عکس سلف پرتره:ده موردی که شما راحرفه ای می کند!

اگر به عنوان یک عکاس، عادت به قرار دادن سوژه ها در جلوی لنز خود دارید، احتمالا قرار دادن خودتان در جلوی لنز کار سختی است! گرفتن یک عکس سلف پرتره نیازمند توانایی های خاص است. در هر حال، باید ابتدا از خود بپرسید که به چه اندازه با انجام کارهای عکاسی و مهارت ها و زیر موضوعات آن آشنا هستید؟

قبل از اینکه شروع کنید، باید مطمئن باشید که شما اصول اولیه را می دانید و ابزارآلات اولیه را دارید. برای مثال، داشتن یک فعال کننده برای دوربین شما ضروری است.

شما دو انتخاب برای گرفتن عکس سلف پرتره دارید: اول اینکه دوربین شما مجهز به یک تایمر است که با تنظیم آن می توانید عکس سلف پرتره با دوربین خود بگیرید. شما می توانید از این قابلیت استفاده کنید تا عکستان را به راحتی بگیرید و هیچ لوازم جانبی دیگری نیاز نداشته باشید.

اما نوع دوم آن عکس پرتره با دوربین جلوی گوشی است، بدین معنی که شما به یک نوع لوازم جانبی نیاز دارید که آن را در فاصله مناسب قرار داده و از خودتان یک عکس بگیرید.

در این صورت، لوازم دیگری لازم است تا شما بتوانید با کنترل از راه دور از آن استفاده کنید.

عکس سلف پرتره:ده موردی که شما راحرفه ای می کند!

عکس سلف پرتره در پاییز

یکی از مسائل موجود، افزایش دقت دوربین بر روی عکس سلف پرتره شماست. راه های متفاوتی برای افزایش این دقت وجود دارد، مانند استفاده از لنزهای کوچک و بزرگ که می تواند دقت دوربین شما را بالاتر ببرد. برای پیدا کردن یک نقطه برای افزایش دقت دوربین، ما راه های ساده ای را پیدا کردیم. بهترین راه این است که یک سه پایه اضافی در جایی که برای گرفتن عکس سلف پرتره ایستاده یا نشسته اید، بیاورید. سپس دقت دوربین را روی این سه پایه اضافه تنظیم کنید، بعد از تنظیم شدن دقت و فوکوس دوربین، آن را به دقت از صحنه حذف کنید و در این پوزیشن عکس بگیرید.

در مقاله عکس سلف پرتره، ده مورد از نکات و اصولی که شما را در ثبت یک سلف پرتره حرفه ای یاری می کنند، آورده شده است. در ادامه با ما همراه شوید:

عکس سلف پرتره

۱. به دنبال یک پرسپکتیو جدید باشید

اگر گرفتن یک عکس سلف پرتره ذهن شما را مشغول کرده است با روش های ساده شروع کنید. موقعیت های مختلف برای گرفتن عکس در زندگی روزمره پدیدار می شود که برای آن فقط لازم است به محیط اطراف خود دقت کنید. یک نقطه خوب برای عکاسی با نور مناسب انتخاب کنید. این نقطه می تواند زیر یک درخت در پارک محل شما باشد و یا کنار پنجره اتاق خواب تان باشد. در هر حال شما باید گوشه ها و فاصله ها را برای گرفتن یک عکس سلف پرتره در نظر بگیرید.

سلف پرتره در جنگل

همچنین شما می توانید از نمای نزدیک و یا بسیار نزدیک، برای جلب توجه مخاطبانتان از قسمت مختلف صورت یا بدن عکس بگیرید و یا تصویری از خودتان ارائه دهید که دوست دارید به صورت ویژه نمایان شود. این تصویر می تواند نوعی از صمیمیت را به نمایش گذاشته و یک سلف پرتره سنتی باشد.

۲. بگذارید انعکاس شما خود را نشان دهد

سلف پرتره در آینه

همه ما عکس‌ سلف پرتره انعکاس یافته در آینه دیده ایم. شما می توانید یک عکس بسیار زیبا با گرفتن عکس سلف پرتره در آینه داشته باشید. بهترین عکس سلف پرتره انعکاس یافته این است که شما مخاطب تان را در همان صحنه در نظر بگیرید. در هر حال، شما موضوع اصلی عکس هستید. عمق آن در عکس شما و نشان دادن هر چیزی که در آینه انعکاس یافته و در رو به روی شماست، باعث می شود تا عکس شما جذاب تر شود.

برای مثال، اگر شما آینه منحصر به فردی که در یک فضای بسیار خاص قرار دارد را پیدا کنید، تصویری از انعکاس عکس خود را در آن به گونه ای بگیرید که همه فضا در آن مشخص شده باشد. این عکس سلف پرتره جلوه هنری ویژه ای را به نمایش می گذارد.

همه موضوعاتی که برای گرفتن یک عکس سلف پرتره گفته شد زمانی است که شما در محیطی بسیار زیبا و پشت دوربین قرار گرفته باشید.

به این معنی که شما احتیاجی به دانستن مسائل و موضوعات مختلف و دست و پنجه نرم کردن با فوکوس دوربین و لوازم جانبی ندارید. این را در نظر بگیرید که گرفتن عکس سلفی پرتره انعکاس یافته صرفاً به آینه ها محدود نمی شود.

به اطراف خود نگاه کنید و چیزهایی را که باعث انعکاس تصویر شما می شود، پیدا کنید: مانند شیشه های یک مغازه یا کمی آب که روی زمین ریخته است. همین ها نیز باعث می شود تا شما یک سلف پرتره زیبا داشته باشید.

انعکاس در شیشه

۳. در صحنه گم شوید

اگر می خواهید از گرفتن یک عکس سلف پرتره عادی دور باشید، سعی کنید در محیطی منحصر به فرد قرار بگیرید که جلوه خاصی به عکس شما ببخشد. محیط منحصر به فردی که گفته شد؛ می تواند راه شما در داخل یک پارک و یا در یک جنگل و یا در یک خیابان باشد.

حتی زمانی که شما در مسیر همیشگی خود قهوه می خرید، می توانید بهترین عکس سلف پرتره را داشته باشید. مسیرهای هر روز ما می توانند پس زمینه بسیار زیبایی برای عکس سلف پرتره بسازند.

اینکه کجا و چگونه و در چه صحنه ‌ای قرار بگیرید، عکس سلف پرتره شما را زیباتر می سازد. برای مثال کوچک و بزرگ کردن صحنه و انعکاسی که شما در آن دیده می شوید، می تواند به عکس شما جلوه خاصی ببخشد.

۴. دو بار عکس بگیرید

دو بار عکس گرفتن به شما این امکان را می دهد تا دو عکس را با هم ادغام کرده و یک عکس سلف پرتره زیبا داشته باشید. شما با داشتن این سبک، یک عکس بسیار زیبا خواهید داشت.

این سری از عکس ها به زمان های بسیار قدیم بر می گردد. در آن دوران میکس عکس‌ به این روش انجام می گرفت که دو عکس از دو زاویه مختلف روی هم قرار بگیرد و عکس بسیار زیبایی را در آلبوم شما ایجاد کنند.

وقتی که شما در دنیای دیجیتال از دو عکس برای این نوع عکس سلف پرتره استفاده می کنید، امکانات بیشتری در اختیار شما است تا عکس خود را ویرایش کرده، نور آن را تنظیم کنید و عکس را به بهترین حالت تبدیل نمایید. این عکس ها را کنار هم قرار دهید و یک عکس بسیار زیبا و جذاب ایجاد کنید.

امکانات شما نامحدود است، شما می توانید در صحنه های مختلف، عکس های خود را به صورت بالا و پایین و چپ و راست بگیرید. در حال حرکات فیزیکی از خود عکس بگیرید و آن را با تصویر مورد علاقه خود ادغام کرده و یک صحنه شلوغ در عکس خود داشته باشید.

یک نکته مهم پیش از آنکه به این روش عکاسی کنید این است که سعی داشته باشید ابتدا در محیط ‌های تاریک و سیاه عکس برداری کنید؛ مانند خیابان در شب، چرا که چنین تصاویری باعث می شود تا شما تصاویر بسیار زیبایی داشته باشید.

۵. با سایه ها بازی کنید

شما برای گرفتن یک عکس سلف پرتره می توانید از سایه ها استفاده کنید. برای این کار دو راه وجود دارد: اول اینکه در سایه های که توسط نور و اشیا ایجاد شده عکاسی کنید و دوم ایجاد سایه توسط خودتان برای گرفتن یک عکس سلف پرتره است.

اگر شما می خواهید خودتان سایه ایجاد کنید، نیاز به لوازم جانبی خاصی ندارید چرا که با هرچیزی می توانید این سایه ها را برای عکس سلف پرتره خود ایجاد کنید.

بازی با سایه

6.با نورپردازی عکس خود را درام کنید

اگر شما لوازم نورپردازی در وسایل عکاسی خود دارید، می توانید عکس سلف پرتره زیبایی به تصویر بکشید. سعی کنید با کمترین و ارزان ترین وسایل نورپردازی و با تکنیک های خاص، عکس سلف پرتره زیبایی داشته باشید. این ویژگی ها به شما این امکان را می دهند تا با توانایی های خود بیشتر آشنا شوید. شاید حتی استعداد مدلینگ را در خود کشف کنید و بفهمید که چگونه می توانید مسیر آینده خود را مشخص کنید.

۷. از داخل لنز نگاه کنید

این روش بسیار خاص است، ولی تمرینی جذاب برای گرفتن عکس سلف پرتره است. همچنین، شما با این روش علاقه خود را به عکاسی و تصویربرداری سلف پرتره نیز نشان می دهید. یکی از لنزهای تان را بردارید و قاب جلوی آن را حذف کنید. لنزهایی با قطر کمتر از ۵۰ میلی متر در دستان شما به بهترین نحو دیده می شوند.

پشت لنز قرار بگیرید و جلوی آن را در برابر دوربین قرار دهید. برای گرفتن یک عکس خاص، شما باید به مرکز لنز نگاه کنید، همچنین ایستادن در برابر آینه نیز به شما کمک می کند. این نکته را نیز در نظر بگیرید که همه چیز به صورت برعکس در لنزها نمایش داده می شود.

از داخل لنز نگاه کنید.

8. از چارچوب تکراری عکاسان بیرون بیایید

یک عکس سلف پرتره از خود تهیه کنید و به صورت دیجیتالی آن را بریده و در المان های خاصی جایگذاری کنید. عکس های مختلف را می توانید به این روش انتخاب کنید؛ به صورتی که شما انتخاب کننده فضاهای مختلف برای تصویر خود هستید. در این روش ذهن شما و خلاقیت شما تنها محدودکننده تصاویر خواهد بود.

۹.عکس های سیاه و سفید

همانطور که تکنولوژی های جدید می ‌توانند تأثیر زیبایی عکس شما را به شدت ارتقا دهند، می توانند با استفاده از عناصر ساده نیز به زیبایی عکس اضافه کنند. یک سلف پرتره سیاه و سفید، می تواند حس آرام و احساسات شما را به صورت یک نوستالژی نمایش دهد.

تصاویر سیاه و سفید زمانی که شما عکس هایتان را با دقت بسیار بالایی نورپردازی و سیاه کنید، می توانند احساس برانگیز باشند. همچنین شما می توانید از خطوط و پشت صحنه های بسیار زیبا با سایه های خوب برای ایجاد یک عکس سلف پرتره استفاده کنید.

شما می توانید با استفاده از تصاویر سیاه و سفید و ویرایش آن، جلوه خاصی از عکس های سیاه و سفید را ارائه دهید. سعی کنید در ویرایش آنها با عمق سیاهی تصاویر و تلفیق رنگ ها و تبدیل آن به رنگ های سیاه و سفید و یا جدا کردن تون های عکس رنگی بازی کنید. این ویرایش ها نشان دهنده این است که لباس های شما در عکس سلف پرتره سیاه و سفید و نحوه عکاسی شما چه تاثیر زیبایی دارد.

شاخص های بسیار زیادی برای ویرایش عکس های سیاه و سفید وجود دارد که شما می توانید در فضای مجازی آنها را دانلود کرده و استفاده نمایید.

۱۰. از رنگ ها برای نشان دادن خلاقیت تان استفاده کنید

برای اینکه در تصاویرتان حس های متفاوت و عجیب ایجاد کرده باشید، از ژل های رنگی استفاده کنید. ژل ها نوعی از رنگ هستند که با قرار گرفتن در مقابل لنزها، بارقه ای از رنگ و نور را برای شما به ارمغان می آورند. شما با استفاده از ویژگی های خاص آنها می توانید تصاویر با احساسی ایجاد کنید. با ترکیب ژل رنگی آبی و قرمز در یک پشت صحنه تاریک، می توانید یک احساسی از آینده نشان دهید. در هنگام ترکیب دو ژل رنگی سعی کنید آن ها را از زوایای مختلف ترسیم نمایید یا با تفاوت ارتفاع و جایگاه به آن جلوه ببخشید.

همچنین شما برای ایجاد چنین صحنه ای می توانید با قرار گرفتن در مقابل نور نئون‌، سلف پرتره بگیرید. این تکنیک به شما حس گرفتن عکس سلف پرتره را بیشتر القا خواهد کرد؛ چرا که برای شما جلوه ‌ای از خیابان و واقعیت گرایی به تصویر خواهد کشید.

سلف پرتره رنگی بگیرید

جمع بندی

به یاد داشته باشید که عکس سلف پرتره، واقعیت های شما را نشان می دهد که فرصت مناسبی است تا شما خودِ واقعی تان را دریابید و آن را با دیگران به اشتراک بگذارید. از سلف پرتره استفاده کنید تا مسائلی را که برای شما واقعی است به تصویر بکشید. خودتان را با آنچه مردم قبلاً انجام داده ‌اند، زندانی نکنید. احساساتتان را دنبال کنید و یک عکس سلف پرتره واقعی از خود ارائه دهید.

این ده مورد می تواند هدایتگر شما در زمینه عکاسی سلف پرتره باشد، فقط و فقط اگر آنها را به خاطر بسپارید و تمرین کنید.

برگرفته از: canva.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵