ساعت طلایی در عکاسی چیست؟

به عنوان عکاس و فیلمبردار ما همیشه باید با نوری که وجود دارد کار کنیم.گاهی فضایی کاملا روشن با تجهیزات نورپردازی داریم اما بیشتر اوقات نور طبیعی خورشید تنها چیزی است که در اختیارمان است.

با وجود اینکه چیزی به عنوان نور بد وجود ندارد، کار کردن با بعضی انواع نور طبیعی به مراتب آسان تر است و برای اهداف متفاوت نتیجه بهتری می دهد.عکاسان معمولا توصیه می کنند که در طول ساعات طلوع و غروب خورشید عکس بگیریم.

به این ساعات یعنی هنگام صبح و عصر جایی که خورشید که در پایین ترین ارتفاعش از زمین قرار دارد ، ساعت طلایی می گویند زیرا نور خورشید به رنگ طلایی است وبر روی هر چیزی که بتابد آنرا چندین برابر روشن تر کرده و در نتیجه کار با آن آسان تر می شود.

در حالیکه خورشید زیر خط افق است، نور رنگ مایل به آبی می گیرد و در این زمان ،نور کافی برای عکس گرفتن وجود دارد، به این وضعیت زمان آبی می گویند.در این پست قصد داریم به توضیح دلایل بروز ساعات طلایی و آبی و اینکه چرا برای عکاسی مناسبند و چگونگی کار با آنها بپردازیم.

ساعت طلایی در عکاسی چیست؟

دلایل ایجاد ساعات طلایی و آبی چیست؟

عکاسی و فیلمبرداری بیشتر از هر هنر دیگری تحت تاثیر علم فیزیک است.اولین عکاسان همگی دانشمند بودند.اینکه نور چیست و چطور می تابد همگی به خصوصیات فیزیکی بازمی گردند.

ساعات طلایی و آبی نتیجه تعامل نور با جو زمین تحت شرایط خاص است.نور خورشید طول موج های متفاوتی دارد.چشم انسان به تفاوت در طول موج حساس است و ما هر طول موج متمایز را به رنگ متفاوتی می بینیم.

وقتی تمام طول موج های نور در نسبتی برابر قرار بگیرند ما نور را سفید می بینیم.با این حال اگر نسبت ها تغییر کنند نور را به رنگی می بینیم که طول موج اصلی بدان رنگ است.نور آبی طول موجی تقریبا 475 نانومتر (nm) دارد، نور زرد تقریبا 570 nm و نور قرمز 650 nm است.تمام رنگ های قابل دیدن بر روی طیف نیز طول موج های خاص خود را دارند.

نور منعکس شده آبی از خورشید چیزی است که این صحنه را روشن کرده است. 

طول موج های متفاوت نور برخورد متفاوتی نیز با جو زمین دارند.نوری که طول موجش کوتاهتر است (بنفش یا آبی) آسان تر از نوری با طول موج طولانی تر (زرد، نارنجی و قرمز) منتشر می شود.

در وسط روز خورشید در وسط اسمان قرار دارد و این وضعیت تاثیر زیادی بر روی مسیر تابش نور در جو نخواهد داشت، با این حال وقتی ارتفاع خورشید کم می شود، نور با زاویه ای مهمتر به جو زمین می تابد.

در واقع با پایین آمدن خورشید فاصله ای که نور باید طی کند تا به جو زمین برسد بیشتر خواهد بود و وقتی یک عکاس باشید هر چه فاصله نور با شما بیشتر باشد تاثیرش بر روی نور با طول موج کوتاهتر بیشتر خواهد بود.در هنگام طلوع و غروب خورشید نور آبی خورشید در جو پراکنده می شود در حالیکه نور زرد، نارنجی و قرمز بدون پراکنده شدن باقی می ماند.

همین امر مقدار نور آبی که مستقیما به شما می رسد را کاهش داده و در نتیجه نور زیبای طلایی را می سازد.با این حال وقتی که خورشید زیر خط افق قرار بگیرد، طول موج های طولانتری از نور به جو وارد می شوند.نور کوتاهتر آبی که در جو منتشر می شود به زمین منعکس خواهد شد و ساعت آبی را می سازد.

نور منعکس شده به ما کمک می کند که حتی پس از غروب خورشید نیز بتوانیم عکس بگیریم.

نحوه کار در ساعت طلایی

نوری که در ساعت طلایی وجود دارد یکی از ساده ترین شرایط کار است و تقریبا هر سوژه ای را درخشان می کند.در هنگام طلوع و غروب خورشید نسبت دینامیک صحنه ها کمتر از ساعات دیگر است.این یعنی دوربین می تواند در یک قاب هم نقاط روشن و هم تیره را بگیرد.کاهش کلی نور قسمت های روشن تر را برجسته می سازد در حالیکه زاویه پایین سایه های تیره و ناهنجار را به دلیل تابش نور مستقیم خورشید ایجاد نمی کند.

خورشید در ارتفاع کم ساعت طلایی را می سازد. غروب زیبای خورشید روی دریا.

در این زمان میزان نور خیلی سریع تغییر می کند و در فاصله ده دقیقه یک یا دو استاپ افت خواهد داشت.اگر تنظیمات دوربین تان را به درستی انجام ندهید در نهایت عکس هایی خواهید داشت که یا زیادی روشن یا زیادی تاریک شده اند.

بهتر است در این شرایط دوربین را در وضعیت aperture priority قرار دهید.

میزان کلی نور در ساعت طلایی می توانید بسیار کم باشد.با وجود اینکه چشم تان خوب می بینید، احتمالادوربین نمی تواند تصویر درستی بگیرد.با استفاده از سرعت شاتر پایین، دیافراگم بازتر یا ISO سریعتر می توانید نتیجه بهتری بگیرید.

نحوه کار کردن در ساعت آبی

در ساعت آبی مانند ساعت طلایی، نور زیادی برای کار کردن وجود خواهد داشت،فقط باید سریع باشید زیرا میزان نور خیلی زود تغییر می کند.

این ساعت برای گرفتن تصویر چهره مناسب نیست اما بعضی از بهترین مناظر و به ویژه تصاویر دریا در این زمان گرفته می شوند.برای گرفتن عکس های فوق العاده در ساعت آبی بهتر است از سه پایه و سرعت طولانی تر شاتر استفاده کنید.

اگر می خواهید با دست عکس بگیرید ISO را بالا ببرید.در شرایطی که نور کم است، ساعت آبی بهترین زمان برای گرفتن عکس هایی با نوردهی طولانی مدت است.حتی بدون فیلتر تراکم خنثی، می تواند عکس هایی با سرعت بیش از ده ثانیه از طریق دیافراگم متوسط و ISO پایین بگیرید.در Evanto Tuts+ ما نوردهی طولانی را همراه با جزئیات کامل انجام دادیم.

مقاله کوین گاتر در مورد استفاده از میان سنج ها شروع خوبی خواهد بود.یکی از بهترین سوژه ها برای عکاسی با نورپردازی طولانی مدت، آب در حال جریان است.با ناپدید شدن تدریجی نور و ظهور شب باید عکس گرفتن را متوقف کنید.اگر به کار در شب علاقه دارید مقاله آموزشی آنتونی جیمز را بخوانید.

عکس های کلیشه ای نگیرید

یکی از مشکلاتی که کار با ساعت طلایی دارد و بسیار مشهور هم هست،گرفتن عکس های کلیشه ای از غروب یا طلوع خورشید است.مهمترین قانون برای اجتناب از چنین عکس هایی این است که تصویر باید دارای سوژه باشد.

اگر باز هم تصویری از آسمان قرمز و خورشید نزدیک به خط افق است، هیچ تاثیری نخواهد داشت.به جای اینکه از نور عکس بگیرید از آن برای روایت یک داستان استفاده کنید.

ساختن ساعت طلایی برای عکاسی 

فقط بدان دلیل که ساعت طلایی را از دست دادید، بدین معنی نیست که نمی توانید جنبه های نور با کیفیت را به عکس تان پس از گرفتن اضافه کنید.گاهی باید عکسی بگیرید که به ظاهر در هنگام غروب خورشید گرفته شده اما در حقیقت شرایط تحت به گونه ای بوده که نتوانستید در زمان واقعی این عکس را بگیرید.

شاید هم بخواهید تصویر چهره ای را جذاب تر کنید.با استفاده از فتوشاپ می توانید ساعت طلایی را ایجاد کنید یا اینکه از برنامه Knoll Light Factory برای این کار استفاده کنید.این نرم افزار بسیار قدرتمند است و تاثیر نورپردازی خاصی را به عکس ها می دهد.

نتیجه گیری

ساعات طلایی و آبی نور جالبی را برای عکاسی ایجاد می کنند.وقتی خورشید در آسمان پایین می اید و مسیر طولانی تر ازجو را می پیماید باعث پراکندگی نور آبی خواهد شد.در حالیکه وقتی خورشید بالای افق است نور طلایی می تاباندو با پایین آمدن از خط افق نور منتشر شده در صحنه آبی خواهد بود.

کار در این ساعت ها بهترین و بیشترین فرصت ها را برای عکاسی پدید می آورد.نسبت دینامیک پایین و نوردهی مستقیم تصاویر بسیار زیبایی را پدید می آورد.

با این حال میزان نور خیلی زود تغییر می کند بنابراین باید سریع عمل کرد.همچنین مقدار کلی نور به ویژه در ساعت آبی می تواند بسیار کم باشد.این شرایط مناسب عکس هایی با نوردهی طولانی است بنابراین شاید قرار باشد که ISO را افزایش دهید تا با دست عکس بگیرید.

عکس های غروب خورشید گاهی کلیشه ای می شوند.بنابراین بهتر است که سوژه های دیگر را در چنین عکس هایی درنظر بگیرید.اگر نمی توانید در ساعت طلایی عکس بگیرید با استفاده از نرم افزاری تدوین عکس می توانید بعضی ویژگی های این ساعت را به عکس تان بیافزایید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵