راهکارهایی برای عکاسی ازستارگان درشب

برای خیلی از عکاسان حرفه ای و مبتدی عکاسی از آسمان پر ستاره شب و زیبایی های آن، جذاب و دوست داشتنی است. حتی برخی عکاسان، این نوع از عکاسی را به سایر سوژه ها و مناظر شگفت انگیزی که در روز وجود دارند، ترجیح می دهند.

شاید فکر کنید که گرفتن یک عکس حرفه ای از آسمان تاریک و پر ستاره نیاز به تجهیزات و امکانات پیشرفته ای دارد؛ اما باید بدانید عکاسان زیادی هستند که تنها با رعایت اصول و تکنیک های عکاسی، عکس های فوق العاده ای خلق می کنند.

در این مقاله قصد داریم با آموزش عکاسی از ستارگان در شب به شما کمک کنیم تا با کمترین امکانات، عکس هایی حرفه ای و ماندگار بگیرید.

راهکارهایی برای عکاسی ازستارگان درشب

عکاسی از ستارگان در شب

آسمان یکی از زیباترین و حیرت انگیزترین سوژه هایی است که اگر با اصول و روش های درست عکس برداری از آن آشنا باشید، می توانید یکی از بهترین عکس های زندگیتان را از این دنیای بی انتها بگیرید و تا مدت ها با نگاه کردن به اثری که خلق کرده اید، نهایت لذت را ببرید.

برای این موضوع، تنها به آموزش عکاسی از ستارگان در شب و کمی حوصله و دقت احتیاج دارید تا نتیجه کار دقیقا همان چیزی شود که انتظارش را دارید. پس با بلدشو در ادامه ی این مقاله جذاب همراه باشید.

آموزش عکاسی از ستارگان در شب

عکاسی از ستارگان نیازمند چه تجهیزاتی است؟

برای آموزش عکاسی از ستارگان در شب، لازم است که از قبل تا حدودی با تکنیک های عکاسی آشنا باشید و لوازم اولیه عکاسی را به همراه داشته باشید؛ همچنین از تنظیمات دوربین و ترکیب بندی و از چگونگی فوکوس برای عکس برداری اطلاعات داشته باشید.

تجهیزات مناسب عکاسی از ستارگان

جهت گرفتن عکس های حرفه ای از ستاره ها به سه مورد تجهیزات نیاز دارید:

  • یک دوربین: با قابلیت هایی بیشتر از ایزو

  • یک لنز فیش آی (Fish eye): برای چشم اندازی وسیع تر از آسمان

  • یک سه پایه: برای ثابت ماندن و گرفتن عکس در ۱۵ ثانیه

توجه داشته باشید: عکاسی از ستارگان در شب را می توانید بدون سه پایه و بدون لنز فیش آی هم انجام دهید. این موضوع شاید فقط کارتان را کمی سخت تر کند و نتیجه هم ممکن است به نسبت، غیر حرفه ای تر به نظر برسد.

علاوه بر این، استفاده از سه پایه و مونوپاد نیز برای این نوع عکاسی توصیه می شود. چون برای عکاسی از ستارگان در شب باید بدانید که هر چه لرزش کمتر باشد و دوربین ثابت بماند، کیفیت عکسی که در آخر خواهید داشت بهتر است.

بهتر است دوربینی که استفاده می کنید، حالت نوردهی دستی داشته باشد. اکثر دوربین های SLR این ویژگی را به عنوان Bulb دارند. همچنین بهتر است که از یک ریموت کنترل یا کابل شاتر برای کاهش لرزش دوربین استفاده کنید.

بهترین مکان برای عکاسی از ستارگان در شب

مکان های مناسب برای عکاسی از ستارگان

از آنجایی که در این مقاله قصد آموزش عکاسی از ستارگان در شب را داریم، پس قبل از هر چیزی باید بدانید که چطور مکان مناسبی را برای عکاسی انتخاب کنید. معمولا مکان های تاریک گزینه های مناسب تری هستند و بهتر است که از نور و چراغ های شهری دور باشید.

چون این چراغ ها معمولا آلودگی های هوا را بیشتر نمایان می کند و همین موضوع باعث می شود تا ستارگان به صورت واضح در عکس مشخص نشوند. بهترین مکان برای عکاسی از ستارگان آسمان، حاشیه شهرها و روستاهاست و مکان هایی که آلودگی هوا و نورهای مختلف کمتر است.

تنظیمات دوربین

در این نوع از عکاسی، تنظیمات دوربین نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. ابتدا باید یک دوربین با لنز و دیافراگم بزرگ انتخاب کنید. برای نمونه، لنز ۲۸ میلی متری Sigma گزینه مناسبی محسوب می شود.

به علاوه برای عکاسی از ستارگان اگر لنز شما تا f/2.8 کار نمی کند، می توانید آن را به مدت ۳۰ ثانیه روی f/4 با ایزوی ۱۶۰۰ امتحان کنید. همچنین باید بدانید این نوع از عکاسی برای زمان هایی که ماه کامل است یا حتی ماه نیمه است، مناسب نیست.

تنظیمات دوربین

بهتر است برای این نوع از عکس ها، محیط های خارج شهری و دور از آلودگی و چراغ را انتخاب کنید. دوربین تان را روی ایزوی بالا تنظیم کرده و این را در نظر داشته باشید که تنظیم دوربین روی ایزوی ۱۶۰۰ و ۸۰۰ هر دو نتیجه مناسبی در پیش دارد.

برای اینکه در عکس هایتان ستاره ها را به صورت دنباله دار نداشته باشید بهتر است که گزینه RULE را روی ۶۰۰ تنظیم کنید.

چرا باید از این تنظیمات استفاده کنید؟

مهم ترین موضوعی که باید در مورد آموزش عکاسی از ستارگان در شب بدانید، استفاده از تنظیمات ۲۵ ثانیه است. اختصاص دادن زمانی بیش تر از این، می تواند موجب دنباله دار شدن ستاره ها در عکس شود.

به علاوه با در نظر گرفتن همه این تنظیم ها، باز هم در آخر ممکن است نتیجه آنقدرها مطابق میلتان نباشد. در این صورت این امکان وجود دارد که عکس ها را با برنامه لایت روم Adobe Lightroom ویرایش و ایرادهای عکس را برطرف کنید.

ویرایش عکس

اگر بعد از گرفتن عکستان هیچ نقطه رنگی در آن مشاهده نکردید و یا بعد از مشاهده عکس، ایرادها و نواقص زیادی در آن بود و از نتیجه نور و شرایط عکس راضی نبودید، نا امید نشوید و بدانید که هنوز هم راهی وجود دارد. بعد از اینکه آموزش عکاسی از ستارگان در شب را مطالعه کردید، بهتر است کمی هم با تکنیک های ویرایش عکس آشنا شوید.

چون این موضوع کاملا طبیعی است و تنها لازم است تا در فتوشاپ یا هر برنامه دیگر ویرایش عکس، رنگ ها را کمی بیشتر کنید.

اولین گام برای این کار این است که تصاویر را در یک ویرایشگر مناسب باز کنید.

در گام بعدی، با کنار هم قرار دادن عکس های مرتبط و دنبال هم در برنامه ای مثل DeepSkyStacker، از تنظیمات پیش فرض نرم افزار برای ویرایش عکس استفاده کنید.

سپس عکس را با خروجی فتوشاپ ذخیره کنید و با باز کردن عکس در برنامه فتوشاپ، کمی رنگ های تصویر را بیشتر کنید و تنظیمات آن را طبق میل تان و با توجه به میزان نور و رنگی که احتیاج دارد، تنظیم کنید.

به طور کلی بهتر است برای آموزش عکاسی از ستارگان در شب، اطلاعات مفیدی نیز در مورد ویرایش عکس بدست آورید.

همچنین می توانید برای کاهش نویز و ایرادهای تصویر و بالا بردن سطح رنگ از برنامه لایت روم استفاده کنید و در نهایت یک عکس با نور و کیفیت مناسب داشته باشید.

نکته هایی که باید برای عکاسی از ستارگان در شب بدانید!

نکات عکاسی از ستارگان در شب

حال که آموزش عکاسی از ستارگان در شب را فرا گرفتید، می توانید با روش های ویرایش و نکاتی که نتیجه عکس هایتان را حرفه ای تر و جذاب تر می کند نیز آشنا شوید.

برای اینکه عکس حرفه ای تری داشته باشید، بعد از اینکه عکس ها را گرفتید، temperature و hue را در عکس ها کم و زیاد کنید.

با تنظیم دوباره این فاکتورها، درخشندگی و زیبایی مخصوصی به عکس هایتان می دهید. به علاوه یکی دیگر از روش هایی که موجب می شود عکس های حرفه ای تری داشته باشید.

استفاده از منظره هایی مثل درختان یا نمای خانه در عکس هایتان، زیبایی شگفت انگیزی به عکس ستاره ها می دهد و نتیجه کارتان را فوق العاده دوست داشتنی و لذت بخش می سازد.

نتیجه گیری

به طور کلی، برای آموزش عکاسی از ستارگان در شب تنها باید کمی وقت بگذارید و زمان و مکان مناسبی را انتخاب کنید. پس از آن با تنظیم درست دوربین و ویرایش مناسب بعد از عکس برداری، نتیجه بی نظیری از کارتان دریافت خواهید کرد. در نهایت باید بدانید که برای آموزش عکاسی از ستارگان در شب و حرفه ای شدن در این زمینه، تا می توانید تمرین کنید.

با در نظر گرفتن جزئیات مختلف، مکان ها و انتخاب سوژه های مناسب و با تماشای این همه ستاره در قاب عکسی که خودتان خالق آن بوده اید، تا مدت ها از نگاه کردن به آن لذت ببرید.

برگرفته از: digital-photography-school.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵