تکنیک های ثبت عکس پرتره کودک

عکس پرتره کودک جدا از زیبایی شیطنت آمیزی که دارد، دارای پروسه دشواری است. اکثر کودکان عاشق شلوغ بازی و شیطنت هستند. اکثر آن ‌ها سریع و پر جنب و جوش اند و گیر انداختن آن ‌ها، حتی برای مدت کوتاه عکاسی، واقعا امری دشوار و زمانبر است.

ثبت عکس پرتره کودک یکی از پروژه ‌های سخت، اما بسیار شیرین است که مهارت ‌های خاص خود را نیز می ‌طلبد.

در حالی که بسیاری از عکاسان تمایل دارند تا با دوربین خود به ثبت یک لبخند زورکی و یا تصنعی حاصل از سیـــب گفتن بپردازند، معدود عکاسانی هستند که با سر لوحه قرار دادن قوانینی فراموش شده، سعی بر آن دارند تا از ماهیت واقعی کودک عکس بیاندازند.

این دسته از عکاسان سعی دارند که هنر را آنطور که هست، مشاهده و در معرض نمایش بگذارند.در مقاله پیش رو، برخی مهارت ‌ها و تجارب عکاسان موفق در قالب ۹ نکته مهم ارائه شده است. با ما همراه باشید.

ثبت عکس پرتره کودک

  1. سیب را از فرهنگ لغت تان حذف کنید

واژه سیب را فراموش کنید

واژه سیب به یکی از ملزومات عکاسی کودک تبدیل شده و گویا جزء لاینفک عکس پرتره کودک است. این در حالی است که گفتن این واژه توسط کودک، القای یک حالت تصنعی به شمار می ‌رود. بنابراین، اگر به دنبال انداختن تصاویری واقعی و بدون هیچگونه محدودیت زمانی هستید، این واژه را از فرهنگ لغت خود حذف کنید.

بدین وسیله، دست تان در عکاسی بازتر شده و به شیوه خود کودکان را می خندانید.

  1. آرام باشید

آرامش داشته باشید

آرامش به خرج دهید تا واکنش نرمال از کودکان دریافت کنید.

اگر به طور مداوم دنبال کودکان باشید و در این جستجو قصد داشته باشید تا از آن‌ ها لبخند بدزدید، چیزی جز لبخند زورکی، تلخ و غیر واقعی نمی بینید. اما اگر فقط کمی صبور باشید و بی سر و صدا روند را دنبال کنید، آنچه را که می خواهید به دست خواهید آورد: یک عکس پرتره کودک گرم و واقعی!

  1. از شر مامان و بابا خلاص شوید!

خلاص شدن از شر مامان و باباها یکی از نکات مهم عکس پرتره کودک است. زیرا شما باید به طور مداوم والدین را تحت کنترل داشته باشید. اغلب والدین وسوسه می شوند تا کودکان را مجبور به همکاری با عکاس کنند. این موضوع اگرچه ممکن است ظاهرا به نفع عکاس باشد، اما نتیجه نهایی کاملا برعکس خواهد بود.

از دست مادر پدرها خلاص شوید

نکته ‌ای که باید عکاسان در حین گرفتن عکس پرتره کودک به آن دقت نمایند، این است که به خواسته های کودکان گوش بسپارند، احترام بگذارند و مناسب رفتار کنند؛ زیرا این عکاسان هستند که می خواهند از کودکان عکس بیاندازند. اما وقتی والدین در لوکیشن عکاسی حضور دارند، با فرزندشان خوب رفتار نمی‌ کنند و آن ‌ها را سرزنش می‌ کنند. این مسئله بیشتر باعث می شود تا لحظات خوش عکاسی به لحظات غمگین مبدل شوند. اکثر اوقات، کودکان به گریه افتاده و حالت واقعی چهره شان تغییر می‌ کند. همینطور خاطره تلخی از عکاسی در یادشان خواهد ماند.

عکاس کودک، باید ابتدا برای والدین شرح بدهد که در حین عکاسی هوای فرزندشان را دارد و آن‌ ها بهتر است که آرامش خود را حفظ نموده و عقب نشینی کنند. والدین در طول عکاسی مجاز نیستند تا دخالت کنند و بهتر است هنگامی که از آن ‌ها کمک خواسته شود، پا در میانی کنند. بدین نحو، عکس پرتره کودک به زیباترین حالت ممکن گرفته خواهد شد. زیرا عکاس فرصت دارد تا با وقت گذرانی و برقراری ارتباط با کودک، از او عکس ‌های کاملا واقعی بگیرد و فشار را از روی دوش والدین نیز بردارد.

  1. کودکان را به حال خود رها کنید

کودکان را به حال خود رها کنید

به جای آنکه تلاش کنید یک صحنه خاص برای عکس پرتره کودک پدید آورید، اجازه دهید تا آن ‌ها اکتشاف کنند. اگر در طول عکاسی به طور مداوم به آن ‌ها گوشزد نکنید که به “اینجا نگاه کنید”، “به آنجا نگاه کنید”، “بنشینید”، “بایستید” و “بازی کنید” نتایج شگفت ‌انگیزی خواهید دید.

به یاد داشته باشید، حتما لازم نیست که کودک به دوربین زل بزند. حتی اگر کودک به دوربین نگاه نکند، قادر خواهید بود تا روایتگر داستانی متفاوت باشید.

  1. خودتان باشید!

ارتباط برقرار کردن با کوچولوها اصلا کار آسانی نیست! اگر نتوانید با آن ‌ها ارتباط برقرار کنید، چگونه می‌ توانید به انداختن عکس پرتره کودک امیدوار باشید؟ اگر تصمیم دارید عکاس پرتره کودک باشید، باید برقراری ارتباط با کوچولوها را به طور مداوم تمرین کنید.

خودتان باشید، نه کس دیگر!

توجه داشته باشید، بهترین کاری که می ‌توانید در این حوزه انجام بدهید، این است که آرامش خودتان را حفظ کنید و خودتان باشید. قطعا کودکان، احساسات شما را درک می‌ کنند و سعی می‌ کنند تا با شما ارتباط برقرار کنند.

اگر کودکان فکر کنند که شما از آن‌ها سوء استفاده می کنید و خودتان نیستید، سعی می‌ کنند تا عکس ‌العمل نشان دهند. کودکان دوست دارند که از جانب شما مورد احترام قرار گیرند. اگر به آن ها احترام بگذارید، نفس عمیق بکشید و خودتان باشید، قطعا به موفقیتی بزرگ خواهید رسید.

  1. معصومیت کودکانه را قاب بگیرید.

معصومیت کودکانه

معصومیت یکی از عناصر جدایی ناپذیر دوران کودکی است. پس چرا آن را قاب نگیرید؟ معصومیت در هر یک از لحظات کودکانه نهفته است. برای ایجاد جذابیت در عکس پرتره کودک، با او بازی کنید و درباره افکارش صحبت کنید.برای گرفتن عکس پرتره کودک، یک عمق میدان سطحی و سرعت شاتر مناسب را انتخاب کنید تا معصومیت را بربایید.

  1. عکس گروهی بیاندازید

همیشه اولین بارها و برخی روزهای خاص از اهمیت زیادی برای عکاسی کودک برخوردارند. اولین گردش علمی مدرسه و یا اولین باری که کودک با دوستانش به گردش و تفریح می ‌رود، خاطره‌ انگیزند.

عکس های شاد گروهی خاطره انگیز ترند

اگر با نوجوانان برخورد دارید، از آن ‌ها با سرعت بیشتری عکس بیاندازید. آن ها را به هرگونه لبخند و یا حرکات غیرطبیعی مجبور نکنید. گروه دوستان را دور هم جمع کنید و با استفاده از فلاش، هر لحظه را فریز کنید. به سوژه ها بگویید ادامه داده و لبخند بزنند. یادتان باشد که بیشتر از ۳ عکس نگیرید؛ زیرا نوجوانان زود صبرشان را از دست می ‌دهند!

  1. تنظیمات سفارشی

انداختن عکس پرتره کودک بدین معنی است که شما باید از سرعت عکاسی بالایی برخوردار باشید. اگر با مقدار معینی از نور کار می کنید، از سرعت شاتر ۲۵۰/۱ استفاده کرده تا تصاویر را فریز کنید. اگر از سرعت شاتر کمتر استفاده می کنید، از فلاش بهره ببرید.عمق میدان سطحی، کودک را در فوکوس نگه می ‌دارد. اگر شرایط نورپردازی شما مناسب است، از دیافراگم  f/5 و یا کمتر استفاده کنید.

  1. تجهیزات سفارشی

در عکاسی از کودک برای ثبت بهتر لحظات، از تجهیزات مناسب استفاده کنید. از فلاش روی دوربین و یا فلاش جداگانه به منزله افزایش قدرت دوربین بهره ببرید. اگر قصد دارید از سوژه در فاصله ای دور و یا گروهی از کودکان عکاسی کنید، از فلاش جداگانه استفاده نمایید.

علاوه بر این، می‌توانید با خریداری یک سافت باکس، هاله ای از روشنایی صاف و نرم ایجاد کنید. حتی این امکان وجود دارد که با به کارگیری مونوپاد به عکاسی ادامه داده و حین حرکات، سریع عکس بیاندازید.

نتیجه گیری

عکس پرتره کودک را می‌توان جزء مجموعه عکس های شیرین دوران عکاسی هر عکاس نام برد. عکاسی پرتره کودک یکی از شیوه ‌های دشوار، اما زیبای عکاسی است که توانایی برقراری ارتباط با کودکان یکی از ملزومات آن است. این نوع از عکاسی، خلاف تصور عده ‌ای دارای سختی ‌های خاص خود بوده که علاوه بر نکات فوق، دارای تنظیمات و تجهیزات اختصاصی نیز هست.

یکی از خطرناک ‌ترین ایده‌ های عکاسی پرتره کودک، محدود کردن خلاقیت است. بهتر است که در حین ثبت عکس پرتره کودک، خلاق باشید و سبک و سیاق خود را فراموش نکنید. مطابق با سبک عکاسی خود پیش رفته و هنر را از قاب نگاه خودتان ثبت کنید.

امیدواریم که نکات ذکر شده در این مقاله، راهنمای شما در عکاسی از کودکان باشد. حالا زمان آن رسیده که دوربین خود را بردارید و به دنیای شاد و هیجان انگیز کوچولوهای دوست داشتنی سفر کنید.

برگرفته از: digital-photography-school.com و exposureguide.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵