نحوه ایجاد پروکسی در Premiere Pro

آیا کامپیوتر شما با فایل های ویدیویی با رزولوشن بالا مشکل دارد؟ بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه می توانید با پروکسی در Premiere Pro مشکل خود را حل کنید. یکی از راه حل های این مشکل این است که کیفیت و رزولوشن فایل ویدیویی خود را پایین بیاورید و مشکل پلی کردن آن را حل کنید. در این مقاله می خواهیم نحوه کار با یک برنامه ساده به نام  Premiere Pro را به صورت قدم به قدم به شما آموزش دهیم تا مشکل خود را با رایانه های قدیمی خود حل کنید و بتوانید بهتر کار کنید..

Proxy Workflow

شاید شما در مورد ویرایشگرانی که با یک “Proxy Workflow” کار می کنند شنیده باشید. اگر اندازه های فایل های مورد نظر بسیار سنگین باشد مانند فیلم هایی با فرمت RAW و ۶K، کاری که ویرایشگران می کنند این است که کیفیت فیلم را پایین می آوردند، بنابراین ویرایش آن ساده تر می شود. اگر رایانه ای دارید که سیستم آن مانند یک لپ تاپ قدیمی یا یک رایانه شخصی با ویندوز X،  قدیمی است، پروکسی ها می توانند به کمک شما بیایند و در مدت زمان کمی فایل شما را بارگیری و یا لود کنند و پروژه شما را سریعتر به بازار عرضه کنند. همانطور که ممکن است کار کردن با  این برنامه گیج کننده به نظر برسد، برنامه Premiere اخیرا استفاده از پروکسی های خود را با تنظیمات مخصوص به آنها را از طریق Media Encoder، بسیار ساده کرده است.

پروکسی چیست؟

نحوه ایجاد پروکسی درPremiere Pro

به طور خلاصه، پروکسی ها فایل های ویدیویی با وضوح و رزولوشن پایین هستند که می توانند جایگاه فایل های ویدیویی با وضوح بالاتر را برای شما بگیرند. استفاده از کیفیت پایین تر در سیستم های قدیمی مهم است زیرا فایل های ویدیویی با رزولوشن پایین تر در برنامه ویرایش ویدیوی شما سریعتر ارائه می شوند و حتی گاهی فیلم های با کیفیت بالا را نمی توانید ببینید. این پروسه مخصوصا برای فرمت RAW و فیلم فشرده نشده بسیار کاربردی و مفید است. ویرایشگران هنگام کار بر روی پروژه های دارای ویژگی های بزرگ، از Proxy Workflow  استفاده می کنند، بنابراین رایانه ای که در آن کار می کنید، در صورت استفاده از هر کدام از برنامه ها می تواند مشکل لود کردن فایل را برطرف کند.

ایجاد پروکسی

در گذشته ایجاد Proxy نوعی کابوس بود. شما مجبور بودید که رزولوشن تمام فیلم های خود را از طریق Media Encoder پایین بیاورید. سپس، پس از باز کردن فایل در برنامه و ویرایش در Premiere، مجبور بودید که کل این فرایند “آفلاین” را طی کنید تا فایل های کامل را برای جایگزین کردن پروکسی ها بدست آورید. اکنون، به لطف برخی به روز رسانی ها در طراحی مجدد برنامه Premiere، فقط با چند کلیک ساده و سریع، شما می توانید یک جریان کاری کامل  را برای ایجاد Proxy انجام دهید.

مرورگر رسانه را در Premiere باز کنید

برنامه Premiere را با کلیک کردن بر روی آن باز کنید، به پنجره ای که در پایین و سمت راست برنامه وجود دارد بروید و گزینه مرورگر رسانه (Media Browser) را انتخاب کنید. به درایوهای موجود در رایانه خود بروید و پوشه حاوی فیلم هایی با رزولوشن بالای خود را انتخاب کنید. سپس در بالای پیش نمایش های ویدیویی یک کادر با عنوان “Ingest” قرار داده شده است؛ بر روی آن کلیک کنید.

وارد کردن تنظیمات

روی گزینه تنظیمات (Ingest Settings) که در قسمت سمت راست کادر قرار دارد، گزینه Ingest، را کلیک کنید. قبل از شروع ایجاد پروکسی ها، به قسمت تب Scratch Disks بروید و سپس انتخاب کنید که به کجا می خواهید proxy ایجاد شده خود را در Media Encoder، منتقل کنید.

از منوی کشویی موجود در برنامه، گزینه ایجاد پروکسی ( Create Proxies) را انتخاب کنید. در زیر آن، شما یک لیست طولانی از گزینه های از پیش تنظیم شده برای انتخاب دارید؛ که به راحتی می توانید از میان آنها آیتم مورد نظر را انتخاب کنید و از آن استفاده کنید.

انتخاب گزینه از پیش تعیین شده کاملا به workflow شما بستگی دارد. برای مثال اگر با پرونده های Prores  کار می کنید، ممکن است بخواهید پروکسی Prores را انتخاب کنید تا به عنوان قالب انتخابی خود از آن استفاده کنید. به عنوان مثالی دیگر، گزینه انتخابی من به هنگام کار بر روی لپ تاپ من  ۱۰۲۴ × ۵۴۰ Apple Prores 422 Proxy و یا گاهی نیز ۱۰۲۴ ۵۴۰ H.264 است.

پس از وارد کردن تنظیمات مورد نظر خود در برنامه، زمان منتقل کردن proxy است. کلیپی را که می خواهید بر روی آن کار کنید را انتخاب کنید و بر روی آنها کلیک راست کنید. سپس گزینه  Import را برای منتقل کردن فایل، از فهرست کشویی انتخاب کنید.

برنامه Premiere به طور خودکار کلیپ های شما را به Media Encoder ارسال می کند و پروکسی هایی را ایجاد می کند که به طور خودکار به کلیپ های داخل پنجره پروژه شما وصل می شوند.

ویرایش با پروکسی

برای دسترسی به پرونده های پروکسی، کافی است به پنجره پروژه خود بروید و کلیپ خود را در timeline خود بکشید. در پنجره برنامه، دکمه plus را در قسمت پایین و سمت راست پنجره انتخاب کنید. بعد از تمام این کارها، یک دکمه به نام Toggle Proxies بکشید که ظاهر آن مانند دو پنجره با دو فلش روبروی هم است.

این دکمه به شما امکان می دهد هنگام انتخاب، به کلیپ های پروکسی خود دسترسی پیدا کنید و در صورت مشکل پیدا کردن در پردازش یا پرش قاب، به طور چشمگیری زمان پخش خود را تسریع خواهید کرد. اگر می خواهید کلیپ را با اندازه و کیفیت اصلی خود را ببینید، دکمه Toggle Proxy را انتخاب کنید. اکنون، درست مانند آنچه تا اینجا ویرایش کرده اید، ویرایش کنید و این پروسه را دوباره تکرار کنید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵