راهنمای مبتدیان برای استفاده از نور طبیعی در عکاسی منظره

عکاسی کاملا به نور وابسته است.یک صحنه یکسان با ترکیب بندی یکسان می تواند تحت یک مجموعه شرایط نورپردازی کاملا کسل کننده و تحت یک شرایط دیگر کاملا دراماتیک به نظر برسد.نور خوب تفاوت ایجاد می کند.

در این مقاله ۳ ویژگی نور طبیعی را به شما آموزش خواهیم داد تا به عکاسی منظره شما کمک کنیم.اما آیا این بدین معنی است که چیزی به نام نور بد هم وجود دارد؟ فکر نمی کنیم چنین چیزی وجود داشته باشد.کلید کار این است که بدانید در شرایط نور موجود در هنگام عکاسی چه نوع تصاویری را باید ایجاد کنید.

درک سه ویژگی نور طبیعی به شما کمک خواهد کرد تا از نور به نفع خود استفاده کرده وصرف نظر از شرایطی که مجبورید با آن کار کنید، تصاویر تاثیرگذاری ایجاد کنید.

کیفیت نور طبیعی در عکاسی منظره

منظور از کیفیت نور، میزان سخت یا نرم بودن آن است.در هنگام ظهر که خورشید در بالای آسمان قرار دارد و هیچ ابری برای فیلتر کردن نور وجود ندارد، نور سخت است.

این نوع نور، شدید و روشن است، اما می تواند سایه های جالب و کنتراست نیز ایجاد کند.در یک روز ابری که ابرها نور را پخش کرده و آن را یکنواخت و بدون سایه یا نقاط روشن می کنند، نور نرم است.در سایه هم نور همینطور است.حتی در یک روز که هیچ ابری وجود ندارد، و خورشید در ارتفاع پایین تری در آسمان قرار دارد، نور از میان جو بیشتری عبور می کند که باعث می شود نرم شود.به همین دلیل است که نور طلایی ابتدا و انتهای روز نرم تر از نور نیمروز است.

رنگ نور طبیعی در عکاسی منظره

رنگ نور طبیعی خورشید در طول روز تغییر می کند.قبل از طلوع خورشید، زمانی که اولین نور روز در آسمان ظاهر می شود، نور به رنگ آبی سرد است.در زمان طلوع خورشید، نور طلایی است.همانطور که خورشید در آسمان بالاتر می رود، روشن تر شده و مایه (ته) رنگ آن کمتر می شود.در پایان روز، عکس این اتفاق می افتد.

قبل از غروب آفتاب، زمانی که خورشید پایین بر روی خط افق قرار دارد، شما یک تابش طلایی را خواهید دید.بعد از غروب آفتاب، در هنگام گرگ و میش، نور به رنگ آبی سرد است (ساعت آبی).

راهنمای مبتدیان برای استفاده از نور طبیعی در عکاسی منظره

جهت نور طبیعی در عکاسی منظره

نور جلو (Front light) زمانی است که نور از پشت شما می آید و به طور مستقیم به جلوی سوژه شما می تابد.نور جلو می تواند رنگ ها را بی روح کرده و بافت ها را به حداقل برساند.بنابراین اگر می خواهید از آن استفاده کنید، بهتر است که این کار را زمانی انجام دهیدکه خورشید در ارتفاع پایین تری قرار دارد، و گرم تر و نرم تر است.

نور پشت یا پس زمینه (Backlight ) زمانی است که خورشید به طور مستقیم در جلوی شما و پشت سوژه قرار دارد، و آن را از پشت نورپردازی می کند.خیلی ها عاشق نور پس زمینه هستند چون کنتراست عمیق بین هایلایت ها(قسمت های روشن) و سایه ها بسیار دراماتیک است.نور پس زمینه برای ایجاد سیلوئت نیز عالی است، زمانی که شما سوژه هایی با شکل های خوب و قوی دارید.نور کناری یا جانبی (Sidelight) زمانی است که خورشید در کنار شما قرار دارد، و سوژه را از کنار روشن می کند.

این نوع نور برای تاکید بر شکل و بافت عالی است.چه موقع، چه کاری انجام دهیم.خب شما چطور از این اطلاعات به نفع خود استفاده می کنید؟ زمانی که بیرون در حال عکاسی هستید، ویژگی های نور موجود را در نظر گرفته و با استفاده از آن تصمیم بگیریدکه می خواهید چه نوع عکس هایی ایجاد کنید.

نور شدید بعد از ظهر

خورشید در بالای آسمان قرار دارد، نور بسیار روشن و خشن است و تنها کمی رنگ دارد.این زمان خوبی است که به دنبال سایه بگردید یا در سایه عکاسی کنید.

یک روز ابری با نور کسل کننده

این نوع نور هنگام ظهر رنگ کمی دارد، اما نرم و بدون سایه است.این نوع نور برای گرفتن عکس های نرم از گل ها، عکس های کلوزآپ با نور یکنواخت،یا عکاسی از آبشارها که در آن نور مستقیم باعث ایجاد نقاط روشن ناخوشایند می شود، عالی است.اگر ابرها در آسمان نوعی بافت دارند، خوب است.اما اگر آسمان سفید خالص است، آن را از کادر حذف کنید.

ساعت طلایی نور طبیعی در عکاسی منظره

در ساعت طلایی خورشید در پایین آسمان قرار دارد و نور گرم و نرم زیبایی ایجاد می کند،بنابراین در این شرایط احتمال اشتباه بسیار کم است.به جهت نور فکر کنید.

نور جلو یک تابش گرم بر روی ساختمان ها و کوه ها ایجاد می کند، نور جانبی بر شکل تپه ها تاکید می کند، نور پس زمینه سیلوئت های دراماتیک ایجاد می کند و شما می توانید با استفاده از یک دیافراگم کوچک از خورشید نیمه پنهان در پشت ابرها عکس بگیرید.

ساعت آبی نور طبیعی در عکاسی منظره

خورشید زیر خط افق قرار دارد و یک نور نرم، یکنواخت و سرد به شما می دهد.جهت نور در اینجا اهمیت ندارد.اگر هر گونه المان متحرک مانند آب یا ابر دارید، برای تاکید بر احساس نرمی، این نوع نور را با یک نوردهی طولانی ترکیب کنید.

برای جلوه بیشتر، نور گرگ و میش را با نورهای شهری ترکیب کنید.بهترین راه یادگیری نحوه اثرگذاری انواع مختلف نور بر تصاویر شما، عکاسی از یک سوژه یکسان تحت شرایط مختلف است.چیزی را انتخاب کنید که به راحتی برای شما قابل دسترس باشد و با نور جلو، نور جانبی،و نور پس زمینه از آن عکس بگیرید.در هنگام ظهر، در طول ساعت طلایی و در گرگ و میش از آن عکس بگیرید.

زیر نور شدید بعد از ظهر و در یک روز ابری که نور نرم است از آن عکس بگیرید.درک این ویژگی های نور طبیعی تضمین خواهد کرد که بتوانید از شرایط نور موجودبهترین استفاده را کرده و در هر زمان از روز عکس های تاثیرگذاری بگیرید.

منبع:pouyaandish.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵