بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی ازمناظرشهری ودنباله نورچراغ ماشین ها درشب

آماده کردن همه چیز قبل از رفتن برای عکاسی، در وقت شما در تغییر تنظیمات دوربین در هوای تقریبا تاریک صرفه جویی می کند. مجموعه چک لیست های قبل از شروع عکاسی را با نگاهی به بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از مناظر شهری و دنباله نور چراغ ماشین ها در ترافیک ادامه می دهیم. پس در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

اگرچه گاهی اوقات چراغ های خیابانی وجود دارند که به شما کمک می کنند ببینید، تغییر تنظیمات بر روی دوربینتان هنگام عکاسی از مناظر شهری در شب دشوار است، بنابراین تنظیمات از پیش تا بیشترین حد ممکن، گرفتن عکس های عالی را راحت تر خواهد کرد.

مواردی که می توانید از پیش تنظیم کنید

قبل از اینکه شما عکاسی شبانه در شهر را آغاز کنید، می توانید بسیاری از تنظیمات دوربین خود را از قبل تنظیم کنید. ترکیب سایه های تاریک و قسمت های روشنی که با آن روبرو می شوید به این معنی است که بهتر است دوربین خود را بر روی حالت نوردهی دستی تنظیم کنید، چون حالت های اتوماتیک برای به دست آوردن نوردهی درست به تقلا خواهند افتاد.

هنگامی که مُد نوردهی دستی (M) را انتخاب کردید، می توانید سرعت شاتر را در حدود ۳۰ ثانیه و دیافراگم را بر روی f/8 و ایزو را ۲۰۰ تنظیم کنید. ممکن است هنگامی که به محل عکاسی رسیدید، لازم شود این مقادیر را تغییر دهید و تنظیمات نوردهی را بر اساس نور موجود تغییر دهید، اما اینها نقطه شروع خوبی برای بسیاری از عکس های شب هستند.

از آنجا که منابع نور اصلی در شب نورهای خیابانی، چراغ های جلوی اتومبیل و دیگر نورهای مصنوعی هستند، شما باید تراز سفیدی (WB) را بر روی تنظیم پیشفرض تنگستن/ لامپ رشته ای (tungsten/incandescent) قرار دهید.

ممکن است لازم باشد هنگام پردازش تصاویر خود این مورد را تغییر دهید، بنابراین بهتر است فرمت فایل RAW را نیز انتخاب کنید، چون این کار بعدا امکان تغییر تراز سفیدی بر روی کامپیوتر را به شما می دهد.

در نهایت، شما باید حالت فوکوس را به حالت دستی و حالت عکاسی (drive mode) را بر روی تک عکس (single shot) تنظیم کنید، و کاهش نویز نوردهی طولانی (long exposure noise reduction) را در منوی عکاسی فعال کنید.

تنظیماتی که در روز عکاسی باید تغییر دهید

با اینکه شما در حال عکاسی در شب هستید، چراغ های اغلب مکان های شهر به اندازه ای روشن هستند که بتوانید فوکوس دستی موفقی داشته باشید. با قرار دادن دوربین خود بر روی یک سه پایه و ثابت کردن آن در محل خود، شما می توانید از منظره یاب استفاده کنید یا به نمایش زنده (Live View) تغییر حالت دهید و برای ارزیابی دقیق تر وضوح، بر روی هر یک از نورهای روشن تر زوم کنید.

بعد از اینکه در منظره شهری خود به صورت دستی بر روی نورها فوکوس کردید، باید یک عکس آزمایشی بگیرید تا نوردهی را بررسی کنید. اگر در این مواقع از صفحه نمایش هیستوگرام استفاده می کنید، اغلب متوجه می شوید که بخش عمده ای از نمودار در سمت چپ تصویر جمع شده است.

این مشکلی ندارد، چون نشان می دهد که بخش های زیادی از تصویر تاریک هستند، نه اینکه لزوما تصویر کم نوردهی (under-exposed) شده است. برای بررسی نوردهی کلی شما باید به سمت راست نمودار هیستوگرام نگاه کنید.

باید «دنباله ای» وجود داشته باشد که مقدار کمی از قسمت های روشن (هایلایت ها) را در تصویر نشان دهد و این دنباله باید به منتهای سمت راست نمودار برسد. اگر به انتهای نمودار نمی رسد، تصویر کم نوردهی شده (under-expose) است و شما باید از یک سرعت شاتر طولانی تر استفاده کنید یا ایزو را افزایش دهید.

اگر این دنباله فراتر از انتهای نمودار می رود، برخی از جزئیات در قسمت های روشن از دست خواهند رفت؛ این برای نقاط بسیار نورانی (روشن) مشکلی ندارد، اما اگر نورها واقعا بیش از حد روشن شده اند و جزئیاتشان کاملا از بین رفته است، شما باید از یک سرعت شاتر سریع تر استفاده کنید یا ایزو را کاهش دهید.

تنظیمات دوربین معمول برای عکاسی از مناظر شهری در شب

بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی ازمناظرشهری ودنباله نورچراغ ماشین ها درشب
Downtown skylines lit up at night, Los Angeles, California, USA

فرمت فایل:خام (RAW)

مُد نوردهی:دستی

دیافراگم:f/8

ایزو:۲۰۰

سرعت شاتر:۳۰ ثانیه

مُد فوکوس:دستی (Manual)

Drive mode:تک عکس (Single shot)

تراز سفیدی:تنگستن (Tungsten)

منبع: Lenzak

میانگین امتیازات ۵ از ۵