ایجاد بوکه با لنز 55-18

افکت بوکه برای محو کردن پس‌زمینه سوژه است. با استفاده از بوکه می‌توانیم یک پس‌زمینه صاف ایجاد کنیم و موضوع را برجسته کنیم. (عمق میدان کم).
عوامل موثر بر عمق میدان عبارتند از:

  • دیافراگم (f-stop)
  • فاصله کانونی لنز دوربین شما
  • فاصله سوژه تا دوربین

توجه: در اینجا می توانید ایده اولیه ای از نحوه عملکرد مثلث نوردهی (دیافراگم، سرعت شاتر، ISO) دریافت کنید.

دستیابی به بوکه با لنز 55-18

ما می خواهیم از لنزی با حداقل دیافراگم f/2.8 استفاده کنیم که دیافراگم سریعتر f/2، f/1.8 یا f/1.4 ایده آل است. بسیاری از عکاسان از لنز پرایم برای دستیابی به بوکه استفاده می کنند. اما دستیابی به اثر بوکه با استفاده از لنز کیت نیز امکان پذیر است. بیایید ببینیم چگونه می توانیم آن را انجام دهیم.

دیافراگم

دیافراگم دهانه لنز است، مقدار نوری که وارد می شود. برای رسیدن به این هدف باید دیافراگم را در کمترین مقدار ممکن نگه داریم.
عکس های زیر با دو دیافراگم متفاوت گرفته شده اند. تصویر در سمت چپ با عدد دیافراگم بزرگتر و سمت راست با عدد دیافراگم کوچکتر گرفته شده است.

ایجاد بوکه با لنز 55-18

نور بیشتری به سنسور می رسد، پس‌زمینه تار می‌شود (از چپ به راست).

فاصله کانونی

فاصله کانونی نیز نقش مهمی در ایجاد پس زمینه تار دارد. بیشتر لنزهای کیت با 18 تا 55 میلی‌متر (3.5 تا 5.6f) ارائه می‌شوند. تصاویری که تا 55 میلی‌متر بزرگ‌نمایی می‌شوند، پس‌زمینه تارتری ایجاد می‌کنند.

فاصله سوژه تا دوربین

برای تقویت جلوه بوکه به سوژه نزدیکتر شوید. ممکن است تا 55 میلی متر زوم کرده باشید، اما نزدیک شدن به سوژه نیز به ایجاد یک بوکه صاف کمک می کند.

پس زمینه

شما باید سوژه خود را به گونه ای قرار دهید که پس زمینه تا حد امکان فاصله داشته باشد. اگر سوژه غیرقابل حرکت است، با دوربین نزدیک‌تر شوید که پس‌زمینه را دورتر می‌کند.اگر همه عوامل فوق را در نظر بگیریم، می توان عکس های بوکه خیره کننده ای با لنز کیت گرفت.

منبع:miniatorcam.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵