هرآنچه در مورد لنز دوربین باید بدانید

معرفی لنز دوربین

ساختار شگفت انگیز نوری دوربین شما لنز ان است که بسیاری از ما گاهی اوقات به آن بی توجه هستیم. ما شیشه لنز با ارزش خود را با پیراهن خود تمیز می کنیم و هنگام تعویض لنز با عجله آن را به داخل کیف دوربینمان پرت می کنیم. در مقابل لنز به عکاسی ما روح می بخشد. اما در واقع ما چه چیزی درباره لنز خود می دانیم؟

این مقاله با معرفی اطلاعات کلی به شما کمک می کند تا قسمت های مختلف لنز خود را بشناسید. اگر شما کاملا مبتدی هستید این مقاله نقطه شروع خوبی است.

آناتومی عمومی لنز

لنز ها ساختار ساده ای با چیدمانی از قطعه های عدسی دارند، که با ترتیب خاصی چیده شده اند، و به نور اجازه می دهد تا از یک سمت لنز وارد شده و به طرف دیگر آن برود و در نهایت به دوربین برسد. در عین حال، لنز های دوربین قطعات بسیار پیچیده از مهندسی نوری هستند. با این حال اجزای اصلی تمام لنز ها یکسان است. در اینجا چند بخش اصلی لنز که نیاز به درک آنهاست توضیح داده شده است.

بدنه لنز Lens Barrel

بدنه استوانه ای شکل لنز که تمام اجزای لنز را در خود نگه می دارد بدنه یا barrel نامیده می شود. لنز در طیف های مختلفی از جنس ها و متریال از فلز گرفته تا پلاستیک ساخته می شوند. به طور کلی ساخت و ساز بدنه لنز بزرگی و قطر لنز و مقاومت آن در برابر عوامل خارجی را کنترل می کند.

اجزای لنز Lens Elements

تمام چیزهایی که در داخل بدنه لنز قرار گرفته اجزای لنز هستند. اینها چهارچوب نوری لنز هستند که نور ورودی به لنز را به داخل دوربین هدایت و متمرکز می کند. جنس آنها نیز تقریبا همیشه از شیشه با کیفیت های مختلف است. پیکر بندی اجزای لنز فاصله کانونی لنز را مشخص می کند، و به این ترتیب تصویر تولید شده قابلیت های لنز را مشخص می کند.

هرآنچه در مورد لنز دوربین باید بدانید

مانت mount

انتهای لنز که به بدنه دوربین متصل می شود مانت نامیده می شود. مانت لنز به تناسب نوع خاص و برند دوربین ها ساخته شده است. مانت را مانند یک کلید در نظر بگیرید که دوربین قفل آن است.لقه زوم چیزی است که با چرخاندن آن لنز را زوم یا از زوم خارج میکند. این حلقه بخشی از بدنه لنز است که ظاهر را تغییر می دهد. حلقه زوم فقط در لنز های زوم وجود دارد.

حلقه فوکوس Focus Ring

تقریبا لنز تمام دوربین ها (دوربین هایی که قابلیت تعویض لنز دارند مانند DSLR و بدون آینه) یک حلقه دارند که با استفاده از آن می توان به صورت دستی فوکوس لنز را تغییر داد. حلقه فوکوس در لنز های فوکوس خودکار و لنز های فوکوس دستی کامل یکسان هستند. بر خلاف حلقه زوم، حلقه فوکوس تنها فاصله فوکوس تصویر را تحت تاثیر قرار می دهد نه فاصله کانونی را. حلقه فوکوس معمولا درست در جلو یا پشت حلقه زوم بر روی بدنه لنز قرار گرفته است.

حلقه دیافراگم Aperture Ring

حلقه دیافراگم بر روی بسیاری از لنز های قدیمی تر که تمام تنظیماتشان دستی است پیدا می شوند. حلقه دیافراگم اندازه باز شدن دیافراگم را که به “f-stop” که شما انتخاب می کنید بستگی دارد تغییر می دهد. حلقه دیافراگم معمولا بر روی بدنه لنز و نزدیک مانت قرار گرفته است.

تیغه های دیافراگم Aperture Blades

تیغه های دیافراگم داخل لنز قرار گرفته اند و اندازه باز شدن دیافراگم را با نوری که به دوربین وارد می شود کنترل می کند. تیغه های دیافراگم هم به صورت الکترونیکی به وسیله انتخاب های بر روی دوربین یا دستی با استفاده از حلقه دیافراگم بر روی بدنه لنز کنترل می شوند.

سایر اصطلاحاتی که ممکن است با آن روبرو شوید

فاصله کانونی Focal Length

این اصطلاحی است که خیلی ساده یا بسیار پیچیده باشد. از نظر فیزیکی، فاصله کانونی فاصله بین گیرنده تصویر دوربین شما (سنسور دیجیتال یا فیلم) و نقطه ای که نور داخل لنز به یکدیگر میرسند نقطه فوکوس را تشکیل می دهد (معمولا مرکز بدنه لنز). این فاصله معمولا با میلی متر اندازه گیری می شود مانند ۵۰ میلی متر، ۲۰۰ میلی متر و… .

وقتی که فاصله کانونی افزایش پیدا می کند لنز، زوم نیز انجام می دهد. به این دلیل است که لنز های واید فاصله کانونی کوتاه دارند، و لنز های تله به لنز هایی می گویند که فاصله کانونی بلند دارند.

سرعت لنز Lens Speed

اصطلاح سرعت به ابعاد کمی در عکاسی اشاره می کند. همانطور که در اینجا سرعت به لنز اشاره می کند، سرعت به بزرگترین اندازه دیافراگم موجود در یک لنز خاص اشاره می کند. این اصطلاح به چگونگی عملکرد لنز در موقعیت های نوری تعبیر می شود. یک لنز با حداکثر دیافراگم f/2.8 سریع تر از لنز با حداکثر دیافراگم f/4 است. زیرا f/2.8 نسبت به f/4 دیافراگم بزرگتری است که به تبع ان به شما اجازه می دهد تا با سرعت شاتر سریع تری عکاسی کنید، اصطلاح سرعت نیز از این حالت مشتق شده است.

اعوجاج لنز Lens Distortion

اعوجاج لنز همان اعوجاج عکس است که ماهیت اجزای لنز بستگی دارد. به طور کلی، هر چه فاصله کانونی کوتاه تری داشته باشید، اعوجاج بیشتری نیز خواهید داشت. در این حالت تصاویر به صورت برآمده و متمایل به درون لنز دیده می شوند.

خطای رنگی Chromatic Aberration

این اصطلاحی است که هنگام خواندن بسیاری از بررسی های لنز به آن برخورد خواهیم کرد. انحراف رنگ یک پدیده نوری است که چند رنگ در حاشیه در لبه اشیای داخل لنز ظاهر می شود (معمولا در لبه کادر). معمولا انحراف وقتی که اشیای داخل کادر خیلی کنتراست دارند دید ه می شوند. دلیل آن اینست که لنز به طور صحیح سه رنگ آبی، قرمز و زرد را بر روی یک نقطه متمرکز نکرده و اغلب در لنز های کیت یا نسبتا ارزان دیده می شود.

کما Coma

این یکی دیگر از اشکال نمود نور در بسیاری از لنز هاست که به خاطر شکل و همتراز نبودن جزئی اجزای لنز رخ می دهد. کما اعوجاج نقاط ریز نور داخل یک تصویر است و باعث می شود آنها کشیده به نظر برسند. اگر می خواهید که خیلی زیاد از آسمان شب و ستارگان عکاسی کنید، میزان کمایی که لنز ایجاد می کند باید به حداقل برسد.

بوکه Bokeh

از واژه ژاپنی “boke” که به معنی محو یا مه است استخراج می شود. بوکه مقدار و ویژگی تاری ایجاد شده به وسیله لنز دوربین را شرح می دهد. بوکه وقتی که با دیافراگم خیلی باز عکاسی می کنیم در عکاسی پرتره بسیار با اهمیت است.

دو نوع اصلی لنز

لنزهای ثابت Prime Lenses

لنز هایی که عمل زوم را انجام نمی دهند و فقط از یک فاصله کانونی ثابت استفاده می کنند، پرایم نامیده می شوند. لنز های پرایم عموما اجزای لنز کمتری دارند و بنابراین معمولا کوچکتر از لنز های زوم هستند. گاهی اوقات، به خاطر فاصله کانونی ثابت آنها، از آنها استفاده نمی شود یا عکاسان به خاطر عملکرد خیلی خوب ان در مقایسه با قیمت برای سرگرمی از آن استفاده می کنند.

لنز های زوم Zoom Lenses

لنز هایی که قابلیت عملکرد در فاصله کانونی های مختلف را دارندف لنز های زوم نامیده می شوند. این لنز با حرکت دادن اجزای لنز به جلو یا عقب به وسیله حلقه زوم کار می کند. اضافه کردن فاصله کانونی های متغیر به این معنی است که لنز های زوم بزرگتر و سنگین تر از لنز های ثابت هستند.

مفهوم اعداد لنز

ضریب f F-Stops

وقتی در مورد f-stops صحبت می کنیم ابهامات و سو تفاهم های زیادی وجود دارد زیرا مفهوم آن کمی پیچیده است. در ساده ترین فرم، اصطلاح f-stop صرفا یک نسبت بین اندازه باز شدن لنز و فاصله کانونی است.

برای هدف ما، f-stop مربوط به سرعت لنز است. در بیشتر لنز ها، محدوده دیافراگم لنز با f-stop بیان می شود، مانند f/3.5-5.6 یا f/2.8. مساله ای که باید به یاد داشته باشیم اینست که f-stop بر خلاف منطق معمول کار می کند، این به این معنی است که هر چه عدد f کمتر باشد، سایز باز شدن لنز به حداکثر می رسد.

سایز فیلتر

فیلتر ها ابزار رایجی در عکاسی هستند و اکثر لنز ها شیاری در جلوی بدنه خود دارند که انواع مختلف فیلتر بر روی ان سوار می شود. با این حال لنز ها قطر های مختلفی دارند و بنابراین هر کدام از آنها نیازمند یک سایز فیلتر خاص است. سایز فیلتر با میلی متر اندازه گیری می شود و عموما به همراه علامت Ø بر روی دهانه لنز چاپ شده است.

منبع:blog.digicenter.ir

میانگین امتیازات ۵ از ۵