سه قابلیت مهیج اما بی نام و نشان در دوربین تلفن همراه

photo_by_mobile#

عبارت بالا ، هشتگ معروف شبکه های مجازی است ؛ البته اشتباه نکنید . محوریت این مقاله در مورد آموزش ساخت هشتگ نیست ، بلکه آموزش ثبت تصاویری است که عموما با این هشتگ منتشر می شوند؛ عکاسی با موبایل . حتما شما هم خوب می دانید تصاویری با این هشتگ منتشر می شوند که تمایز چشمگیری داشته باشند و قبل از اینکه بیننده متوجه این  هشتگ شود حدس می زند این تصویر اثر هنری یک دوربین کنون چند ده میلیونی است که توسط یک دانش آموخته ی عکاسی خلق شده !

در این میان ، یک دیالوگ مشترک در ذهن همه ما بالا پایین می رود ؛“این عکس رو چجوری با دوربین موبایل گرفته ؟! مگه میشه”شاید هدف از تولید دوربین های نسل اول تلفن همراه ، به ثبت خاطره انگیز لحظات خوش کاربر هر چند تار و بی کیفیت محدود می شد اما اکنون شرایط نه مقداری ، بلکه زمین تا آسمون تغییر کرده است .

جنبه تفریحی و سرگرمی دوربین تلفن های همراه کمرنگ شده و تکنولوژی حرفه ای جایش را پر کرده است ! با پیشرفت سریع السیر تکنولوژی دوربین های تلفن همراه در کنار کمی دانش فنی می تواند از شما یک عکاس حرفه ای بسازد . تلفن همراه از شما ، دانش عکاسی از ما!خدارا چه دیدید ، شاید در آینده نزدیک به دوربین های DSLR نیز صف از رده خارج را نسبت دادند و فوت و فن عکاسی با موبایل بین تمام اقشار جامعه فراگیر شد،یک موبایل و یک دنیا هنر !

به تعداد دوربین ها با برند های مختلف ، تنظیمات و امکانات مختلف و منحصر بفرد وجود دارد . سر و کله زدن با منو های زبان بلاد کفر ، برای همه کاربران دوربین ها خوشایند نیست . در این شرایط هیچ لذتی بالاتر از لقمه و حاضر و آماده به سبک این مقاله برای کاربر نخواهد بود . در این بین سه قابلیت وجود دارد که اگر تا بحال از آنها بی خبر بوده اید ، در حق کارایی آنها کم لطفی کرده اید :

  • حالت HDR
  •  ویدئو تایم لپس
  • حالت عکسبرداری متوالی.

حالت HDR:

HDR همان «محدوده داینامیکی بالا» اولین  قابلیت بی نام و نشان  دوربین‌ های تلفن همراه است که تصاویر چشم نوازتری تولید می کند . احتمالا می پرسید اچ دی آر چیست و چه کاربردی دارد ؟ کاربرد این قابلیت در صحنه هایی است که در آن برجستگی‌ های روشن و سایه‌ های تاریک وجود دارد، شاید ثبت چنین صحنه ای با دوربین معمولی گوشی های موبایل ، یک تصویر سیاه و سفید تار باشد که بیشتر به آسمان شب تشابه دارد . اما کافیست ازجادوی HDR چاشنی تصویرتان کنید تا با سربلندی عکس هنریتان را با هشتگ معروف به اشتراک بگذارید .

کارکرد این قابلیت هنرمند بدین صورت است که سه عکس مجزا  در سه سطح تابش نور مختلف ثبت می‌شود. در نهایت این سه عکس ترکیب می شوند و تصویر نتیجه ، عکسی با جزییات و سایه روشن های شفاف خواهد بود . استفاده از این قابلیت در عکاسی از مناظر محشر می کند .

سه قابلیت مهیج اما بی نام و نشان در دوربین تلفن همراه

تصویر بالا را ببینید .تصور کنید چنین عکسی را بدون قابلیت HDR ثبت می کردید. بی شک تصویر نهایی چیزی جز یک دایره ای نورانی ثبت نمی شد ! اما با کمک این قابلیت هر چیزی سر جای خودش با نور استاندارد و درجه شفافیت قابل قبول ثبت شده است.فعال کردن این قابلیت در هر موبایلی با توجه به مدل متمایز است . در این شرایط بهترین راه حل مراجعه به دفترچه راهنماست .

ویدئوی تایم لپس:

نحوه کارکرد ویدئو تایم لپس بسیار مشابه با قابلیت HDR است با این تفاوت که پس تصویر برداری پی در پی ، این تصاویر به صورت ویدئو به هم متصل شده و به نمایش گذاشته می شوند تنظیمات و فعال سازی تایم لپس نیز بسته به مدل و سیستم عامل هر گوشی متفاوت است اما اگر می خواهید یک تایم لپس حرفه ای بگیرید ، دوربین خود را جایی بی حرکت قرار دهید یا روی کمک سه پایه های عکاسی حساب باز کنید .

حالت عکسبرداری متوالی:

رسیدیم به قابلیتی که من به آن می گویم شکار لحظه ها ! خیلی اتفاقی پیداش کردم .یک روز که داخل ایستگاه اتوبوس منتظر نشسته بودم ، دوربین تلفن همراهم بدون اطلاعم باز شده بود و یک عکس یهویی از چهرم داخل گالری تصاویر موبایلم عجیب خودنمایی می کرد که شدیدا جذاب و متمایز بود .بعد ها متوجه شدم قابلیت عکس برداری متوالی دوربین ، پشت سر هم شکار لحظه ها می کند .

اگر پوستر های خبری یا تصاویر انتخاباتی را دیده باشید ، متوجه می شوید تمام این تصاویر با قابلیت تصویر برداری پی در پی گرفته شده اند و در نهایت بهترین تصویر انتخاب و چاپ می شوند . هرچند عکاسی با این قابلیت جذاب شامل تصاویر پرتره نیز می شود ، اما در نهایت همه چیز به سلیقه و خلاقیت شما بر میگردد تا بتوانید جزو اعضای هشتگ بالا باشید .

عکاسی با موبایل به لطف لنز های موبایلی اضافه :

هرچند روش های عکاسی با موبایل متعدد و متنوع است اما بعد از اینکه با سه قابلیت گفته شده آشنا شدید ، قدم موثری در عکاسی حرفه ای با موبایل برداشته اید. ترکیب این سه قابلیت با یک لنز اضافی ، محشر به پا می کند . حتما اعتراف می کنید این مقاله شما را وارد باتلاق هنر عکاسی کرده اما به یاد داشته باشید ، عکاسی با دوربین تلفن همراه صد پله با ارزش تر از عکاسی حرفه ای با دوربین حرفه ای است .

گوشی‌ هایی از جمله LG G5 مجهز به ماژول لنز دوربین هستند که که برای یک عکاس موبایلی بسیار هیجان انگیز است . اگر می خواهید بدون فوت وقت به سر و وقت لنز های دوربینی بروید ما به شما Sirui را پیشنهاد می کنیم .

با آنکه فاصله چشم گیری بین دوربین گوشی های هوشمند و دوربین های DSLR  وجود دارد ، اما در آینده ای نچندان دور شاهد اتصال این دو قطب به یکدیگر خواهیم بود اما شما با مطالعه این مقاله یک پیشکسوت و پیشتاز عکاسی با موبایل آنهم به صورت حرفه ای به حساب می آیید .آیا پس از مطالعه این مقاله ، تصویری با هشتک photo_by_mobile به اشتراک گذاشتید ؟ این مقاله چقدر مفید بود ؟

منبع:akasee.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵