آموزش عکاسی در شب با گوشی‌ موبایل

عکاسی در شب با گوشی‌های موبایل هوشمند اندروید، گاهی اوقات می‌تواند واقعا چالش برانگیز باشد. برای اینکه بتوانید بدون نقص عکس بگیرید، باید از وجود نور کافی و استفاده از نور فلش در زمان درست اطمینان حاصل کنید.
در برخی موارد استفاده از نور فلش گوشی در زمان نادرست می‌تواند عکس شما را بی‌کیفیت و خراب کند. گرفتن عکس خوب در شب کار غیر ممکنی نیست. شما فقط باید بدانید که چه زمانی از HDR یا نور فلش و دیگر آپشن های گوشی خود استفاده کنید و چطور نور پس زمینه عکس را تنظیم کنید.
با استفاده از 11 راهکار کلیدی و کاربردی که در این مطلب آموزشی از مجله آنلاین مد و فشن جومه ارائه شده، شما قادر به گرفتن عکس‌هایی با کیفیت بهتر توسط گوشی موبایل اندرویدی خود در شب خواهید بود. پس با ما همراه باشید.

1.  اپلیکیشن‌های نوردهی طولانی

نوردهی طولانی، یکی از راه حل های عکاسی در شب با انواع مختلف دوربین‌ها است. در صورتی که قصد دارید در شب با موبایل خود عکاسی کنید، می‌توانید از اپلیکیشن‌های کنترل سرعت شاتر استفاده کنید. اپلیکیشن Manual را برای گوشی‌های IOS و  Manual Camera را برای گوشی‌های اندروید دانلود کنید. به این ترتیب می توانید اختیار سرعت شاتر را در دست خود داشته باشید.

آموزش عکاسی در شب با گوشی‌ موبایل

2.  حالت HDR را روشن کنید.

HDR مخفف High Dynamic Range و به معنای دامنه دینامیک بالا است و میتواند به شما بگوید که تاریک ترین و پرنور ترین قسمت‌های صحنه چقدر باهم تفاوت دارند. این گزینه هنگام عکاسی از مناظر، پس زمینه‌های تاریک و کم نور و پرتره‌ها با نور مستقیم خورشید کاربرد دارد.

هنگام عکسبرداری در مکان‌ هایی که نور کمی دارید نیز باید حالت HDR را روشن کنید. با استفاده از این گزینه در برنامه گوشی‌‌های هوشمند، شما می‌توانید حالت HDR را از قسمت Mode (حالت) برنامه دوربین موبایل خود فعال کنید.

در برخی از گوشی های اندروید گزینه HDR به محض  باز کردن برنامه دوربین قابل مشاهده است.

3.  از تایمر استفاده کنید.

استفاده از تایمر چه در شب و یا حتی در طول روز ایده خوبی است. با استفاده از این گزینه نه تنها زمان کافی برای پیدا کردن بهترین زاویه برای عکاسی را خواهید داشت، بلکه از تار شدن عکس نیز جلوگیری خواهید کرد. گزینه پنج تا ده ثانیه، بهترین انتخاب است و زمان بیشتری برای تصمیم‌گیری به شما میدهد.

4.  نور فلش همیشه راه حل مناسبی نیست.

معمولا استفاده از نور فلش برای عکاسی در شب راه حل مناسبی به نظر می رسد و این ایده به نظر منطقی است، اما همیشه کارساز نیست. به طور معمول زمانی که از نور فلش در شب استفاده می‌کنید، شخص یا جسم مورد نظرتان در عکس بیش از حد روشن و پس زمینه بیش از حد تاریک می‌شود. اما چاره کار چیست؟ سعی کنید از نور موجود در محیط نهایت بهره را ببرید، برای مثال اگر می‌خواهید از دوست خود در زیر چراغ خیابان عکس بگیرید، سعی کنید زاویه خود را طوری نتظیم کنید که بتوانید از نور خیابان برای روشن کرده چهره استفاده کنید نه نور فلش که مستقیم روی صورت او میزند.

5.  گزینه Pro را فراموش نکنید.

وقتی به قسمت Mode در دوربین گوشی خود می روید، گزینه‌ای را به نام “Pro” می‌بینید. هرگز استفاده از این گزینه را فراموش نکنید زیرا به وسیله آن می‌توانید عکس‌های حرفه‌ای و زیبایی در شب بگیرید. با استفاده از این گزینه شما می‌توانید تنظیمات و نوردهی را به صورت دستی تغییر دهید. اگر با اصول اساسی عکاسی آشنایی داشته باشید، به راحتی می‌‌توانید هر آنچه که در این آموزش مطالعه می کنید را به کار بگیرید.

6.  شرایط عکاسی را بسنجید.

برای گرفتن یک عکس عالی در شب، باید حداقل مقداری نور وجود داشته باشد. سعی کنید در مناطقی عکس بگیرید که نور چراغ خیابان، اتومبیل‌ها و غیره کمی وجود داشته باشد. به این ترتیب می توانید نور مورد نیاز جهت عکاسی را تا حدی تامین کنید. اگر در منطقه‌ ای با نور بسیار کم قرار دارید، می‌توانید از نور فلش موبایلتان استفاده کنید اما عکس‌هایی که با استفاده از نور فلش گرفته می‌شوند، کیفیت کاملا خوبی ندارند.

7.  ISO را تا 400 افزایش دهید.

ISO یکی دیگر از تنظیمات دوربین است که سطح حساسیت را به نور موجود را تنظیم می‌کند. هرچه درجه ISO را بالاتر ببرید، تصویر شما روشن‌تر خواهد شد. در گوشی‌هایی که از تنظیمات ISO پشتیبانی می‌کنند، می‌توانید ISO را بر روی 400 برای گرفتن یک عکس فوق‌العاده بدون نیاز به استفاده از فلش تلفن همراهتان تنظیم کنید.

بالاتر بودن ISO همیشه به معنای بهتر و با کیفیت شدن عکس نیست. اگر درجه این گزینه بیش از حد بالا باشد (به عنوان مثال 3200)، بافت تصویر شما درشت‌تر و تارتر می‌شود. برای دسترسی به این گزینه، به تنظیمات دوربین گوشی خود بروید و گزینه ISO را روی 400 تنظیم کنید. اگر گزینه‌ های ضد لرزش (Anti-Shake) و HDR روشن باشند، گزینه ISO غیر فعال میباشد. با خاموش کردن این گزینه ها دسترسی شما به ISO فعال می‌شود.

8.  دوربین خود را ثابت نگه دارید.

لرزش دست هنگام عکاسی یکی از مشکلاتی است که اغلب موجب تار شدن عکس‌هایی می‌شود که با موبایل گرفته می‌شوند، برای جلوگیری از این مشکل، مخصوصا در حالت نوردهی طولانی باید دوربین خود را ثابت نگه دارید. در این مورد، بهتر است از سه پایه مخصوص موبایل استفاده کنید.

9.  عکس کردن از حرکات

یکی از مواردی که در عکس‌هایی که در شب گرفته می‌شوند خودنمایی می‌کند، عکاسی از نور اتومبیل‌ ها است. برای اینکه بتوانید از این نور های در حال حرکت به درستی عکاسی کنید، باید موبایل خود را در حالت نوردهی طولانی قرار دهید و سپس می‌توانید نور‌های درحال حرکت را به زیبایی به تصویر بکشید.

10.  از گرفتن عکس‌های انتزاعی هراس نداشته باشید.

تاریکی می‌تواند مانعی برای گرفتن عکسهای روشن برای شما باشد. اما وجود نوردهی طولانی و امکان ایجاد کنتراست می‌تواند به شما در گرفتن عکس‌های انتزاعی و سورئال کمک کند. از زمینه تاریک برای عکس گرفتن از اشیاء روشن و رنگی استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید عکس‌هایی راز آلود، عجیب و شگفت‌انگیزتر بگیرید.

11.   عکس‌ها را ویرایش کنید.

یکی از ویژگی‌های اپلیکیشن‌های ویرایش عکس،امکان تنظیم نوردهی و کنتراست است. از اپلیکیشن‌هایی مانند EyeEm برای ویرایش عکس‌های خود استفاده کنید. در این اپلیکیشن‌ها هر آنچه که نیاز دارید، در دسترس است.

نتیجه‌گیری

در این مطلب با 11 نکته بسیار کلیدی و کاربردی در زمینه عکاسی در شب با گوشی موبایل اندرویدی آشنا شدید. مطمئنا با استفاده از تنظیمات صحیح، می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری در شب با موبایل خود بگیرید.

این نکات را به خاطر خود بسپارید و هنگام عکاسی به کار ببرید. اما فراموش نکنید که عکاسی کردن در هر زمینه و سبکی که باشد نیازمند تمرین و مداومت و کسب تجربه است تا نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد، حتی اگر عکاسی حرفه ای با گوشی موبایل باشد.

منبع:negativestudio.net

میانگین امتیازات ۵ از ۵