عکاسی از شیشه و ظروف شیشه‌ ای یکی از چالش برانگیزترین شاخه‌های عکاسی صنعتی محسوب می‌شود. در پایان این مقاله شما با تکنیک‌های این سبک از عکاسی آشنا می‌شوید، پس با ما تا آخرین خط مقاله همراه باشید.

برای عکاسی از شیشه تکنیک‌های بسیار زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید، اما در نظر داشته باشید که کنترل بازتاب‌ و انعکاس نور کار راحتی نیست. هنگام عکاسی از یک جسم شیشه‌ای تمام چیزی که به آن نیاز دارید یک فیلتر پولاریزه است. با این حال عکس گرفتن از یک سوژه‌ی شیشه ای تجربه جالبی می‌تواند باشد. برای کسب بهترین نتیجه، فقط ۱۰ دقیقه از وقتتان را بدون هیچ دغدغه‌ی دیگری به این مطلب اختصاص دهید!

تکنیک های پایه عکاسی از لیوان شیشه‌ ای

1-از سافت لایت زرد استفاده کنید:

نورپردازی مهم‌ترین و تاثیرگذارترین عامل در عکاسی از شیشه است.نور طبیعی نرم ( نور هنگام گرگ و میش با تناژ زرد-نارنجی ) می‌تواند شیشه را بدون ایجاد رفلکس زیاد روشن کند. اگر نور طبیعی مناسب در دسترس نیست، از نور مصنوعی ضعیف و زرد استفاده کنید.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

2 – شیشه را تمیز کنید:

اثر انگشت و خاک در شیشه ای روشن به وضوح قابل مشاهده است. قبل از عکاسی شیشه را با  روزنامه یا پارچه تمیز کنید.اغلب پارچه‌ها الیافی از خود را بر روی شیشه باقی می‌گذارند ( به همین دلیل است که روزنامه بیش از پارچه ارجحیت دارد ).

اصول عکاسی از شیشه و بلور
3-پس زمینه ساده پیدا کنید:

بهترین پیشنهاد یک پس زمینه ساده می‌باشد که نه خیلی روشن و نه بیش از حد تیره است.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

4- کاهش تعداد رنگ در عکس:

اگر می‌خواهید شیشه ای را در مقابل یک پس‌زمینه رنگی یا در کنار اشیای دیگر عکاسی کنید، سعی کنید تعداد رنگ های قابل رویت را تا حد‌ممکن کم کنید.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

به محض اینکه رنگ دوم یا سوم در محیط باشد، بازتابی در شیشه خواهد داشت که شاید سوژه اصلی را تحت الشعاع قرار دهد.البته، اگر متفاوت بودن هدف شماست، می‌توانید تعدادی رنگ را در پس زمینه یا محیط قرار دهید.عکس زیر یک نمونه هوشمندانه از تعدد رنگ در عکاسی از لیوان‌های شیشه‌ای می‌باشد:

اصول عکاسی از شیشه و بلور

5- اشیا را برای کنترل انعکاس جا‌به‌جا کنید:

اگر می خواهید بازتاب های متفاوت و رنگارنگ را روی شیشه ی خود داشته باشید، می‌توانید با آزمون و خطا ببینید کدام اثر انعکاس را بیشتر می پسندید.

توجه داشته باشید منبع نور شما خود جسم را روشن نمی‌کند، بلکه سطوح جانبی آن را روشن می‌کند.

نور مستقیم معمولا منجر به درخشش زیاد در حاشیه‌ی جسم شیشه‌ای می‌شود، اما می‌توان با آن یک درخشش جزئی ایجاد کرد. برای کم‌کردن این درخشش از یک دیفیوزر یا کم کننده شدت نور، یا یک ورق کاغذ بافت دار، استفاده کنید. نور را با زاویه حدود ۴۵ درجه نسبت به دوربین قرار دهید و کاغذ بافت دار را جلوی نور خود بگیرید. این کاغذها، بهترین گزینه برای کم‌کردن انعکاس های مزاحم هستند.

روشنایی از پشت ( بک لایت ) می‌تواند انعکاس را کاهش دهد، اما نیاز به یک مانع دارد تا از انعکاس خود در شیشه جلوگیری کند.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

6-گامی به عقب برای کاهش بازتاب :

چند قدم دورتر از سوژه دوربین را روی سه پایه قرار دهید. با این کار بازتاب‌های کمتری به لنز شما می‌رسد، به ویژه اگر لنز بلندی برای اتصال به دوربین خود داشته باشید.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

7-دیافراگم را تنظیم کنید :

در صورت امکان دیافراگم خود را تا اعداد f / 16 یا f / 20 ببندید. به عنوان یک قاعده کلی، این ترفند یک تصویر واضح تری ایجاد می‌کند و تاری را در تصویر کاهش می‌دهد.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

8-ریختن مایعات درون لیوان شیشه ای :

ریختن آب یا سایر مایعات در شیشه باعث از بین رفتن نور زیاد و شکل دادن به ظروف شیشه‌ای می‌شود.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

چگونه خط سفید روی شیشه ایجاد کنیم؟

اصول عکاسی از شیشه و بلور

1- پس زمینه و سطح زیر جسم را سیاه انتخاب کنید:

یک پارچه سیاه یا کاغذ مات سیاه در پشت و زیر شیء شیشه‌ای قرار دهید تا چیز دیگری در عکس قابل مشاهده نباشد. در سمت چپ و راست شی، خارج از قاب عکستان، کاغذهای سفید مستطیل شکل را به صورت عمودی قرار دهید.

جسم خود را داخل جعبه نور بگذارید و زاویه خود را تنظیم کنید.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

2- کاغذهای سفید یا بوم را به عقب و دو طرف جسم اضافه کنید:

دو مستطیل نازک از کاغذ سفید را با اندازه‌ای بلندتر از شی شیشه‌ای برش دهید. این دو قطعه را در سمت چپ و راست جسم یا پشت سر آن و خارج از میدان‌دید دوربین قرار دهید. کاغذها را نزدیک کنید و با زاویه ۴۵ درجه نسبت به دوربین قرار دهید.

این کاغذها بازتاب سفید را در امتداد دو طرف شیشه ایجاد می‌کنند و باعث برجسته شدن شکل شیشه و تقابل آن با بازتاب سیاه اطراف جسم می‌شوند.

شما می‌توانید به جای دو ورق کاغذ از یک ورق استفاده کنید و انعکاس‌های سفید تصویر را بیشتر کنید.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

مقدار نور و موقعیت ورق های سفید را جا‌به‌جا کنید. با بیشتر شدن نور و نزدیک‌تر شدن صفحات سفید، درخشندگی لبه شیشه، بیشتر می‌شود.
به یاد داشته باشید که هنگام عکسبرداری از شیشه، از فلاش استفاده نکنید.

چگونه خطوط سیاه ایجاد کنیم ؟

اصول عکاسی از شیشه و بلور

1- برای نشان دادن رنگ و جزئیات، از روش خط سیاه استفاده کنید:

این ترفند باعث ایجاد یک شی شیشه‌ای روشن با خطوط سیاه می‌شود. در مقایسه با تنظیم خط سفید، رنگ و جزئیات عموماً ساده‌تر می‌شوند و روشنایی می‌تواند بازتاب های ضعیفی را ایجاد کند.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

2-جلوی شیشه را با موانع سیاه را ببندید :

شیشه را در یک جعبه نور سیاه قرار دهید و یا آن را با موانع مات سیاه از هر طرف محصور کنید.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

3-یک پانل رنگی را مستقیما در پشت جسم قرار دهید:

وابسته به منبع نوری که شما استفاده می‌کنید، پانل می‌تواند روشن (سفید) یا تیره (خاکستری) باشد.

مکان و ابعاد پانل:

پانل در پشت جسم و هم اندازه با آن است. اگر پانل بیش از حد بزرگ باشد، می تواند با انعکاس های سفید روی لبه تداخل پیدا کند.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

4- نور پس زمینه را روشن کنید :

شما می‌توانید از یک دیفیوزر ( diffuser ) مخصوص استفاده کنید. نور دیفیوز شده را در پانل پس زمینه قرار دهید تا به سوژه خود جلوه زیبایی ببخشید.این دیفیوزر می‌تواند از جنس ورق آکریلیک سفید و یا یک بوم شفاف باشد.

اصول عکاسی از شیشه و بلور

کلام آخر و یک نکته مهم در عکاسی از شیشه

یکی از مهمترین فنون در نورپردازی این است که اگر منبع نور به سوژه نزدیک‌تر باشد، رنگ جسم روشن‌تر می‌شود و اگر دورتر و متمایل تر نور تابیده شود، رنگ جسم تیره‌تر از آن چیزی که هست نشان داده می‌شود. از این رو تاکید می‌گردد فاصله منبع نور از جسم به گونه‌ای باشد که حتی یک درجه رنگ عکس با رنگ واقعی آن تفاوت پیدا نکند.

منبع:didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵