بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از مناظر با نوردهی طولانی

اگر قصد دارید از طلوع یا غروب خورشید عکس بگیرید، قطعا نمی خواهید در محل عکاسی وقت خود را با ور رفتن به تنظیمات دوربین تلف کنید. در این مطلب برخی از بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از مناظر با نوردهی طولانی را به شما نشان می دهیم.

تنظیماتی که شما برای عکاسی از طلوع و غروب خورشید نیاز دارید مشابه تنظیمات لازم برای مناظر دیگر است، اما از آنجا که نور می تواند به سرعت تغییر کند، از پیش تنظیم کردن کنترل های کلیدی به شما کمک خواهد کرد تا به بهترین نتایج برسید. بنابراین ادامه این مطلب را مطالعه نمایید، تا با پیش تنظیمات لازم آشنا شده و آماده تر در محل عکاسی حضور یابید.

مواردی که می توانید از پیش تنظیم نمایید

بهتر است که دوربین خود را بر روی مُد نوردهی دستی (M) تنظیم کنید تا در شرایط نوری چالش برانگیز طلوع یا غروب خورشید، بهترین نتایج را به دست آورید. شما همچنین می توانید یک دیافراگم کوچک را از قبل تنظیم کنید، چون این کار یک عمق میدان بزرگ به شما خواهد داد – اما نه خیلی کوچک، وگرنه در معرض خطر پراش لنز (diffraction) قرار می گیرید که عکس های شما را نرم می کند. حدود f/16 نقطه شروع خوبی است.

یکی از دلایل عکاسی در غروب آفتاب، ثبت نور گرم تر است، بنابراین حتی اگر با فرمت RAW عکس می گیرید، بهتر است که تراز سفیدی را بر روی دوربین خود به جای خودکار بر روی نور روز (daylight) تنظیم کنید، چون حالت خودکار قالب رنگ گرم را خنثی می کند.

هرچند، بسته به نوری که با آن مواجه می شوید، ممکن است لازم باشد این گزینه را در محل عکاسی، یا بعدا در نرم افزار RAW، به ابری (Cloudy) یا سایه (Shade) تغییر دهید.

شما باید ایزو را بر روی ۱۰۰ یا ۲۰۰ تنظیم کنید تا بهترین کیفیت تصویر را به دست آورید، هرچند این به این معنی خواهد بود که شما باید از یک سرعت شاتر آهسته استفاده کنید. به این ترتیب، یک سه پایه و ریموت کنترل شاتر برای این نوع عکس ضروری هستند.

وقتی شما دارید از یک سه پایه استفاده می کنید، کاهش دهنده لرزش را خاموش کنید تا از فعالیت آن هنگامی که دوربین عکس می گیرد جلوگیری کنید، چون این امر می تواند باعث تار شدن تصویر شود. فوکوس خودکار در شرایط کم نور تقلا خواهد کرد، بنابراین فوکوس دستی را انتخاب کرده و به صورت دستی فوکوس کنید.

تنظیماتی که در روز عکاسی باید تغییر دهید

تنظیم بهترین نوردهی بزرگترین چالش در هنگام عکاسی در طلوع یا غروب خورشید است. از آنجا که آسمان بسیار روشن تر از منظره است، حفظ جزئیات هر دو در یک عکس تنها سخت است: نوردهی برای آسمان منظره را بسیار تیره خواهد کرد و نوردهی بر اساس منظره، آسمان را بیش از حد نوردهی خواهد کرد.

شما یا باید یک سازش (حد وسط) بین این دو پیدا کنید، یا یک فیلتر کاهنده نور تدریجی (ND Grad) را برای تیره کردن آسمان روشن تر متصل کنید، یا می توانید با دو نوردهی (یکی برای آسمان و یکی برای منظره) عکس بگیرید و آنها را در فتوشاپ با هم ادغام کنید، بدین صورت عکسی خواهید داشت که در آن هم آسمان و هم زمین به خوبی نوردهی شده است.

نکته: به تکنیک ثبت چند نوردهی مختلف با کادربندی یکسان براکتینگ یا براکت گذاری نوردهی گفته می شود، که هم می توان آن را به صورت دستی انجام داد: یعنی دو یا چند عکس با تنظیمات نوردهی مختلف گرفت و یا اینکه کار را به دوربین سپرد و از گزینه براکت گذاری نوردهی خودکار (auto exposure bracketing) استفاده کرد.

ترکیب بندی منظره شما نیز بر نوردهی پیشنهادی توسط خوانش دوربین شما تاثیر می گذارد. اگر شما وسعت زیادی از آسمان روشن یا خورشید را در کادر بگنجانید، حالت خوانش نورسنجی ارزیابی کننده (Evaluative) شما به طور پیش فرض نوردهی ای را توصیه می کند که آسمان را به صورت یک تن میانی متوسط نوردهی خواهد کرد، و بنابراین پیش زمینه یا چشم انداز به طور ناکافی نوردهی خواهد شد.

همچنین، هنگام تغییر نوردهی برای مناظر، از تغییر دیافراگم اجتناب کنید، چون این کار بر عمق میدان تاثیر خواهد گذاشت. در عوض برای تنظیم نوردهی، یک سرعت شاتر آهسته تر تنظیم کنید، در حالی که ایزو را روی ۱۰۰ یا ۲۰۰ نگه می دارید.

هنگامی که منظره به طور مستقیم توسط خورشید روشن نشده است، شما متوجه می شوید که رنگ ها بسیار سرد به نظر می رسند. در این شرایط، شما می توانید تراز سفیدی را به ابری (cloudy) یا سایه (shade) تغییر دهید تا رنگ ها را گرم تر کنید، اما چک کنید که این کار باعث نشود رنگ ها در آسمان یا ابرها بیش از حد گرم به نظر برسند.

تنظیمات معمول دوربین برای طلوع و غروب خورشید

بهترین تنظیمات دوربین برای عکاسی از مناظر با نوردهی طولانی

فرمت فایل:RAW

مُد نوردهی:دستی

دیافراگم:f/16

ایزو:۱۰۰

سرعت شاتر:آهسته تر از ۱/۳۰ ثانیه

مُد فوکوس:دستی

Drive mode: تک عکس (Single shot)

تراز سفیدی:نور روز (Daylight)

منبع: Lenzak

میانگین امتیازات ۵ از ۵