راهنمای مبتدی مُد عکاسی Bulb

راهنمای مبتدی مُد عکاسی Bulb

مُد عکاسی Bulb به عکاس اجازه می دهد تا سرعت شاتری طولانی تر از ۳۰ ثانیه داشته باشد، پس اگر بخواهید عکاسی با نوردهی طولانی انجام دهید، احتمالا با این گزینه سر و کار خواهید داشت. ما در این آموزش کوتاه، به تمام سوالات شما در زمینه مُد عکاسی Bulb پاسخ خواهیم داد.

مُد عکاسی Bulb چیست؟

Bulb mode عملکردی است که به شما اجازه می دهد مدت زمان باز ماندن شاتر خود را کنترل کنید. این چیزی نیست که شما به طور منظم از آن استفاده کنید، بلکه زمانیکه می خواهید یک نوردهی بیش از ۳۰ ثانیه داشته باشید، استفاده از مُد عکاسی Bulb راه انجام این کار است.

مُد عکاسی Bulb دوربینم را از کجا پیدا کنم؟

این به مدل دوربین شما بستگی دارد. در بسیاری از دوربین ها، مُد عکاسی Bulb را می توان بر روی کلید چرخان فرمان اصلی پیدا کرد و معمولا با حرف بزرگ B علامت گذاری شده است. با این حال، اگر دوربین شما این گزینه را ندارد، همه چیز از دست نرفته است.

دکمه چرخان فرمان را بر روی مُد نوردهی دستی (Manual) قرار دهید و با کندتر و کندتر کردن سرعت شاتر به پیش بروید. در بیشتر از ۳۰ ثانیه، مُد Bulb را پیدا خواهید کرد!

مُد عکاسی Bulb برای چه کاری مفید است؟

به نوردهی های فوق العاده طولانی با فیلترهای ND یا هر چیزی که در تاریکی گرفته شده باشد، مانند تصاویر آتش بازی، عکس های رد چراغ های ترافیک، عکاسی نجومی یا نقاشی با نور با استفاده از مشعل فکر کنید. در این شرایط، توانایی باز نگه داشتن شاتر تا هر زمان که بخواهید، می تواند بسیار مفید باشد.

آیا می توانید از مُد عکاسی Bulb برای مدت زمان کمتر از ۳۰ ثانیه استفاده کنید؟

بله، البته. به عنوان مثال، اگر شما دارید با نور نقاشی می کنید، ممکن است تصمیم بگیرید شاتر را باز نگه دارید، بر روی صحنه خود با یک مشعل کار کنید و وقتی کارتان تمام شد شاتر را ببندید – حتی اگر این کار کمتر از ۳۰ ثانیه به طول بیانجامد.

برای رد چراغ های ترافیک یا آتش بازی، شما می توانید شاتر را با استفاده از مُد Bulb باز نگه دارید، اما لنز را با دقت با یک کارت سیاه بپوشانید، و تنها وقتی دوباره نوردهی کنید که یک ماشین در جاده یا یک آتش بازی در آسمان باشد.

بنابراین اگرچه شاتر برای مدت زمان بیش از ۳۰ ثانیه باز است، اما زمان واقعی که نور ثبت می شود بسیار کمتر است.

در مورد دیافراگم چطور؟

با مُد Bulb، شما باید دیافراگم را به صورت دستی تنظیم کنید – f/8 همیشه یک نقطه شروع بسیار خوب است!

پس من فقط دوربین را بر روی مُد عکاسی Bulb تنظیم کنم و سپس دکمه شاتر را فشار دهم؟

نه، شما باید از یک کنترل کابلی/ریموت، از نوعی که به شما اجازه دهد تا نوردهی را برای مدت زمانی که می خواهید باز و قفل کرده و سپس وقتی کارتان تمام شد آن را ببندید، استفاده کنید.

اگر از دکمه شاتر روی دوربین استفاده کنید، آنگاه مجبورید انگشت خود را بر روی آن نگه دارید تا شاتر باز بماند.

این کار باعث حرکت دوربین (لرزش و تاری عکس) می شود، به علاوه این که شما قادر به حرکت نخواهید بود!

مشخص است که شما باید با دوربین ثابت شده بر روی سه پایه کار کنید، تا هر گونه حرکت یا لرزش دوربین را به حداقل برسانید.

چطور بفهمم که درست نوردهی کرده ام؟

شما همیشه این را متوجه نمی شوید، بنابراین وقتی از مُد عکاسی Bulb استفاده می شود، مقدار مشخصی آزمون و خطا در آن عکس ها مورد نیاز است.

منبع برگرفته از: Digital Camera World

میانگین امتیازات ۵ از ۵