عکاسی اسپلش splash چیست؟

عکاسی اسپلش splash چیست؟حتماً شما هم مثل ما وقتی اولین بار تصویر لحظه پخش شدن آب یا انفجار یک ماده متحرک را دیده‌اید، هیجان‌زده شده‌اید. اگر عکاس باشید که قطعاً برای ثبت چنین لحظه‌ای وسوسه شده‌اید.

راه دوری نمی‌رویم به چنین تکنیکی عکاسی اسپلش splash یا ثبت لحظه گفته می‌شود. ثبت لحظه‌ سقوط یک جسم جامد در یک مایع و پاشیده شدن مایع به اطراف می‌تواند عکس‌های فوق‌العاده زیبایی را خلق کند.

روش عکاسی اسپلش در جهان بسیار پرطرفدار است. چون تحرک زیادی به عکس می‌دهد و مخاطب را جذب می‌کند. این مدل عکاسی می‌تواند حس حرکت و پویایی را به بیننده القا کند.

اما برای به دست آوردن نتایج خوب، شما نیازمند آشنایی با تکنیک عکاسی سریع، صبر و حوصله‌ زیاد و داشتن تجیهزات مناسب هستید. در ادامه می‌خواهیم بیشتر با این نوع عکاسی آشنا شویم با ما همراه باشید تا وارد دنیای لحظه‌های دیدنی شویم.

عکاسی اسپلش splash چیست؟

به زبان ساده، عکاسی با سرعت بالا از مایعات را عکاسی اسپلش splash می‌گویند. با استفاده از شاتر خیلی سریع و یک فلاش می‌توانیم از مایعات عکاسی کنیم. در عکاسی اسپلش هدف ثبت عکس با به نمایش گذاشتن یک چندم هزارم ثانیه می‌باشد. عکاس با استفاده از سرعت بالای شاتر و نورپردازی خاص یک چندم هزارم ثانیه را ثبت می‌کند.

جنبه مهم عکاسی اسپلش حرفه‌ای بودن آن است. عکس اسپلش عکسی است که عناصر در کادر به صورت معلق عکاسی می‌شوند. چه مایع باشد چه جامد باید وضوح کامل داشته باشد مگر در مواقعی با دلیلی مشخص و روشن. با تجهیزات مناسب و تمرین می‌توانید به راحتی عکس‌های پاشش آب کاملی بگیرید و از تصاویر ثبت شده لذت ببرید.

 عکاسی اسپلش splash به چه درد می‌خورد؟

اگر کمی تصاویر تبلیغاتی را مرور کنید، بی‌شک تصاویر تبلیغاتی شیر یا آبمیوه‌های رنگی جلو چشم‌تان می‌آید. عکاسی اسپلش در حوزه تبلیغات خواستگاه ویژه‌ای دارد. چراکه جزو جذاب‌ترین روش‌های جذب مخاطب به حساب می‌آید. همانطور که می‌دانید ثبت لحظات غیر قابل رویت برای بیننده بسیار جذاب است.

این روزها کافه رستوران‎ها و تولیدکنندگان صنایع غذایی به شدت از این تکنیک بهره می‌برند. همچنین برای محصولات ضدآب مانند ساعت و دوربین یا هر قطعه دیگری از این تکنیک استفاده می‌شود. پس اگر به عکاسی تبلیغاتی علاقه دارید، ادامه این مقاله را از دست ندهید و دست به کار شوید.

هر آنچه برای عکاسی اسپلش splash لازم است داشته باشید

 1. دوربین مناسب با قابلیت تنظیمات دستی
 2. تایمر دوربین یا شاتر از راه دور
 3. منبع نور
 4. پس زمینه ساده
 5. سه پایه دوربین
 6. مایع, ظرف و هر شی که تصمیم دارید با این تکنیک از آن عکاسی کنید
 7. دستمال پارچه‌ای یا کاغذی

دوربین مناسب با قابلیت تنظیمات دستی

عکاسی اسپلش قطعاً به دوربینی نیاز دارد که بتواند برای ضبط در میلی ثانیه پیکربندی شود. دوربین‌های با کیفیت پایین‌تر مانند تلفن‌های هوشمند، در بهترین حالت، تصاویری از آب در حین حرکت یه شما می‌دهند، اما تصویر کلی معمولاً تار است.

 آن‌چه شما نیاز دارید یک دوربین با کیفیت بالا مانند DSLRها و دوربین‌های بدون آینه است که حداقل به شما این امکان را می‌دهد تا سرعت شاتر را تنظیم و افزایش دهید تا بتوانید لحظه را واقعاً فریز کنید.         

تایمر دوربین یا شاتر از راه دور

علاوه بر استفاده از سرعت شاتر سریع، می‌توانید با به تأخیر انداختن شاتر به تصاویر واضح‌تر دست یابید تا ارتعاشات داخلی را به حداقل برسانید.

منبع نور

درست مانند هر سبک عکاسی دیگر، عکاسی از قطرات آب نیاز به نور کافی دارد که آب را به درستی نمایان می‌کند. بیشتر اوقات، شما حداقل به یک منبع نوری که بتوانید آن را کنترل کنید نیاز دارید، مانند فلاش خارجی، لایت باکس یا منبع نور پرتابل دیگر.

سه پایه دوربین

گذشته از ریموت کنترل، مطمئناً به سه پایه نیاز دارید تا مجبور نباشید دوربین را خود نگه دارید. زیرا اگر در این سبک عکاسی دستیار نداشته باشید مجبور هستید که خودتان جسم را در آب پرتاب کنید و بدون استفاده از سه پایه عملاً انجام این کار غیرممکن خواهد بود.

از تنظیمات مناسب دوربین استفاده کنید

می‌توانید به حالت اولویت شاتر بروید و سرعت شاتر مورد نظر خود را انتخاب کنید و دوربین مناسب‌ترین دیافراگم را برای عکس شما انتخاب می‌کند. سرعت شاتر ۱/۱۰۰۰ ثانیه یا سریع‌تر به طور موثری قطرات کوچک آب را در هوا فریز می‌کند یا ممکن است بخواهید از حالت ساده دستی استفاده کنید.

مخصوصاً اگر قصد دارید از منبع نور قابل کنترل استفاده کنید. در این حالت، می‌توانید سرعت شاتر سریع را با دیافراگم بین ۴ تا ۸ مطابقت دهید.

دستمال پارچه‌ای یا کاغذی

این شاید بی‌اهمیت‌ترین (و در عین حال بسیار مهم) موردی باشد که هنگام عکاسی اسپلش به آن نیاز خواهید داشت. ریزش‌هایی وجود خواهد داشت، و حتی ممکن است کمی خیس شوید، بنابراین برای تمیز کردن آشفتگی اطراف منطقه و پاک کردن ظرف شیشه‌ای یا کاسه‌ای خود برای عکس‌های بسیار تمیز و از لحاظ بصری قطعاً به چند دستمال کاغذی جاذب نیاز خواهید داشت.خب همه چیز آماده است. برویم سراغ فشردن دکمه شاتر.

شلیک کنید، اما عجله نکنید

صبر در این مرحله مفید خواهد بود. بعد از شروع تایمر برای رها کردن سوژه آماده شوید. اطمینان حاصل کنید که یک تا دو ثانیه قبل از گرفتن عکس باقی مانده است و سپس هر چیزی را که در دست دارید در آب بیندازید.

مهم است که به خاطر داشته باشید که زمان‌بندی همه چیز در عکاسی با آب پاشیده است. در نظر بگیرید که فلاش دوربین خود را درست زمانی روشن کنید که مورد با سطح آب برخورد می‌کند و پاشیده می‌شود. این کار تاثیر بیشتری نسبت به روشن نگه داشتن فلاش دائمی دارد.

گرفتن عکس ممکن است به معنای کمی آزمون و خطا باشد. توجه به زمان‌بندی، همه چیز در عکاسی اسپلش splash است. اطمینان حاصل کنید که جسم را از ارتفاعی رها نمی‌کنید که باعث ایجاد یک پاشش بزرگ شود که ممکن است دوربین از دست برود یا تصویر را از دست بدهد. این کار را تا زمانی که عکس عالی داشته باشید ادامه دهید.

با کمی تمرین می‌توانید این کار را سریع و ساده انجام دهید. همچنین اگر تازه شروع کرده‌اید، می‌توانید از حالت پشت سر هم برای گرفتن چندین عکس پشت سر هم استفاده کنید. این ممکن است شانس شما را برای گرفتن یک تصویر عالی افزایش دهد.

چند نکته طلایی برای عکاسی اسپلش splash

 • در عکاسی اسپلش splash هنگام ثبت عکس دوربین را لمس نکنید زیرا هر گونه لرزش در این نوع عکس‌ها باعث تار شدن قطرات آب خواهد شد.
 • با نور پنجره به هیچ وجه امکان فریز کردن و ثبت حرکت را ندارید.
 • نور استودیویی امکان ثبت حرکت و فریز کردن دارد.

 درهم ریختگی پس‌زمینه را از بین ببرید

 • در هر محیطی که در حال عکاسی هستید، داشتن یک پس‌زمینه ساده برای عکس‌های اسپلش بسیار کمک کننده است. ساده نگه‌داشتن پس‌زمینه باعث می‌شود بینندگان شما از سوژه اصلی منحرف نشوند.

با حالت پشت‌سرهم چندین عکس بگیرید

 • انتخاب حالت عکاسی پیاپی می‌تواند به شما در گرفتن آن لحظه کمک کند زیرا باعث می‌شود شاتر چندین فریم را عکاسی کند، بنابر‌این به احتمال زیاد بدون تاکید بر زمان‌بندی، چند عکس برنده خواهید داشت.

دو راه برای ثبت تصویر فریز شده

 • استفاده از یک سرعت شاتر سریع به نحوی که «بازه زمانی» که ثبت می‌کنید بسیار کوتاه است و شی ثبت شده در طول مدت بسیار کوتاهی که شاتر باز است خیلی کم حرکت می‌کند، یا اصلاً حرکت نمی‌کند.
 • استفاده از یک فلاش در مدت زمان بسیار کوتاه به طوری‌که شی‌ای که از آن عکس می‌گیرید در فاصله زمانی بسیار کوتاهی روشن می‌شود. مدت زمان یک فلاش الکترونیکی می‌تواند بسیار کوتاه باشد. به عنوان مثال، مدت زمان یک اسپیدلایت مانند  Canon 580 Exll در قدرت (توان) ۱۲۸/۱، کمتر از ۱/۱۹۰۰۰ ثانیه است.

نوردهی مناسب در سرعت شاتر بسیار بالا

 • بهره بردن از لنز سریع با یک دیافراگم باز
 • بهره بردن از iso

یکی از ویژگی‌های مثبت عکاسی در استودیو استفاده از iso پایین است. در صورتی‌که در فضای باز عکاسی می‌کنید معمولاً مجبور به استفاده از iso بالا هستید. منظور از لنز سریع (fast Lens) لنزی است که گشودگی دیافراگم یا حداکثر دیافراگم بالایی داشته باشد. که نتیجه آن ورود نور بیشتر و امکان انتخاب سرعت شاتر سریع‌تر است. از این رو به این لنزها، لنزهای سریع گفته می‌شود.

لنز ماکرو و عکاسی اسپلش splash

لنز هر دوربین حرفه‌ای عکاسی اسپلش را انجام می‌دهد، اما اگر واقعاً می‌خواهید بهترین نتیجه را داشته باشید، ایده خوبی است که از یک لنز ماکرو واقعی استفاده کنید. علاوه بر اینکه به شما امکان می‌دهد از فاصله کاری کوتاه‌تری عکاسی کنید، عکس‌های نزدیک از قطرات آب را ارائه می‌دهد که به نظر عالی یا حتی توسط کامپیوتر تولید شده‌اند. پس به یک کیفیت استثنایی می‌رسید.

سوژه‌های عکاسی اسپلش splash

از هر چیزی که دوست دارید استفاده کنید. من شخصاً میوه‌ها و سبزیجات را ترجیح می‌دهم زیرا اندازه، شکل و رنگ آنها متفاوت است. اما می‌توانید از لوازم ضدآب، قوطی‌های کنسرو، ابزارهای قدیمی و موارد دیگر هم عکس بگیرید.

فوکوس دستی فراموش نشود

برای این مرحله، از دستیار خود بخواهید که سوژه شما را در آبی که می‌خواهید پاشش‌ها را ایجاد کنید، نگه دارد. لنز خود را متمرکز کنید سپس دوربین را روی فوکوس دستی بگذارید (یا از فوکوس پشت دکمه استفاده کنید). به این ترتیب، دوربین هر بار که عکس می‌گیرید نیازی به فوکوس مجدد نخواهد داشت و می‌دانید که هر بار که شی در محل مورد انتظار می‌افتد، سوژه شما در فوکوس قرار می‌گیرد.

فوت کوزه‌گری عکاسی اسپلش splash ، ویرایش نهایی

ابتدا فایل RAW خود را در Photoshop، Lightroom یا ابزار ویرایش عکس مورد علاقه خود باز کنید. سپس سعی کنید نوردهی را تنظیم کنید و مطمئن شوید که هیچ نقطه برجسته یا سایه‌ای وجود ندارد که جزئیات را از دست داده باشد.

اگر از لایت روم استفاده می‌کنید، می‌توانید بیشترین تنظیمات را در پنل پایه زیر ماژول توسعه انجام دهید. هنگامی که یک عکس با ظاهر شگفت‌انگیز دارید، ممکن است هنوز نیاز به انجام برخی تنظیمات اضافی داشته باشید.

با خیال راحت از ابزار برس درمانی برای حذف قطرات آب ناخواسته استفاده کنید. کلید ویرایش این است که هرگز در تنظیمات زیاده‌روی نکنید. معمولاً، برخی تغییرات ظریف می‌توانند عکس شما را پاپ کنند و به ندرت مجبور به انجام تنظیمات چشمگیر هستید.

خب دیدنگار سیر تا پیاز عکاسی اسپلش splash را برای شما گفت. اگر نکته‌ای لازم است بیان شود، شما آن را به ما بگویید یا از ما بپرسید تا مفصل برای‌تان توضیح دهیم. حالا برای یک عکاسی هیجان‌انگیز آماده هستید؟

پایان آموزش، شروع عکاسی اسپلش splash

اکنون که بهترین راه‌اندازی و تکنیک‌ها را برای گرفتن عکس‌های آب پاشیده می‌دانید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که تمرین کنید. اجازه دهید تخیل شما را به حرکت درآورد و تا آنجا که ممکن است آزمایشات زیادی انجام دهید و نکاتی را که در بالا توضیح داده شد در ذهن داشته باشید.

ما امیدواریم که به شما کمک کند تا عکاسی آب پاشیده خود را به سطح بالاتری ببرید. با این تکنیک به راحتی می‌توانید پروژه‌های تبلیغاتی بگیرید و کسب درآمد کنید.

شما از چه روش‌هایی برای عکس‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنید؟ آیا تجربه عکاسی از مایعات را دارید؟ به نظرتان مهم‌ترین و کمک‌کننده‌ترین نکته برای عکاسی اسپلش splash چیست؟

منبع:didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵