اگر جزو طرفداران چند آتشه ورزش علی الخصوص فوتبال باشید،قطعا عکس های ورزشی با موبایل نیز برایتان جذاب و هیجان انگیز خواهد بود . اما مسئله ای که مطرح است این است که آیا چنین چیزی ممکن است ؟ یعنی بدون تکیه بر تجهیزان گران قیمت و تخصصی ، میتوان یک عکاس ورزشی حرفه ای شد ؟ بله – شاید دوربین و تجهیزات جزو اولین و مهمترین ابزار های ورود به حرفه عکاسی به شما می آیند ، اما همه چیز نیستند !

۱. در عکاسی ورزشی با موبایل باز هم نور حرف اول را میزند

تصاویر ورزشی در معرض خطر تاری هستند چراکه اغلب صحنه ها تند و تیزند و نیاز به نور کافی دارند . اگر میخواهید تصاویرتان شفاف و واضح باشند بهتر است مکانی روشن عکاسی را آغاز کنید . دوربین گوشی موبایل برای ثبت حرکات سریع نیاز به بالاترین سرعت شاتر دارد که در مقابل بالا رفتن سرعت شاتر ، نور کافی می طلبد .

با موبایلتان ،عکس های ورزشی حرفه ای بگیرید

۲.از قابلیت عکاسی پی‌درپی (Burst Mode) استفاده کنید

این قابلیت در دوربین بسیاری از موبایل های هوشمند امروزی به قابلیت عکاسی پی‌درپی یا Burst Mode مشهورند و وجود دارند . این قابلیت عملا برای عکاسی از صحنه‌های پر جنب و جوش در نظر گرفته شده که اجازه می‌دهد تعداد زیادی تصویر را پی در پی و با سرعت زیاد ثبت کنید . این قابلیت این این شانس را به شما می دهد که بهترین بخش یک صحنه‌ی پرتحرک را ثبت کنید آنهم در واضح ترین و شفاف ترین حالت . قطعا در بین عکس‌های گرفته‌شده عکس های مناسب بیشتری هم وجود دارد . یک بازبینی کوتاه کافیست تا بهترین آنها را گلچین کنید .

با موبایلتان ،عکس های ورزشی حرفه ای بگیرید

۳. پیرو جهت کلی بازی باشید

از هر صحنه‌ی ورزشی انتظار هرگونه حرکت غیرمنتظره‌ای وجود دارد . منتظر وارد شدن سوژه‌ها به کادر دوربین نمانید ، به‌طور مداوم از جهت حرکت کلی بازی عکس بگیرید تا بهترین لحظه را شکار کنید . بی شک با این تکنیک شانس بیشتری برای ثبت لحظات خاص خواهید داشت

با موبایلتان ،عکس های ورزشی حرفه ای بگیرید

۴. همیشه به فوکوس خودکار در عکاسی موبایل ورزشی اعتماد نکنید

مسلما صحنه‌های پرتحرک می‌توانند فوکوس خودکار دوربین موبایل شما را گمراه کنند. علاوه بر این، هنگام عکاسی از یک سوژه‌ی متحرک زمان کافی برای تعیین نقطه‌ی فوکوس دستی را نخواهید داشت ولی بهتر است هرگاه میخواستید از یک سوژه‌ی غیرمتحرک یا نسبتا ثابت ، مانند بازیکن فوتبالی که در میدان قدم می‌زند یا تماشاگری که بین گروه هواداران ثابت ایستاده، عکاسی کنید، به‌جای تکیه به فوکوس خودکار با ضربه زدن روی صفحه‌نمایش نقطه فوکوس سوژه‌ی خود را به‌صورت دستی تعیین کنید.

با موبایلتان ،عکس های ورزشی حرفه ای بگیرید

۵. از قابلیت HDR استقاده کنید

حالت HDR یا همان High Dynamic Range گستره‌ی پویایی عکس شما را با ترکیب خودکار سه عکس با نوردهی های عادی، روشن و کم نور بهبود می‌بخشد.
HDR هنگام عکاسی موبایل کمک خواهد کرد تا جزئیاتی که در بخش‌های پرنور و تیره‌ی عکس ثبت شده اند و در حالت عادی از بین رفته اند را بازگردانی کنید . عموما استفاده از حالت HDR برای صحنه‌های پرتحرک گزینه مناسبی نیست ولی در شرایط خاص احتمال دارد به گرفتن عکس‌های واضح تر کمک کند.
یکی از مزایای آیفون ها این است که می‌توانند به صورت هم‌زمان هم نسخه‌ی عادی عکس و هم نسخه‌ی HDR آن را ثبت کنند. بهتر است یکبار هم که شده این قابلیت را به کار بگیرید .

با موبایلتان ،عکس های ورزشی حرفه ای بگیرید

منبع:

میانگین امتیازات ۵ از ۵