آموزش عکاسی نوزادان: ثبت عکس های زیبا از کوچولوهای زیبا و دوست داشتنی

چیزهای کمی در زندگی هستند که می توانند مانند عکاسی از نوزادان لذت بخش باشند. ثبت لحظات خاص و زیبا از نوزاد، نکات و تکنیک های مخصوص به خود را دارد. نکات ساده زیر را برای آموزش عکاسی نوزادان دنبال کنید تا بتوانید بهترین پرتره را از عضو جدید خانواده بگیرید.

آموزش عکاسی نوزادان

  • در عکاسی از نوزادان زیاده روی کنید!

نوزادان معمولا غیر قابل پیش بینی هستند، پس باید انتظار اوقات تلخی و گریه را داشته باشید. بهتر است که به جای انتظار برای موقعیت یا لحظه مناسب، دوربین را در حالت عکس های متوالی قرار بدهید.

زیرا یکی از آن ۳۰ عکس متوالی ای که گرفته اید، در نهایت بهترین عکس از نوزاد شما خواهد بود.

با فرض این که نور طبیعی مناسبی محیط عکاسی از نوزاد شما را روشن کرده است؛ در این شرایط ISO مناسب ۱۰۰-۴۰۰ خواهد بود که به همراه یک دیافراگم باز (f/2.8-f8) به شما امکان عکاسی با عمق کم را می دهد.

آموزش عکاسی نوزادان: ثبت عکس های زیبا از کوچولوهای زیبا و دوست داشتنی

عکاسی از نوزاد ۱

از نکات مهم در آموزش عکاسی نوزادان ، تنظیم شرایط محیطی بخصوص برای هر پرتره است. این مسئله می تواند کیفیت عکس پرتره شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین از حالت عکاسی متوالی دوربین خود استفاده کنید تا بتوانید در مدت زمانی کوتاه برای مثال ۲ ثانیه، تعداد زیادی عکس را ثبت کنید.

  • نور محیط را کنترل کنید

برای ثبت بهترین عکس از نوزاد، بهتر است در طول روز که مقدار زیادی نور طبیعی موجود است اقدام به عکاسی کنید. نور طبیعی، باعث ایجاد فوکوس نرم و طبیعی مطلوبی روی صورت نوزاد می شود. در صورت امکان از نوری که از پنجره وارد می شود بهره ببرید و از نور مستقیم خورشید اجتناب کنید؛ زیرا علاوه بر ایجاد سایه در نقاط مختلف، برای پوست نوزاد نیز مضر است.

عکاسی از نوزاد ۲

معمولا یک لنز استاندارد ۵۰ میلیمتری برای این نوع عکاسی کفایت می کند. حالت دوربین را از Dial به AV تغییر دهید، ISO بالا و دیافراگم باز مناسب را انتخاب کرده و اجازه دهید دوربین خودش سرعت مناسب شاتر را بکار بگیرد. عموما در آموزش عکاسی نوزادان توصیه می شود که از یک فلش اکسترنال (به همراه یک پخش کننده) استفاده کنید تا تمام نقاط تاریک را برطرف کند. چنین پرتره هایی کاملا یکنواخت و طبیعی جلوه می کنند.

  • لبخند بزن کوچولو!

در هنگام عکاسی از نوزادان، ممکن است نیاز باشد که مقداری ادا بازی دربیاورید تا توجه نوزاد را به خود جلب کنید. برای این کار می توانید شکلک های بامزه درآورید، قایم باشک بازی یا دالی کنید. راه های متنوعی برای نقش زدن خنده روی لب های یک نوزاد وجود دارد. در حالی که برای ثبت کردن عکس پرتره آماده می شوید، آن نیمه خوب و جذاب خودتان را برای حک کردن این خنده به کار بگیرید.

عکاسی از نوزاد ۳

به یاد داشته باشید که برای ثبت این لحظه باید سرعت عمل به خرج دهید. بنابراین از سرعت بالای شاتر ۱/۵۰۰s و حتی بالاتر استفاده کنید. با استفاده از دیافراگم باز  (f/1.8-f/4) هم می توانید عکسی با پس زمینه ی مبهم بگیرید.

  • پس زمینه های ساده

در آموزش عکاسی نوزادان گفته می شود که عکس هر چقدر ساده تر باشد، بهتر جلوه می کند. به هیچ عنوان نیاز نیست که پس زمینه در هم ریخته یا بیش از اندازه روشن باشد.

عکاسی از نوزاد ۴

بهترین شیوه برای گرفتن عکسی از نوزاد که کاملا حرفه ای به نظر برسد، این است که پارچه ای ترجیحا از جنس کتان به رنگ سفید، خاکستری یا بژ را میان دو صندلی گذاشته و آنها را کنار پنجره ای بزرگ در حالی که نوزاد با چند اسباب بازی مشغول است، قرار دهید. حالت دوربین را از Dial به AV تغییر دهید و سایز دیافراگم مورد نظر خود را تنظیم کنید. اگر نور پنجره کافی نیست، می توانید ISO را به مقدار دلخواه افزایش دهید. متر دوربین را بر روی صورت و فوکوس دوربین را بر روی چشم نوزاد قرار دهید.

  • خاطره سازی کنید

برای خاطره انگیز کردن عکس نوزاد، تلاش کنید تا در هنگامی که مشغول بازی و فعالیت یا کنار دوستان و خانواده سرگرم است، او را سوژه عکاسی قرار دهید. خواهران و برادران به خصوص اگر از نظر سنی به هم نزدیک باشند، می توانند رنگ و بوی دیگری به عکس ببخشند. کاری کنید که با هم بازی کنند یا کنار هم غذا بخورند و سرگرم شوند. اصول آموزش عکاسی نوزادان ایجاب می کند که شما به عنوان عکاس عقب بنشینید. تلاش نکنید که به طور مصنوعی ایجاد دوستی و صمیمیت کنید و اجازه دهید کودکان کار خودشان را بکنند و البته عکس ها را در شرایطی بگیرید که مزاحم بازی آن ها نشوید.

عکاسی از نوزاد ۵

کودکان را در محیطی مرتب و خلوت که نور طبیعی زیادی دارد، برای مثال جلوی یک پنجره بزرگ بنشانید. از تنظیمات اتوماتیک دوربین استفاده کنید تا مطمئن شوید عکس در بهترین حالت خود قرار دارد و اجازه دهید دوربین در صورت لزوم از فلش استفاده کند.

  •  ماجراجو باشید

عکس های سیاه و سفید کلاسیک هستند، هرگز قدیمی نمی شوند و برای عکاسی نوزاد ایده آل به نظر می رسند. حالت دوربین را از Dial به AV تغییر دهید و دیافراگم باز مناسبی را برای ایجاد یک پس زمینه ی ملایم و مبهم در عکس انتخاب کنید. حالت Spot metering دوربین را فعال کرده و متر دوربین را بر روی صورت کودک قرار دهید.

عکاسی از نوزاد ۶

وقتی به شیوه ی تک فام عکس برداری می کنید، بهتر است کنتراست محیط را تحت کنترل خود داشته باشید. پس زمینه های سیاه و سفید گیرایی بیشتری دارند و کنتراست در محیط نورانی باعث اضافه شدن کیفیتی دراماتیک به پرتره شما می شود.

  • تنظیمات پیشنهادی

از اصول آموزش عکاسی نوزادان این است که عکاس سریع و بدون معطلی عمل کند. بنابراین بهتر است از شاتر با سرعت بالا و یا ISO بالا استفاده شود. هیچ چیز بدتر از این نیست که عکسی از یک موقعیت خوب بدلیل سرعت پایین شاتر، تار بیافتد.

اگر روشنایی طبیعی روز مناسب باشد، سرعت شاتر ۱/۵۰۰s کافی است، همچنین f/5.6 نیز برای اندازه ی دیافراگم کفایت می کند. این اندازه دیافراگم، به شما این امکان را می دهد که بدون کاهش سرعت شاتر بتوانید پرتره های چشم نوازی بگیرید.

  • تجهیزات پیشنهادی

جدا از یک دوربین خوب، یک لنز ۵۰ میلیمتری ابزار خوبی برای عکاسی از نوزادان است. اگر می توانید لنزی انتخاب کنید که قطر دیافراگم کمتر از f/1.8 داشته باشد تا بتوانید عکس هایی سریع و واضحی بگیرید ( برای مثال f/1.4 یا f/1.8 ).

میتوانید به جای سه پایه های مرسوم، از بالشتک یا دیگر لوازم طبیعی برای استحکام و عدم لرزش دوربین و همچنین پایین آوردن ارتفاع آن تا سطح مناسب عکاسی از نوزاد استفاده کنید. همچنین یک سطح بازتاب دهنده ی نقره ای یا سفید نیز به منظور هدایت نور برای ایجاد کیفیتی ملایم و تملق آمیز، می تواند کمک شایانی کند.

نتیجه گیری

آموزش عکاسی نوزادان فرصت فوق العاده ای برای خلق عکس های زیبا و با ارزش در اختیار عکاس می گذارد، اما به هیچ عنوان سوژه ی راحتی برای عکاسی نیست! در عکاسی از نوزادان همیشه بیش از چیزی که فکر می کنید نیاز دارید عکس بگیرید و مدام برای ساختن و گرفتن پرتره مورد نظرتان در تلاش باشید.

بازیگوش، آزاد و دوستانه رفتار کنید – اگر معذب باشید کودک را نیز معذب می کنید. در نهایت، فراموش نکنید که از کسی کمک بگیرید. بچه ها سینه خیز بازی میکنند، گریه می کنند، نیاز به تعویض پوشک دارند و مسائلی از این قبیل. داشتن یک دستیار می تواند تفاوت زیادی ایجاد بکند و به شما این آزادی را بدهد که بهترین صحنه را ثبت کنید. امید است که این نکات، در آموزش عکاسی نوزادان مفید واقع شود.

برگرفته از: exposureguide.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵