تفاوت نورپردازی ثابت و فلاش چیست؟

تفاوت نورپردازی ثابت و فلاش چیست؟

گرفتن یک عکس به معنی ثبت نور است. گاهی اوقات باید یک منبع نور ثانویه را به تصاویر خود اضافه کنید. بنابراین، اگر نورها انواع مختلفی داشته باشند و شما آشنایی کامل نداشته باشید، این کار می‌تواند سخت باشد. در ادامه قصد داریم نحوه نوردهی فلاش و نور ثابت و همین‌طور تفاوت‌ها و معایب و مزیت‌های آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید تا به دنیای حرفه‌‌ای نورپردازی وارد شوید.

انواع نورپردازی در عکاسی

خب همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم و در ادامه مفصل‌تر به آن خواهیم پرداخت به طور کلی نورپردازی به دو حالت انجام می‌شود. اول از نورپردازی ثابت شروع می‌کنیم.

نورپردازی ثابت

نورهای ثابت معمولاً دارای تنظیماتی مانند تغییر شدت نور و کلوین هستند که می‌تواند دست عکاس را برای نورپردازی سلیقه‌ای باز بگذارند. همینطور می‌توانند از طریق برق مستقیم و یا باتری انرژی مورد نیاز خود را تامین کنند. نورپردازی ثابت یا همان Continuous ligh در این حالت نورپردازی در تمام مدت گرفتن عکس فلاش و یا نور طبیعی محیط روشن است.

هنگامی‌ که بیرون هستید، این نور می‌تواند نور طبیعی باشد، ولی هنگامی‌ که در فضای داخل هستید می‌تواند نور پنجره هم باشد و یا می‌تواند نور مصنوعی مثل یک چراغ مطالعه یا حتی نورپردازی عکاسی حرفه‌ای مانند فلاش استودیویی باشد. از نور خورشید تا یک شمع، تا زمانیکه ثابت باشد، نور ثابت یا پیوسته است.

مزایای نورپردازی ثابت

عکاسان می‌توانند نتیجه نورپردازی خودشان را به‌ شکل زنده مشاهده کنند، این امر مخصوصاً برای عکاسان مبتدی بسیار کاربردی است. به این دلیل که نورپردازی با نور ثابت دقیقاً همان چیزی است که می‌بینید و نیاز به تنظیم کردن فلاش و تریگر و سرعت سینک و غیره ندارد و به‌ آسانی می‌توانید با رفلکتور‌ها که یکی از ساده‌ترین و ارزان‌ترین تجهیزات سازنده نور هستند، انعکاس نور و نحوه بازتاب آن بر روی سایه‌ها را کنترل کنید.

شما می‌توانید دقیقاً همان چیزی که عکاسی می‌کنید را هم فیلمبرداری کنید. فقط باید نور ثابت مورد استفاده‌تان از نوع بدون پرش (Flicker Free) باشد تا دقیقاً کادر و صحنه عکاسی‌ خود را به‌ شکل فیلم هم ضبط کنید. نور ثابت برای یک عکاس، یعنی ورود به دنیای لذت‌بخش فیلمبرداری. شاید به همین دلیل این روزها ساخت کلیپ‌های تبلیغاتی نسبت به مدل‌های عکاسی، جذاب‌تر و پرطرفدار شده است.

معایب نورپردازی ثابت

یکی مهم‌ترین ایراد نور‌های ثابت در مقابل فلاش‌ها، نور کم‌قدرت‌تر آن‌ها در مقایسه با نور‌های استودیویی است. در نور کمتر باید از دیافراگم‌های بسته‌تر و سرعت‌های پایین‌تر شاتر استفاده شود. زمانی که از سوژه‌های ساکن عکاسی می‌کنید این موضوع چندان مشکلی به‌وجود نمی‌آورد.

برای مثال عکاسی پرتره یا مدلینگ، آن دسته کارهایی است که با نور ثابت نتیجه بسیار بهتری دارد، زیرا نیاز به دیافراگم بسیار باز دارد و همچنین امکان کنترل حرکت سوژه، سرعت شاتر خیلی زیاد هم نیاز ندارد.

اما در رابطه با سوژه‌های متحرک، مثل عکاسی ورزشی چندان کارآمد نیست. نور‌های ثابت سایه‌های شدیدی روی سوژه ایجاد می‌کنند که در فیلمبرداری بسیار قابل تشخیص است. هیچ فیلمبرداری پذیرای این مسئله نیست که با عکاسی که نور ثابت دارد به‌صورت همزمان کار کند. به همین دلیل هنوز هم برخی از کاربران ترجیح می‌دهند از نور‌های فلاش استفاده کنند.

در چه مواقعی از نورپردازی ثابت استفاده کنم؟

در گذشته این دسته از نورها در بحث عکاسی اهمیت چندانی نداشتند؛ اما امروزه این نورها در مواقعی می‌توانند بهترین گزینه برای عکاسی باشند. برای مثال اگر شما به دنبال ژانر عکاسی خیابانی باشید ممکن است در جایی عکاسی کنید که اجازه استفاده از فلاش را نداشته باشید. نورهای ثابت به‌ خصوص رینگ لایت‌ ها می‌توانند گزینه‌ بسیار مناسبی برای عکاسی مخصوصاً برای عکاسان تازه کار باشند.

با استفاده از نورهای ثابت، می‌توانید شرایط روشنایی را بلافاصله ببینید، که کمک می‌کند بهترین شرایط روشنایی و دستیابی به اهداف زیبایی شناسی خود را بدانید. نورهای ثابت معمولاً جریان یکنواختی از نور را بر روی سوژه شما پخش می‌کنند، و به شما اجازه می‌دهند تا یک بار آنها را تنظیم کنید.

در هنگام انتخاب نورهای ثابت برای کار، بهتر است که قوی‌ترین نور موجود را برای کار انتخاب کنید. نورهای ثابت به شما اجازه می‌دهند دمای رنگ را به دلخواه خود تغییر دهید.

نورپردازی با فلاش

نور فلاش هنگامی که پرتاب می‌شود فقط یک لحظه سریع در دسترس است. این نور می‌تواند از یک استروب حرفه‌ای، فلاش دوربین، یا فلاش متصل به دوربین شما هم باشد. نور‌های فلاش گزینه مقابل نور‌های ثابت هستند. اما در این منابع نوری هم یک نور ثابت به نام نور مدلینگ وجود دارد که از آن برای تشخیص جهت نور و سایه‌ها استفاده می‌شود، ولی این نور بسیار ضعیف‌تر از آن است که بتوان از آن به‌ عنوان یک نور ثابت کاربری استفاده کرد.

فلاش، نوری است که فقط در کسری از ثانیه تابیده می‌شود، و فرقی نمی‌کند که شاتر شما چه مدت زمان باز باشد. دقیقاً مانند زمانی‌ که با نور ثابت عکس می‌گیرید. می‌توانید سرعت شاتر را هر چه‌ قدر می‌خواهید آهسته یا هر چه‌ قدر که محدوده همگام‌سازی (Sync speed) به شما اجازه می‌دهد سریع تنظیم کنید. نوردهی با فلاش باید از دیافراگم تنظیم شود.

قدرت نورپردازی با فلاش

فلاش‌ها می‌توانند قدرت بسیار زیادی را جمع کرده و در زمان بسیار کوتاهی رها کنند. آزاد کردن مقدار زیادی انرژی به‌طور آنی برای منبع نور، بسیار آسان‌تر است.

خروجی نور فلاش‌ها به دلیل بهینه نبودن قطعات نوری و الکترونیکی نزدیک به ۱۰,۰۰۰,۰۰۰ لومن است؛ اما هنوز همه‌ این نور در اندک زمانی به سوژه برخورد می‌کند، روشنی زیادی ایجاد می‌کند. سایه‌های به‌وجود آمده توسط نور خورشید را جبران کنید، یا کل یک اتاق را روشن کنید. این زمان کوتاه نوردهی برای ثبت یک تصویر کافی است.

اگر برای کارهای بزرگ مقدار زیادی نور احتیاج دارید، یا اینکه می‌خواهید نور خورشید را جبران کنید، مناسب‌ترین انتخاب، فلاش‌ها هستند.

نورهای فلاش یا همان فلاش‌های استودیویی تنوع بالایی دارند و برندهای مطرح دنیا دائماً در حال تولید بهترین‌ها هستند. راستی فراموش نکنید اگر قصد خرید فلاش رودوربینی دارید، حتماً از هماهنگی و سینک شدن آن با دوربینتان اطمینان حاصل کنید.

تفاوت نورپردازی فلاش با نور ثابت

نور فلاش از قدرت بسیار زیادی برخوردار است. با یک نور استودیویی (فلاش) می‌توانید شدت نور بسیار زیادی را تجربه کرد. در صورتی که بخواهید همان مقدار نور را با یک نور ثابت ایجاد کنید، به یک منبع نور بسیار قدرتمند احتیاج دارید. تحمل این نور به صورت ثابت از توان اکثر سوژه‌های انسانی خارج است و بسیار بعید است بتوانند در مقابل آن، چشم خود را باز نگه دارند.

همچنین اگر بخواهید از آن‌ها در فضای خارجی استفاده کنید، به‌ آسانی می‌توانید حتی در زیر نور خورشید هم از دیافراگم‌های بسته استفاده کنید و عمق میدان تصویر را بیشتر کنید. این نور‌ها امکان نورپردازی در مناظر را به شما می‌دهند تا نه تنها سوژه، بلکه منظره را هم در تصاویر خود ثبت کنید.

عکاسی صنعتی و تبلیغاتی مثل عکاسی از انعکاس نور در شیشه خرد شده یا پاشش آب به اطراف، با نور‌های فلاش امکان‌پذیر است. زیرا می‌توانید از سرعت‌های خیلی بالا مانند ۱/۱۰۰۰ یا ۱/۲۰۰۰ ثانیه استفاده کنید که در مقایسه با نور‌های ثابت، به نور‌های بسیار ارزان‌تری نیاز خواهید داشت.

تقریباً تمام ابزار‌های تشکیل‌دهنده نورپردازی برای نور‌های فلاش ساخته می‌شوند. زیرا آنقدر منبع نوری قدرتمندی دارند که استفاده از سافت‌باکس‌ها، چتر‌ها، حباب‌ها و که اندکی موجب کاهش شدت نور می‌شود، روی این حجم نور تأثیر زیادی ندارد. اما همین ابزار‌ها می‌توانند نور ثابت را به نصف کاهش دهند و تأثیر آن‌ها را خیلی کمتر می‌کنند.

تفاوت شدت نور ثابت با فلاش را نمی‌توان به‌ طور دقیق توضیح داد. زیرا باید فاکتورهای قابل مقایسه را انتخاب کرد. ولی برای مثال، برای دو مدل معمول نور ثابت و فلاش استودیویی Godox این تفاوت حدوداً بین ۷ تا ۹ استاپ نور است. یعنی جایی که می‌توانید هنگام استفاده از نور استودیویی از دیافراگم ۱۶ استفاده کنید، برای عکاسی با نور ثابت باید به دیافراگم ۲.۸ بروید و همچنین سرعت شاتر را هم چند استاپ کند‌تر کنید.

بنابراین در سرعت ۱/۲۵۰ ثانیه که حدوداً یک سرعت عادی در عکاسی با فلاش است، تفاوت شدت نور بین یک نور استودیویی ۸۰۰ ژول با یک نور ثابت ۱۲۰۰۰ لومن، حدود ۵۱۲ برابر است. به همین اندازه یک فلاش ۱۶۰۰ ژول، حدود ۱۰۲۴ برابر نور بیشتر تولید می‌کند. این قدرت شدید برای داخل استودیو آنچنان کاربرد ندارد، ولی زمانیکه می‌خواهید از این نور‌ها همراه با نور خورشید و در فضای باز استفاده کنید، بسیار اهمیت پیدا می‌کنند.

آیا ترکیب نور فلاش با نور ثابت شدنی‌ است؟

استفاده همزمان نور ثابت و نور فلاش به عنوان نور اصلی با چالش‌های بسیاری همراه است. در صورتیکه بتوانید نور ثابت را به عنوان نور پایدار جانبی یا نور پس‌زمینه استفاده کنید و برای نور اصلی از نور فلاش استفاده کنید، نتیجه‌ای فوق‌العاده و طبیعی ایجاد خواهد کرد. ترکیب نور فلاش با نور ثابت هم در زمان عکاسی پرتره و مدلینگ و هم عکاسی صنعتی و تبلیغاتی بسیار تأثیرگذار است. همچنین در بسیاری از موارد امکان تغییر رنگ و کلوین نور‌های ثابت را هم دارید و می‌توانید جلوه‌های نوری جذابی را در پس زمینه یا کناره‌های سوژه ثبت کنید.

حالا که متوجه شدید همنشینی نورپردازی هر دو این منابع نوری، تصاویر دلپذیری ایجاد می‌کند، برای تهیه هر دو وسوسه شده باشید. در نظر داشته باشید که هدف و بودجه شما تعیین کننده محصولی است که انتخاب می‌کنید. بنابراین اگر در خرید مردد هستید. ابتدا به حوزه فعالیت خود توجه کنید و بعد خرید کنید.

بالاخره کدام نور را بخرم؟

همانطور که در مطالب بالا ذکر شد نورهای ثابت نسبت به فلاش‌ها نور کمتری ایجاد می‌کنند. بنابراین برخی از کاربران هنوز ترجیح می‌دهند از فلاش استفاده کنند. با این حال تفاوت قیمت در هر دو گروه، کمی با هم متفاوت است. در هر دو گروه این نور‌ها، محصولات گوناگونی از قیمت‌های پایین تا بسیار گران‌قیمت در بازار وجود دارد. در نور‌های فلاش، تفاوت قیمت به امکانات و تکنولوژی‌های موجود در فلاش بستگی دارد. اما در نور‌های ثابت، تعداد LEDها و شدت نور‌ است که تعیین کننده اصلی قیمت محصول است.

داشتن مجموعه‌ای از این نورها برای تطبيق‌پذيری بيشتر در تنظيم روشنايی و خلق افکت‌های مختلف در عکاسی به شما کمک خواهد کرد. نظر شما چیست؟ شما چه تجربه‌ای در زمینه نورپردازی دارید؟ امیدواریم این مطالب راهنمایی مناسب برای شما در انتخاب نور مورد نیازتان باشد. اگر این مقاله برای شما کارساز بود، پیشنهاد می‌کنیم آن را برای دوستانتان هم بفرستید.

منبع:didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵