چگونه از غروب آفتاب عکاسی کنیم؟

رنگ‌های غنی و نورپردازی چشمگیر غروب آفتاب می‌توانند عکس‌های خیره کننده‌ای را با کمی تلاش یا برنامه‌ریزی هوشمندانه شما به وجود آورند. در این مطلب راهکار‌هایی برای بهتر نمودن عکس‌هایتان از طلوع و غروب خورشید ارائه شده است.

عکاسی از غروب خورشید یک موضوع مورد علاقه در هر زمان سال است. با این حال، ممکن است متوجه شوید که دوربین شما اغلب تصاویر ساده و کمرنگی را نسبت به آنچه شما با چشم غیرمسلح می‌بینید، ثبت می‌کند.

احتمال دارد که شدت رنگ از دست رفته باشد یا ترکیب صحنه مناسب نباشد. بنابراین در این مطلب به شما نحوه ایجاد بهترین صحنه و تنظیم دوربین‌تان برای ثبت بهینه رنگ‌ها را آموزش می‌دهیم.

بسیاری از ما زمانی که غروب آفتاب را مشاهده می‌کنیم، وسوسه می‌شویم که از آن عکاسی کنیم. با اینکه می‌توان صرفا با یک عکسبرداری سریع این کار را انجام داد، اما با صرف اندک زمان بیشتری می‌توان مطمئن شد که تصویری با بهترین شرایط ثبت خواهد شد.

تنظیم فاصله کانونی و انتخاب زاویه عکس، تاثیر زیادی در کیفیت تصاویر دارد. ثبت تصویر سریع با استفاده از لنز واید می‌تواند بخش وسیعی از آسمان را پوشش دهد اما لزوما بهترین ترکیب را به شما  نمی‌دهد. فاصله کانونی طولانی‌تر و دقت بیشتر در انتخاب زاویه عکاسی می‌تواند نتایج بسیار موثرتری ایجاد کند.

خورشید در تصویرتان بزرگ‌تر خواهد بود و شما می‌توانید کنترل بیشتری بر شکل‌ها و المان‌های مرئی ظاهر شده در عکس‌های غروب آفتاب خود داشته باشید.نکته کلیدی تنظیمات دوربین این است که مطمئن شوید که رنگ های غروب آفتاب را همانطور که هستند ثبت تصویر کنید، نه آن‌طور که دوربین فکر می‌کند باید باشند. همچنین ممکن است تنظیمات نوردهی را مطابق با شرایط تنظیم کنید، زیرا در شرایط روشنایی شدید دوربین ممکن است صحنه را به نحوی که انتظار داریم، ثبت نکند.

چگونه دوربین خود را برای عکاسی از غروب آفتاب تنظیم کنید؟

ما در راهنمای خود از تعادل رنگ سفید و موارد کنترلی عکس صحبت می‌کنیم، اما شما باید تنظیمات ISO را نیز در نظر بگیرید. اگر از سه پایه استفاده می‌کنید از Auto ISO استفاده نکنید، زیرا شما نیازی به ISO‌های بالاتر نخواهید داشت و کیفیت افت خواهد کرد.

با این وجود، اگر به صورت دستی عکسبرداری می‌کنید، Auto ISO می‌تواند گزینه خوبی باشد، زیرا سطح نور (و سرعت شاتر) می‌تواند خیلی سریعتر از آنچه انتظار می‌رود تغییر کند.

1. تلاش‌های اول

شرایط به سرعت تغییر می‌کنند، پس بهتر است ابتدا چند تصویر را عکاسی کنیم. در اینجا از لنز زوم در گسترده‌ترین فاصله کانونی استفاده شده و نزدیک به این فانوس چوبی قدیمی، تصویر ثبت شده است. از چرخش دوربین به سمت بالا نتیجه بسیار چشمگیر به نظر می‌رسد، اما خورشید در پس زمینه بسیار کوچک است.

2. تغییر فاصله کانونی

می‌توان تصاویر بهتر را با حرکت به دور و با استفاده از طول کانونی طولانی‌تر رقم زد. فانوس دریایی همان اندازه بوده و قائم‌تر است زیرا ما مجبور نبودیم دوربین را کمی به سمت بالا بچرخانیم. در حال حاضر منطقه‌ای کوچکتر از آسمان در پس زمینه وجود دارد، به طوری که خورشید بزرگتر است و فریم با نور نارنجی آمیخته شده است.

3. تنظیم تعادل سفیدی

اگر White Balance را به Auto تنظیم کنید، دوربین شما ممکن است آنچه را که سایه رنگ تشخیص داده شود را تصحیح کند و با این کار نویزی ضعیف در تصویر به وجود بیاید. برای ثبت رنگ به صورت واقعی، از تعادل سفیدی نور مستقیم آفتاب (Direct Sunlight White Balance) استفاده کنید.

گرم‌‌‌‌‌‌تر کردن جلوه رنگ‌ها در لندسکیپ می‌تواند به سادگی از طریق تغییر تعادل سفیدی در دوربین از نور خورشید (Daylight) به ابری (Cloudy) یا سایه (Shade) باشد.

اما در شرایط عکسبرداری خاص، می‌توانید دریابید که این تنظیمات کلی برای تمام صحنه‌ها مناسب نیست و هنگامی که در غروب خورشید یا طلوع آفتاب عکس می‌گیرید، ممکن نیست تصویری ثبت کنید که جلوه رنگ در تمام عکس، گرم باشد.

شایع‌ترین وضعیت زمانی است که بخش عمده‌ای از آسمان، غیر از مناطقی که رنگ‌های غروب آفتاب یا طلوع آفتاب بیشترین حد را دارد، صاف و روشن است. این آسمان آبی مانند یک بازتابنده غول پیکر عمل می‌کند، سایه‌ها را با نور آبی خنک پر می‌کند، و هر چقدر خورشید در آسمان پایین‌تر باشد، احتمالا پیش‌زمینه بیشتری در سایه خواهد بود.

در این شرایط، اگر تعادل رنگ سفید را به نور خورشید یا ابری تنظیم کنید، با غروب خورشید یا طلوع آفتاب، سایه‌ها بسیار آبی دیده خواهند شد؛ همچنین اگر از تنظیماتی نظیر سایه برای گرم کردن رنگ سایه‌ها استفاده کنید، در این شرایط آسمان می‌تواند بیش از حد گرم و نارنجی دیده شود.

بهترین راه برای دور زدن آن این است که تعادل رنگ سفید را با توجه به رنگ غروب یا طلوع آفتاب تنظیم کرده و سپس سایه‌ها را در مرحله ویرایش تنظیم کنید.

4. از قسمت کنترل عکس (Picture Control) یا استایل عکس (Picture Style) استفاده کنید

نگاهی به قسمت استایل عکس دوربین خود داشته باشید. تنظیمات استاندارد به طور دقیقی رنگ را تولید می‌کند، اما تغییر دادن این حالت به Vivid اشباع را افزایش می‌دهد و شدت بیشتری را به وجود می‌آورد. بهتر است فایل‌های خام (RAW) را به جای JPEG استفاده کنید. این امر به شما امکان تغییر دادن تعادل رنگ سفید و اشباع رنگ در پردازش‌های بعدی را می‌دهد.

5. خورشید را پنهان کنید

قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند یک مشکل باشد، پس مطمئن شوید که تصاویر خود را پس از ثبت یکبار دیگر روی صفحه نمایش، بررسی کنید. اگر هنوز حجم خورشید در آسمان زیاد باشد، ممکن است در عکس تاثیر شدیدی داشته باشد، بنابراین سعی کنید آن را در پشت یک شی دیگر مانند این فانوس دریایی مخفی کنید. در این شرایط شما هنوز هم رنگ غروب آفتاب را خواهید داشت، اما بدون انعکاس نور.

6. از آفتاب عکس‌برداری کنید

اگر می‌خواهید خورشید را در فریم قرار دهید، باید منتظر بمانید تا به افق نزدیک‌تر شود، زمانی که از شدت نور آن کم شده باشد. شما کماکان باید حواستان به شرایط نوردهی بوده و چشم از آن بر ندارید. در شرایط بسیار خطرناکی مانند این، سیستم اندازه‌گیری ارزیابنده شما ممکن است مطابق انتظار واکنش نشان ندهد، پس آماده باشید که نوردهی را تنظیم کنید.

7. حالت های اندازه گیری

سعی کنید از ابزار Centre-Weighted استفاده کنید. این حالت پیچیده‌تر از حالت Multi-Zone دوربین شماست و به راحتی توسط مناطق بسیار روشن تحت تاثیر قرار می‌گیرد اما دقیقا همان چیزی است که ما برای عکاسی غروب خورشید می‌خواهیم. برای ما رنگ‌های موجود در آسمان مهم هستند و اشیاء در پیش‌زمینه باید شبحی شکل باشند. سعی کنید از اندازه‌گیری نقطه‌ای (Spot Metering) برای ثبت بخشی از آسمان استفاده کنید.

8. حسابگر‌های غروب آفتاب

البته، راز اصلی عکاسی از غروب آفتاب این است که در زمان و مکان دقیق غروب بتوانید از آفتاب عکاسی کنید. اگر گوشی هوشمند دارید، می توانید از یک محاسبه گر زمان و‌ مکان غروب آفتاب استفاده کنید که به شما می گوید چه زمانی خورشید به زمین می‌رسد و در هر تاریخ و مکانی، چه زاویه‌ای خواهد داشت.

چگونه می توان عکاسی از غروب آفتاب را با فیلتر ND grad بهبود بخشید؟

در این بخش ما به شما نشان می دهیم که چگونه دوربین DSLR یا دوربین بدون انعکاس با فیلتر ND grad را تنظیم کنید تا تعادل نوردهی غروب آفتاب متناسب شود و تعادل رنگ سفید را برای رنگ‌های آسمان تنظیم کنید.

1. عکاسی خود را تنظیم کنید

هنگامی که شما در طلوع یا غروب خورشید عکس می‌گیرید، با خطر لرزش دوربین مواجه خواهید شد، زیرا سرعت شاتر شما نسبتا طولانی است. بنابراین دوربین خود را بر روی یک سه پایه قرار داده و از یک کنترل از راه دور استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که دوربینی در طول عکاسی حرکت نکند. برای بدست آوردن کیفیت تصویر مطلوب شما باید ISO را در رنج 100 یا 200 پایین نگه دارید.

2. تعادل سفیدی را تنظیم کنید

با اینکه ما تعادل رنگ را در Lightroom تنظیم می‌کنیم، هنوز باید تنظیمات مناسب را بسته به عکس‌هایی که می‌خواهیم بگیریم، انتخاب کنیم زیرا در غیر این صورت می‌تواند بر روی نوردهی، به ویژه رنگ‌های نارنجی و زرد در آسمان تاثیر بگذارد. برای عکس‌های غروب آفتاب و طلوع آفتاب ما پیشنهاد می‌کنیم استفاده از تنظیم DayLight برای ثبت رنگ‌های بارز‌تر مورد استفاده قرار گیرند.

3. عکاسی در حالت RAW

مهم این است که مطمئن شوید که DSLR شما در حالت RAW تنظیم شده است، چرا که این کار شما را قادر به اعمال تنظیمات انتخابی به تصاویر کرده و همچنین می‌توانید نوردهی و توازن سفیدی را بدون کاهش کیفیت آن‌ها، در Lightroom یا فتوشاپ تنظیم کنید.

4. در حالت دستی (Manual) عکاسی کنید

فراهم کردن شرایط نوری مناسب در حین فیلمبرداری در طلوع آفتاب یا غروب آفتاب، در هر یک از حالت‌های عکسبرداری خودکار، حتی اگر شما از یک فیلتر حرفه‌ای استفاده کنید ممکن است دشوار باشد. بنابراین DSLR خود را به حالت دستی تنظیم کنید، دیافراگم باریک مانند f / 16 یا f / 22 را انتخاب کنید تا تصویر را از جلو به عقب شارپ کنید و سرعت شاتر را طوری تنظیم کنید که تصویر مورد نظر درست در کادر قرار بگیرد.

5. فیلتر ND grad را تنظیم کنید

ساده‌ترین روش برای ضبط حداکثر جزئیات در هر دو پیش زمینه تیره و آسمان روشن در بیشتر عکس‌های طلوع و غروب آفتاب، استفاده از یک فیلتر متمایز با تراکم خنثی برای کاهش کنتراست است. برای جلوگیری از تیره شدن پیش‌زمینه، باید به موقعیت حرکت خورشید دقت کرد و در همان مسیر دوربین را حرکت داد.

6. نوردهی را بررسی کنید

نوردهی را در معرض آزمون قرار دهید و تصویر را با استفاده از صفحه‌نمایش هیستوگرام بررسی کنید – با فشار دادن دکمه اطلاعات در حالت Playback، می‌توانید به این حالت در بسیاری از DSLR‌ها دسترسی پیدا کنید.

اطمینان حاصل کنید که نمودار در لبه سمت راست قطع نشده است، زیرا این نشان می‌دهد که برجستگی‌ها بریده شده‌اند و هیچ جزئیاتی را نشان نمی‌دهند؛ اگر گراف قطع شود، باید سرعت شاتر سریع‌تری را برای کاهش نوردهی انتخاب کنید و یک عکس دیگر بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵