چرا کودکان ما باید عکاسی بیاموزند؟

عکاسی تنها یک سرگرمی جالب برای کودکان محسوب نمی شود بلکه روشی برای ثبت لحظات خاص زندگی برای همیشه است و همچنین مزایای سلامتی و شکوفایی خواهد داشت.

بر طبق گزارش Adobe State of Create 2016 تنها چهار نفر از ده شرکت کننده خود را خلاق و سازنده می دانستند.این مقدار در هر نسل افزایش می یابد اما پرورش خلاقیت روندی بسیار مهم است.

مطالعات بسیار اهمیت بالای هنرهای بصری را به عنوان یک مهارت مهم برای کودکان نشان داده اند و در این مقاله سعی داریم تا به برخی از دلایل آن اشاره کنیم.

چرا کودکان ما باید عکاسی بیاموزند؟


۱. افزایش ارتباطات بصری

در سال ۲۰۱۷ بیش از ۱.۲ هزار میلیارد تصویر ثبت شد، که به طور میانگین برابر است با ۱۶۰ تصویر برای هر فرد در سال.تصاویر ثبت شده در سال ۲۰۱۸ با گسترش شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام و اسنپ چت رو به افزایش می باشد.

یکی دیگر از شبکه های اجتماعی محبوب، یوتیوب با بیش از ۱ میلیارد کاربر تقریبا یک سوم از تمام کاربران اینترنت را شامل می شود.با توجه به این وابستگی به شبکه های ، توانایی ثبت تصاویر یکی از قسمت های مهم اجتماع ما به حساب می آیند. اما افزایش تصاویر فقط به منظور نمایش خبر نبوده و با ورود بازاریابی به عرصه ی دیجیتالی، تصاویر و ویدیوها نقش مهمی در این میان ایفا می نمایند.

۸۴ درصد از فعالیت های بازاریابی بصری می باشند.این تغییر در ارتباطات از بازخوردهای آنلاین تصاویر و ویدیوها حاصل می شوند.
محتویات تصویری تا ۹۴ درصد بیشتر از محتویات بدون تصویر بیننده خواهند داشت.امروزه بیش از ۴۶ درصد بازاریابان بر این باورند که تصاویر یکی از ارکان اصلی بازاریابی ها به شمار می آیند.

مطالعات بسیاری در این زمینه به انجام رسیده و نشان می دهند که برای مشاهده ی یک صحنه ی بصری تنها به کسری از ثانیه زمان نیاز دارید، اما برای خواندن این جمله به زمانی بیش از این مقدار نیاز خواهید داشت .

این یافته های جدید در مورد تصاویر و ویدیوها بدین معنی است که امروزه و حتی در آینده بیش از پیش به دنبال خلاقیت و خالقان بیشتر می باشد.
عکاسی مهارت بسیار مهمی بوده و فرصت های شغلی بیشتری فراهم می سازد.

۲. عکاسی مهارت های انتقال پذیر به دنبال خواهد داشت

عکاسی فراتر از تنها فشردن یک دکمه و ثبت تصاویر است.بسیاری از مهارت هایی که به عنوان یک عکاس می آموزید قابل انتقال به زندگی حقیقی شما خواهند بود.
عکاسی به عنوان یک هنر بصری، نحوه ی بررسی و مشاهده ی موقعیت های مختلف را به کودکان می آموزد در هنگام ثبت یک تصویر، باید به خوبی به محیط اطراف و مناظری که ممکن است در عکس زیبا باشند و یا حتی برعکس واقف باشید.

این توانایی در بررسی عکاس را تبدیل به یک مشاهده گر حرفه ای می نماید.توانایی انتخاب اجزای یک فریم و بیرون از فریم مهارت تصمیم گیری را نیز به مراتب ارتقا می دهد.سرگرمی هایی همچون عکاسی سبب افزایش مهارت های بصری کودکان خواهند شد.
از نظر علمی ثابت شده است که حضور در عرصه ی هنری سبب افزایش دستاوردهای آکادمیک افراد نیز خواهد شد به این خاطر که قدرت تمرکز افراد بر جزییات افزایش می یابد.

فعالیت های هنری همچنین سبب افزایش اعتماد به نفس و در نتیجه افزایش دستاوردهای آکادمیک می شود.به طور کلی، هنر و به طور خاص، هنر عکاسی مهارت های انتقال پذیری به وجود می آورند که در شغل و حتی زندگی تاثیرگذار هستند.هر شغلی به فردی نیاز دارد که مشکل گشا و خلاق باشد.هنر تنها سبب شکوفایی و تعالی این خصیصه ها می شود.

۳. نمایش خلاقیت

عکاسی همانند دیگر هنرهای بصری یکی از روش های مناسب برای نمایش و بروز خلاقیت است.خلاقیت جز اصلی فعالیت های کارآفرینی و خلق ایده های جدید است.

خلاقیت سبب بررسی بهتر ایده ها و تفکر آسانتر در مورد آنها خواهد بود.گروه مشاوره ی بوستون دریافتند که خلاقیت گزینه ی شماره ی یک جذب افراد توسط مدیران است.هنر همچنین به کودکان می آموزد که اشتباه کردن اغلب به کسب نتایج بهتر در حل مسائل به روش های مختلف می شود.

هنر روشی فوق العاده در ارتباط ایده ها و احساسات می باشد که دیر یا زود درگیر آن خواهید شد.عکاسی سبب می شود تا از طریق تصاویر به خلق داستان بپردازید و آنچه در تصویر جا می دهید به اندازه ی آنچه در کادر قرار نمی گیرد، گفتنی خواهد داشت.خلاقیت سبب برانگیخته شدن تصورات شده، تاب آوری را افزایش داده و اصول کاری به وجود می آورد.

مهمتر از همه اینکه خلق هنر باعث می شود تا بر روی موضوعات مورد علاقه ی خود کار نموده و خلاق باشید.

منبع:akkasi.art

میانگین امتیازات ۵ از ۵