هر آنچه که باید درباره ی عکاسی مجالس عروسی بدانید

موفقیت در کار عکاسی در مجلس عروسی برای شما نیز یک هدف محسوب می شود؟ همه می دانیم که روز عروسی، یک روز بزرگ برای عروس و داماد و اطرافیان آن هاست. بنابراین، نکات زیادی وجود دارد که آموختن آن ها برای عکاسی در مجلس عروسی ضروری است. در این مقاله قصد داریم ۱۸ نکته ی مهم و ضروری برای عکاسی مجلس عروسی را با شما مطرح کنیم.

اگر قرار است در آینده نزدیک عکاسی مجلس عروسی را تجربه کنید این موارد را به خاطر بسپارید:

 1. ابزار پشتیبان را فراموش نکنید.

هر آنچه که باید درباره ی عکاسی مجالس عروسی بدانید
 1. تجهیزات عکاسی

اولین نکته ی مهم در عکاسی در مجلس عروسی این است که یک دوربین، کارت های حافظه، فلش و سایر وسایل لازم اضافی پشتیبان داشته باشید. اگر قادر به تهیه ابزار اضافی نیستید می توانید آنها را از کسی قرض کنید.

راه دیگر برای کسب درآمد از عکاسی در مجلس عروسی این است که سعی کنید از ابزارهای خودتان استفاده کنید. اگر خودتان ابزار داشته باشید می توانید با عکاسان دیگر شهر خود ارتباط داشته باشید و در صورت ممکن بعضی پروژه ها را به صورت مشترک انجام دهید.

 1. لباسهای مناسب بپوشید.

بعضی از عکاسان به موضوع لباس توجه خاصی ندارند. اما از مهم ترین نکات عکاسی مجلس عروسی این است که شما به عنوان عکاس آن مجلس لباس مناسب و آراسته بپوشید. پوشیدن لباسهای نامناسب توسط یک عکاس احساس بدی به مهمانان مجلس می هد و آنها به راحتی نمی توانند جلوی دوربین شما قرار بگیرند.

 1. اسامی را بدانید.

فراموش نکنید که شما عکاس مهم ترین روز عروس و داماد هستید. پس سعی کنید اسامی آنها را حفظ کنید. اگر نتوانید این کار را بکنید آنها فکر خواهند کرد که شما غیرحرفه ای و نا منظم هستید.

همچنین، دانستن اسامی افراد نزدیک عروس و داماد مانند والدین، خواهر برادرها، دوستان، و خویشاوندان درجه یک آنها باعث می شود که عروس و داماد حس خوشایندی نسبت به شما پیدا کنند.

 1. از صحبت کردن درباره عقاید مذهبی پرهیز کنید.

ممکن است شما یک باور مذهبی متفاوت از باور عروس و داماد داشته باشید. در این مواقع سعی کنید تمرکز شما روی کارتان باشد و مانند یک فرد حرفه ای رفتار کنید. اگر در حین کار عکاسی مجلس عروسی متوجه شدید که یکی از رسومات یا سنت های مجلس عروسی را دوست ندارید، درباره آن هیچ حرفی نزنید و به کار خود ادامه دهید.

سنت های مراسم عروسی

شما به عنوان یک عکاس باید به رسومات عروس و داماد احترام بگذارید. برای این کار بهتر است قبل از حضور در مجلس، درباره ی بایدها و نبایدهای مراسم، اطلاعات کسب کنید تا در روز عروسی رفتاری نداشته باشید که نشان دهنده‌ عدم احترام شما باشد.

 1. یک دستیار داشته باشید.

دسترسی داشتن به سایر عکاسان شهر بهترین شیوه برای انجام کار گروهی است. شما میتوانید از آنها بخواهید به عنوان عکاس دوم در کنار شما باشند و در عوض شما نیز گاهی عکاس دوم آنها در مجالس دیگر باشید.

به هر حال شما قادر نیستید از چند حادثه ی مهم که همزمان در حال اتفاق افتادن هستند، عکس بگیرید. دستیار شما در این مواقع کمک بزرگی برای شماست. مثلا، در حالی که شما مشغول گرفتن عکس های اصلی هستید، دستیار از صحنه های دیگر مثل دویدن کودکان در باغ و یا لبخند مهمانان عکس می گیرد و این باعث می شود که تمام لحظات زیبا ثبت شوند.

 1. روی صحنه های ناب تمرکز کنید.

صحنه های ناب

بعضی از عکاسان بدون وقفه و پشت سر هم عکس می گیرند، ولی در انتهای کار هیچ عکس مناسبی پیدا نمی کنند! یکی از نکات مهم عکاسی مجلس عروسی این است که به جای عکس گرفتن های مکرر، روی لحظه های خاص و ناب تمرکز کنید. در این صورت گرچه هزار عکس در دوربین خود ندارید، ولی هر مقدار عکسی که گرفته اید با ارزش است.

 1. قبل از مراسم به توافق برسید.

بعضی از زوج ها دوست دارند ژست های بسیار زیادی بگیرند و مدام از شما بخواهند عکس بگیرید. آنها دوست دارند هر ثانیه از آن روز را ثبت کنند و این موضوع وقت زیادی از شما می گیرد. یک کار مهم که حتما باید قبل از عکاسی مجلس عروسی انجام دهید این است که حتما قبل از عروسی بر سر انتظارات خود به توافق برسید تا بتوانید روز مراسم به کار خود تسلط داشته باشید.

 1. از نور طبیعی استفاده کنید.

حلقه های خوشبختی در نور طبیعی

یکی دیگر از مهمترین نکات عکاسی مجلس عروسی این است که یاد بگیرید چگونه بدون اسفاده از فلش عکاسی کنید. برای این کار باید جزئیات سایه ها را خوب متوجه شوید و تنظیمات دوربین را در حالت نورکم قرار دهید. بهترین عکس های شما آنهایی خواهند بود که بدون استفاده از فلش و با نور طبیعی محیط گرفته اید.

 1. از پراپ های جالب استفاده کنید.

این ایده ی بسیار خوبی است که برای ساقدوش های عروس و داماد و برای خودشان چند تا پراپ جالب با خود بیاورید. استفاده از پراپ در کار عکاسی مجلس عروسی حس شوخ بودن شما را نشان می دهد و در نتیجه باعث ایجاد احساس شادی در عروس و داماد می شود. به خاطر داشته باشید که ژست های خیلی جدی، عکس های خشک و بی روح به دنبال خواهد داشت.

شما خودتان نیز می توانید پراپ درست کنید و روی آنها پیام های جالب و خاصی بنویسید. این کار هم جذابیت دارد و هم مقرون به صرفه تر است.

 1. قبل از شروع کار قرارداد ببندید.

یادتان باشد قبل از شروع کار به عنوان عکاسی مجلس عروسی، با عروس و داماد قراردادی را تنظیم و امضا کنید. زمان تحویل عکس ها، نحوه ی چاپ آنها( مثلا به صورت چاپی یا غیره) و تمام چیزهای دیگر را در قرارداد توضیح دهدید تا بعدا مشکلی پیش نیاید.

 1. ژست ها را از قبل مشخص کنید.

اگر قرار باشد همان روز عروسی تعیین کنید که عروس و داماد چه ژست هایی باید بگیرند دچار سردرگمی و احتمالا عدم توافق خواهید شد. حتما یک چک لیست از ژست های مورد نظر برای عکس ها داشته باشید. برای این کار، سعی کنید چند بار قبل از عروسی با عروس و داماد ملاقات داشته باشید و درباره ژست ها به توافق برسید.

ژست ها را از قبل تمرین کنید

 1. به حرف همه گوش نکنید!

از نکات مهم دیگر در عکاسی مجلس عروسی این است که خود را ملزم نکنید که به حرف همه گوش دهید. روز عروسی هرکسی ممکن نظری درباره ژست ها و نحوه ی عکس گرفتن داشته باشد. اما، یادتان باشد که شما طبق برنامه ای که با عروس و داماد تنظیم کرده اید، عمل کنید. گوش دادن به همه باعث می شود اختیار کار از دستتان در برود و دیگر نتوانید طبق برنامه عمل کنید. به پیشنهادهای دیگران گوش ندهید و روی برنامه ی قبلی خود تمرکز داشته باشید.

 1. اولین ها را از دست ندهید.

در عکاسی مجلس عروسی به یاد داشته باشید که عروس و داماد اولین های زیادی دارند. هیچ کدام از این اولین ها را نادیده نگیرید.از قبل با عروس و داماد روی اولین ها برنامه ریزی کنید. شما نقش آدمی را دارید که آن اولین ها را ثبت خواهد کرد تا برای همیشه ماندگار باشند. از دست دادن هرکدام از این اولین ها در عکاسی از بزرگترین اشتباهات یک عکاس مجلس عروسی است.

 1. به اندازه کافی، کارت حافظه همراه داشته باشید.

یک موضوع بسیار مهم دیگر در عکاسی مجلس عروسی این است که کارت های حافظه ی اضافی با خود داشته باشید. شما گاهی مجبور خواهید شد زیاد عکس بگیرید و اگر در این میان کارت حافظه ی دوربین شما پر شود ناچارید کار را متوقف کنید و این بدترین چیز ممکن است. همیشه کارت حافظه های اضافی با خود داشته باشید تا در صورت لزوم برای گرفتن عکس های بیشتر از آنها استفاده کنید.

 1. سعی کنید افراد مهم مجلس را بشناسید.

ساقدوش ها

در عکاسی مجلس عروسی شما ملزم هستید از تمام افراد مهم عکس بگیرید. گرفتن عکس های گروهی معمولا زمان زیادی می برد، اما اگر شما نام افراد را بدانید می توانید آنها را راحت تر در کنار هم جمع کنید. وقتی نام ها را می دانید دیگر لازم نیست دنبال افراد راه بیافتید و این باعث صرفه جویی در زمان و منسجم بودن کار شما نیز می شود.

 1. صبور باشید.

در کار عکاسی مجلس عروسی صبر زیادی لازم است. روز عروسی یک روز پراسترس است و شما احتمالا با انواع خلق و خوی متفاوت از طرف عروس و داماد مواجه شوید. بچه ها هم مدام این طرف و آن طرف می روند و در کار شما اختلال ایجاد می کنند.

یادتان باشد که در هر موقعیتی صبور باشید و روی کار خود تمرکز کنید. چون شما در آخر مجلس مسئولیت تمام عکس ها را به عهده دارید و اگر آنها را خراب کنید یک مشاجره اساسی با عروس و داماد خواهید داشت.

 1. از شیوه های نوین عکاسی اطلاع داشته باشید.

شیوه های عکاسی مجلس عروسی روز به روز در حال تغییر است. شما به عوان یک عکاس باید تجهیزات مدرن داشته باشید و بدانید که استفاده از تجهیزات قدیمی، مشتریان شما را از شما دور خواهد کرد. داشتن تجهیزات جدید به مشتریان شما نشان می دهد که شما با شیوه های جدید کار عکاسی مجلس عروسی آشنایی دارید و این باعث خواهد شد که آنها تشویق شوند شما را به عنوان عکاس خود انتخاب کنند.

عکاسی از سالن عروسی

 1. یک همکار از میان بستگان یا دوستان عروس و داماد برای خود انتخاب کنید.

شما قبل از مجلس عروسی چندین بار عروس و داماد را ملاقات خواهید کرد. اما، این به معنای آن نیست که آنها در روز عروسی کاملا با شما همکاری خواهند داشت. روز عروسی برای زوج ها یک روز بسیار شلوغ است و شما نمی توانید از آنها انتظار داشته باشید که در آن روز شلوغ همکار شما باشند. خودتان هم به تنهایی از عهده مرتب کردن امور برنخواهید آمد.

بهتر است یکی از بستگان یا دوستان نزدیک عروس و داماد را به عنوان همکار خود انتخاب کنید. آنها میتوانند به شما کمک کنند اسامی را بدانید. همچنین، افراد را برای گرفتن عکس دسته جمعی در کنار هم جمع می کنند و همکاری شما با عروس و داماد را نیز آسان تر می کنند.

نتیجه گیری

ما تلاش کردیم تمام نکات لازم و استراتژیک برای عکاسی در مجلس عروسی را به شما توضیح دهیم. اگر شما کار عکاسی مجلس عروسی را به عهده دارید در کنار تمام نکاتی که گفتم لبخند را هم به خاطر بسپارید. به هر حال همه خوشحال می شوند که در چنین روز شادی، یک عکاس شاد مسولیت ثبت لحظات به یاد ماندنی را به عهده بگیرد. لبخند زدن و صبور بودن باعث می شود تسلط شما به کار، در آن روز شلوغ دو برابر شود.

حالا دیگر تمام نکات مهم را می دانید. اگر آنها را به درستی به کار بگیرید مطمئن باشید که بهترین عکاس مجلس عروسی در شهر خواهید شد.

برگرفته از: enviragallery.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵