لنزهای استاندارد

یک لنز استاندارد زاویه دیدی مشابه با چشم انسان دارد، و به عکس ها یک احساس طبیعی می دهد. این لنزها متنوع هستند و کیفیت تصویری عالی ایجاد می کنند. برای آشنایی بیشتر با لنز های استاندارد در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

یک لنز استاندارد، که با عنوان «لنز نرمال – normal lens» نیز شناخته می شود، لنزی است که تصویری ایجاد می کند که تقریبا مطابق با آن چیزی است که چشم انسان می بیند، و برای بیننده طبیعی به نظر می رسد. این لنز بین لنز تله فوتو و لنز واید قرار می گیرد، که به ترتیب تصاویر غیر طبیعی بزرگ نمایی (zoomed-in) و کوچک نمایی (zoomed-out) شده ایجاد می کنند.

لنزهای استاندارد یک زاویه دید حدود ۵۰ تا ۵۵ درجه مورب دارند. این تقریبا مانند زاویه ای است که چشم انسان می تواند به راحتی ببیند، که به همین دلیل است که یک پرسپکتیو طبیعی ارائه می دهند.

لنزهای نرمال، لنزهای همه منظوره عالی هستند، و می توانند برای عکاسی از همه چیز، از پرتره های کلوزآپ گرفته تا مناظر مورد استفاده قرار گیرند. آنها معمولا لنزهای بسیار «سریعی» هستند (به عبارت دیگر، یک دیافراگم باز دارند)، که آنها را برای عکاسی در محیط داخلی و کم نور عالی می کند.

لنزهای استاندارد یک پرسپکتیو طبیعی ایجاد می کنند که به آنچه چشم انسان می بیند بسیار نزدیک است.

فاصله کانونی

تعریف تکنیکی یک لنز استاندارد، لنزی است که فاصله کانونی آن تقریبا مطابق با قطر یا فیلم یا سنسور تصویر باشد. برای یک دوربین استاندارد فول فریم ۳۵ میلیمتری، این لنز یک فاصله کانونی حدود ۴۳ میلیمتر می دهد.

در واقع، فاصله کانونی واقعی انتخاب شده توسط تولیدکنندگان معمولا کمی طولانی تر از این است. برای یک سنسور ۳۵ میلیمتری، ۵۰ میلی متر متداول ترین لنز استاندارد است، اگرچه برخی از شرکت ها لنزهایی می فروشند که به فاصله کانونی ۴۳ میلی متر نزدیک تر هستند.

ضریب برش (crop factor)

از آنجا که فاصله کانونی «ایده آل» به اندازه سنسور بستگی دارد، دوربین هایی که کمتر از فول فریم هستند، به لنزهایی با فاصله های کانونی کمتر نیاز دارند. به عنوان مثال، دوربینی با ضریب برش ۱٫۵x به لنزی نیاز خواهد داشت که ۱٫۵ برابر کوتاه تر از ۵۰ میلیمتر استاندارد باشد. تعدادی از تولیدکنندگان لنزهای استاندارد ۳۵ میلیمتری را برای برآوردن این نیاز تولید می کنند.

استفاده از یک لنز ۵۰ میلیمتری بر روی دوربینی با یک سنسور کوچکتر از فول فریم، منجر به برش خوردن (کراپ شدن) تصویر می شود. برای رسیدن به نتیجه «استاندارد» یکسان، از یک فاصله کانونی کوتاه تر استفاده کنید. عکس از پائولو آلگریا (Paulo Alegria)

محبوبیت

اکثر دوربین های SLR قبلا به طور کامل با یک لنز استاندارد فروخته می شدند (دلیل دیگری که آنها تحت عنوان «استاندارد» شناخته می شوند). این لنزها بسیار متنوع و ارزان بودند و استفاده از آنها رایج بود، و اکثر عکاسان با یکی از آنها کارشان را شروع می کردند.

با گذشت زمان، تولیدکنندگان به جای آنها شروع به بسته بندی دوربین های خود با لنزهای زوم ارزان قیمت کردند. این لنزها محدوده بیشتری از فواصل کانونی را ارائه می دادند، که باعث میشد برای اغلب عکاسان مبتدی لنزهای انعطاف پذیرتری باشند. با این حال، کیفیت نوری آنها به طور کلی پایین بود، و در نتیجه لنزهای استاندارد یک انتخاب محبوب در میان آماتورها و حرفه ای های جدی تر باقی ماندند.

این روزها، لنزهای استاندارد متاسفانه به اندازه قبل رایج نیستند، اما آنها هنوز هم یک بخش عالی از کیت هر عکاس هستند. از آنها می توان برای طیف گسترده ای از عکس ها استفاده کرد، و معمولا ارزان و سریع هستند، که آنها را برای محیط های داخلی و نیز محیط های فضای باز بسیار مناسب می کند.

پرسپکتیو

طبق تعریف، یک لنز استاندارد تصاویری ایجاد می کند که پرسپکتیو آن بسیار شبیه به چیزی است که چشم انسان می بیند. این امر به عکس های آن یک حس خوش آیند و طبیعی می دهد، و به جلب توجه بر سوژه کمک می کند، به جای این که حواس بیننده را با یک تصویر غیر منتظره پرت کند.

لنزهای استاندارد به دلیل توانایی برای بازتولید دقیق یک صحنه، یک انتخاب عالی برای عکاسی از افراد هستند. آنها به خصوص هنگام عکاسی کاندید (بی هوا) خوب هستند، که در آن شما می خواهید برخی از مناظر اطراف را در عکس بگنجانید تا سوژه را در زمینه قرار دهید.

لنز ثابت (پرایم) در مقابل زوم

طبق تعریف، لنزهای نرمال «ثابت یا پرایم» هستند (به عبارت دیگر یک فاصله کانونی ثابت دارند). این می تواند برخی از عکاسان را از استفاده از آن باز دارد، که فکر می کنند تنوع آنها کمتر از لنزهای زوم است. با این حال، آنها بیشتر از عدم امکان زوم، برای داشتن کیفیت نوری برتر و دیافراگم های باز شناخته شده هستند. این بدین معنی است که آنها می توانند تصاویر خیره کننده ای را در وضعیت ها و شرایط نوری مختلف ثبت کنند.

البته، تعدادی از لنزهای زوم وجود دارند که شامل فاصله کانونی «استاندارد»، معمولا در مرکز محدوده زوم خود می باشند. این لنزها می توانند مفید باشند چون گزینه ثبت میزان کمی بیشتر یا کمتر از یک صحنه آنطور که مورد نظر شماست را نیز به شما می دهند. با این حال، شما باید آگاه باشید که این انعطاف پذیری به قیمت کیفیت و وضوح تصویر و اندازه دیافراگم تمام می شود.

خرید یک لنز استاندارد

لنزهای استاندارد به طور کلی کاملا ارزان قیمت و با کیفیت بالا هستند. به دنبال لنزی باشید که یک دیافراگم بیشینه باز ارائه می دهد، چون این کار امکان استفاده از آن در وسیع ترین محدوده شرایط عکاسی را به شما می دهد.

در صورت امکان، لنزی انتخاب کنید که سازنده آن با دوربین شما یکسان باشد. لنزهای کانن و نیکون (نیکور) بسیار با کیفیت هستند و می توان با قیمت ارزان آنها را خریداری کرد. دیگر تولیدکنندگان خوب شامل سیگما، تامرون، و تونیکا هستند، و لنزهای آنها برای محدوده وسیعی از دوربین ها و اتصالات موجود می باشند.

منبع: Lenzak

میانگین امتیازات ۵ از ۵