10 ایده منحصر به فرد برای عکاسی در خانه

گاهی اوقات ممکن است اسیر پیچیدگی‌های عکاسی شویم و فراموش کنیم که عکاسی مجموعه‌ای از تجربه‌های هیجان‌انگیز و خلاقانه است. بخشی از این تجربه‌ها، یافتن روش‌هایی است که بتوان از طریق آن‌ها عکس‌های جذاب‌تری گرفت.
10 ایده منحصر به فرد برای عکاسی در خانه

10 ایده منحصر به فرد برای عکاسی در خانه

قصد داریم در این مقاله به شما کمک کنیم تا خلاقیتتان را در عکاسی شکوفا کنید. به همین منظور در ادامه ده نمونه از ترفند‌های عکاسی در خانه با کم‌ترین امکانات و تجهیزات عکاسی را ارایه می‌کنیم، تا علاوه بر یادگیری و استفاده از آن‌ها، بتوانید ایده‌های جدیدی خلق کرده و با آزمودنشان عکاسی هیجان‌انگیز را تجربه کنید. پس اگر می‌خواهید ذهنتان را به خلاقیت در عکاسی ترغیب کنید با ما همراه شوید.

1- جلوه‌ی ویژه خود را بسازید

این روش یکی از راحت‌ترین ترفند‌های عکاسی در خانه است و تنها چیزی که نیاز دارید، مقداری فویل آلومینیومی و یک قیچی است. دستور العمل به این شکل است که فویل آلومینیومی را با قیچی خرد کرده و به اندازه‌ی یک مشت از آن را برداشته و روی سوژه‌ی می‌پاشید. با این روش، می‌توانید جلوه‌ای زیبا مانند تصویری که در بالا نشان داده شده، به دست آورید.

2- از نمای نزدیک عکس بگیرید

همه‌ی ما به لنز ماکرو دسترسی نداریم. اما این نباید باعث شود که بی‌خیال گرفتن عکس از نمای نزدیک شویم. پیشنهاد ما این است که از یک ذره بین دسته‌دار برای این کار استفاده کنید. ذره بین به راحتی یک نمای نزدیک و بزرگ برای عکاسی در اختیارتان قرار می‌دهد. همان طور که از تصویر بالا می‌بینید، تصویر ثبت شده با این روش، بسیار گیرا و واضح به نظر می‌رسد.

3- فلاش خود را دستکاری کنید

گاهی اوقات نوردهی مصنوعی زیاد خو‌شایند به نظر نمی‌رسد و حتی در مواقعی که از نور‌ تیز و خشن استفاده می‌کنیم، می‌تواند زننده باشد، اما با انجام برخی ترفند‌های عکاسی در خانه، می‌توانید نور ملایم با جلوه‌های ویژه به سوژه بتابانید. در واقع شما باید یک نور افکن بسازید! تنها چیزی که برای این کار نیاز دارید، فوم نازکی است بتوانید نورافکن دستی دلخواهتان را بسازید. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید با این روش می‌توان جلوه‌های نورانی جالبی را ایجاد کرد.

4- سلفی زیر آب

دوست دارید زیر آب سلفی بگیرید؟ شما می‌توانید این کار را تنها با داشتن یک دوربین گوپرو، مونوپاد سلفی و آکواریوم ماهی به راحتی در خانه انجام دهید. تمام کاری که باید انجام دهید این است که دوربین را روی حالت عکاسی متوالی با سرعت 30 فریم برثانیه قرار داده و در حالی که بر روی مونوپاد وصل است، سریعا آن را داخل آب فرو ببرید. با این روش لحظه‌ای که دوربین وارد آب می‌شود و آب را کنار می‌زند، ثبت خواهد شد و یک سلفی شگفت انگیز مانند نمونه‌ای که در تصویر بالا می‌بینید، ثبت خواهید کرد جذاب است، نه؟

شاید کمی غیرعادی به نظر برسد، اما واقعا می‌توانید با استفاده از ترفند‌های عکاسی در خانه، از میوه‌ها تصاویر بسیار جالبی ثبت کنید. همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، با چیدن میوه‌های مختلف در اشکال، رنگ‌ها و اندازه‌های متنوع و کمی خلاقیت، تصویری با جذابیت بصری بسیار بالا خواهید داشت.

برای مثال پس از اینکه میوه‌ها را در کادر چیدید، یک ظرف پر از آب آماده کنید و دوربین خود را روی حالت شاتر با سرعت بالا قرار داده و آب را بر روی میوه‌ها بپاشید، با این روش تصویری که ثبت می‌شود، بسیار زیبا خواهد بود. عکس بالا را نگاه کنید، اصلا فکرش را می‌کردید که چنین کار ساده‌ای باعث خلق تصویری به این زیبایی شود؟

6- ساخت لنز فلر

لنز فلر در واقع نوری اضافی به غیر از نور اصلی است که وارد لنز دوربین ‌شده و به شکل یک چند ضلعی بروز می‌کند، با اینکه این پدیده در بیش‌تر مواقع با کاهش کنتراست عکس، اثری نامطلوب ایجاد می‌کند. اما اگر با دقت ایجاد شود، به تصاویرتان جلوه‌ای هنری و زیبا خواهد داد. ایجاد لنز فلر فرآیندی بسیار ساده است.

یکی از ترفند‌های عکاسی در خانه برای ایجاد لنز فلر، این است که یک فندک را جلوی لنزتان نگه دارید (البته خیلی به لنز نزدیک نباشد) و نما را تنظیم کنید. همین! این هم از لنز فلر. اما اگر علاقه‌ای به گرفتن فندک جلوی لنز دوربینتان ندارید، یک چراغ قوه‌ی کوچک را امتحان کنید و نورش را در جهت بدنه‌ی استوانه‌ای لنز بتابانید تا نتیجه‌ی مشابهی بگیرید.

7- از پرسپکتیو کمک بگیرید

یکی از آسان‌ترین ترفندهای عکاسی در خانه استفاده از اعوجاج پرسپکتیو عکس با آب است. برای این کار، یک لیوان شفاف را پر از آب کرده و روبروی سوژه قرار دهید، به این ترتیب یک افکت جالب به عکس هایتان اضافه خواهید کرد. حتی برای اینکه یک جلوه جذاب ایجاد کنید، می‌توانید عکس را مانند تصویر بالا سر و ته کنید.

8- زمینه‌ی قلابی بسازید

از ساده‌ترین ترفند‌های عکاسی در خانه، ساختن پس زمینه‌های خلاقانه است. می‌توانید با قرار دادن سوژه‌ی خود در برابر زمینه‌ای قلابی، تصویری دوست داشتنی ثبت کنید. برای مثال یک مجسمه‌ی کوچک را جلوی یک تصویر بزرگ قرار دهید و دوربین را خیلی به صحنه نزدیک کنید و عکس بگیرید، تصویر حاصل بسیار جالب خواهد بود. عکس بالا صرفا با باز کردن یک آلبوم عکس و قرار دادن آن پشت اسباب بازی گرفته شده است. خیلی ساده است نه؟

9- از میان قطرات آب عکس بگیرید

فکر می‌کنید عکسی که از ترکیب آب نبات رنگی با ورقه‌‌ی پلاستیکی شیشه مانند به نام پلکسی گلس و چند قطره آب گرفته می‌شود، چه شکلی خواهد بود؟ تصویری باور نکردنی مانند تصویر بالا که هوش از سر آدم می‌برد. عکاسی از میان قطرات آب همان جلوه‌ی اعوجاج پرسپکتیوی را دارد که از میان لیوان پر از آب انجام می‌شود. اما در این روش نتیجه‌ی بهتری می‌گیرید، چرا که هر قطره‌ی آب، آب نبات‌های پایینش را بزرگ‌نمایی می‌کند.

10- از عکس‌هایتان نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید

معلوم است که پس از آن همه عکاسی در منزل، می‌خواهید مطمئن شوید که جای عکس‌هایتان امن است. برای این کار از همه کارهایتان نسخه‌ی پشتیبان تهیه ‌کنید. تجهیزات خود را تمیز کرده و دوباره شارژ کنید. با اینکار برای عکاسی هیجان‌انگیز بعدی آماده خواهید بود.

فراموش نکنید که عکاسی زمانی یک تجربه لذت‌بخش با نتیجه خوب خواهد بود که خلاقیتتان را شکوفا کنید. هدف ما از معرفی این ترفند‌های عکاسی در خانه، آشنایی شما با روش‌های مختلف استفاده از لوازم دم دستی و ساده است. اگر این روش‌ها را استفاده کنید، ذهنتان برای ایده پردازی و خلاقیت، تمرین داده می‌شود و پس از مدتی، حین عکاسی خلاقیت بیش‌تری به خرج خواهید داد.

منبع:noornegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵