چگونه به جای استفاده از ریموت کنترل شاتر از تایمر دوربین استفاده کنیم

وقتی قصد داشتم برای دوربین D800 ای که دارم یک ریموت کنترل شاتر (Remote shutter release) بگیرم متوجه شدم که برای خرید یک مدل خوب شرکت نیکون باید هزینه بالایی کنم. می توانستم مدل های متفرقه ریموت شاتر را تهیه کنم، اما همان لحظه راه حل دیگری به ذهنم رسید، استفاده از عکاسی تأخیری یا همان تایمر خودکار (Self Timer)! نمی دانم چرا زود تر از این به فکرم نرسیده بود. در این مطلب کوتاه خواهید آموخت که در چه شرایطی می توانید به جای استفاده از ریموت کنترل شاتر، از عکاسی تأخیری دوربین استفاده کنید.

چگونه از تایمر خودکار دوربین استفاده کنیم

چگونه به جای استفاده از ریموت کنترل شاتر از تایمر دوربین استفاده کنیم

آیکون تایمر خودکار یا همان Self Timer

به دنبال نمادی دایره شکل مانند عکس فوق باشید. این تایمر خودکار دوربین شماست. دوربین من Nikon است، اما نماد تایمر خودکار (Self Timer) در تمام دوربین ها به همین شکل است و تقریباً همه دوربین ها نوعی از عملکرد self-timer را در خود دارند، حتی بسیاری از دوربین های ببین و بگیر (point-and-shoot) فیلمی قدیمی هم عکاسی تاخیری دارند. زمانیکه دوربین را روی حالت self-timer گذاشتید، باید تنظیمات آن را در قسمت Menu دوربین انجام دهید.

من در دوربین D800 ای که دارم تنظیمات را به این شکل انجام دادم:

Custom Settings -> Timers

Self Timer

تنظیمات Self Timer

تنظیماتی که انجام می دهید به کاربردی که می خواهید از عکاسی تأخیری داشته باشید بستگی دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

استفاده از تایمر خودکار برای عکاسی با نوردهی طولانی

برای عکاسی با نوردهی طولانی از تأخیر ۲ ثانیه ای (۲ sec Delay) استفاده می کنم تا در لحظه فشردن دکمه شاتر، دوربین را لمس نکرده و در نتیجه باعث لرزش آن و خراب شدن عکس نشوم. با این حال شما برای عکاسی با نوردهی طولانی نیاز به سه پایه یا سطحی صاف خواهید داشت، ولی این یک راه بسیار مناسب برای جایگزین کردن ریموت کنترل شاتر به حساب می آید.

فقط حواستان باشد، شما نمی توانید از این روش در مد Bulb استفاده کنید، چرا که در عکاسی به این شیوه برای اتمام نوردهی و بسته شدن شاتر باید مجددا دکمه شاتر را فشار دهید که این امر باعث لرزش دوربین خواهد شد. بنابراین در عکاسی با مد Bulb، عکاسی تأخیری نمی تواند جایگزین ریموت شاتر شود.

استفاده از تایمر خودکار برای عکاسی پرتره از خود و عکس های گروهی یا دست جمعی

استفاده از تایمر خودکار دوربین، راه مناسبی برای این است که شما هم جزئی از یک عکس گروهی باشید. عکس از Pixabayاز اینکه همیشه پشت دوربین هستید و در هیچ عکسی حضور ندارید خسته شده اید؟ وقتی در تعطیلات می خواستم عکس بگیرم از همین روش استفاده کردم و از خودم و همسرم عکس گرفتم.

خیلی خوب بود که هر دوی ما در عکس بودیم بدون اینکه فقط سرمان در کادر باشد و به همراه دستی کشیده که دوربین را گرفته، عکس گرفته باشیم. اگر تعداد عکس ها (Number of shots) را به ۲ یا ۳ افزایش دهید، احتمال گرفتن عکس خوبی که همه در آن خوب افتاده باشند بیشتر هم می شود.

استفاده از تایمر خودکار دوربین برای عکاسی در شرایط کم نور

هنگام عکاسی در شرایط کم نور، لرزش دوربین واقعاً دردسر ساز است. هنگام عکاسی در شرایط کم نور نیز، مانند عکاسی با نوردهی طولانی، باید دقت داشته باشید و از لرزش دوربین جلوگیری کنید. تایمر خودکار دوربین را فعال کنید و آن را در محل ثابت و محکمی قرار دهید تا بتوانید بدون استفاده از ریموت کنترل دوربین، سرعت شاتر خود را پایین بیاورید.

جمع بندی

من نمی گویم که ریموت کنترل شاتر نخرید: رهاساز های شاتر باسیم یا بیسیم، بسیار مفید و کاربردی هستند و با وجود آنها لازم نیست که هر بار تنظیمات self-timer دوربین را تغییر دهید. اگر به دنبال یک حالت جایگزین با هزینه کم هستید و احتیاجی به عکاسی با حالت Bulb ندارید یا زمانیکه ریموت کنترل شاتر خود را در خانه جا گذاشته اید، در چنین شرایطی استفاده از عکاسی تأخیری می تواند گزینه مناسبی باشد و به شما کمک کند تا لحظات ناب عکاسی را از دست ندهید.

منبع: Lenzak

میانگین امتیازات ۵ از ۵