از تابلوهای نقاشی چگونه عکاسی کنیم؟

عکس گرفتن از زیبایی های یک نقاشی فرایندی بسیار راحت و سریع است. برای گرفتن بهترین نتیجه، نقاشی را از قاب بیرون بیاورید، آن را روی دیوار خالی قرار دهید، سپس دوربین و سه پایه خود را در مقابل نقاشی قرار دهید.

دوربین خود را روی بهترین حالت قرار داده و سپس با تایمر عکس بگیرید. این روش ها برای انواع نقاشی ها، از جمله رنگ آب، روغن و اکریلیک مناسب است. عکس های زیبا خود را برای وب سایت ها، فروشنده ها، و یا برای ثبت خاطرات خودتان استفاده کنید.

گام 1 – آماده شدن برای عکس برداری

از تابلوهای نقاشی چگونه عکاسی کنیم؟

1.در صورت امکان نقاشی را از قاب خارج کنید.

شیشه یا چشم انداز در فریم ها باعث بازتاب و درخشش در عکس می شود. این مورد باعث ایجاد مشکل و سختی در دیدن جزییات نقاشی میشود. کادر خود را در مکان مناسبی قرار دهید تا مطمئن شوید که عکسی که میگیرید واقعی ترین حالت ان از نقاشی باشد.

 • در صورت امکان بعد از گرفتن به ان لاک اضافه کنید.لاک زدن نقاشی به ان بازتاب و جلوه خیره کننده ای میدهد.  اگر نقاشی از قبل لاک زده شده میتوانید به سادگی به باقی مراحل پرداخته تا کیفیت عکس گرفته شده را بهبود دهید.
 • اگر نتوانستید نقاشی را از قاب خارج کنید برای کاهش نور ازاردهنده بقیه مراحل را دنبال کنید.

3. دوربین خود را بر روی سه پایه قرار دهید.

این یکی از بهترین روش هایی است که اطمینان حاصل شود که عکس ها با کیفیت بالا هستند، زیرا عکس هایی که با دست گرفته شوند با لرزش دست از کیفیت انها به شدت کاسته میشود. دوربین را به سه پایه وصل کنید تا اطمینان حاصل کنید که دوربین در هنگام عکسبرداری کاملا ثابت باقی می ماند.

 • اگر سه پایه نداشته باشید، به جای آن از چندین کتاب یا  یک جعبه استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها واقعا پایدار و ثابت هستند به طوری خطر افتادن دوربینتان را در پی نداشته باشد. این کار حتی برای عکاسی با گوشی هوشمند نیز گزینه مناسبی است.

4. دوربین را طوری تنظیم کنید که نقاشی 90% عکس را پر کند.

مهم است که عکس در وسط منظره یاب باشد، در غیر این صورت، عکس ممکن است نقاشی با مقیاس واقعی نمایش داده نشود. سه پایه و دوربین را در وسط نقاشی قرار دهید و سپس آنها را به عقب بر گردانید تا نقاشی حدود 90 درصد از صفحه نمایش را پر کند.

 • از گذاشتن فضای خالی زیاد در عکس پرهیز کنید زیرا این کار دیدن نقاشی را سخت تر میکند و همچنین بریدن ان نیز در اینده باعث کاهش کیفیت عکس خواهد شد.
 • اگر نقاشی حالت پرتره داشته باشد شما باید دوربین را 90 درجه بچرخانید تا نقاشی 90% عکس را پر کند.

گام 2 – از بهترین تنظیمات برای گرفتن عکس مورد نظر استفاده کنید.

1. دیافراگم دوربین را روی F8 تنظیم کنید.

دیافراگم بالاتر، مانند f8، تمرکز ایجاد می کند که باعث می شود تصویر روشن و دقیق و با جزییات فراوان باشد. نشانگر در کنار دکمه شاتر را به موقعیت F8 حرکت دهید. این نشانگر معمولا “+” و “-” را کنار آن قرار می دهد. برای مشاهده تعداد دیافراگم از طریق منظره یاب و یا روی صفحه را نگاه کنید. شماره نشان داده شده روی نشانگر دیافراگم را تغییر می دهد.

 • اگر دوربین به شما اجازه تغییر دیافراگم را نمیدهد، اطمینان حاصل کنید که دوربین در تنظیم دستی است. این کار را با چرخاندن شماره گیر در بالای دوربین خود به موقعیت “m” انجام دهید.
 • اگر عکس را بر روی یک گوشی هوشمند گرفته اید، روی نقاشی روی صفحه ضربه بزنید تا تصویر را به صورت خودکار متمرکز کنید. این کار اثر مشابهی مثل تنظیمات دیافراگم دارد و ان را افزایش می دهد.

2.ISO را به 100 تنظیم کنید.

ISO در میزان نور عکس شما تاثیر می گذارد. سطوح بالاتر ISO باعث ایجاد عکس های روشن و سطوح کم ISO باعث ایجاد عکس های تاریک میشود. ایزو 100 به طور کلی مناسب برای عکسهایی است که در داخل استودیوها  و یا در روزهای ابری گرفته میشود. برای تغییر ISO به 100 از تنظیمات ISO استفاده کنید.

 • اگر در یک اتاق تاریک عکس میگیرید  IDO را افزایش دهید. اگر شما در یک اتاق واقعا روشن هستید، سطح ISO را کاهش دهید. به صورت تجربی سطح نور را افزایش و کاهش دهید تا بهترین میزان ISo را بدست بیاورید. عکس باید طوری در عکس به نمایش در بیاید که شما در دنیای واقعی و در واقعیت ان را مشاهده میکنید.
 • اگر دچار مشکل در تنظیم کردن ISO خود هستید، به راهنمای دوربین مراجعه کرده و ان را مطالعه کنید.
 • اگر از گوشی هوشمند استفاده می کنید، روی نقاشی روی صفحه خود ضربه بزنید. این کار به طور خودکار دوربین را به سطح ISO مناسب میرساند. و باعث میشود سطح نور بازتاب شده از نقاشی که باعث کاهش کیفیت کلی عکس میشود را کاهش دهد.

3. اگر ممکن بود عکستان را در یک اتاق با پنجره ای باز و هوایی ابری بگیرید.

روزهای ابری، میزان نوردهی را کاهش می دهد و حتی نور را طبیعی می دهد. از عکسبرداری در نور مستقیم خورشید اجتناب کنید، زیرا این امر باعث می شود که دوربین رنگ های واقعی نقاشی را نتواند به درستی ثبت کند. در صورت امکان، عکس ها را در میانه روز بگیرید تا از سایه هایی در صبح ها و یا عصر ها روی عکس می افتند اجتناب کنید.

اگر شما مجبور به عکاسی از یک نقاشی در یک اتاق که پنجره ندارد باشید، چراغ های سقف را روشن کنید و نورهای اضافی زیر نقاشی را در زاویه 45 درجه قرار دهید تا از انعکاس نور تا حد امکان جلوگیری کنید.

در حالی که بهتر است عکس را با نور طبیعی بگیرید، اگر در یک موزه هستید با همان نور موجود در محل عکاسی کنید.

4.تنظیمات میزان رنگ سفید را در دوربین خود به حالت ابری تنظیم کنید.

تعادل رنگ سفید دمای رنگ تصویر شما را تحت تاثیر قرار می دهد. اگر تنظیمات غلط باشد، ممکن است تصویر شما بیش از حد نارنجی یا بیش از حد آبی باشد. اگر در یک روز آفتابی عکس بگیرید، دوربین را به گزینه ابری در تنظیمات دوربین تنظیم کنید.

 • اگر با نور مصنوعی عکسبرداری می کنید، از گزینه استودیو یا نور داخلی استفاده کنید.
 • اگر عکس خود را با گوشی هوشمند میگیرید، احتمالا دوربین به طور خودکار تعادل رنگی را برای شما تنظیم می کند.

5. فلاش را خاموش کنید.

یک فلاش رنگ های نقاشی شما را خراب خواهد کرد و دیدن جزییات را مشکل خواهد ساخت. مکانیسم فلاش را متوقف کنید و یا ان را از تنظیمات دوربین خاموش کنید.

اگر دوربین هر گونه هشدار در مورد نور کم نشان می دهد، به سادگی آنها را نادیده بگیرید و فلش را خاموش کنید.

اگر از یک گوشی هوشمند استفاده می کنید، فلاش را در تنظیمات دوربین خاموش کنید یا انگشت خود را روی فلاش نگه دارید تا جلوی برخورد ان با نقاشی را بگیرد. این کار  نور درخشان مزاحم در عکس هایی که با گوشی میگیرید را به حداقل میرساند.

6. دوربین را روی فوکوس اتوماتیک تنظیم کنید.

فوکوس خودکار یکی از ساده ترین و موثر ترین روش های برای گرفتن تصویر روشن و بدون نویز است. فوکوس خودکار را میتوانید در تنظیمات دوربین تنظیم کنید. این کار به دوربین اجازه می دهد تا بهترین عمق تمرکز را برای تصویر انتخاب کند، که کمک می کند تا از تصاویر تار جلوگیری شود.

 • اگر از یک گوشی هوشمند استفاده می کنید، تنظیم خودکار فوکوس به طور پیش فرض در حال اجرا است.

7. عکس را با یک تایمر خودکار بگیرید تا کاملا ثابت باشد.

حرکت فشار دادن دکمه شاتر می تواند کمی دوربین را بلرزاند و تصویر را کمی تار کند. برای کیفیت تصویر مطلوب، دوربین را در حالت تایمر خودکار در تنظیمات دوربین قرار دهید. این کار باعث می شود که عکس بعد از زمانی مشخص گرفته شود.

 • تایمر خودکار را حداقل 3 ثانیه تنظیم کنید تا فرصتی برای ثابت شدن دوربین بعد از فشردن دکمه ایجاد شود.

منبع:ویکی چجور

میانگین امتیازات ۵ از ۵