ترفندهای عکاسی با موبایل های عمومی

امروزه تمامی گوشی های هوشمندی که به بازار روانه شده اند دارای دوربینهای بسیار پیشرفته خوبی هستند ولی باز هم دیده می شود که افراد به نحو احسنت نمی توانند باآنها عکسهای جذابی بگیرند. علت آن هم آشنا نبودن با تکنیک و ترفندهای عکاسی با این گوشی ها است. همه کسانی که گوشی های هوشمند دارند به عکاسان آماتوری تبدیل شده اند که تلاش می کنند بهترین شاتها را در موقعیت های مختلف بگیرند.

برای پیشرفت کردن در این زمینه نیاز به یادگیری یک سری اصول است که در ادامه با یادگیری ترفند های عکاسی با موبایل می توانیم آنها را بیاموزیم.در یک جای ثابت ایستاده و دستان خود را نلرزانید.

خیلی از افراد فکر می کنند که در حین پیاده روی و یا حتی می توانند عکسها همانند تصویری که در اسکرین موبایل قرار دارد شکار کنند ولی به هیچ وجه این طور نیست. این کار عکس های تار را به ارمغان خواهد آورد و وضوح خیلی بدب را خواهد داشت . بهترین راه حل این است که ایستاده باشید و گوشی هوشمند خود را با هر دو دست محکم نگه دارید و سپس عکس را بگیرید. همین نکته ساده را شاید ۶۰ درصد از افراد رعایت نمی کنند و انتظار یک عکس باشکوه را دارند. اولین ترفند های عکاسی با موبایل را فراگرفتید ، بریم سراغ بعدی.

ترفندهای عکاسی با موبایل های عمومی
از قبل فکر کنید که چه عکسی را می اندازید.

قبل از اینکه عکس را بیاندازید به این فکر کنید که شما این عکس را در چه کادری باید قرار بدهید . هیچ گاه به علت بالا بودن ظرفیت حافظه گوشی تان عکس های بدون توجه و تفکر نیندازید . این باعث می شود که خلاقیت شما در شناخت چارچوب و محیط عکاسی گرفته شود .

در سالیان پیش که دوربین های آنالوگ به شما بیشتر از ۳۶ تلاش برای یک حلقه فیلم را نمی داد ،‌این نکته خیلی بیشتر رعایت می شد و همین امر باعث خلاق شدن عکاسان می شد . چرا که قبل از هر شاتی تفکری وجود داشت که فلسفه عکس را تعیین می کرد.

خلاصه در عکاسی حتی عکس های خانوادگی سعی کنید چارچوب عکس ها را بشناسید و الکی شات را نزنید ، چون هر عکسی که با تفکر بیاندازید شما را به یک عکاس ماهرتر نزدیک خواهد کرد.

از حالت نرمال عکاسی همیشه استفاده نکنید


ما عادت کرده ایم که همیشه دوربین عکاسی مان را در حالت نرمال بگذاریم و بدون توجه به شرایط محیطی شروع به عکسبرداری کنیم. در حالی که در تمامی گوشی های جدید حالتهای مختلفی برای محیط های متفاوت تعبیه شده است . مثلا عکاسی در شب ، در مهمانی و یا کنار ساحل مودهایی است که در دوربین ها وجود دارند ولی کمتر کسی از آنها استفاده می کند.

برای تجربه بهتر از عکاسی همیشه به یاد داشته باشید بکارگیری این حالتها می تواند کیفیت بهتری را برای شما به ارمغان بیاورد . پس اگر اهل عکس گرفتن هستید ،‌وقت بگذارید و این حالت ها رو هم امتحان کنید و نحوه استفاده از آنها را یاد بگیرید. ترفند های عکاسی با موبایل با این افکت ها کاربردی تر می شوند.

پس از عکس گرفتن ویرایش فراموش نشود

اگر دقت کرده باشید در تمامی پستهای اینستاگرام عکاس های مشهور عکسی بدون ویرایش ثبت نشده است . این یک ایده را به ما می دهد. ما هم این کار را انجام دهیم . همیشه برای هر عکسی می توان ویرایش را انجام داد ، کمی برش داد، کمی چرخاند و یا کمی رنگ اضافه کرد . همین تغییرات به ظاهر کوچک می تواند جذابیت عکس ها را چندین برابر کند . در اینستاگرام از همین افکتها استفاده شده است و شما مشاهده می کنید که چقدر آنها طرفدار پیدا کرده اند . هر گوشی الان مجهز به برنامه ویرایش است ،‌وحتی بدون داشتن دانشی از فتوشاپ می توانید عکس های خود را ادیت کنید.

استفاده نکردن از HDR !

گزینه HDR گزینه ای است که به صورت پیش فرض همه آن را در گوشی خود فعال می کنند. همه هم این اعتقاد را دارند که روشن نگه داشتن آن باعث بهتر شدن کیفیت عکس می شود . این حرف موقعی سندیت دارد که نور وجود داشته باشد ولی اگر در حال حرکت و شب ها بخواهیم عکسبرداری کنیم باید HDR را خاموش کنیم. تجربه نشان داده است که این قابلیت در این فضا ها به طور معکوس کار کرده و کیفیت بدی از کار را نشان خواهد داد. خیلی از گوشی های جدید این قابلیت را با هوش مصنوعی خود مدیریت می کنند.

از نگهدارنده استفاده کنید

هرچقدر ثبات شما در نگه داشتن گوشی بیشتر باشد به همان مراتب عکس شما با کیفیت بهتری گرفته می شود . حتی اگر ایستاده باشید و کوشی را با دو دستتان گرفته باشید ، باز لرزشهایی هستند که کار را خراب کنند . برای این منظورمی توان از سه پایه ویا گیرهای نگهدارنده که مخصوص این کار ساخته شده اند استفاده کرد. جدیدا مدل پرتابل آن در بازار موجود شده است که افراد می توانند آن را همراه خود به این و اون ور ببرند.

نزدیک شوید ، زوم نکنید!

همیشه بخاطر دارا بودن قابلیت زوم در دوربینها همه وسوسه می شوند که برای عکاسی در فواصل دور از این گزینه استفاده کنند ولی نمی دانند که با این کار کیفیت عکس را فدای راحت طلبی می کنند. برای دوربین های حرفه ای هم بهتر است از این کار پرهیز شود چه برسد به دوربینهای موبایل . پس تنبلی را کنار بگذارید و چند قدم جلوتر بروید تا عکهای بهتری را بتوانید شکار کنید.

پاک کردن لنز را فراموش نکنید !

همیشه اطمینان حاصل کنید که لنز دوربینتان تمیز است . بیشتر مواقع با مالش دست یا سر انگشتان به لنز دوربین آن کثیف شده و ما کیفیت بدی از عکس را تجربه می کنیم . این مورد بسیار ساده می تواند کیفیت عکاسی شما را چندین برابر افزایش دهد. پس همیشه از یک دستمال نرم برای این منظور استفاده کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵