عکاسی ورزشی

عکاسی ورزشی بخش مهمی از صنعت عکاسی است، و اگر به دنبال منبع درآمد دیگری برای کسب و کار عکاسی خود هستید، فرصت‌های زیادی در اینجا وجود دارد. حتی اگر خودتان ورزشکار نیستید، گرفتن عکس از بازیکنان یا ورزشکاران راهی عالی برای گسترش مجموعه مهارت های عکاسی شماست.

ثبت حرکات با سرعت سریع رویدادهای ورزشی، یک تکلیف عکاسی چالش برانگیز را ایجاد می کند. تمرین عکس‌های اکشن برای عکاسی ورزشی می‌تواند مهارت‌های دوربین شما را بهبود بخشد، فرصت‌های خلاقانه‌تری را باز کند و بازی عکاسی شما را به طور کلی بهبود بخشد. در اینجا چند نکته وجود دارد که می تواند به شما در شروع کار کمک کند.

عکاسی ورزشی چیست؟

این نوع عکاسی تماماً در مورد ثبت یک رویداد ورزشی است. این می تواند یک بازی مهم باشد یا فقط می تواند تمرین اولیه فصل باشد. گروه‌های جامعه محلی از دبیرستان‌ها تا سازمان‌های سطح حرفه‌ای را شامل می‌شود. وقتی صحبت از ورزش به حساب می آید، باید ذهنی باز داشته باشید.

در حالی که فوتبال، بیسبال یا بسکتبال واضح هستند، این ورزش های اصلی فقط نوک کوه یخ ( این کلمه یک اصلاح میباشد = یعنی این ورزش ها بیشتر دیده میشن) هستند. گلف، تنیس، مسابقات شنا، مسابقات دو و میدانی، تورهای دوچرخه سواری، اسکی، و ورزش های آبی نیز از ورزش های پرطرفدار به حساب می آیند. این لیست میتواند خیلی بیشتر از اینها باشد، اما اگر شامل افرادی باشد که با ترکیبی از روحیه رقابتی به دنبال دستاوردهای ورزشی هستند، به احتمال زیاد فرصتی برای یک عکاس ورزشی مبتکر وجود دارد.

بهترین تجهیزات دوربین برای عکاسی ورزشی

رویدادهای ورزشی اغلب در خارج از منزل در غروب یا شب، با نور مصنوعی با کیفیت متفاوت رخ می دهد. پیدا کردن بهترین دوربین برای ایده‌های خلاقانه عکاسی ورزشی و بهترین لنز برای عکاسی ورزشی مستلزم تفکر در مورد اهداف و شرایط دقیقی است که احتمالاً با آن روبرو خواهید شد. این برای هر ورزشی یکسان نخواهد بود، اما در اینجا چند راهنمای تقریبی وجود دارد که به شما در انتخاب کمک می کند.

بدنه دوربین

تقریباً می توانید از هر دوربین DSLR برای عکاسی ورزشی استفاده کنید، اما برخی از آنها بهتر از سایر دوربین‌ها هستند. از ملاحظات اولیه هنگام انتخاب بهترین دوربین برای عکاسی ورزشی، میتوان گفت همه چیز سرعت است. سیستم های فوکوس خودکار یکی از اصلی ترین مواردی است که بدنه های حرفه ای را از تنظیمات سطح مصرف کننده و مشتری متمایز می کند.

همه آنها می توانند از ورزش ها عکس بگیرند، اما فوکوس خودکار پیشرفته تر باید بتواند تصاویر بیشتری را در فوکوس واضح تر نگه دارد. با حرکت سریع، دوربین‌های کمتر تعدادی عکس تار را در حالی که تلاش می‌کنند تا با اکشن همراهی کنند، منتشر می‌کنند.

یکی دیگر از ویژگی های مفیدی که در عکاسی ورزشی باید در نظر بگیریم سرعت عکاسی پیاپی است. دوربین های پیشرفته قبل از تصاویر را یک به یک ثبت کنند و در حافظه ذخیره کنند میتوانند عکس های بیشتری را در حالت پشت سر هم ثبت کنند.

حالت عکاسی پیاپی هم برای عکاسی ورزشی ضروری است زیرا بعضی مواقع اگر نتوانید تصویری ثبت کند آن صحنه دیگر تکرار نخواهد شد و شما دیگر زمانی نخواهید داشت. اگر منتظر زاویه بهتر یا حالت چهره بهتر باشید، اتفاقی که رخ میدهد این است که عکس برای همیشه از دست می رود. به مراتب بهتر است از همان ابتدا روی حالت عکاسی پیاپی تصویربرداری کنید و برای بعداً برای حذف تعدادی عکس برنامه ریزی کنید.

همچنین اگر عکاس مبتندی هستید و خیلی با روش کارکرد عکاسی پیاپی اطلاع ندارید حتما آنها را قبل از رفتن به سر پروژه عکاسی بررسی نمایید و در مورد حجم بافر دوربین ها هم اطلاعاتی کسب کنید.

یکی از ارتقاهای گران قیمتی که ممکن است بخواهید در بدنه دوربین ورزشی خود از آن صرف نظر کنید، سنسور فول فریم است. تنها مزیتی که یک سنسور فول فریم در ورزش به شما می دهد، توانایی ثبت بهترین تصاویر شگفت انگیز با کیفیت بالا در نور کم است. مورد بعدی که میخواهیم به شما بگوییم به این معنا نیست که فول فریم برای انجام عکاسی ورزشی مناسب نیست، فقط سنسورهای کراپ یک مزیت قابل توجه دارند.

همانطور که در پایینتر خواهید دید، گرفتن یک عکس عالی با وضوح مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. دوربین با سنسور کراپ فاصله کانونی بیشتری را برای لنزهایتان به شما می دهد، به این معنی که در حال حاضر کمی بیشتر زوم کرده اید که ممکن است باعث صرفه جویی در هزینه لنز شما شود.

همچنین باید ارگونومی دوربینی را که برای ورزش استفاده می کنید در نظر بگیرید. بسیاری از دوربین های کامپکت، مانند مدل های جدیدتر بدون آینه، دکمه ها را حذف کرده و در منوهای صفحه لمسی ادغام می کنند.

بدنه‌های کوچک‌تری که در ارزان‌ترین دوربین‌های DSLR مصرف‌کننده معمولی یافت می‌شوند، اغلب دارای دکمه‌هایی هستند، اما کوچک‌تر ساخته شده‌اند و دسترسی سریع به آن‌ها دشوار است. در حالت ایده‌آل، شما دوربینی می‌خواهید که آنقدر خوب کار کند که برای پیدا کردن آنچه نیاز دارید، مجبور نباشید چشم خود را از منظره یاب خارج کنید. انگشتان شما فقط باید روی دکمه های فیزیکی قرار بگیرند.

لنزها

مانند بسیاری از اشکال دیگر عکاسی، لنزی که برای ورزش انتخاب می‌کنید تأثیر قابل توجهی بر عکس‌های شما خواهد داشت. لنزهایی که انتخاب می کنید باید دو کار را انجام دهند. آنها باید شما را تا حد امکان به سوژه نزدیک کنند و باید در کمترین نور سریع کار کنند.

این الزامات به این معنی است که بهترین لنز برای عکاسی ورزشی، لنز تله فوتو با بازترین دیافراگم است که می توانید بخرید. حواشی هر رویداد ورزشی مهم را بررسی کنید، مطمئناً با لنزی که می بینید تحت تأثیر قرار خواهید گرفت. حرفه ای ها علاقه‌ی شدیدی برای این بازی ها دارند.

آیا این بدان معناست که باید هزینه بسیار زیادی برای خرید یک لنز 1500 میلی متری فیکس کنیم؟ نه اصلا اینطور نیست. لنز زوم تله‌فوتو احتمالاً یک انتخاب عالی است، زیرا به شما امکان می‌دهد بتوانید نسبت به موقعیت سوژه فاصله کانونی را تغییر دهید، کمی کوچک‌نمایی کنید. یک لنز 100-400 میلی‌متری f/4 یا پایین‌تر، یک لنز عالی برای شروع ورزشی است.

یکی دیگر از ویژگی‌های لنز که در شرایط کم نور به شما کمک می‌کند، نوعی لرزشگیر است. که در کانن به آن IS میگویند، در نیکون آن را VR می نامد و سونی OS. مخفف آنها هرچه که باشد هدف آنها یکی است. این تکنولوژی به کاهش لرزش نیز کمک میکند تا تصاویر را در سطوح نور کم واضح نگه دارند. این ویژگی در لنزهایی با فاصله کانونی بلندتر و عملکرد سریع مفید است.

تجهیزات دیگر

عکاسی ورزشی معمولاً به معنای چشم پوشی از فلاش و استروب است. یک سه پایه مستحکم و قوی یک چیز ضروری است، به خصوص اگر از یک لنز بزرگ استفاده می کنید. بسیاری از این لنزها به هر حال خیلی سنگین هستند و نمی توان آنها را نگه داشت، اما صرف نظر از اندازه و وزن آنها، هنگام استفاده از سه پایه عکس های واضح تری خواهید داشت.

اگر با یک لنز کوچکتر و سبک تر عکاسی می کنید و در طول بازی زیاد حرکت می کنید، یک مونوپاد می تواند جایگزین بهتری باشد. این به شما این امکان را می دهد که هر کجا که می خواهید در حاشیه قرار بگیرید و با تغییر موقعیت سوژه سریعاً به حرکت خود ادامه دهید. اما همچنان به شما امکان می دهد دوربین را روی یک پایه قرار دهید و لرزش هایی را که باعث تار شدن عکس ها می شود را از بین ببرید.

عکاسی ورزشی – 15 نکته برتر برای گرفتن عکس های ورزشی به موقع

قوانین بازی را بدانید

لازم نیست تا به حال ورزش یا بازی ای را که از آن عکس می گیرید انجام داده باشید، اما باید ایده ای از نحوه عملکرد آن داشته باشید. اگر کاملاً مبتدی هستید، آنلاین شوید تا با نحوه بازی آن آشنا شوید. وانمود کنید که می خواهید خودتان آن را بازی کنید. هدف چیست و بازیکنان برای کسب امتیاز باید کجا باشند؟ به عنوان تماشاگر به یکی دو بازی بروید. هنگامی که اصول اولیه را فهمیدید، فهمیدن چیزهای مهم بسیار آسان تر خواهد بود، مانند اینکه برای گرفتن تصاویر عالی باید کجا باشید.

تحقیق کنید که عکس‌های “مورد انتظار” چگونه هستند

در حالی که در حال انجام تمام این تحقیقات هستید، فراموش نکنید که کارهای عکاسان دیگر را بررسی کنید. تصاویر بازی‌های گذشته تیمی را که در حال عکاسی هستید، و همچنین عکس‌های حرفه‌ای که در روزنامه‌ها و وب سایت ها رفته اند را بررسی کنید. به دنبال چیزهایی باشید که دوست دارید و بتوانید از آنها تقلید کنید. همچنین به دنبال چیزهایی باشید که دوست ندارید یا به دنبال خطاهای فنی در عکس ها باشید. از اشتباهات دیگران درس بگیرید.

به یاد داشته باشید، عکاسی به عنوان یک هنر یک فرآیند بی پایان یادگیری است. این تلفیقی از  مهارت های فنی، ایده ها و خلاقیت است. حتی به عنوان یک عکاس حرفه ای، همیشه چیزهای بیشتری می توانید یاد بگیرید. بنابراین باید به تمرین ادامه دهید.

همیشه چشمتون به توپ باشه !

ضرب المثل ورزشی “همیشه چشمتون به توپ باشه” برای عکاسان نیز مناسب است. آن را قانون مورفی یا فقط بدشانسی بنامید، اما به نظر می‌رسد که توپ همیشه درست به سمت عکاس با گران‌ترین تجهیزات نشانه رفته است. بنابراین همیشه مراقب حرکات باشید و آنها را زیر نظر بگیرید و به احتیاط به حرکت خود ادامه دهید.

رابط کاربری و منوی تنظیمات دوربین خود را مثل کف دست خود بشناسید

سعید کنید با تمام قابلیت ها و امکانات دوربین خود آشنا بشوید، چون هنگام تصویربرداری زمانی برای تست این موارد نیست، مواردی مانند فوکوس پیوسته، عکاسی پیاپی و تنظیماتی که شاید تابحال آنها را بررسی نکرده باشید. شما باید به خوبی دوربین خود را بشناسید و آن را در سریعترین زمان ممکن برای موقعیت های مختلف تنظیم کنید.

بهترین دوربین های عکاسی ورزشی معمولا یک دکمه اختصاصی برای تنظیمات ضروری از پیش تعیین شده دارند که میتواند آنها را طبقه خواسته خود تعریف و تنظیم کرد. اگر تمامی این موارد را به خوبی یاد بگیرید و با دوربین خود به خوبی آشنا شده باشید دیگر احتیاج نیست اصلا چشم از منظره یاب بردارید.

وقت خود را با بررسی عکس ها تلف نکنید

شمپان زدن به معنای بررسی عکس‌های خود در حین عکاسی است. ممکن است مواقعی پیش بیاید که بتوانید نگاهی سریع بیندازید، اما به احتمال زیاد چیزی را از دست داده اید. خیلی بهتر است که فقط عکاسی کنید و نگران چیزی باشید که بعداً به دست آورده اید.

استثنا از این قاعده زمانی است که باید مطمئن شوید که تنظیماتتان مرتب هستند. آیا فوکوس برای یک سکانس آینده به اندازه کافی واضح است؟ آیا نوردهی شما کامل است؟ در اوایل عکاسی باید تمام این موارد را بررسی کنید. و فقط برای بررسی تنظیمات قبل از عکاسی اصلی میتوانید چند عکس بصورت تست بگیرید.

بدون فلاش عکاسی کنید

فلاش ها حواس ورزشکاران را پرت می کنند و به طور کلی در رویدادهای ورزشی حالت بدی دارند. این بدان معناست که شما باید با نوری که از قبل وجود دارد کار کنید و این به معنای آوردن لنزهای سریع است. همچنین میتوانید مقادیر ISO بالا را براحتی تنظیم کنید، و شاید حتی عمق میدان کمتری نسبت به موقعیت عکاسی خود داشته باشید. اگر فوکوس شما به صورت نقطه ای است، باید بتوانید از آن دور شوید.

از حالت اولویت شاتر استفاده کنید

چیزی که نباید از آن در تصاویر ورزشی غافل شوید، سرعت شاتر است. سرعت شاتر پایین نه تنها منجر به ثبت لرزش های دوربین می شود، بلکه باعث تاری حرکت نیز می شود. البته در برخی شرایط که شما عمدا میخواهید با سرعت شاتر پایین عکاسی کنید تاری حرکت می تواند ظاهر هنری فوق العاده ای به ترکیب بندی بدهد. اما این اتفاق به طور تصادفی رخ نمی دهد. انجام آن برای کاربران مبتدی کمی دشوار است.

استفاده از Back-Button Focusing را در نظر بگیرید

اکثر دوربین‌ها طوری تنظیم می‌شوند که نیم فشار دکمه شاتر، تنظیمات نوردهی و فوکوس را قفل می‌کند. راه دیگر جداسازی این است که دو عملکرد را از هم جدا کنید و استفاده از دکمه فوکوس در پشت دوربین است. بدنه های دوربین رده بالاتر دارای یک دکمه AF هستند، در حالی که بقیه ممکن است از یک دکمه عملکرد قابل برنامه ریزی استفاده کنند. در هر صورت، با استفاده از انگشت شست خود برای فوکوس کردن دوربین، میتوانید این کار را کمی سریعتر انجام بدین. این نیاز به تمرین دارد، اما برای اکثر عکاسان به تصاویر واضح تر تبدیل می شود.

بهترین دسترسی را که می توانید دریافت کنید

وظیفه شما این است که عکس‌هایی را بگیرید که جمعیت نمی‌توانند، و این به معنای دسترسی بهتر به بازی نسبت به اکثر مردم است. اگر فریلنسر هستید، باید با مرکز یا مدیر تیم کار کنید. آنها اجازه نمی دهند کسی در حاشیه باشد و براحتی در همه زمان ها حضور داشته باشد، بنابراین شما باید مطمئن شوید که اعتبار خود را از قبل جمع آوری کرده اید. سازمان‌های حرفه‌ای یک فرآیند درخواست مجوز مطبوعاتی خواهند داشت، در حالی که ورزش محله‌ای امور غیررسمی خواهد بود. البته این بدان معنا نیست که هرجا میتوانید بروید و شروع به عکاسی کنید. مطمئن شوید که همه آنها می دانند که شما کی هستید و چرا آنجا هستید و هماهنگی های لازم را انجام بدهید.

کل رویداد را عکاسی، نه فقط یک صحنه خاص!

قسمت های هیجان انگیز بازی به راحتی قابل مشاهده هستند. گل‌ها، دویدن‌ها، شوت‌ها، هر اتفاقی که می‌افتد به وضوح باعث هیجان یا ناامیدی می‌شود. اما کار شما فراتر از عمل در زمین است. مربیان، لحظات حاشیه‌ای، یا هوادارانی که در جایگاه‌ها فریاد می‌زنند، تصاویر فوق‌العاده‌ای می‌سازند که رویدادهای روز را به تصویر می‌کشند. به اطراف نگاه کنید و به طور کامل روی بازیکنان تمرکز نکنید. آرامش و سکوت در بازی زمان بسیار خوبی برای انجام این کار است.

داستان بازی را بگویید

در این راستا، به یاد داشته باشید که وظیفه شما چیزی فراتر از گرفتن پستی و بلندی های بازی است. همچنین برای گفتن یک داستان است. بهترین عکاسان ورزشی قصه گو هستند و از تصاویر خود برای همراهی طرفداران در روز بازی از ابتدا تا انتها استفاده می کنند. برای بیان کل داستان، شما به چیزی بیش از تعداد انگشت شماری از شوت های گل و بازیکنان نیاز دارید.

احساسات بازی را ضبط کنید

هنگام عکاسی از بازیکنان، به یاد داشته باشید که انسان ها همیشه به دنبال برقراری ارتباط با یکدیگر با استفاده از صورت ما هستند. عکس‌های اکشن همیشه باید حالت چهره داشته باشند، خواه آن حالت شادی، تمرکز، ناامیدی یا هر حالت دیگری باشد. عکاسان ورزشی اینگونه احساسات بازی را ثبت می کنند و نباید آن را دست کم گرفت. گرفتن عکس از بازیکنی که در حال دویدن در زمین است آسان است، اما گرفتن یک عکس حرفه ای در حالی که عرق از آنها می چکد در حالی که آنها به شدت روی کار در حال انجام تمرکز دارند کاملاً چیز دیگری است.

عکس زاویه باز را فراموش نکنید

در حالی که در حال ثبت داستان هستید، ممکن است متوجه شوید که عکس های با زاویه باز می توانند دامنه وقایع را بهتر به تصویر بکشند. هر عکس ورزشی حتما نباید با حداکثر زوم و تصاویر برش خورده باشد.

اگر تصمیم به رفتن به این مسیر دارید، واقعاً باید بدنه دوربین دومی را با لنز واید آماده کنید. شما نمی توانید زمان را برای تعویض لنز در محل تلف کنید و احتمالاً نمی خواهید این کار ره عجله ای انجام دهید و یا اینکه تجهیزات خود را به خطر بیاندازید . با تنظیم از قبل، تجهیزات خود را ایمن و تمیز نگه دارید. اگر دو دوربین حمل می‌کنید، روی بند شانه راحت یا حتی یک چرمی سبک سرمایه‌گذاری کنید.

اما بیشتر عکس ها را محکم نگه دارید

عکس‌های با زاویه باز سرگرم‌کننده هستند و می‌توانند به شما کمک کنند داستان خود را بیان کنید، اما در واقعیت، این نوع عکس‌ها همان چیزی است که دیگران می‌توانند دریافت کنند. عکاس ورزشی حرفه ای به دنبال اکشن نزدیک است، بنابراین اجازه ندهید این عکاسی شما را از اصل کار خود دور کند. عکس های نزدیک، با احساس و تاثیرگذاری بگیرید.

چگونه کسب و کار عکاسی ورزشی خود را رشد دهید

اگر فکر می کنید تیراندازی در رویدادهای ورزشی محلی چیزی است که دوست دارید آن را امتحان کنید، قانون شماره یک باید این باشد که از خرید بهترین تجهیزات دیوانه نشوید. همانطور که احتمالاً قبلاً متوجه شده اید، تجهیزات مورد نیاز برای رقابت با عکاسان مشهور ورزشی مانع مهمی برای ورود است. این به این دلیل نیست که شما را از تهیه تجهیزات مورد نیاز خود منصرف کند، فقط به این نکته اشاره می کند که بعید است که این ابزار به این زودی هزینه خود را پرداخت کند. اگر بیرون بروید و 30000 دلار خرج لنزها و بدنه دوربین کنید، هزینه خود تجهیزات را به این زودی بدست نخواهید آورد.

بیشتر مشاغل برای عکاسان ورزشی شهر بومی از طریق روزنامه ها و سایت های خبری محلی انجام می شود. به احتمال زیاد، آنها به دنبال عکاسان آزاد هستند که با آنها برای بخش های ورزشی محلی خود کار کنند. این روزها رسانه‌های محلی به ویژه روزنامه‌های چاپی یک تجارت کم حاشیه هستند. آنها احتمالاً مجبور شده اند عکاسان ثابت خود را اخراج کنند و به دنبال پر کردن آن بخش از روزنامه با اطلاعات محلی هستند که هیچ کس دیگری ندارد. حتی کوچکترین شهرها نیز با علاقه فراوان تیم های فوتبال یا باشگاه های خود را دنبال می کنند.

شما همچنین می توانید با دبیرستان ها و کالج های محلی که دارای تیم های ورزشی هستند کار کنید. این سازمان‌ها معمولاً پوشش خوبی از سوی دیگر دانشجویان دارند، اما ممکن است هر چند وقت یک‌بار جایی برای عکاسان حرفه‌ای وجود داشته باشد. با مدیر ورزشی مدرسه تماس بگیرید و در مورد نیازهای آنها و نحوه کمک به آنها صحبت کنید. حتی اگر به عنوان یک داوطلب شروع کنید، به احتمال زیاد فرصت های زیادی برای فروش عکس به دانش آموزان و والدین وجود خواهد داشت. ورزش‌های غیرمرتبط مانند دو و میدانی، شنا، گلف یا دیگر ورزشهای پرطرفدار را نادیده نگیرید.

لیگ های ورزشی جوانان در جامعه شما منبع دیگری از پتانسیل تجاری است. با همکاری با سازمان‌دهندگان باشگاه، می‌توانید بازی‌های آنها را مستند کنید و عکس‌ها را به والدین آنها بفروشید. فوتبال، والیبال، هندبال و یا هر چیز دیگری که در منطقه شما بازی می‌شود، همگی سوژه‌های عالی هستند.

مشاغل بالا نشان دهنده مواردی است که هر عکاسی می تواند بدون توجه به جایی که در آن زندگی می کند آنها را پیدا کند. اما بسته به جایی که هستید، احتمالاً می توانید گزینه های جالب و جدیدتری نیز پیدا کنید. برای مثال، شهرهای ساحلی ممکن است موج سواران محلی داشته باشند که به دنبال عکس هستند، یا حتی باشگاه های قایقرانی که به دنبال ساخت تصاویر و کلیپ های تبلیغاتی هستند. مناطق کوهستانی دارای دوچرخه سواری و ورزش های زمستانی هستند. چشمان خود را برای رویدادهای ویژه ای که در منطقه شما می گردند یا فقط یک بار در فصل برگزار می شوند، باز نگه دارید. خارج از چارچوب فکر کنید و گزینه های جدیدی برای خود ایجاد کنید.

کلام نهایی

تقاضای زیادی برای عکاسی با کیفیت از رویدادهای ورزشی وجود دارد، و این یک مهارت تخصصی است که همه نمی توانند آن را انجام دهند. همه اینها با پتانسیل یک عکاس مبتکر برابری می کند. به علاوه، این یک چالش سرگرم کننده است که بسیار متفاوت از سایر سبک های عکاسی است. حتی اگر اهل ورزش نباشید، ممکن است متوجه شوید که عاشق عکاسی از رویدادهای ورزشی هستید.

منبع:digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵