعکس شده در آب کاملا همانند تصویر اصلی خواهد بود و باید تعادلی میان آنها برقرار شود تا هم سطح شوند. گاهی اوقات نیز لازم است به سمت راست یا چپ زاویه دوربین را تغییر دهید، خصوصا زمانی که نورپردازی به گونه‌ایست که سایه های جالبی را به وجود می‌آورد.

بگذارید آب آرام شود

برای اینکه بتوانید عکس بهتری از انعکاس اشیاء در آب بگیرید باید آب کاملا بی‌حرکت باشد. البته می‌توانید از سرعت شاتر بیشتر استفاده کنید ولی بهتر است صبر کنید تا موج ها متوقف شوند و سطح آب کاملا همانند آینه شود.

البته بعضی مواقع وجود موج های کوتاه می‌تواند به شما برای ثبت عکس‌های خلاقانه تر کمک کند، برای مثال نور خورشید هنگام طلوع در موج های کوتاه دریا جذاب خواهد بود.

عکاسی در انعکاس
نور کم برای ثبت تصویر انعکاس مناسب‌تر است

سعی کنید از عکاسی از انعکاس آب – یا هر چیز دیگری به عنوان یک قانون کی عکاسی – در طول روز تحت نور شدید خورشید اجتناب کنید، زیرا باعث به وجود آمدن روشنی و سایه‌های تند و تیز می‌شود. بهترین زمان برای عکاسی از انعکاس در آب، اوایل صبح یا اواخر روز است که نور خورشید ملایم و نرم است.

از سه پایه استفاده کنید

یک سه پایه مطمئن هنگام عکاسی از انعکاس و همچنین عکاسی مناظر نیاز است. استفاده از سه پایه به شما کمک می‌کند کادربندی را دقیق‌تر انجام داده و نوردهی را بهتر کنترل کنید. همچنین می‌توانید موقیت دوربین خود را ثبات کرده و با تنظیمات دستی بازی کنید تا نتایج بهتری را بیرید.

تنظیمات دستی را اعمال کنید

ابتدا از یک دیافراگم کوچک در حدود f/11 تا f/5.6 بسته به اندازه سوژه استفاده کنید تا جزئیات بیشتری از طبیعت داشته باشید. همچنین همانطور که قبلا گفته شد می‌توانید از سرعت بالای شاتر برای زمانی که سطح آب موج دارد استفاده کنید تا تار نشود. در نهایت برای تنظیم میزان ایزو سعی کنید از ۴۰۰ یا ۸۰۰ استفاده کنید. زیرا مقدار ایزوی بالاتر از این ممکن است عکس شما را نویزدار کند. اگر عکس شما تاریک شد سعی کنید سرعت شاتر یا دیافراگم را تغییر دهید و ایزو را بالاتر از ۸۰۰ نبرید.

عکاسی در انعکاس
تنظیم نقطه نوردهی دستی

تنظیمات اتوماتیک نوردهی ممکن است قسمت های بازتاب شده را تاریک‌تر از حالت عادی نمایش دهد. برای جلوگیری از این اتفاق نقطه نوردهی را بر روی حالت دستی تنظیم کرده و روی سطح آب قرار دهید. به این صورت نور در قسمت‌های اصلی تصویر و بازتاب آن در آب یکسان خواهد بود.

روی سطح آب فوکوس کنید

در صورت استفاده از یک دیافراگم کوچک به احتمال زیاد تمام قسمنت های تصویر شما شارپ خواهد بود اما اگر می‌خواهید روی یک نقطه خاص فوکوس کنید، با انتخاب حالت دستی فوکوس را روی تصویر منعکس شده در سطح آب قرار دهید تا نهایت میزان شارپ بودن را بدست آورید.

از فیلتر استفاده کنید
در حالی که ایده آل عکاسی از انعکاس این است که تصویر منعکس شده کامل و واضح باشد، اما گاهی ساختارشکنی و نقض قوانین به شما در ساخت تصاویر خلاقانه‌تر و بهتر کمک خواهد کرد. برای اینکه خروجی کار بهتر باشد می‌توانید از فیلترهای ND و یا پولاریزه استفاده کنید.

فیلترهای ND به طور کلی برای کاهش نور استفاده می‌شود. با استفاده از این فیلترها می‌توانید در سول روز و برای هر نوع عکاسی از سرعت شاتر کم‌تر استفاده کنید. همچنین برای اینکه سطح آب را صاف و مخملی ثبت کنید می‌توانید از این فیلتر استفاده کنید و همچنان بازتاب های رنگی فوق‌العاده ای نیز داشته باشید.

فیلتر پولاریزه نیز به شما کمک خواهد کرد تا آسمان را آبی تر ثبت کرده و رنگ‌های درخشان و جذاب‌تری داشته باشید. همچنین نور را نیز در برخی نقاط تا حدی کاهش می‌‍دهد.

منبع:didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵