انواع حالت های مختلف فوکوس خودکار

سه حالت متفاوت برای انجام فوکوس خودکار وجود دارد و میتوانید در هنگام انتخاب فوکوس خودکار نوع آن را هم انتخاب کنید. این حالت ها تنظیمات متفاوتی را در اختیار کاربر قرار می دهند. ما هر کدام از آنها و دلیل انتخاب شان را شرح خواهیم داد.

از چه حالتی و در چه زمانی استفاده کنم

۱) OneShot

بسیار از عکاسان بدون توجه به سوژه ای که در حال عکاسی از آن هستند ، از حالت فوکوس خودکار One Shot استفاده می کنند. اما لازم است بدانید که حالت One Shot تنها برای ثبت اشیای ثابت مثل پورتره های ، مناظر طبیعی یا اشیا ساکن مناسب است.

انواع حالت های مختلف فوکوس خودکار

برای تغییر دادن حالت فوکوس خودکار کلید AF را در پشت یا بالای دوربین Canon تان فشار دهید و از کلید های جهت نما یا عقربه مدرج در بالای دوربین برای تغییر حالت ها استفاده نمایید. در هنگامی که در حال مشاهده تصویر از طریق منظره یاب هستید ، کلید شاتر را تا نیمه بفشارید تا نقاط قرمز رنگ پدیدار شوند و اگر گزینه مربوطه را فعال کرده باشید ، صدای بیپی هم بشنوید.

دایره سبز رنگ فوکوس در سمت راست منظره یاب روشن خواهد شد. اگر به نیمه فشردن کلید شاتر ادامه دهید فوکوس قفل می ماند و به شما امکان قاب بندی مجدد عکس تان را در صورت تمایل می دهد. این حالت تا هنگامی که کلید شاتر را به طور کامل فشار دهید ، باقی خواهد ماند.

۲) AI Servo

حالت AI Servo برای مواقعی که در حال عکاسی پیاپی از سوژه های در حال حرکت مثل صحنه های ورزشی یا حیات وحش هستید و فواصل فوکوس مرتبا و به طرزی غیر قابل پیش بینی تغییر می کنند ، بسیار عالی است.

مثل سایر حالت های فوکوس خودکار ، کلید شاتر را برای انتخاب نقطه فوکوس خودکار تا نیمه بفشارید اما توجه کنید در حالت Ai Servo صدای بیپی وجود نخواهد داشت و دایره سبز رنگ مربوط به فوکوس هم دیگر نمایش داده نخواهد شد.نوردهی در لحظه ثبت عکس صورت خواهد پذیرفت.

AI Servo می تواند با حالت انتخاب خودکار بخوبی کار کند و دوربین شما را برای ردیابی و فوکوس سوژه تا زمینی که دز قاب تصویر باشد و در پوشش یکی از نقاط فوکوس باشد ، قادر خواهد ساخت.

۳) AI Focus

سوژه های غیرقابل پیش بینی چون بچه ها یا حیوانات ، حرکات کوچکی انجام می دهند و شما مجبور خواهید بود که مجددا روی آنها فوکوس کنید.

از حالت فوکوس خودکار AI Focus استفاده کنید تا دوربین تان بین حالت های One Shot (که یکبار فوکوس می کند) و حالت AI Servo (که مداوما عمل فوکوس را انجام می دهد) در هنگام حرکت سوژه تغییر حالت دهد.

تا هنگامی که کلید شاتر را نگهداشته اید، دوربین شما به حالت AI Servo برای تعقیب سوژه تنظیم شده است ، و با انجام عمل فوکوس صدای بیپ کوچکی خواهید شنید.

منبع:yphc.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵