اجرای تکنیک نامرئی

اجرای تکنیک نامرئی

در مقاله امروز قصد داریم در مورد یک تکنیک فوق‌العاده زیبا که برای عکاسی فشن کاربرد دارد صحبت کنیم: تکنیک مانکن نامرئی.با این تکنیک می‌توانید عکس‌های خیلی بهتری بگیرید که باعث افزایش فروش شما خواهد شد.

به همین خاطر من قصد دارم پشت صحنه تکنیک مانکن نامرئی را به شما نشان دهم. استفاده از این تکنیک باعث می‌شود دیگر نیازی به روتوش تصاویر نداشته باشید.

انواع مدل‌های عکاسی از لباس

عکاسی از لباس‌ها روی زمین

این مدل عکاسی بیشتر در اینستاگرام کاربرد دارد. شما در این نوع عکاسی باید پس زمینه، عناصر موجود در عکس و اکسسوری‌ها را انتخاب نمایید. برای درک بهتر این مدل عکاسی بهتر است از یک پالت رنگی استفاده کنید.

ابتدا سه عنصر اصلی را انتخاب کنید و سپس بسته به آن‌ها اکسسوری‌های دیگر را انتخاب نمائید.

مدل زنده

این نوع عکاسی مانند عکاسی پرتره معمولی است. پس زمینه باید به گونه‌ای انتخاب شود که حواس بیننده را از لباس‌ها پرت نکند و باید علاوه بر رنگ پس زمینه، به بافت آن نیز توجه کنید.

تکنیک مانکن نامرئی

تمام افرادی که به صورت آنلاین لباس می‌فروشند از مانکن برای نشان دادن زیبایی لباس‌های خودشان استفاده می‌کنند. این روش برای فروش آنلاین لباس خیلی به صرفه است و کمک می‌کند لباس‌ها و تیشرت‌های شما شکل خودشان را حفظ کنند.

اما حتی بهترین مانکن هم می‌تواند حواس بیننده را پرت کند. به همین خاطر استفاده از تکنیک مانکن نامرئی به شدت توصیه می‌شود.

مزیت‌ها و معایب تکنیک مانکن نامرئی

مزایا
  • مناسب برای نشان دادن قابلیت‌های لباس مانند دوخت‌های داخلی و..
  • ساده و سریع
  • کمک به مشتری برای تصور کردن لباس‌ها
معایب
  • نیاز به ویرایش و ترکیب‌بندی دوباره
انتخاب مانکن یا مدل زنده

این تصمیم را باید براساس نیازهای خودتان بگیرید. اگر قصد دارید از مانکن استفاده کنید، در نظر داشته باشید که مانکن‌ها انواع مختلفی دارند و شما باید برای لباس‌های مختلف مانکن‌های مختلفی را هم انتخاب کنید. برای مثال مانکن‌ها براساس جنسیت و نوع بدن (پلاس سایز یا معمولی) متفاوت هستند.

انتخاب رنگ مانکن

مانکن با رنگ سفید مات، ایده‌آل‌ترین نوع برای استفاده از تکنیک مانکن نامرئی است. این رنگ هیچ نوری را بازتاب نمی‌دهد و به خوبی با پس‌زمینه سفید ترکیب می‌شود.

انتخاب سایز مناسب

مطمئن شوید که سایز لباس‌ها درست است و به خوبی اندازه مانکن انتخابی شما خواهند بود. اگر لباسی که انتخاب کرده‌اید آستین دارد، مطمئن شوید که آستین‌های آن رو به پائین است و شما نمی‌توانید اجزای داخلی آن را ببینید.

از تمام زوایای ممکن از مانکن عکس بگیرید

این موضوع فقط مربوط به مانکن نیست و حتی برای عکاسی از مدل زنده نیز باید از تمام زوایای ممکن از او عکس بگیرید.

از پوزهای پویا دوری کنید

برای نشان دادن لباس‌ها بهتر است از پوزهای ثابت استفاده کنید.

تجهیزات و لوازم موردنیاز برای عکاسی از مانکن نامرئی

برای اینکه بتوانید با تکنیک مانکن نامرئی عکاسی کنید شما باید به صورت حرفه‌ای با عکاسی استودیویی آشنا باشید. در صورتی که کیفیت تصاویری که می‌گیرید خیلی پائین باشد، این افکت نمی‌تواند کمک خاصی به شما کند. به همین خاطر باید به خوبی بدانید که چطور از تجهیزات خودتان به صورت حرفه‌ای استفاده کنید.

تجهیزات پایه

تجهیزات استانداردی که برای استفاده از تکنیک مانکن نامرئی نیاز دارید عبارتند از مانکن، لباس، دوربین DSLR، سه پایه دوربین، سافت باکس و البته پس زمینه. ابزارهای مدل‌دهی مانند گیره، سنجاق، نوار چسب، اسپری هوا و دستمال کاغذی را فراموش نکنید. از این ابزارها برای اینکه لباس به صورت کاملا چسبان دیده شود استفاده خواهد شد.

محل قرارگیری دوربین

هنگامی که از محصولی عکاسی می‌کنید، باید دوربین را به صورت دقیق در مقابل همان قسمت قرار دهید. برای مثال هنگام عکاسی از یک تیشرت باید دوربین را به صورت دقیق روبروی سینه و برای عکاسی از شلوار، دوربین را هم سطح با مفصل ران قرار دهید.

در صورتی که این اصل را نادیده بگیرید و از زاویه خیلی بالا یا خیلی پائین عکس بگیرید، ظاهر لباس غیردقیق دیده خواهد شد. برای مثال به تصاویر زیر نگاه کنید: یکی از این دو تصویر به درستی ثبت شده است و دیگری این قانون را رعایت نکرده است. خودتان را جای مشتری قرار دهید و با چشم او به این دو عکس نگاه کنید.

نورپردازی

ارزان‌ترین روش برای نورپردازی لباس استفاده از نور طبیعی است. اما داشتن نور اختصاصی باعث می‌شود شما مستقل‌تر باشید و حرفه‌ای‌تر عکاسی کنید. یک ست نور استاندارد برای تکنیک مانکن نامرئی باید شامل پایه، سافت باکس، ریموت تریگر و پک باتری باشد. گران‌ترین نوری که نیاز دارید مونولایت است که می‌تواند تا ۲۰ میلیون تومان قیمت داشته باشد. سافت باکس به شما کمک می‌کند سوژه را به صورت یکدست نورپردازی کنید و با کمک ریموت تریگر هم دوربین را با تمام منابع نور همگام می‌کنید.

تنظیم نور

اگر تجهیزات نورپردازی ندارید، تجهیزات و مانکن را در مقابل پنجره قرار دهید. اما اگر از تجهیزات نورپردازی استفاده می‌کند از تصویر زیر برای قرار دادن درست تجهیزات استفاده کنید.

مانکن خودتان را خیلی نزدیک به پس زمینه قرار ندهید. این کار باعث می‌شود سایه‌های خیلی خشنی ایجاد شود. نور هم باید دقیق بالای مانکن قرار بگیرد. به یاد داشته باشید که نور باید نرم و به خوبی تقسیم شده باشد.

اگر سافت باکس را با زاویه ۴۰ تا ۵۰ درجه قرار دهید، نور را به خوبی بازتاب می‌دهد و تمام جزئیات سوژه را به نمایش می‌گذارد. به این صورت عمق میدان به اندازه‌ای خواهد بود که تمام قسمت‌های سوژه به صورت واضح دیده شود. در صورتی که می‌خواهید نور صحنه را به صورت دستی تغییر دهید، ابتدا باید نحوه کار با نورسنج داخلی دوربین را یاد بگیرید.

تنظیمات دوربین برای استفاده از تکنیک مانکن نامرئی

حتی در صورتی که یک عکاس حرفه‌ای هم باشید، باید تمامی تنظیمات دوربین را به خوبی اعمال کنید.

ایزو: همیشه به یاد داشته باشید که در زمان عکاسی با تکنیک مانکن نامرئی هستید، باید تنظیمات ایزو را روی کمترین مقدار ممکن قرار دهید. تصاویری که با ایزو بالا گرفته می‌شوند نویز زیادی خواهند داشت و نمی‌توانند تمام جزئیات را به خوبی نشان دهند. از یک سه پایه استفاده کنید تا بتوانید ایزو را در کمترین میزان ممکن نگه دارید. به این ترتیب عکس نهایی واضح و شفاف خواهد بود.

دیافراگم: دیافراگم میزان فوکوس و نوری که وارد دوربین می‌شود را کنترل می‌کند. در حالی که f-number کم برای برخی از سبک‌های عکاسی مناسب است، برای تکنیک مانکن نامرئی، f-number شما باید بیشتر از ۱۱ باشد. این کار باعث می‌شود تمام سوژه در فوکوس باشد.

ساخت تصاویر مانکن نامرئی سه بعدی

اول شما باید لباس را به مانکن بپوشانید و از جلو و پشت سر آن عکس بگیرید. سپس باید یک تخته فومی بردارید و لباس را از آن آویزان کنید و دوباره از جلو و پشت آن عکس بگیرید. شما باید این کار را بکنید تا قسمت‌های داخلی لباس هم در عکس نهایی مشخص باشند

ویرایش در تکنیک مانکن نامرئی

بهترین نرم‌افزاری که می‌توانید برای تکنیک مانکن نامرئی مورد استفاده قرار دهید، فتوشاپ است.

ابتدا عکس‌هایی که گرفته‌اید را باز کنید و یک لایه بکگراند ایجاد کنید. از رنگ سفید برای پر کردن این لایه استفاده نمایید. فراموش نکنید تمام لایه‌هایی که می‌سازید را نام‌گذاری کنید. این کار باعث می‌شود همه کارها به درستی انجام شود و وسط کار سردرگم نشوید.

شما می‌توانید با هر کدام از ابزارهای انتخاب که راحت‌تر هستید لباس را انتخاب کنید. می‌توانید از Lasso، Marquee، Magnetic Lasso، Magic Wand، Quick Selection و… استفاده کنید. روی تصویر زوم کنید تا با دقت محصول مدنظر را انتخاب کنید. اگر تصویر را روی یک پس زمینه سفید گرفته باشید، به خوبی می‌توانید مانکن را ببینید و به راحتی آن را حذف کنید. به همین خاطر رنگ سفید برای این تکنیک کاملا مناسب است.

از ابزار Refine Edge برای ماسک کردن محصول استفاده کنید. استفاده از این ابزار برای القاء حس شناور بودن خیلی خوب است. از منو ابزار Refine Edge را انتخاب کنید و محصول را ماسک کنید.

استفاده از تصاویر تخته فومی

ممکن است فکر کنید به این مرحله نیازی ندارید اما نمی‌توانید بدون انجام این مرحله، تکنیک مانکن نامرئی را اجرا کنید. بنابراین یک لایه بکگراند سفید ایجاد کنید، لباس را انتخاب کنید و آن را ماسک کنید.

پس از اینکه تمام مراحل قبلی را برای هر دو عکس انجام دادید، باید عکس‌ها را با یکدیگر تلفیق کنید. برای این کار یکی از تصاویر را روی تصویر دیگر بکشید. سپس مطمئن شوید لایه تصاویر مانکن بالای تصاویر تخته فومی قرار دارند. در غیر این صورت مشکل را رفع کنید و دو عکس را به گونه‌ای روی هم قرار دهید که لبه‌ها روی هم قرار بگیرند.

اکنون شما باید لایه مانکن را مخفی کنید و قسمت‌های ناخواسته را حذف کنید. تخته فومی را حذف کنید تا در مقابل مانکن قرار نگیرد. پس از این باید مطمئن شوید که همه چیز مرتب است. بدین منظور روی لباس زوم کنید و به قسمت‌های گردن و آستین‌ها دقت کنید تا هیچگونه نامنظمی در آن وجود نداشته باشد.

منبع:noornegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵

درباره مدیر سایت :

کارشناس فناوری اطلاعات - مربی و مدرس عکاسی و گرافیک - دارای مدرک آکادمیک عکاسی از دانشگاه هنر تهران - جهاد دانشگاهی