روش ایجاد برق چشم های جذاب در عکاسی پرتره

می توان گفت که مهم ترین بخش یک پرتره چشم های سوژه شماست. اگرچه یکی دو مورد وجود دارد که ممکن است این مسئله در مورد آنها صادق نباشد، اما در اکثر موارد، چشم ها نقطه کانونی یا جذابیت پرتره ها هستند. علت آن این است که این چشم ها هستند که برای تعامل رو در رو با یکدیگر از آنها استفاده می کنیم.

در این آموزش عکاسی یاد می گیرید که برق چشم یا کچ لایت (catchlight) چیست، چرا اهمیت دارد و باید در کجای چشم ها قرار بگیرد. سپس درباره نکات دیگری چون اندازه و میزان روشنایی برق چشم ها صحبت می کنیم. در انتهای مقاله به ۴ روش برای جذاب تر کردن برق چشم ها در عکاسی پرتره می پردازیم.

 روش ایجاد برق چشم های جذاب در عکاسی پرتره

به عنوان یک عکاس، بسیار مهم است که بتوانید چشم های سوژه را به عنوان نقطه کانونی در تصاویر خود نشان دهید. یک راه کلیدی برای انجام این کار از طریق استفاده هدفمند و دستکاری برق چشم هاست. کچ لایت یا برق چشم ها در عکاسی پرتره بازتاب(های) منبع(های) نور شما هستند که در چشم ها ظاهر می شوند.

برق چشم چیست؟

برق چشم ها انعکاس منبع نور در چشم های سوژه شما هستند.

همانطور که در بالا ذکر شد، کچ لایت یا برق چشم ها انعکاس منابع نور شما هستند که در چشم های سوژه شما ظاهر می شوند. مهم نیست که از نور طبیعی یا فلاش استفاده کنید؛ اگر نوری وجود داشته باشد که به طور مستقیم به چشم های سوژه شما بتابد، برق چشم ایجاد خواهد شد.

از نظر عکاسی، این مسئله مهم است چون وجود برق چشم در عکاسی پرتره به این معنی است که جزئیات در چشم سوژه شما در تصویر نهایی آشکار خواهد شد. اگر هیچ جزئیاتی در چشم ها وجود نداشته باشد، بینندگان شما خیلی سخت تر با سوژه ارتباط برقرار خواهند کرد. احتمالا قبلا اصطلاح چشم های مُرده را شنیده اید. این همان چیزی است که به این مسئله اشاره دارد.

اطمینان از داشتن برق چشم

اطمینان از این که برق چشم ها به عنوان یک ویژگی برجسته در چشم های سوژه وجود دارند، می تواند به شما کمک کند تا پرتره های تاثیرگذارتری ایجاد کنید.اگر هدف شما ایجاد برق چشم در پرتره هایتان است، ساده ترین راه برای انجام این کار این است که مطمئن شوید نور اصلی (کلیدی) به طور مستقیم رو به سمت چشم های سوژه شما قرار دارد.

چون نور اصلی روشن ترین منبع نور در کادر شما خواهد بود، و این به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که برق چشم تا حد ممکن روشن است، و برجسته خواهد بود.اگر از نور طبیعی یا نورپردازی استودیو با یک نور مدلینگ استفاده می کنید، می توانید قبل از گرفتن عکس برق چشم ها را در چشم های سوژه های خود ببینید.

تنها کاری که باید انجام دهید این است که سوژه را طوری ژست دهی کنید که بتوانید برق چشم را ببینید. اگر از یک منبع نور بدون نور مدلینگ استفاده می کنید، باید بیشتر مراقب باشید. یک عکس آزمایشی بگیرید و آن را در نمایشگر دوربین خود بررسی کنید، سپس سوژه خود را جا به جا و راهنمایی (هدایت) کنید.

تعیین محل قرارگیری برق چشم

اطمینان از این که برق چشم اصلی در بالای چشم سوژه شما قرار داشته باشد، نقطه شروع خوبی است. این یک جای طبیعی برای قرارگیری برق چشم است و بخش عمده چشم را روشن می کند.

برای اطمینان از به دست آوردن نتایج طبیعی تر، نورپردازی سوژه از بالا می تواند به شما کمک کند. این کار چندین اثر دارد. اولین تاثیر آن این است که برق چشم را در بالای چشم سوژه شما قرار می دهد، درست مانند وقتی که در فضای باز باشد و توسط نور خورشید روشن شود. همچنین، قرار گرفتن برق چشم در قسمت بالای چشم به قابل مشاهده بودن بخش عمده چشم در کادر کمک می کند.

اگر می خواهید بیش از یک برق چشم داشته باشید، موقعیت برق چشم دیگر خیلی اهمیت ندارد، اما قرار دادن برق چشم اصلی در بالای چشم هنوز هم ایده خوبی است.

بزرگ یا کوچک

اندازه کچ لایت یا برق چشم به منبع نور انتخابی شما و این که آن منبع نور چقدر از سوژه شما فاصله داشته باشد، بستگی دارد.

اندازه برق چشم ها در چشم سوژه شما کاملا به منابع نوری که استفاده می کنید بستگی دارد. اگر در وسط یک روز صاف و روشن عکس بگیرید، منبع نور خورشید خواهد بود، و به شکل یک نقطه براق کوچک در چشم سوژه شما ظاهر خواهد شد.

اگر در یک روز ابری عکس بگیرید، کل آسمان منبع نور شما می شود. غیر معمول نیست که برق چشم بزرگ ظاهر شود، مانند انعکاسی از هر چیزی که در بالای خط افق ظاهر می شود. و اگر در یک استودیو از یک اکتاباکس بزرگ نزدیک به سوژه خود استفاده کنید، برق چشم شما بسیار بزرگ خواهد بود و بخش زیادی از چشم را در برمی گیرد.

این که بخواهید برق چشم شما چقدر بزرگ باشد کاملا به خودتان بستگی دارد. من شخصا ترجیح می دهم برق چشم ها متوسط باشند. اگر خیلی کوچک باشند، در عکس های وایدتر از یک پرتره کلوزآپ به سختی دیده می شوند. اگر خیلی بزرگ باشند، بخش زیادی از چشم را می گیرند، و در یکی از مهم ترین بخش های تصویر شما غالب می شوند.

گاهی اوقات، ممکن است بشنوید که افرادی می گویند برق چشم ها فقط باید کوچک باشند. این یک قانون نیست. از هر اندازه برق چشمی که می خواهید استفاده کنید.

روشن یا تاریک

منابع نور بزرگ نزدیک به سوژه شما به برق چشم های تاریک تر منجر می شوند. منابع نور کوچک تر به برق چشم های روشن تر منجر می شوند. مهم نیست که شما کدام یک را انتخاب می کنید، اما دانستن این موضوع می تواند به شما کمک کند.یک جنبه دیگر برق چشم یا کچ لایت ها در عکاسی پرتره که با اندازه منبع نور مشخص می شود، میزان روشنایی برق چشم هاست.

برق چشم هایی که توسط منابع نور کوچک تر (مانند خورشید یا منابع نور مجهز به تعدیل کننده های استودیویی کوچک) ایجاد می شوند، روشن تر از آنهایی هستند که توسط منابع نور بزرگ (مانند یک آسمان ابری یا تعدیل کننده های استودیویی بزرگ) ایجاد می شوند.

باز هم، این که کدام یک را انتخاب کنید، کاملا به خودتان بستگی دارد. در یک پرتره کلوزآپ که چشم ها بخش بزرگی از کادر را در برمی گیرند، روشنایی برق چشم ها چندان مهم نیست. با این حال، در عکسی با طول سه چهارم یا تمام قد که در آن چشم ها بخش بسیار کوچک تری از تصویر هستند، ممکن است لازم باشد که برق چشم ها روشن تر باشند، تا بیشتر جلب توجه کنند.

البته، شما همیشه می توانید برق چشم های خود را با کمی dodge و burn کردن در پس پردازش روشن کنید، اما تصمیم گیری در هنگام ثبت عکس می تواند به شما کمک کند تا بعدا در پشت کامپیوتر وقت بسیار کمتری صرف کنید.

کارهای بیشتر با برق چشم ها در عکاسی پرتره

علاوه بر اصول اولیه قرار دادن برق چشم در چشمان سوژه، جستجوی روش های جدید و جذاب برای استفاده از برق چشم ها در عکاسی پرتره می تواند کار جالب و مفیدی باشد. کارهای مختلف زیادی وجود دارد که می توانید امتحان کنید و برق چشم های خود را هیجان انگیزتر و از لحاظ بصری جالب تر کنید. در این بخش به تشریح چند مورد از این کارها می پردازیم.

۱نور بیشتری اضافه کنید

اضافه کردن نور بیشتر (که در چشم های سوژه شما نشان داده می شود) یک راه ساده برای تغییر برق چشم ها در پرتره های شماست.

تنها اضافه کردن یک یا دو نور اضافه احتمالا ساده ترین راه برای جذاب تر کردن برق چشم های شماست. هر نور ثانویه ای که در خط دید سوژه شما قرار داشته باشد، معمولا به صورت یک برق چشم دیگر در چشم او ظاهر خواهد شد.

در اینجا دو نور پرکننده به صورت دو برق چشم اضافه دیده می شوند.

نکته ای که در اینجا باید به آن دقت کنید این است که نباید زیاده روی کنید. پوشانده شدن کل چشم سوژه شما توسط چند برق چشم بزرگ احتمالا در نظر بیننده شما بیشتر ناخوشایند به نظر می رسد تا هوشمندانه. به هر حال، تجربه کنید، اما اگر خیلی زیاده روی کردید، از برگرداندن آن به حالت قبل نترسید.

۲از یک رفلکتور استفاده کنید

استفاده از یک رفلکتور سفید راه خوبی برای اضافه کردن یک برق چشم ظریف دیگر است که روشنایی چشم های سوژه شما را افزایش می دهد.

اضافه کردن یک رفلکتور سفید ساده به عنوان نور پرکننده یا تکمیلی (fill light) می تواند به شما کمک کند تا با ایجاد یک برق چشم دیگر چشم های سوژه خود را تقویت کنید. این کار معمولا جلوه ظریف تری به شما خواهد داد، اما می تواند به چشم های روشن تر و زنده تر در تصاویر شما منجر شود.

۳ الگوهای نورپردازی مختلف را امتحان کنید

برخی از الگوهای نورپردازی مانند نورپردازی صدفی برق چشم های واقعا جالبی ایجاد می کنند.

استفاده از الگوهای نورپردازی که نیازمند چند منبع نور هستند نیز می تواند برق چشم های جالبی ایجاد کند. نورپردازی متقاطع (cross lighting) و نورپردازی صدفی (clamshell lighting) دو الگوی خاص هستند که می توانند جلوه های جالبی ایجاد کنند. همچنین هر دو الگو تنها به دو نور نیاز دارند.

۴از منابع نور جدید استفاده کنید

نورهای حلقه ای (ring light) و سایر منابع نوری جدید برق چشم های منحصر به فردی ایجاد می کنند که می تواند برای ایجاد جذابیت بصری مورد استفاده قرار گیرد.

چند گزینه نورپردازی جالب در بازار وجود دارند که برق چشم های منحصر به فردی ایجاد می کنند. برجسته ترین آنها نور حلقه ای است. نورهای حلقه ای هنگامی که شما دوربین خود را در میان حلقه قرار می دهید، نورپردازی هم محور (هم راستا) برای سوژه شما ارائه می دهند. و برق چشم مانند یک حلقه در چشم های سوژه شما ظاهر می شود.

استفاده از این نورها، و نورهای دیگر مانند آنها جالب و سرگرم کننده است و می تواند به شما کمک کند تا به نورپردازی های جالبی در پرتره های خود دست یابید.

یک اخطار برای استفاده از این منابع نور جدید: اگرچه بسیاری از افراد واقعا جلوه ای که آنها ایجاد می کنند را دوست دارند، اما عده زیادی هم واقعا از آن متنفرند، و همه جا هم جار می زنند که چقدر از آن متنفرند. بسته به هدف و مخاطب تصاویر شما، منابع نور جدید ممکن است انتخاب مناسبی نباشند.

پایان

به دست گرفتن کنترل برق چشم ها می تواند راه بسیار خوبی باشد تا بهترین نتیجه را از عکاسی پرتره خود به دست آورید. امیدوارم متوجه شده باشید که این موضوع چقدر می تواند ساده و تاثیرگذار باشد. همچنین بسیار سرگرم کننده است.

استفاده از کچ لایت یا برق چشم در عکاسی پرتره می تواند شما را به سناریوهای جالب، و چیدمان های نورپردازی ای که ممکن است از طریق روش های دیگر پیدا نکنید، برساند.

نویسنده: جان مک اینتایر (John McIntire)

میانگین امتیازات ۵ از ۵