چگونه عکس های ماکرو از قطره ها ایجاد کنیم؟

عکاسی از قطرات یکی از کلیشه ها در عکاسی ماکرو می باشد، ولی این مطلب، بسیار سرگرم کننده است و به شما مهارت هایی را می آموزد که به درستی این عکس ها را ایجاد کنید.به چه چیزهایی نیاز دارید؟

چگونه عکس های ماکرو از قطره ها ایجاد کنیم؟

یک لنز ماکرو:

راه های زیادی برای عکاسی ماکرو وجود دارد.ولی بر اساس هدفی که این آموزش دارد، ما به عکس های ماکرو با یک دوربین DSLR و یک لنز ماکرو نگاه خواهیم کرد.

لنزهای ماکرو با قیمت های متفاوتی موجود هستند و شما می توانید یک مدل بسیسار ارزان آن را انتخاب کنید.فاصله ی کانونی آنها نیز متفاوت است، ولی بهتر است به دنبال لنزی در حدود فاصله کانونی 60 تا 120 میلیمتر باشید.بهتر است لنزی که انتخاب می کنید prime باشد، چراکه این لنزها سریع تر و شفاف تر هستند.

به دنبال لنزی باشید که کناره های آن 1:1 یا بزرگتر باشد تا مطمئن باشید که می تواند بزرگنمایی ماکرو را به طور درستی انجام دهد.ما از یک لنز Tamron 90 میلیمتر f/2.8 برای این آموزش استفاده کرده ایم.

یک میز یا یک سطح محکمشما به یک سطح خوب برای عکاسی نیازمندید.اولین عاملی که این سطح باید داشته باشد، پایداری آن است، تا قطره ی شما جابه جا نشود و علاوه بر این شما می توانید زاویه ی مناسب را برای عکاسی از قطره ی آب پیدا کنید.بهتر است که برای عکاسی پشت یک میز نشسته باشید به جای آنکه روی زمین دولا شوید!

اطمینان حاصل کنید که روی سطح‌تان به اندازه ی کافی نورپردازی انجام شده است، بهتر است که این نورپردازی با نور طبیعی انجام شود، ولی اگر در دسترس شما نبود، نور مصنوعی نیز خوب خواهد بود.چراغ های کوچک که به سطوح می چسبند و یا چراغ قوه های قابل خم شدن برای نورپردازی مستقیم به سوژه‌تان بسیار مناسب هستند.

قطره چکان یا سرنگسرنگ بسیار نوک تیز است و استفاده از آنها می تواند خطرناک باشد، پس ما قطره‌چکان را ترجیح می دهیم.شما می توانید از یک شیمیدان یک قطره چکان خالی بگیرید، و یا می توانید به آسانی آن را اینترنتی سفارش دهید.

لوازم

با اینکه خیلی به نظر دقیق نمی رسد، ولی خوب است که به آن فکر کنید.اگر یک جعبه ی لوازم خیاطی دارید، می تواند گزینه ی خوبی برای شروع باشد.اگر نه، می توانید به یک خرازی بروید و آن را تهیه کنید.پر و اکلیل، مورد علاقه ی عاشقان عکاسی از قطره ی آب هستند، پس رنگ هایی از آنها را تهیه کنید که بهم می آیند.

تکه های اکلیل درشت، که در بسته بندی های مربوط به کودکان وجود دارد، برای کار شما مناسب نیست.این اکلیل ها برای ماندن روی قطره ی آب سنگین هستند و باعث می شوند قطره از هم بپاشد. شما نیاز به اکلیل پودری دارید.

بخش اول: استقرار

 1. قدم اول: به صحنه ی خود نورپردازی کنید
  ممکن است از چیزی به جز نور روز استفاده نکنید، که خوب است، ولی پر خود را جایی قرار دهید که نور به خوبی روی آن بتابد و نور روی مرکز صحنه‌تان باشد.
 2. قدم دوم: کمی اکلیل روی آن بپاشید
  کمی اکلیل در وسط پر بپاشید و سعی کنید کاور آن در مرکز کامل و یکدست باشد و در کناره ها پوشش آن کم شود.
 3. قدم سوم: قطره ی خود را قرار دهید
  این کار می تواند سخت باشد.آب را به صورت فواره از قطره‌چکان خارج نکنید، وگرنه ممکن است قطره ی شما از هم بپاشد.در عوض، قطره چکان را به آرامی فشار دهید تا قطره در انتهای آن نمایان شود ولی نچکد.سپس با دقت و به آرامی قطره را روی مقداری از اکلیل ها بلغزانید و سپس آن را روی پر قرار دهید.

اگر شما این کار را به درستی انجام دهید، چند تکه از اکلیل ها در نوک و کناره های قطره‌تان میچسبند.بعد از چکاندن قطره، روی آن اکلیل نپاشید چراکه امکان از هم پاشیدن قطره وجود خواهد داشت.

بخش دوم: عکاسی

بهتر است که در حالت manual عکاسی کنید ولی اگر با عکاسی در این حالت راحت نیستید، دوربین را روی حالت Aperture قرار دهید.علاوه بر این به شما پیشنهاد می کنیم که عکاسی را در فرمت RAW انجام دهید.

اگر از یک لنز ماکرو prime استفاده می کنید، در نتیجه باید فاصله کانونی کمی داشته باشد که برای هدف ما که داشتن عمق میدان کم برای ایجاد پس زمینه های بوکه از اکلیل هاست، بسیار مناسب است.

میتوانید با کمترین aperture ای که می توانید شروع کنید و تا جایی که می توانید به سوژه نزدیک شوید تا قطره ی آب قاب تصویر را پر کند، و سپس به آرامی لنز را تا جایی عقب ببرید که لبه ی قطره (و احتمالا مقداری اکلیل) در تصویر جای بگیرد.

در این فاصله ی کانونی و با این عمق میدان کم، خیلی سخت می توان فوکوس خوبی داشت، پس از سعی کنید تنفستان را در زمان فشردن دکمه ی شاتر کنترل کنید وبه آرامی نفس بکشید و یا از حالت burst استفاده کنید تا چند شات در یک لحظه بگیرید.

این کار به صبر زیادی نیاز دارد و ارزش این را دارد که عکس را روی صفحه ی نمایش دوربین خود چک کنید تا مطمئن شوید که فوکوس مناسب را در جایی که می خواستید دارید.زوم کردن روی صفحه ی نمایشی به این کوچکی ممکن است گاهی تصویری غلط اندازبه شما نشان دهد، ولی خیلی ناامید کننده خواهد بود که وقتی عکس ها را به کامپیوترمنتقل می کنید و روی صفحه ی نمایش بزرگتری آنها را می بینید، متوجه تاری آنها بشوید.

بخش سوم: ویرایش

 1. قدم اول: تغییرات RAW را انجام دهید.
  وقتی که عکس هایی را که می خواهید ویرایش کنید را انتخاب کردید، اول تغییرات (adjustments) RAW را انجام دهید.
  اگر در فرمت RAW عکاسی نکرده اید می توانید این قدم را رها کنید و به سراغ قدم بعد بروید.
 2. قدم دوم: رنگ ها را حذف کنید.
  از آنجایی که پری که استفاده کردیم سفید بود و اکلیل ها آبی، می خواستیم همه ی رنگ های گرمی که در تصویر داریم را حذف کنیم تا تصویر تمیزتری داشته باشیم.برای این کار، یک لایه ی Selective color adjustment ایجاد کردیم و توناژ رنگ های گرم (زردها، قرمزها و ارغوانی ها) را پایین آوردیم تا تصویر سردتر و تمیز تر به نظر برسد.

Define

Define یک ابزار حذف کننده ی نویز است و با استفاده از این ابزار، میتوانید تعدادی از نویزهای رنگی را در عکستان حذف کنید بدون اینکه لبه های قطره نرم شوند و تیزی خود را از دست بدهند.در اینجا از نقطه های کنترل استفاده کردیم تا به نرم افزار بگویم که فیلتر را روی آن نقطه ها اعمال نکند.هرچیزی که شما می خواهید شفاف باقی بماند، باید نقطه ی کنترل داشته باشد.

Color Efex

این ابزار تعداد زیادی پیش برنامه و فیلتر دارد و همه های آنها قال تنظیم هستند.

جایگزین: استفاده از Actionها

اگر شما هنوز کار با Nik Collection را یاد نگرفته اید، نگران نباشید، می توانید از Actionهای پیشنهادی ما برای فوتوشاپ در Envato Market استفاده کنید.

 • Charle Brown’s Noise Reduction Action: این اکشن، نویزهای تصویر را با حفظ جزئیات کاهش می دهد.
 • شما می توانید با استفاده از X pro Retro Actions به یک افکت Xpro در عکس خود دست پیدا کنید.
 • شما می توانید کانترست رنگی تصاویرتان را با PROActions Bundle – Film & Special Effects بالا ببرید.
 • شما می توانید مقداری «مه» را با استفاده از Fog Photoshop Action به عکس خود بیافزایید.

برای به پایان رساندن کار، ما کمی قطره و محیط اطراف آن را شفاف تر می کند و نقاط منحرف کننده ی توجه را حذف کردیم.وقتی تکنیک را آموختید، می توانید تنوع عکس های خود را با استفاده از متریال های متفاوت، قطره های رنگی و محیط های جدید افزایش دهید.

نکته ی کلیدی، نور است.
پیدا کردن فوکوس مناسب در عکس های ماکرو خود به تنهایی کار سختی است و نباید مشکلات نور کم را به آن اضافه کنیم.اگر نور روز کم است، از یک چراغ LED کوچک در کنار آن استفاده کنید.ممکن است لازم باشد white balance را نیز تنظیم کنید ولی اگر این کار نیز انجام نشود نیز خوب خواهد بود.

در آغاز کار، به احتمال زیاد قطره های آب را می ترکانید که به نوبه ی خود باعث به هم چسبیدن اکلیل ها خواهد شد که به این معنی است که باید سطح خود را تمیز کنید و از اول شروع کنید. ابزار و وسایل زیادی داشته باشید و ورای اینها، صبور باشید.اگر احساس درماندگی کردید، کار را برای مدتی رها کنید و بعد به آن برگردید، در کنار تمام اینها، کار شما باید برایتان لذت بخش باشد.

آخرین نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که وقتی عکاسیتان تمام شد، همه چیز را به خوبی تمیز کنید.آخرین چیزی که می خواهید این است که تکه های اکلیل روی لنز دوربینتان بچسبد.

منبع:akkasi.art

میانگین امتیازات ۵ از ۵