نحوه استفاده از موکاپ در فتوشاپ

آیا میدانید موکاپ چیست؟ چه کاربردی دارد و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟ با خواندن این مقاله می توانید به جواب این سوالات برسید.

نحوه استفاده از موکاپ در فتوشاپ

موکاپ چیست؟

امروز در این مقاله می خواهیم درمورد موکاپ در فتوشاپ صحبت کنیم, می خواهیم بدانیم موکاپ چیست؟ کاربرد آن چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد؟
موکاپ در لغت به معنای ماکت است ولی در اصطلاح  یک فایل پیش نمایش  می باشد که طراحان  وب وگرافیک برای پیش نمایش کار های خود ازآن استفاده می کنند.
موکاپ در واقع فایل های آماده گرافیکی هستند و می توان از آن در موضوعات مختلف مانند: پوستر,لوگو, قالب سایت و کارت ویزیت استفاده کرد.
فایل موکاپ در فتوشاپ به صورت PSD ایجاد می شود و این فایل یک نمونه شبیه سازی شده از طرحی است که در فضای واقعی قرار می گیرد.
فرض کنید شما می خواهید برای یک مشتری کارت ویزیت طراحی کنید با استفاده کردن از موکاپ می توانید همان چیزی که بر روی کاغذ چاپ می شود را به مشتری ارائه دهید با این کار می توانید تصویر واقعی کارت ویزیت را نمایش دهید و رضایت مشتری را جلب کنید.
موکاپ به طراح این امکان را می دهد که بتواند روی جزئیات طرح مانند رنگ ,سایز, نمایش تمرکز داشته باشد و تصمیم گیری درست انجام دهد.
نکته:فقط طراحان نیستند که از فایل موکاپ استفاده می کنند,شما هم می توانید بر اساس کسب و کاری که دارید در اینترنت search کنید و فایل مورد نظر خود را دانلود و استفاده کنید.

چند نمونه از انواع موکاپ در فتوشاپ:

1.موکاپ لوگو
2.موکاپ پرچم
3.موکاپ تراکت
4.موکاپ پوشاک
5.موکاپ بروشور
6.موکاپ کاتالوگ
7.موکاپ سربرگ
8.موکاپ لوازم تحریر
9.موکاپ بسته بندی
10.موکاپ کارت ویزیت
11.موکاپ لوازم خانگی
ما با مفهوم موکاپ آشنا شدیم حال می خواهیم به نحوه استفاده از آن بپردازیم.
همه فایل های موکاپ براساس اسمارت آبجکت ها ساخته میشن و موکاپی وجود ندارد که از اسمارت آبجکت استفاده نکرده باشد.
اسمارت آبجکت یک قابلیت کاربردی در فتوشاپ می باشد که به ما امکان می دهد یک ویرایش غیر مخرب روی تصاویر داشته باشیم.

برای استفاده کردن از فایل موکاپ باید مراحل زیر را انجام بدهید:

1.فایل موکاپی که با پسوند PSD  یا Tiff می باشد را وارد فتوشاپ کنید.
2.طبق توضیحات بالا باید اسمارت آبجکت را پیدا کنیم که این کارسختی نیست, لایه های اسمارت آبجکت مانند لایه های معمولی در فتوشاپ نیست و گوشه پایین این لایه ها شکل یک کاغذ تا خورده است.
3.بعد از اینکه لایه اسمارت آبجکت را پیدا کردیم باید بتوانیم به محتویات این لایه دسترسی پیدا کنیم و تصویر خود را به جای محتویات داخل لایه قرار دهیم.

به دو روش می توانیم به این لایه دسترسی پیدا کنیم:

1.روی لایه اسمارت آبجکت کلیک راست کنید و گزینه Contents  Edit  را انتخاب کنید.
2.روی تصویر شاخص (همان لایه اسمارت آبجکت) دو بار کلیک کنید.
بعد انتخاب یکی از مراحل بالا , یک سند جدید برای شما باز می شود وهمان لایه اسمارت آبجکت است که میتوانید همه محتویات سند را حذف کنید و محتویات خود را درون آن قرار بدهید.
بعد از انجام تغییرات در سند حتما باید آن سند ذخیره شود پس از منوی Edit   گزینه save  را انتخاب کنید یا از کلید میانبر ctrl+s استفاده کنید.
امیدوارم این مقاله برای شما کاربردی و استفاده کافی را از آن را برده باشید.
پیشنهاد درسمن:با یادگیری ابزار های فتوشاپ می توانید عکس های خود را ویرایش کنید.
منبع:darsman.com

میانگین امتیازات ۳ از ۵