نورپردازی عکاسی پرتره

برای عکاسی پرتره، باید از نکات و الگوهای نورپردازی آگاهی داشت. نورپردازی عکاسی پرتره می تواند عکس های شما را عالی کرده یا برعکس خراب کند. نور اشتباه می تواند موضوع شما را بی روح، ناخوشایند و غیر جذاب کند. در این مقاله به ضروری ترین تکنیک های نورپردازی در استودیو برای خلق عکس های جالب و زیبا پرداخته می شود. این مقاله همچنین برخی از اصول نورپردازی را ارائه می دهد که در طول زمان، راهنمای عکاسان تازه کار و حرفه ای خواهد بود.

نورپردازی عکاسی پرتره

شیوه نورپردازی، حالت عکس را تغییر می دهد

نور طبیعی در مقابل نورپردازی پرتره استودیویی

معمولا عبارت “تنظیمات نورپردازی پرتره” برای مبتدیان ترسناک و چالش برانگیز است. اکثر افراد فکر می‌ کنند که کار با نور محیط راحت ‌تر است، اما متاسفانه همیشه این طور نیست. نور‌های مصنوعی اختصاصی برای این کار، دارای مزایای مهمی هستند:

  • نور مصنوعی به شما اجازه می‌ دهد تا انعطاف پذیری و خلاقیت بیشتری در نورپردازی مدل خود داشته باشید.
  • نور مصنوعی بیش از نور محیط، در کنترل شماست. 

برای نورپردازی عکاسی پرتره، باید تنظیمات دوربین خود را با نور محیط مطابقت دهید؛ حتی هنگامی که نور فلاش دوربین را با نور محیط ترکیب می کنید. ریسک این کار در این است که شاید شما از سرعت آهسته شاتر استفاده کنید، به ویژه اگر شما لنز f/1.4-2.8 سریع نداشته باشید.

با استفاده از نور مصنوعی، شما می توانید دیافراگم، ایزو و سرعت شاتر خود را تنظیم کنید. می توان به تنظیمات f/8، ایزوی ۲۰۰، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ رجوع کرد و سپس قدرت نور را با توجه به نیازهای خود تنظیم کرد. علاوه بر سادگی این راه، می توان با هر لنزی که در بازار موجود است، عکس ‌برداری کرد. این شامل لنزهای ارزان قیمت نیز می شود.

در دوره آموزشی عکاسی پرتره، عکاس و مدرس، کریس ارویگ کاربرد عناصرى از قبیل مکان، نورپردازی طبیعى و مصنوعی و قوانین ترکیب بندی، در خلق تصاویر خارق العاده پرتره را بیان می کند. وی در این دوره آموزشی به بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیرگذار و روایت گرانه باید داشته باشد، می پردازد. همچنین این دوره، به آموزش تکنیک های مهم عکاسی پرتره و ابزارهای لازم این نوع از عکاسی اشاره دارد.

نورپردازی عکاسی پرتره و نحوه استفاده از نور

هنگامی که سخن از نورپردازی عکاسی پرتره می شود، دو نوع نور نرم و سخت وجود دارد.

نور سخت، سایه های قوی، تاریک و مشخص ایجاد می ‌کند. نور نرم، سایه‌ های سبک ‌تر ایجاد می ‌کند و یک انتقال تدریجی بین مناطق تاریک و روشن تصویر وجود دارد.

چیزی که سبب می شود نورپردازی عکاسی پرتره سخت باشد یا نرم، منبع آن نیست؛ بلکه رابطه بین اندازه ظاهری منبع نور، در مقایسه با اندازه سوژه است. هنگامی که از افراد عکس می ‌گیرید، فلاش نور سخت ‌تری ایجاد می کند.

نورپردازی با نور سخت با استفاده از فلاش مستقیم ایجاد شده است. بنابراین، سبب ایجاد سایه‌های عمیق و مشخص در زیر چانه و روی پس زمینه شده است.اصلاح کننده ‌های نور، نور فلاش را نرم ‌تر می کند. می توان از چترها، جعبه ‌ها یا فلاش استفاده کرد که از دیوار سفید، منعکس شده و نورپردازی را متعادل ‌تر کند.
نور فلاش دوربین از دیوار سفید، منعکس شده و نور نرم تولید کرده است.آخرین چیزی که در مورد نور باید بدانیم این است که شدت نور از قانون عکس مجذور پیروی می کند. به عنوان مثال، اگر فاصله بین منبع نور و سوژه دو برابر شود، شدت نور بر روی سوژه به میزان یک چهارم برابر کاهش می ‌یابد.

این خاصیت نور منجر به کاهش شدید نور (light fall-off) می شود. این اثر ناشی از خاصیت فیزیکی نور، اغلب در عکاسی پرتره استفاده می شود تا الگوی نور به صورت بهتری در مدل شما کنترل شود.

نحوه استفاده از تنظیمات نور منفرد

کار با منبع نور منفرد یک راه عالی برای یادگیری الگوهای کلاسیک نورپردازی است. این شیوه همچنین به عکاس اجازه می دهد تا بیشتر روی جنبه هنری پرتره تمرکز کند.

در ادامه، محبوب‌ ترین تنظیمات کلاسیک برای نورپردازی عکاسی پرتره توضیح داده می شود. این تنظیمات عبارتند از:

  • split lighting یا نورپردازی دو بخشی
  • loop lighting یا نورپردازی حلقه ای
  • butterfly lighting یا نورپردازی پروانه ای
  • Rembrandt lighting یا نورپردازی رامبراند
  • rim lighting یا نورپردازی حاشیه
  • silhouette lighting یا نورپردازی نیم رخ

انواع تنظیمات نورپردازی با توجه به موقعیت قرارگیری منبع نور، دوربین و سوژه

تصویر بالا، یک نمودار از الگوهای نورپردازی عکاسی پرتره است. این طرح موقعیت نسبی نور، دوربین و مدل و ایجاد برخی از رایج‌ ترین تنظیمات نورپردازی مورد استفاده در عکاسی پرتره استودیویی را نشان می دهد.

هر تنظیماتی برای نورپردازی پرتره، یک الگوی نور متمایز را در مدل شما ایجاد می کند. این موضوع، بستگی به موقعیت مشخص نور نسبت به بینی دارد. موقعیت دوربین نیز، روی نسبت روشنایی به سایه چهره تاثیر می گذارد.

نورپردازی عکاسی پرتره و استفاده از تنظیمات نور چندگانه

این شیوه، روشی است که عکاسان پرتره حرفه ای، پرتره های استودیویی را ایجاد می ‌کنند. الگوهای نور پنهان و پیچیده ‌تر با چندین منبع نور امکان پذیر است. همچنین می توان با بیش از یک منبع نور، مدل را از پس زمینه جدا کرد.

نور‌های مختلف در چنین تنظیماتی نام خود را از عملکرد خود دریافت می کنند:

نور کلیدی

نور اصلی برای صحنه را این الگوی نور تعیین می کند. این اولین عدد است که در نسبت‌ های نورپردازی ذکر شده است (به عنوان مثال در نسبت روشنایی ۱:۴، نور کلیدی شماره ۴ است).

نور پرکننده

برای پر کردن و روشن کردن سایه ها استفاده می شود، نور‌های پرکننده به طور کلی ضعیف‌ تر از نور‌های کلیدی هستند. این عدد دومی است که در نسبت‌ های نورپردازی ذکر شده است (به عنوان مثال در نسبت نورپردازی ۱:۴، نور پر نور، شماره ۱ است).

نور مو یا جداسازی یا حاشیه

این نوع از نورپردازی باعث می شود که مدل شما با پس زمینه ترکیب شود. این نور‌ها معمولا در پشت مدل قرار می ‌گیرند و بخش ‌هایی از پیکر و حاشیه مدل را هایلایت می کنند.

نور پس زمینه

نور پس زمینه به ویژه برای پرتره های کلیدی مفید است. همچنین می توان آن را به عنوان یک نور جداسازی با چندین منبع نور استفاده کرد. یا به وسیله استفاده همزمان با برخی از ژل‌ های رنگی، می توان رنگ پس زمینه را تغییر داد.

نورهای چندگانه

نورهای چندگانه همچنین می‌ توانند کنتراست تصویر را تغییر دهند. آنها نسبت نور بین نور کلیدی و پرکننده را تغییر می ‌دهند. تصاویر با کنتراست بالا، با نسبت نورپردازی کلیدی به نور پرکننده از ۱:۸ یا بیشتر، بهترین شیوه نورپردازی برای مدل ‌های مردانه است. نسبت متعادل ‌تر مانند ۱:۴ یا ۱:۳ یا کمتر، برای مدل ‌های زن مناسب ‌تر است.

به خاطر داشته باشید که این موارد، دستورالعمل هستند. در عکاسی، گذر از قوانین یا شکستن قوانین قابل قبول است.

الگوهای معمول نورپردازی عکاسی پرتره

برای بحث در مورد چگونگی استفاده از مفاهیم اساسی بالا، می ‌توان چند الگوی نورپردازی معمولی را در نظر گرفت.

نورپردازی دو بخشی اسپیلیت (split) یا قهرمان

این الگوی نورپردازی با کنتراست بالا، اغلب برای ایجاد پرتره در سبک low key style استفاده می شود.

نورپردازی اسپیلیت در پرتره سیاه و سفید

نورپردازی اسپیلیت، یک مثال اساسی از نورپردازی جانبی است و همچنین از ساده ‌ترین تنظیمات روشنایی به شمار می ‌آید. این نوع نورپردازی، با تنظیم فلاش نور، بر روی شانه مدل، و عکس ‌برداری از روی به روی مدل بدست می ‌آید.

نمودار نشان دهنده نورپردازی اسپیلیت است. نور پس زمینه انتخابی است.

تغییرات جالب، زمانی اتفاق می ‌افتد که تنظیمات فلاش را منعکس می کنید، همانطور که در طرح زیر نشان داده شده است.

این شیوه، الگوی در اصطلاح “نورپردازی اسپیلیت یا قهرمان” را در نورپردازی عکاسی پرتره ایجاد می کند. این تنظیمات نام خود را از حالت قدرتمندی که انتقال می دهد، می‌ گیرد. در حقیقت، این سبک، یک سایه قوی در وسط صورت مدل ایجاد می کند. با قرار دادن مدل در مقابل نور، می توان ضخامت سایه را کنترل کرد؛ این کار، یک سایه بزرگتر ایجاد می‌ کند. در نورپردازی عکاسی پرتره، برای بدست آوردن یک سایه نازک ‌تر، می توان مدل را در پشت منبع نور قرار داد.

بهترین شیوه برای بدست آوردن ظاهر قوی و با اعتماد به نفس، استفاده از نورپردازی با سبک قهرمان است. در اینجا مدل در جلو منبع نور قرار گرفته است. می توان این موضوع را از سایه گسترده در چهره مدل تشخیص داد.

نورپردازی حلقه ای Loop Lighting

در هر مقاله ای در مورد فلاش پرتره، این تنظیم ساده نور پیشنهاد می شود. این سبک از نورپردازی، برای مدل ‌های مردانه و زنانه مناسب است. به خصوص اگر از یک اصلاح کننده نور مانند یک چتر یا سافت باکس استفاده کنید، یک نور نرم ایجاد می کند.

پرتره کلاسیک با تنظیمات نورپردازی حلقه ای در هنگام استفاده از یک چتر متوسط ​​برای نرم کردن نور.
برای اینکه از ترکیب مدل با پس زمینه جلوگیری کنید، می توانید یک نور جداگانه اضافه کنید. این حالت، کلاسیک ‌ترین تنظیمات دو تایی نور را ایجاد می کند.
تنظیمات کلاسیک نور برای ایجاد یک نورپردازی حلقه نرم (یا Rembrandt) روی مدل. نور پس زمینه اختیاری است.

اگر از نتیجه این حالت از نورپردازی راضی نشدید، می توانید چتر را با یک شبکه grid جایگزین کنید. این کار موجب تشدید لکه ‌های نور می شود.

نورپردازی پروانه ای و نورپردازی کشویی (Clamshell)

نورپردازی پروانه ای

نورپردازی پروانه ای در بین عکاسان هالیوود در دهه ۳۰ بسیار محبوب بود. این روش نورپردازی؛ یک سایه کوچک و پروانه ای شکل را در زیر بینی مدل ایجاد می کند. هنگام عکس برداری از مدل زن، می توان از یک چتر یا یک سافت باکس برای نرم کردن نور استفاده کرد.

نورپردازی پروانه ای

این طرح نورپردازی پرتره می تواند سایه های عمیقی را به جا بگذارد. این سایه های عمیق، در زیر چانه، گونه و بینی شکل می گیرد.برای پراکنده کردن این سایه ‌ها، می توان یک نور پرکننده را درست زیر نور کلیدی اضافه کرد و مدل را از سمت پایین روشن کرد.

نمودار نشان دهنده تنظیم نورپردازی پروانه ای با نور پس زمینه اختیاری است.

نورپردازی کشویی یا clamshell

این روش، یک نورپردازی با تنظیمات کشویی یا clamshell در نورپردازی عکاسی پرتره است. این سبک، یکی از تنظیماتی است که هرگز شما را ناامید نخواهد کرد.

Clamshell، حالتی از تنظیمات نورپردازی کلاسیک است که با استفاده از آن می توان دو اثر مجزا از دو منبع نور را در چشمان مدل دید. معمولا منبع پرکننده، از نور کلیدی ضعیف ‌تر است تا سایه ‌های ملایمی را به جا بگذارد. این نور می تواند یک بازتابنده یا یک فلشگان (Flashgun) دوم باشد (شدت این نور را طوری باید تنظیم کرد که کمتر از نور کلیدی باشد).

عکاسی با کیفیت بالا از نویسنده با استفاده از یک الگوی نورپردازی کشویی

تنظیمات نورپردازی کشویی با استفاده از یک بازتابنده به عنوان منبع نور پرکننده، سایه ‌هایی از نور را بر روی مدل باقی می‌ گذارد. این الگوی نورپردازی مناسب برای هر دو سبک ‌های low key و high key است.

نورپردازی حاشیه ای (Rim Lighting)

شما می توانید نورپردازی حاشیه ای را برای ایجاد تصاویر تاریک، مرموز و گاهی با احساس انتزاعی استفاده کنید.

پرتره low key یک مرد با استفاده از نورپردازی حاشیه ای

نورپردازی حاشیه ای به تنهایی می تواند تصاویر عالی low key را خلق کند. همچنین، شما می توانید این حالت از نورپردازی را به عنوان نور جداسازی (separation light) برای نورپردازی عکاسی پرتره استفاده کنید.

نور حاشیه، هنگامی که با نور‌های دیگر ترکیب می شود، نتیجه بسیار خوبی در جداسازی مدل شما از پس زمینه حاصل می شود.

برای این که مدل را از پشت روشن کنید، باید یک فلاش در پشت مدل پنهان کنید تا از پشت او نورپردازی کند. اگر می‌خواهید پیکر مدل را به طور کامل هایلایت کنید، به دو نور نیاز دارید تا هر کدام از آن ها یک طرف مدل را روشن کنند.

می توان نورپردازی حاشیه ای را با یک نور واحد یا دو منبع نور ایجاد کرد. این بستگی به این دارد که بخواهید به چه میزان، حاشیه مدل را هایلایت کنید. برای داشتن یک نور خوب، نازک و حاشیه ای، که فقط حاشیه مدل را هایلایت کند، باید به توان فلاش دقت کرد. نور بیش از حد بر روی کانتور، سمت جلویی مدل را روشن می کند.

نمودار نورپردازی حاشیه ای با استفاده از یک یا دو منبع نور.

تعادل فلاش و نور محیط در نورپردازی عکاسی پرتره

هنگام عکاسی با فلاش در استودیو، تمایل به از بین بردن نور محیط وجود دارد. این به این معنی است که می ‌خواهیم نور محیط، روی تنظیم نورپردازی ما تاثیر بگذارد. هر چند گاهی اوقات ممکن است بخواهید نور فلاش و نور محیط را ترکیب کنید. در ابتدا باید نور محیط را با دیافراگم، ایزو و سرعت شاتر سنجید و سپس آن را با نور فلاش مطابقت داد.

هنگام کار با نور فلاش، یک فلاش متر (مانند Sekonic L-308s)، یک لوازم جانبی جالب و کارآمد است. به ویژه زمانی که بخواهید نور فلاش را با نور محیط مخلوط کنید، این ابزار خیلی بیشتر به کار می ‌آید.

پرتره در داخل با نور طبیعی

با استفاده از نور طبیعی تنها که از پنجره می ‌آید، می توان عکس ‌های داخلی بسیار عالی گرفت.

نمودار نشان دهنده نورپردازی اسپیلیت با استفاده از نور طبیعی و بازتابنده.

این یک روش کلاسیک برای ایجاد نورپردازی اسپیلیت برای پرتره های گرفته شده با نور طبیعی از یک پنجره و یک بازتابنده دایره ای، است. برای عکس برداری از مدل نشسته در کنار پنجره، ساده ترین راه، استفاده از نورپردازی اسپیلیت همراه با نور طبیعی است. همچنین می توانید یک منعکس کننده را در طرف مقابل مدل (رو به پنجره) قرار دهید. این کار به عنوان یک منبع نور پرکننده برای شفاف سازی سایه‌ ها و ایجاد تصاویر متعادل ‌تر عمل می کند. می توان با استفاده از یک بازتابنده به جای منبع پرکننده، یک نورپردازی اسپیلیت ظریف به دست آورد.

نمونه ای از پرتره با استفاده از نور طبیعی در الگوی نورپردازی اسپیلیت

هنگام کار با نور محیط برای نورپردازی عکاسی پرتره، باید به محیطی که در آن در حال عکس ‌برداری هستید توجه داشته باشید؛ زیرا محیط اطراف در تصویر قابل مشاهده است. چالش واقعی زمانی است که سرعت شاتر را بالا ببریم. بدین ترتیب، مدل، شفاف به نظر می رسد، در حالی که از ایجاد احساس بیش از حد اجتناب می شود.

شایان ذکر است که اکثر عکس های پرتره مدل ها high key هستند. همین امر برای پرتره های نوزادان و کودکان نوپا نیز صادق است.

جمع بندی

هدف از این مقاله، ارائه تمام اطلاعاتی بود که هر عکاسی برای انجام یک نورپردازی حرفه ای بر روی عکس های پرتره، نیاز دارد بداند.

همچنین سعی شده است که سبک‌ های مختلف نورپردازی عکاسی پرتره معرفی شود. این الگوها یک نقطه شروع برای نورپردازی پرتره هستند. با استفاده از این نکات، می توان بدون نگرانی از منابع نوری در دسترس، به آزمایش پرداخت و از کسب تجربه در این زمینه، لذت برد.

برگرفته از: expertphotography.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵