انواع نور درعکاسی چگونه است؟

ویژگی های یک عکاس حرفه ای چیست؟ چیزی که یک عکس خوب را از یک عکس عالی متمایز می کند چیست؟ چه عاملی عکاس حرفه ای را از عکاس خوب متفاوت می کند؟ با اینکه سوژه ی مورد نظر و حتی دوربینی که استفاده می کنیم بر روی عکس نهایی تاثیر بسزایی دارند ولی هیچ کدام شان پاسخ این سوال ها نیستند. با اهمیت ترین جنبه ی عکاسی نور است.

درک اصول نورپردازی و نحوه ی بهره گیری از آن به نحو احسن، برای تسلط بر هنر عکاسی ضروری است. اگر می خواهید عکس هایی عالی بگیرید، مقاله ی انواع نورپردازی در عکاسی را از دست ندهید.

انواع نور در عکاسی

۱. نور مستقیم خورشید

نور مستقیم خورشید، پایه ای ترین شکلِ نور است. اکثر عکس هایی که تا کنون گرفته شده اند، نور خورشید به عنوان منبع اصلی آنها قرار گرفته است.

نور خورشید خوب است ولی اگر نور مستقیم آن در مقابل سوژه قرار گیرد، احتمالا بهترین انتخاب برای داشتن یک عکس دلپذیر نیست. پس می بایست دقت لازم را داشته باشیم و بهترین حالت استفاده از آن را کشف کنیم.

انواع نور درعکاسی چگونه است؟
نورخورشید

2. نور آسمان

نور آسمان یکی از شکل های جالبِ نور خورشید است. یعنی بجای استفاده از اشعه های گرم نور خورشید، سوژه ی ما به وسیله ی نور روشن و خنک آسمان نورپردازی می شود. دمای رنگ در این نور سرد تر به نظر می آید و سایه های نامشخص تری ایجاد می کند.

نور آسمان

3. نور غیر مستقیم

نور غیر مستقیم می تواند هم از منبع طبیعی (خورشید) و هم از منبع غیر طبیعی نشات بگیرد ولی معمولا از مورد دوم استفاده می شود.

در بین انواع نور در عکاسی این نوع نور اغلب از چند سطح تابیده می شود و نسبت به نور آسمان سایه های نا مشخص تری را شکل می دهد. روز ابری می تواند نمونه ای از این نوع نور باشد.

نور غیر مستقیم

4. نور از کنار

این نوع نوردهی در میان انواع نور مختلف می تواند بافت و جزئیات را تشدید یا پنهان کند که البته به زاویه ی نوردهی بستگی دارد. این منبع نور می تواند مستقیم یا پخش (Diffused) باشد. نوردهی از کنار برای تکنیک های خاصی از عکاسی پرتره و عکس های چشمگیر از طبیعت و ساختمان ها بسیار مناسب است.

5. نور از پشت

در این نوع نوردهی سوژه بین منبع نور اصلی و دوربین قرار می گیرد. با استفاده از این نور می توانیم تصویر سیاهی از سوژه را در تضاد با پشت زمینه داشته باشیم. با اصول نوردهی از پشت می توانیم عکس هایی متفاوت و جذاب خلق کنیم.

نور از پشت

6. نور مصنوعی

در میان انواع نور در عکاسی، این نوع نورها در شکل های مختلفی وجود دارند. وقتی که نور خورشید در دسترس نیست یا برای بهتر کردن نور خورشید میتوان از نورهای مصنوعی استفاده کرد. چراغ های خیابان و لامپ های خانه نیز به عنوان منابع نور مصنوعی قابل استفاده هستند.

نور مصنوعی

جمع بندی

یادیگیری انواع نور در عکاسی جزو پایه ای ترین مفاهیمی است که به هیچ وجه نباید از کنار آن ساده گذشت.

عکاسی بدون نور بی معنا است و تمام کارتان به نور وابسته است. اولین کاری که قبل از عکاسی باید انجام دهید، انتخاب زمان مناسب برای آن است، زیرا نور در زمان های مختلف کیفیت متفاوتی دارد.

درک اصول نوردهی و نحوه ی بهره گیری از آن به نحو احسن، برای تسلط بر هنر عکاسی ضروری است. پس دوربینتان را آماده کنید و با استفاده از نکات این مطلب، عکس های بی نظیر بگیرید.

برگرفته از: glowily.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵