عکاسی صنعتی : راهنمای کامل عکاسی تجاری

عکاسی صنعتی: راهنمایی کامل

عکاسی صنعتی یک رشته از عکاسی است که شما قطعا قبلا حتما در مورد آن شنیده اید، اما ممکن است که معنی دقیق آن و این که چطور به این حوزه آن وارد شوید را ندانید. صنعتی (commercial) بیشتر اوقات به معنای فروختن و یا فرآیند موفقیت آمیز روند یک کسب و کار است، و این دقیقا همون چیزیه که می توانید از این رشته عکاسی انتظار داشته باشید.

بهتره وارد اصل مطلب و این که عکاسی صنعتی واقعا چیست و همین طور چه معایبی دارد، شویم و همچنین این که شما چه چیزی را می توانید بعد از شروع فعالیت در این حوزه را انتظار داشته باشید.

عکاسی صنعتی چیست؟

به عنوان یک عکاس صنعتی شما می توانید از محصولات و یا افراد عکاسی کنید و عکس هایتان به فروش برسد و یا با عنوان خدمات ارائه داده شود. این می تواند عالی باشد که شما از مدل ها در مکان های طراحی شده، برای تبلیغات عکس بگیرید و فردی با کلیک کردن بر روی کامپیوتر آن ها را بفروشد و یا خدماتی را ارائه دهد و یا هر چیز دیگری که می تواند بر روی سایت و یا تبلیغات یک کیب و کار  تاثیر گذار باشد.

در اصل تعریف کردن عکاسی صنعتی کار سختی است. زیرا هر کس تعریف خاص خودش را از این حوزه دارد. بعضی ها می گویند که عکاسی صنعتی تنها شامل عکس های تبلیغاتی می شود اما بعضی افراد معتقد هستند که شامل کاتالوگ ها نیز می شود.

پس اگر شما یک عکاس صنعتی هستید چطور می توانید کار خود را توصیف کنید؟ بیشتر اوقات عکاس های صنعتی با برند ها و یا شرکت ها، برای پیشرفت محصولات و یا خدماتشلن همکاری می کنند. بهتر است Ansel adams را برایتان مثال بزنم بیشتر افراد می گویند که او عکاس مناظر است و البته درست هم است اما زمانی که او برای وزارت کشور کار می کرد و از پارک های طبیعی برای تبلیغات عکس می گرفت، می توان او را عکاس صنعتی نیز توصیف کرد.

نکته مهمی که عکس های صنعتی را از دیگر عکس ها جدا می کند، هدف پشت عکس گرفتن ها است. آدام معمولا عکس هایش را با نیت این که زیبایی های طبیعت را نشان دهد، می گیرد. اما آن دسته از عکس هایی که از پارک طبیعی برای وزارت کشور گرفت، برای بلیت های توریست ها مورد استفاده قرار گرفت.

انواع عکاسی های صنعتی

حالا شما می دانید که تعریف عکاسی صنعتی چیست، در ادامه می خواهیم بعضی از شاخه های عکاسی صنعتی را به شما معرفی کنیم. عکاسی صنعتی یکی از شاخه های عکاسی است که به سرعت رشد کرد.

عکاسی صنعتی شاخه های مختلفی دارد و محدود به شاخه زیر نمی شود:

تبلیغات

این شاخه از عکاسی شامل عکس هایی می شود که به پیشرفت یک محصول و یا خدمات کمک می کند. این عکس ها معمولا در بیلبورد ها، پوستر ها، مجله ها، تبلیغات آنلاین، کاتالوگ محصولات و … قرار می گیرد.

عکس های وبسایت

تمامی این عکس ها به رشد یک محصولی که تازه ساخته شده است، کمک می کند.

عکس های کاتالوگ ها

این عکس ها شامل عکس از محصولاتی هستند که در روزمره مورد استفاده قرار می گیرند، مثلا عکس از لباس برتد های معروف که مدل ها می پوشند و در جلوی پرده سفید می ایستند، این دسته از عکس ها پشت و جلوی لباس را با تمامی جزئیات نشان می دهند. این عکس ها شامل منو رستوران ها نیز می شود.

عکس محصول

شامل عکس هایی می شود که در پکیج هایی مثل پکیج راهنمای محصولات و… وجود دارد.

عکاسی صنعتی چگونه به رشد کسب و کار شما کمک می کند؟

به عنوان یک عکاس، عکاسی صنعتی می تواند در پیشرفت عکس های مربوط به کسب و کارتان را به طور جدی نقش داشته باشد. رفته رفته شما متوجه تاثیر عکاسی صنعتی در سود در آمدتان می شوید. برای عکاس ها وارد حوزه عکاسی صنعتی شدن، یک فرصت عالی برای رسیدن به موفقیت است.

عکس های محصولات وبسایت شما مهم ترین اثر را در رشد کسب و کار شما دارد. وبسایت شما همیشه نشان دهنده ی تمامی استراتژی های کسب و کارتان است که بر روی رشد بیزینس شما هم تاثیر به سزایی دارد.

این بهترین را برای حضور داشتن در بازار امروزی است؛ حتی با وجود وبسایت های بزرگی که شانس بیشتری در فروش آنلاین دارند. داشتن وبسایت وعکس هایی از محصولات شما و خدماتی که ارائه می دهید به مشتریان کمک می کند تا محصولات و کسب و کار شما را بیشتر بشناسند و این خود می تواند به کسب در آمد شما کمک کن، حتی با وجود وبسایت های بزرگی که شانس بیشتری در فروش آنلاین دارند.

اگر صاحب کسب و کاری هستید عکاسی صنعتی تاثیر به سزایی در رشد کسب و کار آنلاین شما دارد. اگر شما می خواهید محصولاتی را به فروش برسانید و یا خدماتی را آنلاین ارائه دهید، نیازمند عکس های قوی ای از محصولات خود هستید. عکس ها به ما کمک می کنند تا چیزی را که می خواهیم بخریم را تصور کنیم و به آن اطمینان پیدا کنیم، اگر این اطمینان نباشد اکثر افراد از خرید محصول خود داری می کنند.

فرق بین یک عکس خوب و یک عکس صنعتی فوق العاده از محصولتان می تواند تفاوت زیادی در فروش شما داشته باشد. یک عکس عالی از محصول مردم به مردم اطمینان خرید می دهد ولی یک عکس بی کیفیت از محصول نه تنها لطمینان به مشتری های شما نمی دهد بلکه فروش شما را هم خراب می کند. به همین دلیل این که چه کسی از محصول شما عکس برداری می کند، بسیار مهم است.

مجوزها و قیمت

مجوز ها بخش مهمی از عکاسی صنعتی هستند و شما باید بدانید که دقیقا چه چیزی را در قرارداد با یک عکاس امضا می کنید. اگر شما اطلاع کافی از انواع مجوز عکاسی، نداشته باشید، ممکن است پول زیادی را از دست بدهید.

انواع مجوز عکاسی

نوع استفاده:

این مجوز برای این است که چطور عکس ها مجاز به استفاده هستند برای مثال در رسانه های چاپی و یا …

کپی رایت:

داشتن این مجوز به شما این حق را می دهد که شخص دیگری حق کپی رایت آن را ندارد.

تایید استفاده کردن:

شما با داشتن این مجوز، تاییدیه می گیرید که این عکس ها را در چه حوزه هایی استفاده کنید.

چه بازه زمانی ای:

چه مدت زمانی شما از این عکس ها استفاده می کنید؟ شش ماه؟ یک سال؟ و یا بیشتر.

دفعات مورد استفاده قرار گرفتن:

چند بار از یک عکس می خواهید استفاده کنید و آن را انتشار دهید.

قیمت هم بستگی به مجوز هایی دارد که با آن ها موافقت می کنید. در کل اگر می خواهید یک قرارداد عکاسی را امضا کنید بهتر است از قبل در ارتباط با آن تحقیقلتی را انجام دهید.

ابزار های مورد نیاز برای عکاسی صنعتی

لیست کردن ابزار هایی که در این حوزه نیاز دارید، کمی سخت است. زیرا کار کردن در این زمینه می تواند شاخه به شاخه باشد. شما ممکن است یک هفته در یک استودیو با تمام چراغ های مورد نیاز کار کنید و هفته بعد در یک هتل لاکچری عکس برداری کنید.

یک وسیله بسیار ضروری در عکس برداری صنعتی، دوربین عکاسی و همچنین لنز های با کیفیت و حرفه ای است. هر چه کیفیت سنسور آن بالاتر باشد، بهتر است. شما همچنین باید مهارت روتوش کردن را داشته باشید و یا یک روتوش کار خوب داشته باشید. تمامی ابزار های شما باید همیشه تمیز باشد.

نکاتی که قبل از شروع باید در نظر گرفته شود

بهترین را برای شروع این است که در یکی از شاخه های عکاسی صنعتی تجربه کسب کنید. برای مثال شما می توانید بر روی عکاسی محصولات کار کنید. این روش راحت ترین و ارزان قیمت ترین راه برای ساختن یک رزومه قوی است. شما می توانید خانه خود را تبدیل به استودیو کنید. برای پیشرفت کردن و بر عهده گرفتنکار های صنعتی، دو تا راه وجود دارد. اول این که به دنبال کسب و کار کوچکی باشید و در سطح متوسطی کار کنید. دوم این که برای عکاسی های بزرگ به دنبال فرصت باشید.

اگر کسب و کار خود را انلاین کنید گمگ زیادی به رشد کسب و کارتان می کند. شما همچنین نیاز دارید بیش از آن چه که باید در ارتباط با کسب و کارتان فکر کنید، این که چه طور به بهترین نحو ممکن کسب و کار خود را افزایش دهید. وبسایت عکاسی فقط نیازمند این است که مهارت های شما در عکس هایی که گرفته اید به رخ کشیده شود.

شغل های عکاسی صنعتی

اگر خیلی خوش شانس باشید می توانید شغلی در عکاسی صنعتی داخل خانه پیدا کنید. این شغل تفاوت زیادی با عکاسی برای کاتالوگ هایی که محصولات را معرفی می کنند، دارد. حتما در صنعت عکاسی صنعتی، از این که حقوق عادلانه ای دریافت می کنید یا خیر، مطمئن شوید.

جنبه های منفی این صنعت

یکی از جنبه های منفی عکاسی صنعتی این است که شما شانس این که ایده خود را بدهید را ندارید و تنها برای تحقق یافتن ایده شخص دیگری آن جا هستید. در عوض شما در ان جا هستید تا از برند ان ها عکس بگیرید. از دیگر جنبه های منفی این صنعت می توان به قیمت آن اشاره کرد. همیشه عکاس هایی هستند که ارزشی برای عکاسی صنعتی قائل نیستند و کار های خود را بی کیفیت انجام می دهند.

اگر این افراد تمامی شغل هایی که تو میتونستی داشته باشی را بگیرند، اصلا عادلانه نیست. دیگر جنبه های منفی این صنعت می توانیم به پرداخت دیر هنگام اشاره کرد. ممکن است صاحب شرکتی که از محصولات آن عکس کرفته ای حقوق شما را بنا به دلایلی دیر واریز کند. در این گونه مواقع شما می توانید این قضیه را در قراردادتان ذکر کنید و برای دریافت دیر هنگام دست مزدتان، هزینه ی بیشتری دریافت کنید.

عکاسی صنعتی برای آن دسته از کسانی که می خواهند یک شغل تمام وقت داشته باشند مناسب است. در کل عکاسی صنعتی می تواند شغل مناسبی در مقایسه با دیگر شغل ها، برایتان باشد تا بتوانید پول زیادی دربیاورید.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵