عکاسی نجومی: بارش شهابی

شکار شهاب ها با دوربین عکاسی:بارش شهابی چیست؟

ابتدا لازم است با دو واژه آشنا شویم: شهاب سنگ، به سنگی با منشا آسمانی گفته می شود که بر روی زمین افتاده است. شهاب، به رد عبور سنگ آسمانی از داخل جو زمین گفته می شود که ممکن است بتواند از جو عبور کند و یا کامل در جو بسوزد. دنباله دار، به سنگی نسبتا بزرگ با مداری بسته یا باز گفته می شود که عمدتا از یخ آب یا دی اکسید کربن و غبار پوشانده شده و با نزدیک شدن به خورشید غبارها و یخ های آن به صورت دنباله ای از سطح آن خارج می شود.

وقتی زمین از درون باقیمانده یکی از دنباله دارها عبور می کند، این ذرات با جو زمین برخورد کرده و تعداد نسبتا زیادی شهاب که امتداد همگی از یک نقطه واحد که کانون بارش نامیده می شود بوجود می آیند. به این پدیده بارش شهابی می گویند و همه ساله در تاریخ های خاصی بارش های شهابی که با نام صورت فلکی میزبان کانون بارش هستند، تکرار می شوند.

عکاسی نجومی: بارش شهابی

کانون بارش شهابی برساووشی. منبع اینترنت

جدول برخی از بارش های شهابی در طی سال، منبع اینترنت

ZHR: تعداد شهاب در ساعت در زمان اوج بارش ZHR می گویند.

بارش شهابی جوزایی، سال ۲۰۱۴، عکس از امیرحسین ابوالفتح

ابزار عکاسی از بارش شهابی:

برای عکاسی از بارش شهابی به ابزارهایی ساده نیازمند هستید. سه پایه، دوربین و لنز، حافظه و اینتروالومتر یا ریموت تایمر. در ادامه به مناسب ترین ها می پردازم:

  • سه پایه: سه پایه ساده برای کار کافی است اما به دلیل امکان وزش باد در فضای آزاد، بهتر است سه پایه ای مقاوم باشد تا در برابر باد سقوط نکند.
  • دوربین: هر دوربینی که دارای قابلیت کنترل منوآل داشته باشد.
  • لنز: شهاب ها معمولا رد طولانی ایجاد نمی کنند. بنابراین بهتر است از لنزهای خیلی واید مانند ۱۴ یا ۱۶ استفاده نشود. از طرفی عبور شهابها تصادفی است، بنابراین لنزهای تله مانند ۱۰۰ یا ۲۰۰ شانس شکار شهاب را کم می کند. در نتیجه بهترین لنزها برای شکار شهاب ها ۲۴ تا ۸۵ میلیمتر است.
  • حافظه: بهتر است از حافظه با فضای ذخیره زیاد استفاده شود تا بتوانید فایل ها را RAW ذخیره کنید.
  • اینتوالومتر یا ریموت تایمر: به دلیل تصادفی بودن عبور شهابها بهتر است از این وسیله برای امکان عکاسی متوالی با تعدد زیاد استفاده شود.

شهابی از بارش اسدی سال ۲۰۱۱. عکس از امیرحسین ابوالفتح

چگونه عکاسی کنیم؟

عکاسی از بارش های شهابی همانند عکاسی از رد ستارگان است. باید از تعدد شات استفاده شود اما نه به نیت ساخت ردستارگان! در واقع باید تعداد زیادی عکس بگیرید، سپس تصاویری که در آنها شهاب رد شده است را جدا کنید. توجه به ۲ نکته بسیار اهمیت دارد:

  • المان های نوردهی به گونه ای انتخاب شود که نور زمینه آسمان از نور شهاب بیشتر نشود. در این صورت شهاب در عکس گم می شود.
  • المان های نوردهی به گونه ای انتخاب شود که نور شهاب با گذر سریع، به خوبی ثبت شود.

به عبارت ساده تر می توانم منظورم را با یک مثال بیان کنم. پس از نصب تجهیزات خود و بستن کادر مورد نظر، از تنظیمات زیر استفاده کنید:

  • اگر در منطقه ای تاریک و با دوربین Canon EOS6D، لنز 35mm هستید، ISO 1600, F2.8, EXP 15s
  • اگر در منطقه ای روشن و با دوربین Canon EOS6D، لنز 35mm هستید، ISO 1600, F2.8, EXP 5s

توجه کنید که مدل دوربین فقط جهت مثال است و در مدل های دیگر هم نتیجه مشابه خواهد بود.

بارش جوزایی سال ۲۰۱۱در منطقه ای تاریک. عکس از امیرحسین ابوالفتح

بارش برساووشی سال ۲۰۱۴ در منطقه ای روشن. تصویر صورت فلکی توسط کامییوتر اضافه شده است. عکس از امیرحسین ابوالفتح

بارش برساووشی سال ۲۰۱۸ که از برهم نشانی بیش از ۵۰ تک عکس تشکیل شده است. تصویر صورت های فلکی توسط کامبیوتر اضافه شده است. عکس از امیرحسین ابوالفتح

منبع:سایت عکاسی امیرحسین ابوالفتح

میانگین امتیازات ۵ از ۵