سوالات متداول :

۱– روند برگزاری دوره ها به چه صورت است ؟

آموزشگاه فنی و حرفه ای آسمان شب برای دوره های هنرهای تجسمی ، فناوری اطلاعات ، هنرهای نمایشی و گردشگری دارای مجوز به شرح موجود روی سایت می باشد و شما در هر دوره ای که تمایل داشتید می توانید ثبت نام کنید ، روندکاری به این شکل است که شما در دوره های ما ثبت نام می کنید و پس از به حد نصاب رسیدن نفرات هر دوره، زمان برگزاری کلاس به اطلاع شما میرسد. دوره ی مذکور طبق استاندارد فنی حرفه ای شروع شده و در پایان آزمون می دهید و گواهینامه مهارت به شرح تصاویر موجود در سایت را دریافت می کنید.

۲- آیا گواهینامه های فنی و حرفه ای همان مهارت دیپلم است ؟

به طور کلی سازمان فنی و حرفه ای دو دسته مدرک پایان دوره دارد:
الف ) گواهینامه پایان دوره : گواهینامه پایان دوره به این معنا است که شما در دوره ی آموزشی مدنظر به تشخیص آموزشگاه و به تائید سازمان فنی و حرفه ای شرکت کرده اید و مطالب مربوط به آن سرفصل را فراگرفته اید. این نوع گواهینامه ها نیازی به آزمون ندارند.
ب ) گواهینامه مهارت : در این گواهینامه که برای دیپلم کاربرد دارد، بایستی شخص برای آزمون که خود فنی و حرفه ای اعلام می کند ثبت نام کند و آزمون بدهد و در صورت قبولی کارت مهارت آن رشته را دریافت می کند. بسته به نوع رشته ی انتخابی ، ممکن است آزمون تئوری و عملی از هنرجو گرفته شود.

۳- آیا از شهرهای دیگر می توان از خدمات آموزشگاه آسمان شب بهره برد ؟

بطور رسمی خیر. فعلا علاقه مندان میتوانند از مطالب و مقالات سایت بصورت رایگان استفاده نمایند یا سوالات خود را از طریق راه های ارتباطی آموزشگاه (شبکه های اجتماعی) مطرح کنند. بدیهی است مدرسان آموزشگاه پاسخگوی سوالات هنرجویان عزیز از سراسر کشور خواهند بود. لازم به ذکر است در آینده نزدیک بخش آموزش مجازی سایت ، راه اندازی خواهد شد .

۴- نحوه استعلام این مدارک چگونه است ؟

پس از دریافت گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای از آموزشگاه آسمان شب، نام شما در پورتال سازمان آموزش فنی و حرفه ای کل کشور ثبت شده و همچنین از طریق سایت سازمان فنی حرفه ای قابل استعلام می باشد.

۵- آیا مدارک فنی و حرفه ای شما در استان های دیگر نیز معتبر است ؟

بله ، با وجود کد رسمی و ثبت در سامانه فنی و حرفه ای کشور، این مدارک در تمامی نقاط ایران معتبر است .

۶- آیا کد استاندارد موجود در سایت با کدهای استاندارد دیگر مراکز فنی و حرفه ای کشور یکسان است ؟

بله ، کدهای استاندارد ملی بوده و در سراسر کشور یکسان است .

۷- آیا مدارک دریافتی قابلیت ترجمه را دارند؟

بله، کلیه مدارک فنی و حرفه ای قابلیت ترجمه دارند و میتوان به عنوان یک گواهینامه بین المللی از آن استفاده نمود. یکی از معتبرترین سازمان های ارائه دهنده مدارک قابل ترجمه، سازمان فنی و حرفه ای میباشد. پس از ترجمه میتوان از این مدارک در سفارت ها استفاده نمود.

۸- آیا با این گواهینامه می توان کارت مهارت فنی و حرفه ای هم اخذ کرد ؟

کارت مهارت فقط و فقط از طریق ثبت نام آزمون فنی و حرفه ای و قبولی در آن صادر می شود. گواهینامه نوع -ب- در پرسش دوم این صفحه

۹- آیا کارت مهارت فنی و حرفه ای از دیگر مدارک سازمان معتبرتر است ؟

خیر ، اعتبار همه ی آنها یکسان است ، کارت مهارت صرفا برای اخذ دیپلم کاربرد دارد و برای مابقی کاربردها ، اعتبار این مدارک یکسان است .

۱۰- آیا در گواهینامه های پایان دوره شما ، کد استاندارد هم قید می شود ؟

بله، چنانچه این مدارک را ملاحظه کنید، کلیه ی موارد لازم در آنها ذکر شده است .

۱۱- آیا مدارک فنی و حرفه ای استعلام آنلاین دارد؟

مدارک پایان دوره ی فنی و حرفه ای (نوع الف) نیاز به استعلام حضوری در یکی از شعب فنی و حرفه ای کشور را دارد ولی گواهینامه مهارت را با مراجعه به این لینک میتوان استعلام نمود .

۱۲- از زمان ثبت پورتال ، چقدر زمان می برد که گواهینامه به دست هنرجویان برسد ؟

زمان دقیق این مورد بستگی به صف انتظار جهت بررسی و تائید سازمان فنی و حرفه ای از دو هفته تا یک ماه متغیر است .

۱۳- از زمان ثبت نام تا اخذ مدارک چه مدت زمان نیاز است ؟

این زمان پس از آزمون بنا به بند فوق از حدودا دو هفته تا یک ماه متغیر است .