ژست عکاسی پرتره

آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضای باز مناسب باشد؟ هنگامی که زمان زیادی برای عکاسی ندارید این موضوع می تواند چالش برانگیز باشد. به همین دلیل، استفاده از چک لیست ژست عکاسی پرتره که در آن ژست های جهانی برای زنان، مردان، کودکان، زوج ها و خانواده ها وجود دارد، امری ضروری است.

در این مقاله جذاب ترین و مناسب ترین ژست های عکاسی پرتره مردان و زنان آورده شده است. اگر به تازگی در وادی عکاسی پرتره قدم گذاشته اید، با ما همراه شوید.

ژست عکاسی پرتره برای زنان

زنان در مقایسه با مردان و کودکان، سوژه های راحت تری برای عکاسی هستند. به عنوان یک عکاس پرتره، احتمالا اکثر سوژه های عکاسی تان خانم هستند. در نهایت، ژست ها تکراری و خسته کننده می شوند و نتیجه اش نارضایتی مدل و خودتان خواهد بود. با ژست عکاسی پرتره که در ادامه برای زنان بیان می شود، می توانید از رضایت مشتریان تان مطمئن باشید.

1. ژست نیمرخ

ژست نیمرخ

از مدل بخواهید که به پهلو بچرخد و سرش را کمی بالا بیاورد. این ژست، ژستی ساده و برازنده است. همچنین، مدل می تواند یک دستش را روی گردن قرار دهد تا حس مهربانی را به مخاطب القا کند.

2. ژست حرکت

ژست حرکت

عکس هایی که در حال حرکت گرفته می شوند، همواره زنده تر و خلاقانه تر هستند. ممکن است مدل بدود، قدم بزند یا در هوا بپرد. عکاسی از حرکت، فرایند پیچیده ای است که نیاز به تلاش زیادی از طرف عکاس و مدل دارد. اما نتیجه نهایی، قطعا ارزش تلاش و زمانی که صرف عکاسی کرده اید را خواهد داشت. ویرایش کردن عکس های پرتره در حال حرکت را فراموش نکنید، زیرا با نرم افزاری مانند فوتوشاپ می توانید تاری عکس را حذف کنید.

3. ژست مچ پا

این یکی از بهترین ژست های پرتره برای زنان است، چرا که برای هر نوع بدنی مناسب است. این ژست، غیر رسمی ولی جذاب است چون پاهای مدل را بلندتر می کند و فرم لگنش را باریک تر نشان می دهد. این ژست علاوه بر حالت ایستاده، در حالت نشسته نیز ژست عکاسی پرتره شگفت انگیزی محسوب می شود.

ژست مچ پا

4. ژست نشسته

در این ژست پرطرفدار، تغییرات زیادی قابل اعمال است و می تواند احساسات مختلفی (از حس قدرت گرفته تا حس آرامش) را به مخاطب منتقل کند.

ژست نشسته

5. ژست سلبریتی

این ژست معروف توسط بسیاری از سلبریتی ها استفاده می شود. در یکی از حالت های این ژست، مدل می تواند ۴۵ درجه به پهلو بچرخد و یکی از بازوهایش که به دوربین نزدیک است را نزدیک به لگن بگذارد. سپس روی یک پا، کمی به سمت دوربین خم شود و وزنش را روی پای دیگر بیاندازد. این ژست، بدن مدل را صاف نشان می دهد و پاها را بلندتر و لاغرتر می نمایاند.

6. گذاشتن دست زیر چانه

دست به چانه

توصیه می شود که این ژست، در حالت نشسته (مثلا پشت یک میز) به کار برده شود. در این حالت، از مدل بخواهید که حالت صورتش را تغییر دهد تا نگاهی عاقلانه و رسمی داشته باشد.

7. دراز کشیدن

ژست دراز کشیدن

این یکی از ساده ترین ژست های عکاسی و در عین حال دلپسندترین برای پرتره زنان در فضای باز است. در این حالت، وظیفه مدل، تغییر دادن حالت سر و نحوه قرارگیری دست هایش است. عکاس باید در سطح زمین و از زوایای مختلف عکاسی کند.

8. عکاسی از روی شانه

ژست عکاسی از روی شانه، زیبایی مدل را دو چندان کرده و عکس را بعددار می کند. در چنین ژستی، مدل، حس دلبرانه ای را به مخاطب منتقل می کند. برای مرموزانه کردن فضا، از او بخواهید تا با موهایش بازی کند.

ژست نگاه از روی شانه

9. بالا بردن دست ها

وقتی که مدل، دست هایش را بالای سرش می برد، تاکید بیشتری رو فرم بدنش انجام می شود. این یکی از ژست های پرتره ای است که به شدت حس زنانگی را به بیننده القا می کند، گویی که مدل دارد می رقصد.

10. دست به کمر

ژست دست به کمر

اگر می خواهید روی نیمه بالایی بدن مدل تمرکر کنید، این مناسب ترین ژست است. این ژست عکاسی پرتره، نمایانگر شخصیتی قوی و پرجذبه است. مدل می تواند حالت قرارگیری بدنش را تغییر دهد یا سرش را به جهات مختلف بچرخاند.

11. ترکیب حالت دست ها

یکی از مهم ترین نکاتی که عکاسان مبتدی باید بدانند، این است که نقش اعضای مختلف بدن، از جمله دست ها را فراموش نکنند. این موضوع در طبیعی جلوه دادن ژست عکاسی نقش مهمی دارد (مثلا عکس برنامه ریزی نشده و اتفاقی گرفته شده است). برای مثال، مدل می تواند گونه اش را لمس کند یا دستش را روی گردن بگذارد.

ترکیب حالت دست ها

12. تکیه دادن

زمانی که مدل به طرزی با شکوه به یک دیوار تکیه می دهد، ژستی خیره کننده را خلق می کند. این ژست، فضای رسمی و غیر رسمی را به هم می آمیزد. نکته کلیدی در خلق عکسی عالی، این است که مدل صاف بایستد (قوز نکند).

ژست تکیه دادن

13. بازی با موها

اگر مدل موهای پرپشت و بلندی دارد، این ویژگی او را در عکس خود، بزرگنمایی کنید. از مدل بخواهید که به کمک دستهایش، انتهای یک دسته از موهایش را پیچ و تاب دهد یا به سادگی، دست هایش را به داخل موهایش فرو ببرد.

ژست بازی با موها

ژست های عکاسی پرتره برای مردان

در حین عکاسی پرتره، آقایان به سرعت کم حوصله و خسته می شوند. به همین دلیل، بهتر است که عکاس، فرآیند عکاسی را به وسیله آماده کردن ژست عکاسی پرتره از قبل، ساده کند.

1. گذاشتن یک پا روی پا دیگر

ژست پاها

این یکی از طبیعی ترین، بی خیال ترین و غیر رسمی ترین ژست های عکاسی پرتره برای مردان است. در این حالت، مدل به دیوار یا هر سطح دیگری تکیه می دهد و می تواند حالات قرارگیری متفاوتی را انتخاب کند. مثلا به جای اینکه با پشتش به دیوار تکیه دهد، با بازو یا شانه تکیه دهد.

2. ژست عکاسی نشسته

در حالی که مدل، نشسته است، به او بگویید که مچ یک پایش را روی زانوی پای دیگرش بیاندازد. این یک ژست عکاسی پرتره بی نظیر برای مردان است.

ژست عکاسی نشسته

3. قدم زدن

پرتره مردان، زمانی که در حال حرکت گرفته می شود جذاب تر است. برای چنین ژستی، از مدل بخواهید که بدنش را صاف نگه داشته و سرش را بالا بگیرد. همچنین، بهتر است که گام هایی بلندتر از حد معمول بردارد تا تاکید بیشتری روی قدم زدن داشته باشد.

ژست قدم زدن

4. بالا آوردن یک پا

اگر می خواهید عکس خلاقانه ای بگیرید، به مدل بگویید که به دیوار تکیه داده و یکی از پاهایش را بالا بیاورد. سپس کف پایش را به دیوار بچسباند. این ژست، در حالت نشسته نیز می تواند کاربرد داشته باشد (البته با اندکی تغییر).

یک پا را بالا بیاورید

5. ژست بی تفاوتی

اگر سوژه لباس های مد روز و فشن پوشیده، از او بخواهید تا هیچ ژستی نگیرد. چنین ژستی، پویایی خاصی در عکس ایجاد می کند و باعث می شود که مدل، سرسخت و پیچیده به نظر آید.

ژست بی تفاوتی

6. افزودن کت یا ژاکت یقه دار

این ژست، جزء لیست ژست های برتر برای مردان است، زیرا علیرغم سادگی، باکلاس نیز هست. این ژست به عکس پرتره، حس صلابت و اطمینان خاصی می بخشد.

افزودن کت یا ژاکت یقه دار

7. دست در جیب

زمانی که یک مرد، دست هایش را در جیب می گذارد، در واقع آرامش و قاطعیت را نشان می دهد. مدل می تواند انتخاب کند که بخشی از دست یا تمام آن را در جیب بگذارد. برای مثال، می تواند چهار انگشت دست را داخل گذاشته و فقط انگشت شست را نمایش دهد.

ژست دست در جیب

8. قرار دادن کت روی شانه

همه استایل های ایستاده می توانند به کمک عناصر احساسی، مانند یک کت یا ژاکت، متنوع شوند. از مدل بخواهید که کت را روی شانه بیاندازد تا بتوانید از این ژست عکاسی پرتره یک عکس جذاب و گیرا ثبت کنید.

کت را روی شانه بیاندازید

9. دست به سینه

اگر مدل تمایل دارد که جدی و قاطع به نظر برسد، به او پیشنهاد کنید تا دست به سینه بایستد. حواس تان باشد که مدل در این حالت تا حد امکان، طبیعی به نظر برسد.

10. بستن دکمه

ژست بستن دکمه

زمانی که می خواهید روی مردانگی مدل تاکید کنید، از او بخواهید که خود را مشغول بستن یا باز کردن دکمه سر دست پیراهنش نشان دهد. این ژست به عکس پرتره، پویایی و وقار می بخشد.

11. ژست متفکر

این حالت، یکی از مناسب ترین ژست ها برای نشان دادن حالت غم و اندوه در عکاسی پرتره است. مدل می تواند با قرار دادن دست روی پیشانی یا انگشتان در اطراف و یا زیر چانه، ژست بگیرد.

ژست متفکر

12. به افق خیره شدن

در عکاسی پرتره، لازم نیست که همیشه مدل، مستقیما به دوربین نگاه کند. مثلا می تواند به بالای سطح دوربین خیره شود. با چنین ژستی، تصویری صادقانه و با اصالت ثبت می کنید.

به افق خیره شدن

ژست های عکاسی پرتره کودکان

همه ی ما عکاسی از کودکان را تجربه کرده ایم و به خوبی می دانیم که عکاسی از بچه های کوچک فرآیندی پیچیده و خسته کننده است. کودکان غیر قابل پیش بینی اند و اغلب در حین عکاسی به حرف کسی گوش نمی دهند. به همین دلیل، یکی از ویژگی های اصلی عکاس کودک، داشتن صبر و حوصله است؛ همچنین آماده کردن یک سری ژست های عکاسی خلاقانه، قبل از جلسه ی عکاسی می تواند سرعت روند کار را بالاتر ببرد. در این قسمت به چند ژست عکاسی پرتره کودک اشاره می کنیم تا ایده های بیشتری در ذهن تان داشته باشید و از عکاسی لذت ببرید.

1. دویدن

در این ژست، شما باید عکاسی را به یک بازی تبدیل کنید تا کودک از آن لذت ببرد و با شما همکاری کند. از کودک بخواهید که پشت یک دیوار یا درخت قایم شود و سپس از مخفیگاهش بیرون بپرد. اگر در حین مخفی شدن و دویدن از او عکس بگیرید، عکس ها بسیار طبیعی تر جلوه خواهند کرد.

ژست دویدن

2. به هوا پریدن

این ژست عکاسی ماهیت پر انرژی کودک را نمایان می کند و آنها را در طبیعی ترین حالت ممکن نشان می دهد. از کودک بخواهید روی زمین یا حتی روی تخت بپرد و در حال حرکت از او عکاسی کنید.

ژست به هوا پریدن

3. حالت بامزه

کودکان روحیه ی شاد و پرانرژی دارند و به همین خاطر توصیه نمی کنیم که از آنها بخواهید تا حالت جدی به صورت خود بدهند. اجازه دهید که به کودک خوش بگذرد و در هر حالتی که دوست دارد قرار بگیرد. سعی کنید که روحیه شیطنت را در او بیدار کنید؛ مثلا برای او زبان درازی کنید یا شکلک دربیاورید تا او هم همین کار را بکند.

ژست صورت های بامزه

4. حالت نشسته

این ژست عکاسی یکی از ساده ترین و کلاسیک ترین ژست های پرتره کودکان است که در هر دو حالت عکاسی فضای باز و فضای بسته قابل انجام می باشد. در چنین ژستی، مدل کوچک شما ستودنی به نظر می رسد، مخصوصا وقتی که یک لبخند شیرین هم بر لب داشته باشد.

ژست نشسته

5. چرخیدن

با این ژست به مدل خود آزادی عمل و حس راحتی می دهید. رقصیدن و چرخیدن یکی از حرکات طبیعی کودکان است و چنین ژست پویایی به کودکان در ابراز احساسات خود کمک می کند.

ژست چرخیدن

6. جنب و جوش در زمین بازی

زمین بازی یکی از راحت ترین مکان ها برای کودکان است، چون در آن جا می توانند واقعا خودشان باشند. زمانی که مشغول بازی هستند، از چهره های هیجان زده و شاد آنها عکاسی کنید و از نتیجه ی آن لذت ببرید.

ژست پر جنب و جوس

7. فوت کردن

از کودک بخواهید تا یک بوسه به سمت دوربین بفرستد، البته اگر به انجام آن تمایل دارد (بعضی از بچه ها از بوسه فراری اند). چنین ژست عکاسی، شیرینی و بانمکی مدل کوچک را دو چندان می کند.

ژست فوت کردن

8. کتاب خواندن

هر کودکی داتا کنجکاو است؛ به همین دلیل، می توانید چند کتاب که شامل تصاویر جذاب برای کوکان است را آماده کنید و در مقابلش بگذارید. زمانی که کودک مشغول ورق زدن کتاب ها شد، شروع به عکس گرفتن کنید. این ژست عکاسی بسیار طبیعی به نظر می رسد.

ژست کتاب خواندن

9. در آغوش گرفتن اسباب بازی ها

هر کودکی یکی از اسباب بازی هایش را  بیشتر از بقیه دوست دارد و علاقه ی بیشتری به آن دارد. اسباب بازی دلخواه را به لوکیشن عکاسی بیاورید تا بتوانید لحظه ناب در آغوش کشیدن اسباب بازی یا بازی کردن با آن را ثبت کنید. این ژست عکاسی آرامش را برای عکس شما به ارمغان می آورد.

در آغوش گرفتن اسباب بازی ها

10. گذاشتن دست زیر چانه

این یکی از عالی ترین ژست های عکاسی پرتره برای کودک با هر سن و سالی است. به مدل تان پیشنهاد fدهید که روی یک سطح صاف بنشیند و به سمت جلو دولا شود یا حتی دراز بکشد و دست هایش را به عنوان یک تکیه گاه برای سرش قرار دهد.

گذاشتن دست زیر چانه

11. عکس با حیوانات خانگی

کودکان از بازی کردن با حیوانات خانگی لذت می برند و با آنها رابطه ی خوبی دارند. سگ، گربه یا طوطی او را به لوکیشن عکاسی بیاورید و لحظه های شگفت انگیز ارتباط کودک با حیوان را ثبت کنید.

عکس با حیوانات خانگی

12. دست های بسته

برای این ژست عکاسی، از کودک بخواهید که ساعد دستانش را روی هم بگذارد و به یک سطح دیگر تکیه دهد. مدل می تواند مانند عکس زیر سرش را روی دستانش بگذارد، لبخند بزند و یک عکس خارق العاده به شما هدیه کند.

ژست دست های بسته

13. حلقه کردن دست ها دور پاها

این ژست برای عکاسی پرتره در فضای باز کاربردی تر است. به مدل بگویید که به پهلو بنشیند و دست هایش را روی دور پاهایش حلقه کند. با این ژست عکاسی از خلق عکسی کم نظیر و خیره کننده اطمینان داشته باشید.

حلقه کردن دست ها دور پاها

جمع بندی

یکی از مهم ترین عناصری که بر چشم نواز بودن یک عکس پرتره تاثیر دارد، ژست مدل است. هزاران هزار ژست عکاسی پرتره برای زنان و مردان وجود دارد که در این مقاله به اصلی ترین آنها اشاره شد. بهتر است که عکاسان پرتره، این ژست ها را به خاطر بسپارند و از ژست های مورد علاقه خود، یک چک لیست بسازند تا هنگام عکاسی، دچار سردرگمی نشوند.

از شما همراهان آسمان شب سپاسگزاریم که در این مقاله با ما همراه بودید.

برگرفته از: fixthephoto.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵