آموزش نورپردازی درعکاسی پرتره

مسئله همیشگی در عکاسی پرتره ، وجود سایه هایی است که ناخواسته با توجه به نور فضا، ایجاد شده که گاهی حسابی دردسر ساز می‌شوند. برای نورپردازی در عکاسی پرتره روش های بسیار جالبی ارائه شده است در این مقاله شما را با محبوب ترین آن ها آشنا خواهیم کرد.

شما به عنوان یک عکاس پرتره ، می توانید با تغییرات کوچک نور ، ویژگی های درونی و حالات فرد را به نمایش بگذارید. اولین نکته برای گرفتن یک عکس پرتره حرفه ای ، انتخاب مناسب نورپردازی در عکاسی پرتره مربوط به چهره سوژه عکاسی است؛ به طور مثال نورپردازی مورد استفاده برای فردی با صورت استخوانی نمی تواند جلوه خوبی به چهره یک شخص چاق بدهد.

برای گرفتن یک پرتره عالی، حداقل به چهار نور اصلی نیاز دارید:
  • نور اصلی یا کلیدی  Key light – Main light
  • نور پرکننده  light Fill
  • نور پشت  Back light
  • نور پس زمینه  Background light

آموزش نورپردازی درعکاسی پرتره

نور اصلی ، پرقدرت ترین نور در عکاسی است که سوژه را روشن می کند و به طور معمول کنار دوربین قرار می گیرد.

نور پرکننده ، نوری است که شدت آن در مقایسه با نور اصلی کمتر است و برای کمرنگ و نرم کردن سایه های نور اصلی استفاده می شود.

نور پشت ، نوری است که از پشت به سوژه تابانده می شود اما امروزه به صورت ریم لایت یا نور حاشیه ای درآمده و تقریبا بالای سر و شانه های سوژه را روشن می کند.

نور پس زمینه ، نوری است که امروزه کاربرد چندانی ندارد اما برای جدا کردن سوژه از پس زمینه هم رنگ، به زمینه تابانده می شود و جلوه خاصی به آن می دهد.

انواع دیگر نورها برای ایجاد حالات خاص در عکس پرتره استفاده می شوند.

نور اصلی باعث ایجاد چندین حالت نورپردازی می شود که در اینجا به بررسی ۸ مورد آنها می پردازیم:

۱- نورپردازی رامبراند Rembrandt Lighting

رامبراند، نقاشی هلندی است که در اثرهایش از این نوع نورپردازی استفاده می کرد؛ به همین خاطر این نوع نورپردازی ، به نام رامبراند شناخته می شود. نورپردازی رامبراند، نیمی از صورت را روشن می کند و در نیم دیگر صورت، مثلثی روشن روی گونه شخص تشکیل می شود.این نورپردازی معمولا برای چهره هایی که گونه های برجسته ای دارند استفاده می شود.

۲- نورپردازی پروانه ای Butterfly Lighting

در این نورپردازی ، سایه بینی باید بالای لب و به صورت نقش یک پروانه بیفتد. نور اصلی باید بالاتر از سوژه و پشت دوربین باشد. این نوع نورپردازی که نقص های چهره شخص را می پوشاند از قدیمی ترین متدهای نورپردازی در سبک پرتره است. در عکاسی از بازیگران کلاسیک هالیوود، از نورپردازی پروانه ای ، بسیار زیاد استفاده می شد؛ به همین خاطر این نوع نورپردازی ، پارامونت لایتینگ (Paramount Lighting) یا نورپردازی برتر هم نامیده می شود. اگر نورپردازی پروانه ای را به همراه یک زاویه دید low angel  ترکیب کنیم به پارامونت لایتینگ دست خواهیم یافت.

۳- نورپردازی لوپ Loop Lighting

در این نورپردازی باید یک سایه کوچکی از زیر بینی ایجاد شود به طوری که اندکی به سمت گونه متمایل شده و سایه بینی، شبیه یک گره کوچک به نظر برسد. در نورپردازی لوپ ، نور با زاویه ۴۵ درجه از بالا و کنار دوربین به سوژه تابانده می شود. اگر شما به چند منبع نور دسترسی ندارید این نورپردازی بهترین انتخاب برای عکاسی پرتره خواهد بود.

۴- نورپردازی صدفی Clamshell Lighting

اگر نور اصلی بالای نور پرکننده قرار بگیرد به نورپردازی صدفی می رسیم که بدون سایه بوده و پرتره تخت به نظر می رسد.

۵- نورپردازی نیمه Half Lighting

در نورپردازی نیمه ، نصف صورت روشن و نصف دیگر تاریک است اما در نیمه تاریک صورت، چشم و پلک باید روشن باشد. معمولا این نوع نورپردازی برای پرتره هنرمندان یا موسیقی‌دان‌ها استفاده می شود. در این نورپردازی منبع نور باید در اطراف و تا حدودی پشت سوژه قرار بگیرد.

۶- نورپردازی سخت Power Lighting

برای داشتن نور سخت لازم است نور کلیدی شما ارتفاعی هم اندازه با ارتفاع بینی سوژه داشته باشد. به این ترتیب یک سایه مثلثی شکل از بینی سوژه روی گونه او می افتد که با یک نور پرکننده قدرتمند باید محو شود.

۷- نورپردازی اسپرت Sport Lighting

در این نورپردازی که بیشتر برای نشان دادن حجم بدن و عضلات ورزشکاران به کار می رود باید نور پشت از دو طرف و از زاویه نزدیک به پشت سوژه تابانده شود.

۸- استفاده از کچ لایت (Catch light)

 حتما در عکس ها به نور موجود در چشمان سوژه ها دقت کرده اید؛ قدرت این نور را دست گم نگیرید. کچ لایت (Catch light) یا نور داخل چشم باعث ایجاد حس زنده بودن تصویر می شود. کچ لایت می تواند به صورت منبعی جدا توسط اسنوت ها به چهره سوژه تابانده شود و یا همان نور اصلی و نور پرکننده باشد. برای داشتن کچ لایت های دایره ای، شکل بهترین راه استفاده از بیوتی دیش است.

منبع:didnegar.com
نویسنده: وانیا صهبا

میانگین امتیازات ۵ از ۵