چه نورهایی قابلیت نصب سافت باکس دارند؟

سافت باکس وسیله‌‌ای است که بسیاری از عکاسان آنها را در ابعاد کوچک تا بزرگ تهیه می‌کنند تا عکس‌هایی زیباتر ثبت کنند. این وسیله کاربردی با نرم کردن نور، سایه‌های خشن را از روی سوژه برداشته و تصویر را یکدست‌‌‌تر و چشم‌نوازتر می‌کند. منابع نوری مانند: فلاش‌های اکسترنال، فلاش‌های استودیویی و یا لامپ‌های LED قابلیت نصب سافت باکس را دارند تا بهترین کیفیت را ارائه دهند.

اما برای خرید سافت باکس و نصب و راه‌اندازی آن لازم است که بیشتر با ساختار این وسیله و نحوه عملکرد آن آشنا شویم، تا بتوانیم بهترین منبع نور را با توجه به هدفی که داریم تهیه کنیم.

در این بخش می‌خواهیم به دل سافت باکس‌ها برویم و با نحوه کار آنها آشنا شویم. پس همراه ما باشید.

چه نورهایی قابلیت نصب سافت باکس دارند؟

سافت باکس چیست؟ چرا باید حتماً یکی از آنها را داشته باشید؟!

سافت باکس همان‌طور که از اسمش پیداست یک جعبه است؛ که وظیفه نرم کردن نور را بر عهده دارد. در مبحث نورپردازی ما نورها را به 2 نوع نرم و سخت تقسیم می‌کنیم. نور نرم، نوری است که سایه‌های شدید و خشن را از روی سوژه شما حذف کند.

البته این موضوع به این معنا نیست که همیشه نور نرم بهتر است و برای نورپردازی باید کاری کنیم که نور، نرم باشد. نور نرم در ثبت پرتره‌های معمول و عکاسی تبلیغی و تجاری اهمیت بسیاری دارد. در حالی که ممکن است در عکاسی‌های هنری نورهای خشن، حرف اول را بزنند.

این جعبه نرم کننده نور که معمولاً از جنس پلی استر یا نایلون مات است، یک فضای داخلی بازتابنده دارد. این فضا که به آن لایه دیفیوزر هم می‌گویند، مهم‌ترین نقش را در نرم کردن نور بازی می‌کند.

منبع نور شما در بخش پشتی جعبه قرار می‌گیرد، که منفذی برای آن تعبیه شده است. زمانی که نور تابیده می‌شود، توسط بخش جلویی باکس که حالت بازتابنده دارد، پخش می‌شود. بنابراین نور با پراکنش بیشتری روی سوژه می‌افتد و دیگر خبری از سایه‌های مزاحم نخواهد بود.

انواع سافت باکس‌ها همین عملکرد مشترک را دارند؛ اما با توجه به اینکه از چه سوژه‌‌ای می‌خواهید عکاسی کنید؟ چه میزان نور نیاز دارید؟ و می‌خواهید تون رنگ عکس چگونه باشد؟ باید بهترین انتخاب را داشته باشید.

اول قسمت‌های مختلف یک سافت باکس را برای شما توضیح می‌دهیم.

با بخش‌های مختلف یک سافت باکس آشنا شوید!

سافت باکس‌ها انواع مختلفی دارند؛ برخی از آنها با منبع نور به فروش می‌رسند، که کار شما را در زمان تنظیم نورپردازی راحت می‌کنند؛ با این حال بیشتر سافت باکس‌ها منبع نور ندارند. البته اگر سافت باکس را به همراه کیت نورپردازی خریداری کردید، شاید با توجه به نیاز خود لازم باشد منبع نور را تغییر دهید.

برای اینکه دقیقاً متوجه شویم یک سافت باکس چگونه می‌تواند عکس‌های ما را تغییر دهد و چطور باید از آن استفاده کنیم، باید با اجزای آن بیشتر آشنا شویم.

این تجهیزات یک روکش با جنس مخصوص دارند، که سطح بیرونی آنها معمولاً مشکی و بخش داخلی یک فویل نقره‌‌ای است تا نور را بازتاب دهد. بخش انتهایی روکش هم منفذی است که منبع نور در آن قرار می‌گیرد.

برخی از آنها به همراه سه پایه عرضه می‌شوند؛ اما برای آنهایی که سه پایه ندارند، حتماً یک سه پایه مرغوب تهیه کنید که در زمان عکاسی شما را اذیت نکنند.

یک کلگی یا هدر در ساختار این تجهیزات دیده می‌شود، که می‌توانید منبع نور را به آن متصل کنید. همچنین میله‌هایی برای سرهم کردن روکش خارجی وجود دارد. در نهایت اینکه برخی از سافت باکس‌ها وسیله‌‌ای به نام زنبوری دارند.

این وسیله که روی سافت باکس نصب می‌شود، از پارچه‌های منعطف ساخته شده که صفحه‌‌ای شطرنجی در اختیار شما قرار می‌دهد. به کمک زنبوری می‌توانید نور را به شکل دقیق‌تری کنترل یا تنظیم کنید، که نور کدام بخش‌های سوژه را برجسته‌‌‌تر و کدام بخش‌ها را محوتر کند. این کار را با تنظیم خانه‌های شطرنجی زنبوری انجام می‌دهند.

بعد از آشنایی با بخش‌های مختلف به منبع نور سافت باکس می‌رسیم.

از چه منابع نوری برای سافت باکس استفاده می‌کنند؟!

با توجه به اینکه هدف شما از عکاسی چه باشد، ممکن است به نورهای شدید یا نورهای معمولی نیاز داشته باشید. معمولاً از فلاش‌های اکسترنال، فلاش‌های استودیویی و یا لامپ‌های LED مختلف به عنوان منبع نور در سافت باکس‌ها استفاده می‌شود، که در ادامه کاربرد هریک از آنها را متوجه می‌شویم.

البته باید این موضوع را در نظر داشته باشید که فقط منبع نور روی نتیجه نهایی تصاویر شما تاثیر نمی‌گذارد. ابعاد و شکل سافت باکس هم در نوع پراکندگی نور و میزان نرم کردن آن تاثیر دارند. مثلا: سافت باکس‌های هشت ضلعی نور را به شکل طبیعی‌تری پخش می‌کند، در حالی که سافت باکس‌ها مربعی بیشتر برای عکاسی پرتره کاربرد دارند.

یک: فلاش اکسترنال

برخی از سافت باکس‌ها در اندازه‌های خیلی کوچکی طراحی و تولید می‌شوند؛ به‌طوری که می‌توانید آنها را روی دوربین خود سوار کرده و در زمان عکاسی، نورپردازی حرفه‌ای‌تری داشته باشید. برای استفاده از این سافت باکس‌ها می‌توان آنها را دور تا دور فلاش اکسترنال دوربین عکاسی قرار داد.

این تجهیزات اصلاح کننده نور را با عنوان سافت باکس‌های روی دوربینی می‌شناسند. قطعاً با توجه به ابعاد کوچک این تجهیزات، نمی‌توانید از آنها برای عکاسی پرتره استفاده کنید. این تجهیزات می‌توانند در زمان عکاسی ماکرو، نورپردازی بهتری را ایجاد کنند.

به عنوان مثال اگر از محصولاتی به شکل ماکرو عکاسی می‌کنید، یا قصد عکاسی از حشرات و یا اجزای صورت را دارید، سافت باکس روی دوربینی نور شما را نرم کرده و سوژه را از پس زمینه جدا می‌کند. درنتیجه عکسی که ثبت می‌کنید، کیفیت بهتری خواهد داشت.

برای تجربه این عکاسی می‌توانید سافت باکس Godox Softbox for Speedlite را تهیه کنید، که توسط برند نام آشنای گودوکس Godox تهیه شده است. این محصول قطر 15×20 سانتی‌متر دارد و یکی از تجهیزات حرفه‌‌ای برای عکاسی ماکرو محسوب می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این سافت باکس می‌توانید به صفحه آن بروید و اگر سوالی دارید، از مشاوران باتجربه ما بپرسید.

دو: فلاش‌های استودیویی

فلاش‌های استودیویی رایج‌ترین منابع نور برای عکاسی هستند که می‌توان آنها را در کنار تمام تجهیزات اصلاح کننده نور مثل چترها، دیفیوزرها و سافت باکس‌ها به کار برد. مزیت استفاده از این منابع نور این است که می‌توانید قدرت و شدت آنها را تنظیم کنید، تا تصویر نهایی به چیزی که در ذهن دارید، نزدیک‌‌‌تر باشد.

معمولاً بیشتر افراد به جای خرید جداگانه فلاش‌های استودیویی و سافت باکس‌ها، به سراغ خرید کیت‌های نورپردازی می‌روند که در آن چند منبع نور و چند اصلاح کننده در کنار یکدیگر ارائه می‌شوند. به عنوان مثال خرید یک کیت مقرون‌به‌صرفه‌‌‌ مانند: کیت فلاش استودیویی گودوکس Godox_MS300_F2 از خرید تک تک اجزا به صورت جداگانه خواهد بود.

این کیت فلاش، دو منبع نور را در کنار دو سافت باکس با ابعاد 60 در 90 سانتی‌متر در اختیار شما قرار می‌دهد و برای عکاسی پرتره، کاملاً مناسب است. اگر به اطلاعات بیشتری نیاز دارید.

با این حال بسیاری از عکاسان که تجهیزات نورپردازی خود را به مرور کامل‌‌‌تر می‌کنند، شاید به خرید فلاش استودیویی جداگانه نیاز داشته باشند. در زمان خرید این منابع نور برای استفاده در کنار سافت باکس، حتماً قدرت نورپردازی فلاش را در نظر بگیرید. اگر می‌خواهید از سوژه‌های بزرگ عکاسی کنید یا پرتره‌های قدی ثبت کنید، به تجهیزات حرفه‌‌ای‌‌‌تر نیاز خواهید داشت.

فلاش استودیویی گودوکس Godox_MS200 یک انتخاب اقتصادی است که 300 ژول قدرت داشته و دمای رنگ را از3300 تا 5600 کلوین پوشش می‌دهد. در مقابل یک انتخاب حرفه‌ای می‌تواند فلاش استودیویی گودوکس Godox_QS600II باشد که 600 ژول قدرت دارد. برای انتخاب از میان فلاش‌های استودیویی مختلف باید اهداف عکاسی را خود را در نظر بگیرید.

سه: لامپ‌های ثابت LED

یکی دیگر از منابع نوری که برای استفاده در کنار سافت باکس‌ها استفاده می‌شوند، لامپ‌های ال‌‌ای دی هستند. برای استفاده از این لامپ‌ها می‌توانید روی کلگی سافت باکس، سرپیچ‌های مختلفی تنظیم کنید. البته بسیاری از لامپ‌های LED هم هستند که با طراحی خاص خود نیاز به سرپیچ ندارند.

از آنجایی که این منابع نوری پرشی ایجاد نمی‌کنند، می‌توانند برای افراد تازه‌کار که تنظیمات دوربین عکاسی با توجه به نور محیط برای آنها دشوار است، مفید واقع شوند. برای استفاده از لامپ‌های LED هم باید قدرت آنها را در نظر بگیرید؛ چرا که لامپ‌های کوچک در بسیاری از موارد نمی‌توانند آنچه را که در ذهن دارید به اجرا بگذارند.

در این دسته از منابع نور، محدوده قیمتی گسترده بوده و می‌توانید محصولاتی ارزان تا گران‌قیمت پیدا کنید. البته همیشه انتخاب ارزان‌ترین لامپ‌های LED نتیجه خوبی نخواهد داشت. به عنوان مثال نور فلات چهار لامپی مدل LX4 یک منبع نور مناسب و اقتصادی است که امکان تنظیم محدوده روشنایی از 10 تا 100 درصد را در اختیارتان می‌گذارد. این منبع نور یک پایه دارد که می‌توانید سافت باکس را روی آن سوار کنید. همچنین دمای رنگ 5600 کلوین را برای عکاسی در اختیارتان خواهد گذاشت.

خب با انواع سافت باکس و نحوه عملکرد آن کاملاً آشنا شدید؛ دیگر انتخاب با خودتان است، با اعتماد به کارشناسان فروش ما می‌توانید به آسانی و در کمترین زمان خرید خود را انجام دهید.

کدام منبع نور بهترین انتخاب برای نصب سافت باکس است!؟

سافت باکس ابزاری است که منبع نور شما را کنترل کرده و روشنایی را روی سوژه پخش می‌کند. تفاوتی ندارد از چه منبع نوری استفاده کنید، وظیفه سافت باکس نرم کردن و پخش کردن نور است. اینکه از میان منابع نوری مختلف بهترین انتخاب را داشته باشید، به سبک عکاسی و اهداف شما مربوط است.

به عنوان مثال فردی که پرتره‌های عمودی می‌گیرد، به منبع نور پرقدرت و طبعاً سافت باکس بزرگ‌تری نیاز خواهد داشت. در حالی که برای عکاسی‌های تبلیغاتی به خصوص از محصولات کوچک، یک منبع نور متوسط با سافت باکس کوچک هم جواب می‌دهد. بنابراین پیشنهاد ما این است که: ابتدا هدف خود را از خرید منبع نور سافت باکس تعیین کنید و ببینید به چه قدرتی از نور نیاز دارید. سپس با توجه به بودجه‌ای که در نظر گرفتید به سراغ برندهای نام آشنا بروید تا از نتیجه کار راضی باشید.

شما از چه منابع نوری برای استفاده در کنار سافت باکس استفاده می‌کنید؟! کدام منابع نوری نتوانستند آنچه را که می‌خواهید اجرا کنند؟!

منبع:didnegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵