چگونه پنل متنوع لایت روم می تواند به بهبود عکاسی شما کمک کند

شاید تصور شود که تنها کاربرد فیلتر متادیتا جستجو است اما وقتی دیتا آنرا بررسی کنید متوجه این ابزار فوق العاده و تاثیرش برای بهبود عکاسی خواهید شد.

پنل متادیتا چیست؟

در پنل لایت روم ، فیلتر متادیتا ابزار جستجوی پیشرفته ای محسوب می شود که درگالری عکس هایتا به دنبال اطلاعات ذخیره شده در فایل های تصاویر می گردد. منوی باز شده گزینه های جستجو را نشان میدهد و شما می توانید ستون جدیدی را با کلیک کردن بر روی سمت راست ستون موجود و انتخاب add column اضافه کنید.همچنین می توانید محتویات ستون موجود را با کلیک بر روی عنوان آن ستون تغییردهید.

بدین ترتیب اطلاعات اولیه مانند زمان گرفتن عکس یا دوربین استفاده شده، لنز،فلاش، فاصله کانونی، iso، سرعت شاتر، دیافراگم و غیره قابل جستجو هستند.تمام اطلاعاتی که در ستون پایین نشان داده شده اند با چند آیتم که با هر پارامتر در سمت راست هماهنگ شده اند، قابل توجهند. با کلیک بر روی هر کدام از نتایج، تمام عکس های همراه با ویژگی هایشان نشان داده می شوند حالا که می دانید چطور از این پنل استفاده کنیدبیایید روش های استفاده از این اطلاعات را برای ارتقای عکاسی بررسی کنیم.

چگونه پنل متنوع لایت روم می تواند به بهبود عکاسی شما کمک کند

1. کمک به شناسایی چیزهایی که شاید بخواهید امتحان کنید

با نگاهی انداختن به پنل متادیتا سرعت شاتر و دیافراگم هایی که برای گرفتن عکس در مجموعه تان استفاده کرده اید را می بینید و مهمتر اینکه تعداد عکس هایی را که باهر تنظیم گرفته اید، خواهید دید.احتمالا نیازی به اطلاع از توزیع تنظیمات ندارید پس شاید بهتر باشد که از ایده های برگرفته از دسته بندی ها استفاده کنید تا مهارت هایتان را ارتقا دهید.

2. کمک به تشخیص نقاط قوت و ضعف احتمالی

پیدا کردن الگوها الزاما نشانگر مشکل و نقطه ضعف در کار نیست، برای مثال کاتالوگی ازتصاویر چهره باید بیشتر از دیافراگم های باز باشد در حالیکه عکاسان مناظر نیز متوجه الگوی استفاده از دیافراگم های کوچکتر خواهند شد.اما بد نیست که به این اعداد و عکس های مرتبط آن نگاهی بیاندازید تا متوجه مسیر دیدتان در اینده شوید.

3. محدودیت های ابزاری را به شما نشان می دهد

اگر بزرگترین لنزهایی که استفاده می کنید نقطه کانونی 70 داشته باشد و شما تعداد زیادی عکس با این فاصله کانونی در مجموعه تان ببینید، شاید نشانه ای دال بر نیاز به گلاس بزرگتر باشد. اگر سریعترین لنزتان در f/2.8 عکس می گیرد و قصد شما عکاسی با وسعت بیشتر است، زمانش فرا رسیده که نمونه های سریعتر را امتحان کنید.

ISO نقطه دیگری است که در آن با محدودیت روبرو می شوید. آیا دائما ISOهای بالا راخریداری می کنید؟ کافیسب بر روی عکس هایی که در iso 6400 گرفته اید کلیک کنیدو تصمیم بگیرید که آیا دوربین تان میزان نویز قابل قبول را به شما می دهد یا خیر.می توانید بر روی ISO 6400 در ستون ISO کلیک کرده، سپس هر دوربین مجزایی که در این تنظیمات استفاده کرده اید را در ستون Camera ببینید و کیفیت نتیجه را مقایسه کنید.

4. با لنزهای prime شروع کنید

بیشتر عکاسان با لنزهای زوم کار خود را شروع می کنند و گاهی استفاده از نمونه های prime در مراحل میانی دیده می شود. بی شک لنز سریع ارزشمند است اما آیا محدود کننده هم هست؟ وقتی قصد استفاده از prime را دارید، بهتر است که با فاصله کانونی شروع کنید که کار با آن برایتان ساده است.به ستون فاصله کانونی نگاهی بیاندازید تا تنظیمات متداول خود را ببینید و از آن برای کار با لنزهای prime استفاده کنید.

5. به دنبال سوپرایز باشید

گاهی جستجو در داده ها به شما حقایق عجیبی را در مورد کارتان نشان میدهد که تا بحال هیچ اطلاعی در این مورد نداشته اید.به نظر برای استفاده بهتر از دوربین ها، باید آنها را از کیف هایشان درآورد و در نزدیک خود، جایی که در دسترس باشد نگهداری کرد. گاهی بهترین دوربین همان است که همراهتان است.

6. تشخیص زمان هایی که شاید به الهام بخشی بیشتری نیاز دارید

با نگاهی به ستون داده ها متوجه می شوید که هر سال چند عکس گرفته اید و سپس توزیع آنها در هر ماه چطور بوده است.البته کسب و کار فصل های کند و شلوغی هستند، اما کارهای شخصی چه می شود؟

7. برای سفر آماده شوید

جمع کردن وسایل برای یک سفر می تواند کمی چالش برانگیز باشد، زیرا باید طوری وسایل را جمع کرد که بار سنگین نشود و ملزومات اصلی فراموش نشوند.وقتی می خواهیم وارد مکان تازه ای شویم در مورد آن تحقیق می کنیم و بدین ترتیب نوع عکس هایی که قرار است بگیریم و ابزار مورد نیازش را مشخص می کنیم.

اما این تحقیقات فقط در مورد نحوه سفر دیگران به آن محل است و دقیقا به شما نمی گوید که چطور می خواهید در آن نقطه عکس بگیرید. اینجاست که فیلتر متادیتا کمک می کند.فیلتر متادیتا Lightroom ابزاری بسیار قدرتمند است و کاربردش فقط جستجو نیست.اگر برای استفاده اش وقت بگذارید متوجه فواید آن در مورد کارتان و عادت های عکاسی تان خواهید شد و در نهایت به عنوان یک عکاس پیشرفت می کنید.

منبع:pouyaandish.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵