تکنیک اپن فلاش (Open Flash)

یکی از تکنیک های جالب و خاص برای به تصویر کشیدن تصاویری خلاقانه و عجیب، تکنیک Open Flash می باشد، که در یک فریم می توانیم به طرق مختلف با توجه به سوژه ای که در ذهن طراحی کرده ایم، جنبش و حرکت را ثبت کنیم و حالت های مختلف را به تصویر بکشیم؛ از بازگو کردن یک داستان گرفته تا تلقین حس آشفتگی و تعلیق و آرامش و حرکت و …

تکنیک اپن فلاش (Open Flash)

وسایل مورد نیاز

 1. فضای تاریک مانند فضای آتلیه همراه با پس زمینه ی مشکی یا فضای باز در تاریکی که کمترین آلودگی نوری ممکن را داشته باشد.
 2. سه پایه
 3. دوربین
 4. فلاش های استودیویی یا Speed Light

طریقه ی اجرا

 1. طرح ذهنی خود رامشخص کنید، اینکه قصد ثبت چه داستان یا رویدادی را دارید.
 2. دوربین را روی سه پایه ثابت کنید.
 3. دوربین را روی حالت ” bulb” قرار دهید.

نکته: بعضی از دوربین ها مجهز به قفل این حالت هستند در غیر این صورت در طی پروسه ی ثبت دکمه ی شاتر را باید با دست نگه دارید .

 1. فلاش اسپیدلایت را در جهت مناسب نوردهی درقسمت بالای دروبین رو به سوژه نگه دارید.
 2. کادر مناسب را با فاصله ی کانونی مناسب مشخص کنید تا حین حرکت، سوژه از کادر خارج نشود و مکان های فلاش زدن را مشخص کنید.
 3. فوکوس مناسب را انجام دهید، فوکوس روی حالت دستی باشد و دیافراگم را نسبتا ببندید تا عمق میدان مناسبی داشته باشید.
 4. منابع نوری را خاموش کرده، همینطور که نوردهی روی حالت ” bulb” قرار دارد و سوژه درمکان و حالت مناسب قرار دارد فلاش بزنید، با خالی شدن فلاش و تغییر حالت سوژه بار دیگر فلاش زده، و این عمل را تا پایان کار تکرار کنید.

در نهایت شما تصویری تک فریمی خواهید داشت که سوژه درآن در حالت های مختلف ثبت شده است.

نکات مهم:

در این تکنیک یکی از المان های مهم وجود اسپیدلایت می باشد که به صورت مجزا از دوربین وکاملا در حالت دستی کنترل می شود.استفاده از سه پایه الزامی است و مطمئن باشید از باطری های نو در فلاش استفاده کنید، با اینکار زمان شارژ شدن فلاش کاهش می یابد.قبل از شروع پروسه ی عکاسی به صورت آزمایشی یک شات بزنید و از تنظیمات نوری صحیح اطمینان حاصل کنید.در نهایت با در نظر گرفتن تمام این نکات و تمرین و افزودن به تجربیاتتان می توانید عکسی متفاوت ثبت کنید و لذت عکاسی را هر چه بیشتر لمس کنید.

منبع:axaneh.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵