همه چیز درباره عکاسی صنعتی با موبایل

کسب و کار کوچکی دارید و بابت نداشتن دوربینِ حرفه‌ای برای عکاسی از محصولاتِ خود، ناراحت هستید؟ کاش یک دوربین حرفه‌ای داشتم و محصولاتم بهتر دیده می‌شدند!‌ اما به هر حال یک گوشی هوشمند که دارید؟

عکاسی با موبایل در صورت رعایت نکاتِ فنی، تصاویری با حال و هوای حرفه‌ای‌ها تولید می‌کند. این متن شما را با نکاتی آشنا می‌کند تا برای عکاسی محصولات با موبایل آماده شوید.

شاید فکر کنید برای عکاسی صنعتی،‌ تجاری یا عکاسی از محصول،‌ نیاز به تجهیزاتی حرفه‌ای دارید تا بتوانید تصاویری با کیفیت تولید کنید. اما عکاسی فراتر از تجهیزات است.

ظهور گوشی‌های هوشمند با انواعِ لنز به ما نشان داد که با چاشنی خلاقیت و رعایت نکاتِ کلیدی می‌توان با گوشی موبایل هم به یک نتیجه مطلوبِ بصری رسید. شکی نیست که تجهیزاتی مثل دوربین عکاسی حرفه‌ای می‌تواند نقشی اساسی را بازی کند، اما مهم‌تر از آن توانایی‌های شما است.

عکاسی صنعتی هم مثل هر سبکِ دیگری نیاز به تجهیزاتی دارد. اما ما در دیدنگار تصمیم گرفتیم که متنی در این زمینه تولید کنیم تا افرادی که به هر دلیل قادر به تهیه تجهیزات حرفه‌ای عکاسی نیستند، ناامید نشوند و با گوشی موبایل خود اقدام کنند. عکاسی با موبایل روز به روز با پیشرفت‌های این حوزه، بیش‌تر مورد توجه قرار می‌گیرد. ببینیم چه می‌شود کرد.

عکاسی با موبایل اگر با رعایت نکات فنی همراه باشد،‌ باعث درخشش محصولات خواهد شد

عکاسی صنعتی یا عکاسی از محصول چیست؟

خب قبل از هر چیزی بهتر است با عکاسی صنعتی آشنا شویم. عکاسی صنعتی، عکاسی محصول یا عکاسی تبلیغاتی Product Photography اشاره به سبکی در عکاسی دارد که ما برای معرفی یک محصول، تصاویری ثبت می‌کنیم. هدف این سبک آشنایی و ترغیب مخاطب به خرید است.

بله این سبک عکاسی فقط جنبه تبلیغاتی ندارد و خصوصاً برای افرادی که محصولات خود را در فضای مجازی به اشتراک می‌گذارند، روشی برای معرفی و آشنایی مخاطب با محصول است.

پس ما به دو دلیل اساسی اقدام به عکاسی صنعتی می‌کنیم:

  • معرفی یک محصول و آشنایی مخاطب با آن
  • تبلیغات و ترغیب مخاطب به خرید

در هر دو صورت چیزی که مخاطب باید با آن رابطه برقرار کند یک یا چند تصویر است. پس باید مطابق با هدفی که دنبال می‌کنیم، اقدام به عکاسی کنیم. عکاسی با موبایل یکی از روش‌هایی است که کسب و کارهای کوچک و مستقل به خاطر کمبود بودجه از آن بهره می‌برند. کیفیت در این سبک در حد و اندازه‌هایی است که برای نمایش در شبکه‌های اجتماعی و روی گوشی‌های موبایل عالی عمل می‌کند.

آمار خیره‌کننده استاتیستا نکته مهمی را به ما یادآوری می‌کند. در سال 2021 میلادی 4.32 میلیارد کاربر منحصر به فرد به اینترنت متصل شدند که از این بین 90 درصد آن‌ها با گوشی موبایل بوده است.

خب وقتی با چنین آماری از اتصال گوشی‌های هوشمند مواجه می‌شویم، متوجه می‌شویم که عکاسی با موبایل هم در صورتی که با رعایت اصولِ فنی و چاشنی خلاقیت همراه باشد، کسب و کار ما را توسعه بدهد. اشاره‌ای به این اصول فنی داشته باشیم.

نورپردازی در عکاسی با موبایل

به هر حال در عکاسی با موبایل هم مثل هر نوع تصویربرداری دیگری، عامل اساسی و حیاتی نور است. ما در مقاله‌ای جداگانه که در بالا به آن اشاره کردیم، به نورپردازی در عکاسی صنعتی product photography اشاره‌ای داشتیم. شما می‌توانید به طور مفصل در این باره اطلاعاتی را بدست آورید.

شما یا باید یک ست‌آپِ نور درست و درمانِ از پیش آماده تهیه کنید یا با استفاده از هر آنچیزی که در دست دارید نور را برای عکاسی صنعتی مهیا کنید. قطعاً با یک نور حساب شده،‌ با هر گوشی‌ایی که در دست دارید، می‌توانید نتایجی مطلوب و حرفه‌ای را ثبت کنید.

یکی از سبک‌های معمول در عکاسی صنعتی،‌ تصویر محصول در یک پس‌زمینه سفید است. نور باید به خوبی روی محصول تابانده شود تا لنز دوربین موبایل بتواند جزئیات را تا حد امکان به چشم بیننده برساند. به همین منظور یکی از بهترین‌ها را معرفی می‌کنیم.

خیمه نور و عکاسی با موبایل

شاید توانایی خرید دوربین حرفه‌ای را نداشته باشید، اما می‌توانید با صرف هزینه‌ای معقول برای نورپردازی، تصاویری ثبت کنید که در همان حد و اندازه‌ها به چشم آیند. شاید از بهترین‌ها برای عکاسی صنعتی، تهیه یک خیمه نور باشد. یکی از بهترین‌ها که ارزشِ خرید بالایِ آن بر هیچ استادکاری پوشیده نیست. انواع آن‌ها را در صفحه خرید خیمه نور مشاهده کنید و بهترین را انتخاب کنید.

برای نمونه یک لایت باکس با اندازه 40 در 40 سانتی‌متر، که به شما اجازه عکاسی از یک دریچه بالایی و کناری را هم می‌دهد، یک انتخابِ‌ عالی برای عکاسی با موبایل در سبک صنعتی، تجاری و تبلیغاتی به شمار می‌آید.

خیمه نور یکی از تجهیزات کاربردی برای عکاسی صنعتی با موبایل است

پس نور را فراموش نکنید. هرطور شده باید این نور مهیا شود. به هیچ وجه به یک لامپ LED اکتفا نکنید و اگر قصد دارید بدون خرید تجهیزات و با کارهای دستی در خانه یک ست‌آپ نورپردازی را تدارک ببینید، حتماً نکات فنی را رعایت کنید. معمولاً ما نیازمندِ نور از سه جهت مختلف خواهیم بود تا به یک نتیجه مطلوب دست یابیم.

با خیمه نور، عکاسی با موبایل در حد و اندازه‌های حرفه‌ای‌ها خواهد بود

با این مقدمه خواستیم از اهمیت نور بگوییم. اگر به هر دلیل باز هم قادر به تهیه تجهیزاتِ نورپردازی نیستید، باید به یاد داشته باشید که نورپردازی همه چیز است. در صورتِ رعایت نکردن اصولِ پایه‌ای نورپردازی، شما با بهترین دوربین‌های عکاسی هم به نتیجه مطلوبی نخواهید رسید.

ما در مجموعه دیدنگار به خوبی با نیازهای افراد در این حوزه آشنا هستیم. به همین خاطر سعی می‌کنیم مطالبی که تولید می‌کنیم تا حدی آن‌ها را با چند و چونِ کار آشنا کند. شما می‌توانید در این مقاله کلیاتی از نورپردازی در عکاسی تبلیغاتی را مطالعه کنید.

عکاسی با موبایل در حالتِ اتوماتیک را کنار بگذارید

اکثر افرادی که با گوشی موبایل عکاسی می‌کنند، گوشی را دست می‌گیرند، برنامه دوربین را تاچ می‌کنند و خیلی سریع لنز را رو به سوژه می‌گیرند و چیلیک! عکس ثبت می‌شود. هر چند هوشِ مصنوعی موبایل سعی می‌کند بهترین تنظیمات را مطابق با شرایط تنظیم کند، اما فراموش نکنید که هدف در اینجا مهم‌تر است. شاید بخواهید نور را کمتر کنید، یا نقطه فوکوس را تغییر دهید. پیشنهاد چیست؟

  • از قسمت پرو Pro یا بخش حرفه‌ای برنامه اقدام به عکاسی با موبایل کنید.
  • از اپلیکیشن‌های دیگری برای عکاسی حرفه‌ای با موبایل استفاده کنید.

اکثر گوشی‌های امروزی صرف نظر از سیستم عامل اندروید یا iOS، در بخشی از منوی اپلیکیشن دوربین به کاربر اجازه می‌دهند که دست به تغییراتی بزند تا مثل حرفه‌ای‌ها عکاسی کند. معمولاً به چه تنظیماتی دسترسی خواهیم داشت؟

اولین نکته سرعت شاتر است. این مشخصه اشاره به مدت زمانی می‌کند که شاترِ لنز برای دریافت نور باز می‌ماند. به تبع هرچه این زمان طولانی‌تر باشد، نور بیش‌تری وارد می‌شود و نتیجه کاملاً متفاوت خواهد بود. شما باید بر اساس شرایط و نوری که به سوژه می‌تابد shutter speed را تنظیم کنید.

سرعت شاتر یکی از تنظیمات اساسی در دنیای عکاسی است

آی اس او ISO نیز اشاره دارد به حساسیت به نور. این دو مفهوم ارتباط نزدیکی به هم دارند و باید توجه داشت که در شرایط مختلف چه گزینه‌ای بهتر است. پس گام اول انتخاب ISO و Shutter Speed است.

آی اس او ISO را برای عکاسی با موبایل تنظیم کنید

بعد از تنظیم این دو نکته اساسی،‌ سراغ فوکوس می‌رویم. باید روی خود محصول فوکوس کنید. لنز را رو به سوژه بگیرید، روی تصویر سوژه در صفحه نمایش تاچ کنید و نگه دارید. فوکوس روی آن قفل می‌شود.

تا جای ممکن به سوژه نزدیک شوید و به هیچ وجه از زوم استفاده نکنید. همچنین یادتان باشد که با بالاترین رزولوشن ممکن عکاسی کنید تا بعد از آن در صورت نیاز عکس را ادیت کنید.

یکی دیگر از تنظیمات دمای کلوین است. دمای رنگ می‌تواند حال و هوای عکس شما را سرد یا گرم جلوه دهد. باز هم مطابق با شرایط نورپردازی این گزینه را تنظیم کنید تا به مطلوب خود برسید.

این بخش که وایت بالانس WB شناخته می‌شود به شما امکان تنظیم دمای رنگ را می‌دهد. معمولاً چند گزینه پیش‌فرض در کنار تنظیم عددی هر آنچیزی است که عکاسان حرفه‌ای با بهترین دوربین‌ها هم آن را تغییر می‌دهند.

استفاده از اپلیکیشن‌ها برای عکاسی حرفه‌ای با موبایل

شما می‌توانید برای عکاسی حرفه‌ای به اپلیکیشن‌های دیگری مراجعه کنید. هر چند که اپلیکیشن کیفیتِ عکس شما را بهتر نمی‌کند، اما قابلیت‌های عکاسی دستی Manual که در اختیار کاربر قرار می‌دهد می‌تواند منجر به یک نتیجه مطلوب‌تر شود.

  • برای اندروید: Camera FV-5، HedgeCam2 و ProCam X
  • برای iOS: Camera+2، ProCamera

باید متناسب با گوشی و سیستم عامل خود چندین اپلیکیشن را امتحان کنید تا به یک مورد دلخواه برسید. در کنار یک عکاسی حرفه‌ای، احتمالاً به یک ادیتور حرفه‌ای عکس هم نیاز خواهید داشت که تا حدی کارهای خود را با آن پیش ببرید.

به نسبت تصویر در عکاسی با موبایل دقت کنید

پیش از اینکه تنظیمات نور را سِت کنید، اندازه عکس را فراموش نکنید. اگر دقت کرده باشید به عنوان مثال اندازه عکس در بخش استوری اینستاگرام با بخشِ پُست آن متفاوت است.

این اندازه، نسبت تصویر aspect ratio است. اپلیکیشن‌های عکاسی در موبایل معمولاً به شما اجازه تغییر را می‌دهند. در صورتی که این اجازه را نداشتید سراغ اپلیکیشن‌های دیگری برای سیستم عامل بروید تا بتوانید اندازه را تعیین کنید.

یکی از نشانه‌های حرفه‌ای بودن شما زمانی مشخص می‌شود که انبوهی از تصاویر در پست‌ها یا استوری‌های شما به اشتراک گذاشته می‌شود. شبکه‌های اجتماعی پیش‌فرض‌های مشخصی برای اندازه تصاویر در بخش‌های مختلف دارند.

مطابق با آن اقدام کنید. همچنین سعی کنید اگر برای وبسایت خود عکاسی می‌کنید، آن‌ها را با اندازه‌های مشابه آپلود کنید تا سر و شکل شکیل‌تری به دیزاین خود بدهید. در یک فروشگاه، قفسه‌های منظم نظر شما را جلب می‌کنند یا با اندازه‌های نامرتبط؟

به نسبت تصویر قبل از عکاسی دقت کنید؛ نسبت تصویر در استوری اینستاگرام 9:16‌ است.

ادیتور عکاسی با موبایل

گاهاً لازم می‌شود بخشی از عکس را کراپ کنید و در واقع کادر آن را تنظیم کنید. شاید هم قصد کنید تا کمی از کنتراست تصویر کم کنید. می‌خواهید کمی نور را بهبود بدهید، برای عکس خودتان کادری بزنید یا نوشته‌ای روی آن حک کنید.

در تمام این موارد یک اپلیکیشن ادیت عکس با موبایل نیاز خواهید داشت. اگر در این باره چیزی نمی‌دانید سری به این مقاله جذاب ادیت عکس با موبایل بزنید؛ حتماً به کارتان خواهد آمد.

همچنین سری به دیگر مقالات نظیر آموزش کامل نحوه کار با پیکس آرت Picsart بزنید. یکی از بهترین اپلیکیشن‌های ادیت عکس با موبایل همین پیکس آرت قدرتمند است که حال و هوای تصاویر شما را به شدت تغییر خواهد داد.

چند نکته طلایی در عکاسی با موبایل

آن‌هایی که عکاسی با موبایل را برای ثبت تصاویر محصولات خود انتخاب می‌کنند، معمولاً بودجه محدودی دارند. به همین خاطر نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم در واقع حداقلی‌ها برای اجرایی کردن این کار است. آن‌ها را رعایت کنید.

از نور طبیعی به خوبی استفاد کنید

باز هم نور نور نور! آخر همه چیز در دنیای تصویر زیر سر همین نور است. اگر هیچ تجهیزاتی ندارید، ولی یک پنجره نورگیر درست و درمان دارید، می‌توانید از آن به عنوان یک منبع نوری استفاده کنید. هر چند محدودیت‌هایی خواهید داشت. مثلاً شدت نور را فقط با استفاده از ملحفه‌ها می‌توانید کم‌تر کنید. در تغییر زاویه هم انعطافی نیست. اما اگر به خوبی از نور طبیعی در عکاسی موبایل استفاده کنید، قطعاً نتیجه‌ای مطلوب خواهید داشت.

استفاده از نور طبیعی برای عکاسی صنعتی با موبایل

نقشِ زاویه نور و کاهش شدت آن با استفاده از یک کاغذ یا ملحفه

چرا باید شدت نور را کم کنیم؟ معمولاً در سطح حرفه‌ای با استفاده از سافت‌باکس این کار را می‌کنیم. هدف نرم‌تر کردن نور و از بین بردنِ سایه‌های تند و تیز است که در اینجا چندان نیازی به آن‌ها نداریم.

استفاده از بک‌دراپ‌های متناسب با محصول

از پس‌زمینه متناسب برای عکاسی با موبایل استفاده کنید

پس‌زمینه می‌تواند همه چیز را دگرگون کند. پس مطابق با آن انتخاب کنید. مثلاً برای لوازم آرایشی و بهداشتی بک‌گراند سفید، نشانی از تمیزی دارد. اگر ایده خاصی ندارید، به بک‌گراندهای تک‌رنگ خصوصاً سفید اکتفا کنید. شما می‌توانید با استفاده از یک مقوا یا بک دراپ‌های آماده این پس‌زمینه را ایجاد کنید.

از چند زاویه عکاسی کنید

اگر محصولی دارید که لازم است بیننده از چندین جهت نمایِ آن را ببیند، حتماً از چندین زاویه عکاسی کنید. در این صورت یک خیمه نور می‌تواند یک انتخاب عالی برای صرفه‌جویی در زمان خواهد بود. کافی است زاویه لنز خودتان را تغییر دهید و نورپردازی خیمه از همه جهت نور را مهیا می‌کند.

برای برخی محصولات، عکاسی از چندین زاویه ضروری است

اگر تازه کسب و کار خودتان را راه‌ انداخته‌اید و بودجه‌تان محدود است، حتماً نکاتی که به شما گفتیم را گام به گام طی کنید تا با گوشی موبایلتان عکس‌های حرفه‌ای بگیرید. کلام آخر را به شما می‌گوییم و امیدواریم این مقاله باعث پیشرفت شما شود.

کلام آخر

همانطور که در نکات بالا اشاره کردیم حداقل بهتر است تجهیزاتِ نورپردازی را تهیه کنید. در غیر این صورت حتماً از یک پنجره نورگیر و پس زمینه مناسب استفاده کنید.

در عکاسی صنعتی، وضوح حیاتی است. دشمن یک عکس با وضوح بالا، لرزشِ دست است. برای رسیدن به نهایت رزولوشن در یک شات، بهتر است موبایل خود را در جایی ثابت کنید و با یک تاچ عکس را ثبت کنید. در این صورت بهتر است نگاهی هم به سه‌پایه‌ها و هولدرهای موبایل داشته باشید که در قیمت‌های مختلف در بازار ایران موجود هستند. برای نمونه سری به سه پایه نگهدارنده یونیمات پلاس مدل D-909 Tranformer بزنید.

نکته دیگر این است که عکاسیِ خودکار را فراموش کنید. عکاسی با موبایل به شرطی حرفه‌ای است که شما در تنظیمات دستی ببرید. آن‌ها را مطابق با شرایط تغییر دهید. ما مقالاتِ متعددی را در این زمینه برای شما علاقه‌مندان به عکاسی با موبایل تولید کردیم و خواهیم کرد. دیدنگار را حتماً دنبال کنید.

در نهایت احتمالاً به یک ادیت جزیی یا خلاقانه هم نیاز باشد. در این صورت با توجه به سیستم عامل می‌توانید اقدام به ویرایش تصویر خود کنید و امضای خودتان را پای عکس‌ها بزنید.

نظرِ شما چیست؟ شما از عکاسی صنعتی با موبایل تجربه‌ای داشتید؟ به نظر شما چه عواملی حیاتی هستند و باید به چه نکاتی دقت کنیم؟‌ آیا عکاسی صنعتی حرفه‌ای با موبایل ممکن است؟

منبع:didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵