عکاسی با خلاقیت تمرین تخم مرغ یا سیب

مغز در شرایط محدودیت ، خلاقیت خودش رو افزایش میده . این کلید اصلی تمرین تخم مرغ هست.

هر عکاس در طول حرفه‌ی خودش بارها براش پیش میاد که برای عکاسی هیچ ایده‌ای نداره و نمیتونه عکس های جذاب و خلاقانه بگیره . برای بازگرداندن خلاقیت در عکاسی ، تمرین بسیار ساده ای وجود داره به نام تمرین سیب ؛ البته من این تمرین رو با تخم مرغ انجام میدم و اسمش رو گذاشتم تمرین تخم مرغ . اگر دنبال ایده های عکاسی هستید و دوست دارید دوباره خلاقیت شما در عکاسی زیاد بشه ، تمرین سیب یا همون تمرین تخم مرغ رو بهتون توصیه میکنم.

تمرین تخم مرغ یا تمرین سیب چیست ؟

تمرین سیب (که چون من با تخم مرغ انجامش میدم اون رو تمرین تخم مرغ نامگذاری کردم) یک تمرین بسیار ساده و صد البته جذاب هست که باعث میشه خلاقیت عکاسی شما زیاد بشه . این تمرین برای زمان هایی کاربرد داره که ایده‌ی جدیدی برای عکاسی ندارید و مدتی هست عکس های یکنواخت میگیرید یا حتی اصلا عکسی نمی‌گیرید.

روش انجام تمرین تخم مرغ
  1. چند عدد تخم مرغ بردارید.
  2. تصور کنید که کل دنیای شما ، همین چند تا تخم مرغ هست و تنها با عکاسی از این تخم مرغ ها سعادت مند خواهید شد ! (در ظاهر مسخره به نظر میرسه اما این ترفند مغز شما رو تحت فشار قرار میده تا برای ایده‌های جدید پردازش انجام بده.)
  3. حال با هر حالت و تنظیماتی که به فکرتون میرسه از این تخم مرغ ها عکاسی کنید.
  4. تنها زمانی دست از این پروژه بردارید که عکس های واقعا زیبا و جذابی گرفتید . (روی کلمه‌ی “پروژه” تاکید دارم)
چند توصیه برای تمرین تخم مرغ
  • با  مقادیر سرعت شاتر متفاوت عکاسی کنید .
  • با وایت بالانس های مختلف عکس بگیرید
  • تمام ترکیب بندی هایی که بلد هستید رو در عکس های خودتون پیاده کنید (حتی اگر لازم بود ترکیب بندی های جدیدی یاد بگیرید)
  • نورپردازی 90 درصد عکاسی هست . انواع و اقسام نورپردازی ها رو روی عکسهای خودتون پیاده کنید.
  • فاصله کانونی های متفاوت ، باعث به وجود اومدن پرسپکتیو های مختلفی هم خواهد شد . ازش به سادگی گذر نکنید.
  • در استفاده کردن از لایت روم و فتوشاپ هیچ مانعی وجود ندارد.
چرا تمرین تخم مرغ باعث ایجاد خلاقیت در عکاسی میشه ؟

مغز انسان به گونه ای طراحی شده که وقتی در محدودیت قرار میگیره ، خلاقیت اون افزایش پیدا میکنه و برای کارهایی که تا قبل ، راحت میتونست انجام بده و الان – با توجه به شرایط محدود جدید – دیگه نمیتونه انجامشون بده ، راه حل های جدید پیدا میکنه . این دقیقا دلیل این هست افرادی که در شرایط سخت و محدود قرار می گیرند ، معمولا انسان های خلاق تری هستند.

وقتی شما کل دنیای خودتون رو به چند عدد تخم مرغ محدود کنید و این رو به خودتون دیکته کنید که تنها راه خلاص شدن از این دنیای محدود ، گرفتن عکس های خوب از این چند عدد تخم مرغ هست ، مغز شما خودش رو در شرایط محدودیت می‌بینه و خلاقیت خودش رو افزایش میده تا از این بحرانی که درش قرار داره سریع تر خارج بشه. این خبر خیلی خوبیه که ما به راحتی می‌تونیم مغز خودتون رو گول بزنیم و ازش پردازش هایی رو دریافت کنیم که در حالت عادی انجام نمیده.

انجام دوره ای تمرین

وقتی با تمرین تخم مرغ ، خلاقیت عکاسی شما زیاد شد ، و شما خودتون رو از شرایط محدودیت خارج کردید ، مغز دوباره تصمیم میگیره که الان شرایط عادی هست و دیگه نیازی به پردازش های خاص برای بیرون رفتن از بحران نیست . بنابراین بعد از مدتی شما دوباره احساس میکنید که خلاقیت عکاسی شما کم شده.

خب تنها کاری که باید انجام بدید این هست که با تکرار کردن تمرین تخم مرغ ، دوباره مغز خودتون رو در شرایط بحرانی و محدودیت قرار بدید و مجبورش کنید پردازش های مخصوص موقعیت محدودیت رو انجام بده .

نتیجه این میشه که باز هم خلاقیت شما در عکاسی افزایش پیدا میکنه. و سعی کنید این تمرین رو هر از چند گاهی تکرار کنید تا مغز شما اصطلاحا به شرایط راحت ، عادت نکته و تنبل نشه.

دست شما برای تمرین بسیار باز است

لزومی نداره این تمرین فقط با تخم مرغ باشه . همونطور که می‌دونید این تمرین در اصل به نام تمرین سیب شناخته میشه و با سیب انجامش میدن ؛ و من برای اینکه مغز خودم رو بیشتر به چالش بکشم این تمرین رو با تخم مرغ انجام میدم . نکته اینجاست که شما میتونید شیء عکاسی خودتون رو هر از گاهی تغییر بدید .

مثلا با کتاب – جاکلیدی – گوشی موبایل – هویج و …

موقعیت های جدید باعث افزایش کانکشن های بین نورون ها در مغز شما خواهد شد و علاوه بر اینکه شما رو باهوش تر میکنه (این نکته در نوروساینس اثبات شده) باعث این میشه که خلاقیت شما برای عکاسی هم افزایش پیدا کنه.
خلاصه مقاله و جمع بندی

تمرین سیب یا تمرین تخم مرغ ، ایجاد یک محدودیت خودخواسته برای محیط و سوژه های عکاسی توسط ماست . این کار باعث میشه مغز در شرایط محدودیت ، خلاقیت خودش رو بالا ببره تا سریع تر از این اوضاع خلاص بشه.

روش انجام تمرین تخم مرغ به این صورت هست که چند عدد تخم مرغ رو انتخاب کنید و سعی کنید از هر طریقی که میتونید از این تخم مرغ ها عکس های جدید و خلاقانه بگیرید .این کار رو تا زمانی ادامه بدید که عکس های خوب و قابل قبولی از تخم مرغ ها گرفتید .

بعد از اون خواهید دید که خلاقیت عکاسی شما افزایش پیدا کرده . تمرین تخم مرغ رو هر چند وقت یک بار تکرار کنید و دست شما برای استفاده از هر چیزی به جای تخم مرغ کاملا باز هست.

میانگین امتیازات ۵ از ۵