اهمیت عکاسی

تا به حال در مورد اهمیت عکاسی چیزی شنیده اید؟

اجازه بدین این مطلب رو با یک سوال شروع کنم. تا به حال در یک شبکه مجازی خریدکرده اید؟ درقدم اول که عکس های مربوط به آن محصول را که می بینید، مثلا یک تیشرت زیبا، خیلی سریع تحت تاثیر قرار می گیرید و می خواهید آن محصول را سفارش بدهید. این تاثیر قدرت بصری هست که از راه دیدن انتقال پیدا می کنه.

توی این مطلب قصد دارم در مورد اهمیت عکاسی صحبت کنم و همه ی ما به صورت مستقیم و غیر مستقیم با عکس و عکاسی سروکار داریم.

این روزها عکاسی بازار بسیار داغی داره و همه علاقمند به عکاسی هستند چرا که از طریق عکاسی و زیبا سازی تصاویر با دوربین می توانید کسب درآمدهای زیادی داشته باشید و در کنار آن نیز با خلق آثار شگفت انگیز در مسابقات بین المللی شرکت کنید و افتخارات و مدال های ارزشمند طلا و … را بدست آورید.

عکاسی ثبت لحظه ها و خاطرات قشنگی است که به راحتی با یادگیری از ترفندهای آن می توانید خاطرات را در قالب عکس به ثبت برسانید مثلا اگر یک سر به شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک ومسنجرهای محبوبی مثل اینستاگرام بزنید متوجه خواهید شد که عکاسی نه تنها همه را مجذوب خود کرده بلکه باید به جرات بگویم که همه را وابسته به خود کرده است. شاید دلیلش این باشد که انسان ها ذاتا به زیبایی علاقه دارند و چون یکی از قوی ترین ارکان های حسی انسان با دیدن متاثر می شود، عکس می تواند خیلی سریع احساسات ما را درگیر خود کنند.  عکس های زیبا، عکس های ترسناک، عکس های هیجان انگیز و… همه ی این ها به راحتی می توانند احساسات ما را انتقال بدهند و نه تنها حس ما بلکه مفهومی را هم که می خواهیم بهتر انتقال می یابد. مثلا در مسنجرها چرا ما از ایموجی ها، استیکرها و اشکال استفاده می کنیم؟

تاثیر عکاسی بر اشتغال

وقتی دوربینی تولید می شود حتما فروشگاهی نیاز دارد تا بتوانند دوربین ها و لوازم جانبی آن ها را در سرتاسر دنیا بفروشند و وقتی دوربینی خراب می شود باز هم تعمیرگاه های زیادی در سرتاسر دنیا وجود دارند تا سرویس دهی خوبی به مشتریان خود بدهند و وقتی دوربین عکاسی وجود دارد، آموزشگاه های عکاسی زیادی هم در سرتاسر دنیا وجود دارند تا به مشتریان خود آموزش دهند که چگونه با دوربین عکاسی باید کار کنند و وقتی مصرف کننده ی دوربین زیاد می شود، جشنواره های عکاسی زیاد می شود و رقابت زیاد می شود و مقام و اعتبار و شهرت هم زیاد می شوند و همه ی این ها یعنی شغل.

اگر زمانی را که در خیابان ها هستید کمی به دور و برتان دقت کنید، خواهید دید که بنرهای عکس زیادی به در و دیوارها (بیلبردهای تبلیغاتی، پاساژها، مغازه ها و…) نصب شده اند تا محصولاتی را به شما معرفی کنند.

بیزینس ها به شدت وابسته به تصویرهای خوب هستند. تصاویر قدرتمندی که مشتری را مجذوب خود کند و حتی قبل از دیدن جنس واقعی با ارسال عکس هایی از محصول می توانند مشتریان را درگیر محصول خود کنند. جنس ها همان جنس ها هستند اما چیزی که آن ها را موثرتر و زیباتر نشان می دهد، عکس و تصاویر آن هاست. در حقیقت این هنر عکاس است که می تواند از اجسام و محیط پیرامون خود به گونه ای عکس برداری کند تا بیننده را تحت تاثیر قرار داده و شیفته ی عکس خود نماید. عکاسی هنرمتفاوت دیدن یک عکاس است که قابل یادگیری است.

تاثیر عکاسی بر صنعت توریسم سفر

جاذبه های گردش یکی از راه های خوبی است که صنعت توریسم و جهانگردی به آن ها وابسته هست و عکس ها وسیله ای مهم برای معرفی همه ی این جاذبه های توریستی می باشند و طی این سال ها که عکاسی روز به روز در حال پیشرفت چشمگیری می باشد، شما می بینید که جاذبه های توریستی ایران هر روز شاهد مسافران بیشتری اعم از داخلی و خارجی می باشد.

تاثیر عکاسی بر صنعت توریسم

تاثیر عکاسی بر صنعت توریسم

تاثیر عکاسی بر تاریخ

عکس های قدیمی را ببینید. در آن ها اطلاعات زیادی وجود دارد که تاریخ را زنده نگه داشته اند و از آن می شود پی به زندگی و آداب و رسوم گذشتگان نیز برد و حتی تاریخدانان و جامعه شناسان نیز از آن بهره می برند و استنادی قوی تر از عکس (عکس و فیلم) برای ثبت تاریخ و رجوع به گذشته وجود ندارد.

به اين عكس نگاه كنيد:  (عكس جنگ)

در تاريخ هشتم ژوئن سال ۱۹۷۲ دهکده‌ کوچکی در ویتنام جنوبی به نام «ترنک بنگ» به دست نیروهای ویتنام شمالی افتاده بود، دختركی نه سال به نام فان تی کیم فوک و خانواده‌اش در آن زمان ساکن این روستا بودند و قصد داشتند با بقیه مردم و سربازان به جایی امن در ویتنام جنوبی بروند، اما یک خلبان ویتنام جنوبی، آنها را با سربازان دشمن اشتباه گرفت و با بمب ناپالم به آنها حمله کرد. دو تن از اعضای خانواده کیم فوک به همراه دو نفر دیگر از ساکنان روستا در این جریان کشته شدند. در اين حادثه لباس‌های دخترک آتش گرفت، طوری که مجبور شد لباس‌هایش را به هر سختي كه بود از تنش خارج کند.

دخترک در جاده منتهی به روستا می‌دوید و فریاد می‌زد: خیلی داغه، دارم می‌میرم، آب می‌خوام، به من آب بدید.

در اين حين یک عکاس ۲۱ ساله خبرگزاری آسوشیتدپرس در محل حضور داشت و با شنيدن فریادهای دخترک از اين صحنه عکس برداري كرد که برای همیشه جاودان شد.

این عکاس نیک اوت Nicl Ut نام داشت. عکس روز بعد منتشر شد و کاور روزنامه نیویورک تایمز شد. این عکس بلافاصله بازتاب زیادی پیدا کرد و به نماد مبارزات ضد جنگ تبدیل شد، در سال ۱۹۷۲ این عکس برنده جایزه Pulitzer  و World Press Photo شد.

تاثیر عکاسی بر پيشرفت علم

امروزه در هر شاخه اي از علم كه وارد شويد عكس برداري يكي از مهمترين كاربردهاي مستند سازي آن علم محسوب مي شود و نقش بسيار مهمي در پيشرفت آن علم دارد مثلا عكاسي توسط فضانوردان در فضا شگفت‌انگيز است و ناسا مجموعه‌اي از اين تصاوير را كه در دوره زماني 1961 تا 1980 به ثبت رسيده‌اند را در نمايشگاهي در بريتانيا به نمايش گذاشت

عكاسي توسط فضانوردان در فضا

يكي از مشهورترين تصاويري كه با كمك دوربين‌هاي عكاسي ويژه فضا به ثبت رسيده‌است، طلوع زمين از ماه است كه در آن شكنندگي زمين در برابر پهنه بي‌كران فضا و بي‌همتايي زمين به نمايش گذاشته شده‌است. از اين رو اين تصوير به يكي از مشهورترين عكس‌هاي جهان تبديل شده كه بارها و بارها به‌چاپ رسيده‌است . (عكس طلوع زمين)

عكس در خدمت هنر

هنرمند وقتي آثارش را ارائه مي دهد هم خودش لذت مي برد و هم كساني كه هنر او را مي بينند و اين روزها امكانات زياد عكس برداري اين امكان را فراهم كرده كه هر كسي و در هر سطحي بتواند به راحتي كار خورد را در معرض ديد ديگران قرار دهد.

عكاسي زبان مشتركي بين همه ي انسان هاي دنياست كه نيازی به كلمات و صدا ندارد. هنرمند کسی است که با دیدن آثارش توسط مخاطبین مفهومی انتقال پیدا کند و چه بهتر که این مفهوم در راستای بقای انسان و انسانیت و از طریق هنر بی نظیر عکاسی باشد.

هر چه از اهمیت عکاسی بگویم کم گفته ام و شما با یک آموزش درست می توانید شروع کنید و اگر پله به پله جلو بروید، زودتر از آنی که فکرش را بکنید به هدفتان نزدیک تر خواهید شد. اینکه می گویم آموزش درست چون دوست ندارم اشتباهاتی که خودم در راه یادگیری آموزش عکاسی کرده ام را شما هم مرتکب شوید. مثلا این روزها موبایل های حرفه ای عکس هایی بسیار خوب می گیرند و در دست افراد کوچک و بزرگ و پیر هم وجود داره و خیلی از دوستان از من می پرسند که آیا ما می توانیم عکاسی را با موبایل یاد بگیریم؟ در جواب باید بگویم که هیچ کاری نشد نداره فقط شاید کمی راه را برایتان سخت تر و طولانی تر بکند.

ببینید درسته که موبایل عکس های خوبی می گیره اما زمانی که شما با دوربین عکاسی ( و با تکنیک هایی که فقط با یک دوربین تقریبا حرفه ای عکاسی قابل انجام دادن هست ) آشنا می شوید، تازه متوجه خواهید شد که دنیای عکاسی با موبایل از زمین تا آسمان فرق می کند با دنیای عکاسی حرفه ای با دوربین های عکاسی و هرچقدر هم که جلوتر بروید بیشتر شیفته ی دوربین و عکاسی با آن می شوید و این مستلزم یک آموزش درست و اصولی می باشد.

ما در روش آموزشی خود محدودیت های مکانی و زمانی را برداشته ایم و شما به راحتی می توانید از هرجای دنیا به وبسایت ما ( www.zakeri.photo  ) وارد شوید و آموزش عکاسی را از راه دور شروع کنید.

پس اگر دوست دارید که آلبوم های بی نظیر خاطرات، مدال ها و افتخارات بین المللی، شهرت، درآمد و بیزینس از طریق پروژه های عکاسی (مانند آتلیه، برگزاری نمایشگاه، فروش عکس و… ) داشته باشید شما هم می توانید قدم به قدم با یک آموزش صحیح از این هنر بی نظیر بهره ببرید و به خواسته هایتان برسید.

منبع:zakeri.photo

میانگین امتیازات ۵ از ۵