کاربرد دکمه‌های دوربین و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها

فهرستی از آنچه که باید در مورد دوربینتان بدانید حتماً برای خیلی از شما پیش‌آمده که دوربینی خریده‌اید و مات و مبهوت به آن همه دکمه‌ی موجود روی بدنه‌اش خیره شده‌اید. خرید یک دوربین با قابلیت تعویض لنز واقعاً جالب و هیجان‌انگیزه.

اما چه دوربین دیجیتالی باشد چه بدون آیینه ، یک سری تنظیمات خاص و دکمه‌های مخصوص روی بدنه‌شان هست که باید نحوه‌ی کار و تنظیم آن‌ها رو بلد باشید.

حتی مدل‌های ساده نیز تعدادی دکمه برای کنترل برخی عملکرد‌ها رویشان وجود دارند که ممکن است شما را سردرگم کند. اگر می‌خواهید دوربین بخرید فقط نباید به دامنه‌ی پویایی، کیفیت تصاویر و رزولوشن توجه کنید، بلکه باید در مورد نحوه‌ی تنظیم دوربین و کار کردن با این دکمه‌ها را  یاد بگیرید تا به نتیجه‌ی دلخواهی برسید.

کاربرد دکمه‌های دوربین

به یاد داشته باشید سایز دوربین‌ها کمابیش یکی هستند.فقط ممکن است جای این کلید‌ها بسته به نوع، مدل، برند و کارخانه‌ی سازنده باهم فرق کند، یا بعضی دوربین‌ها به‌جای این‌همه کلید صفحه‌نمایش لمسی داشته باشند؛ اما علامت‌ها و استانداردها یکسان هستند و به‌طورمعمول این دکمه‌ها در جای معین و یکسانی در تمام دوربین‌ها درج‌شده‌اند. پس لازم نیست نگران خرید دوربین جدید و درگیری با کاربرد دکمه‌ها و کلید‌هایش باشید.

برای درک و یادگیری بهتر عملکرد این دکمه‌ها، ما فهرستی خلاصه و کوتاه تهیه‌کرده‌ایم تا به کمک آن بتوانید کاربرد این کلید‌ها را در لنز‌ها و دوربین‌های دیجیتالی خود بفهمید. در اینجا نحوه‌ی عملکرد دکمه‌های موجود در دوربین نیکون D5600 توضیح داده شده است که خواندن آن به شما کمک می‌کند نحوه‌ی عملکرد همین کلید‌ها را در سایر دوربین‌ها، یاد بگیرید.

اکثر اوقات در بخش بالایی بدنه‌ی دوربین کلید‌هایی وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید کنترل کلی  دوربین را به دست گرفته و تنظیمات مهم و ساده را انجام دهید.

در برخی دوربین‌ها تمام دکمه‌ها در بخش بالایی آن‌ها قرار دارند.  اما در دوربین D5600، دکمه‌ها تا حد ممکن در جای استاندارد درج‌شده‌اند.

بررسی دکمه‌های درج شده در بالای دوربین

کاربرد دکمه‌های دوربین و نحوه‌ی عملکرد آن‌ها

نمایی از دکمه های بالایی دوربین

دکمه‌ی پخش ویدیو:

دکمه‌ی قرمزرنگ را هرگز فشار ندهید! مگر اینکه بخواهید از سوژه فیلم‌برداری کنید. این دکمه ممکن است در بخش بالایی دوربین شما قرار نداشته باشد اما در تمام دوربین‌ها قرمزرنگ است. در برخی دوربین‌ها،‌ به جای قرار دادن چنین دکمه‌ای، از همان دکمه‌ی شاتر ساده استفاده می‌کنند و در مود فیلم‌برداری با فشردن دکمه‌ی شاتر، شروع به فیلم‌برداری می‌کنند.

دکمه‌ی پاور( خاموش و روشن کردن دوربین):

این دکمه برای خاموش و روشن کردن دوربین شما درج شده است. دکمه‌های پاور دوربین‌های نیکون معمولاً اطراف دکمه‌ی رهاسازی شاتر قرار دارند. اما خیلی از برند‌ها این دکمه‌ را در جای دیگری روی بدنه‌ی دوربین درج می‌کنند.

دکمه‌ی رهاسازی شاتر:

با فشردن این دکمه می‌توانید عکس بگیرید! تقریباً  محل این دکمه در تمام دوربین‌ها با قابلیت تعویض لنز، یکسان است.

دکمه‌ی جبران نوردهی (دکمه‌ی تنظیم دیافراگم و یا دکمه EV):

جبران نوردهی را بسته به حالتی که در آن عکاسی می‌کنید با تغییر سرعت شاتر یا اندازه دیافراگم انجام می‌دهد. از این دکمه می‌توانید در سه حالت به حالتی که در آن عکاسی می‌کنید با تغییر سرعت شاتر یا اندازه دیافراگم انجام می‌دهد.

از این دکمه می‌توانید در سه حالت عکاسی p (خودکار برنامه‌ریزی‌شده) ، حالت TV یا S (تقدم شاتر) و AV  یا A، (تقدم دیافراگم) استفاده کرد. اگر در حالت عکاسی P باشید دوربین برای جبران نوردهی سرعت شاتر و/یا اندازه دریچه دیافراگم را تغییر می‌دهد. وقتی در حالت S عکس می‌گیرید، ازآنجاکه شما سرعت شاتر را تعیین می‌کنید، دوربین فقط اندازه دریچه دیافراگم را تنظیم می‌کند. و در آخر حالت A، دوربین فقط سرعت شاتر را تنظیم می‌کند چراکه اندازه دیافراگم را شما تعیین می‌کنید.

برای تنظیم دیافراگم باید این دکمه را نگه داشته و فشار دهید. از این حالت در مود دستی نمی‌توانید استفاده کنید چون باید مقادیر دیافراگم و نوردهی را خودتان مشخص کنید.  در سایر مود‌ها با این دکمه می‌توانید جبران نوردهی را تنظیم کنید و تصاویر را تیره و روشن کنید. با استفاده از این دکمه به دوربین اجازه‌ می‌دهید تنظیمات مناسب‌تر و بهتر را در شرایط مختلف، انتخاب کند.

دکمه‌ی مود دایل:

از این دکمه برای تغییر مود‌های عکاسی استفاده می‌شود. مود‌های استاندارد پروگرم، تقدم شاتر، تقدم دیافراگم و مود دستی می‌باشد که در صفحه‌ی مدرج دایل به صورت P، S، A و M نشان داده می‌شود. اکثر دوربین‌ها، مخصوصاً نسخه‌های طراحی شده برای تازه‌کارها یک مود خودکار “green box” دارند که اصولاً حساسیت فلاش را در مواقع موردنیاز بالا می‌برد.

مود بدون فلاش که حداقل در نمونه‌ی ما کاملاً اتوماتیک است، تمام تنظیمات را به‌صورت اتوماتیک تعدیل می‌کند. اما فلش را در مواقعی که لازم نیست، غیرفعال می‌کند. مود‌های نمایش شامل تنظیمات پیش‌فرض و اتوماتیکی هستند که مناسب عکاسی از مناظر،‌پرتره و ورزشی می‌باشند. این درحالی است که مود‌های Effect معمولاً تنظیمات گسترده‌تری را پوشش می‌دهند، مثل انتخاب رنگ.

دکمه‌ی لایو ویو یا نمایش زنده:

در برخی دوربین‌ها این آپشن به شکل یک کلید و برخی، به شکل یک دکمه می‌باشد. این دکمه آیینه و منظره یاب را در یک دوربین DSLR قفل می‌کند و به کمک آن می‌توانید تصویر را بلافاصله حین عکاسی یا فیلم‌برداری در اسکرین LCD مشاهده کنید. هرچند کاربرد زیادی برای عکاسی ندارد اما یکی از بزرگ‌ترین مزیت‌های استفاده از Live View این است که تصویری که در LCD به شما نشان می‌دهد تصویری است که بر روی سنسور افتاده و به‌نوعی شبیه‌سازی عکس نهایی است، و به شما تصور بهتری از عکس نهایی می‌دهد.

هر تغییری که در شرایط نوری عکس بدهید،( مانند تراز سفیدی یا تغییرات رنگی) از طریق Viewfinder قابل‌رؤیت نیست، اما تأثیر این تغییرات بر روی عکس را از طریق LCD می‌توان مشاهده کرد. دوربین‌های بدون آینه همیشه در این مود هستند و نیازی به این دکمه نیست. هرچند، اگر دوربین بدون آیینه‌ی شما یک منظره یاب الکترونیکی دارد، می‌توانید به کمک دکمه‌ی مخصوصی که در دوربینتان درج شده، منظره یاب را به حالت لایو ویو تغییر دهید.

Command dial:

این گزینه به شما کمک می‌کند سرعت شاتر را تعدیل کنید و حین فشردن و نگه‌داشتن دکمه‌ی جبران نوردهی-دیافراگم، مقدار دیافراگم را نیز تنظیم کنید. اکثر دوربین‌ها از این گزینه برای حرکت منو‌ها یا کنترل عملکرد‌های حساسیت سنسور‌ها( مثل حساسیت ISO‌ یا تراز سفیدی) استفاده می‌کنند. با اینکه  دوربین نیکون D5600  و سایر دوربین‌های آماتوری، فقط یک دکمه برای ارائه‌ی خدمات این آپشن دارند. اما در دوربین‌های سطح بالا، دو یا سه دکمه مختص این گزینه درج شده است که امکان تنظیم سرعت شاتر، دیافراگم و حساسیت ISO را در شرایط مخصوص، فراهم می‌کند.

لنز و بخش کناری دوربین

نمایی از دکمه های کناری دوربین

عموماً، دکمه‌هایی که در بخش کناری دوربین درج‌شده‌اند چندان رایج و پراستفاده نیستند. فهرست زیر، برخی از عملکر‌دها و آپشن‌های جالب دوربین نیکون D5600  می‌باشد. هرچند، خواندن آن‌ها ارزشش را دارد.

دکمه‌ی فلاش:

در هر مود نوردهی پیشرفته‌ای( P،S،A، یا M)، با فشردن این دکمه دوربین فلاش می‌زند. این آپشن ممکن است در دوربین‌های مختلف واقعاً با یکدیگر متفاوت باشند اما آن دکمه‌ای که رویش علامت صاعقه هست و برای فلاش زدن می‌باشد، در تمام دوربین‌ها یکی است. پس به راحتی می‌توانید آن را پیدا کنید. آیکون به‌علاوه(+)ای که کنار نماد فلاش قرار دارد، نماد جبران نوردهی فلاش می‌باشد. با فشردن و نگه‌داشتن این دوربین شما می‌توانید جبران نوردهی فلاش را تعدیل و میزان روشنایی فلاش را تنظیم کنید.

دکمه‌ی Fn:

در برخی دوربین‌ها گروهی از این دکمه‌ها وجود دارد. دکمه‌های فانکشن واقعاً کارآمد هستند چون برای تنظیم و انجام هر چیزی که می‌خواهید برنامه‌ریزی‌شده‌اند. اگر دکمه یا عملکردی در منوی دوربین شما از کار افتاده و به آن نیاز دارید،‌ به کمک این دکمه به راحتی می‌توانید به همان قابلیت، دست یابید.

حلقه‌ی زوم:

این حلقه معمولاً از حلقه‌ی لنز بزرگ‌تر است و با چرخاندن آن فوکوس، لنز عقب و جلو رفته و زوم می‌کند.

حلقه‌ی فوکوس:

این حلقه‌ها از حلقه‌های لنز کوچک‌تر هستند و با چرخاندن آن می‌توانید نقطه‌ی فوکوس را تعدیل و تنظیم کنید؛ البته هنگام استفاده از آن فوکوس دستی غیرفعال می‌باشد. وقتی آماده عکاسی در حالت MF یا همان فوکوس دستی بودید می‌توانید سوئیچ را روی این  گزینه قرار دهید. در این وضعیت با فشار دادن دکمه شاتر به اندازه نصف، دیگر به کار  شما نخواهد آمد. تنظیم میزان فوکوس با چرخاندن حلقه مخصوص فوکوس روی لنز امکان‌پذیر است.

اگر از لنزهای قابل زوم استفاده می‌کنید باید دو حلقه دور لنز در اختیار شما باشد که حلقه زوم یا بزرگنمایی نزدیک‌تر به بدنه دوربین و حلقه فوکوس در انتهای لنز قرار دارد. در لنز‌های ساده‌ای مثل نمونه‌ی ما، حلقه‌ی فوکوس واقعاً کوچک است. اگر حلقه‌ی فوکوس بزرگ‌تر باشد، لنز‌ها به‌طور حرفه‌ای‌تری می‌چرخند. اگر می‌خواهید تسلط بیشتری روی تصاویر ثبت شده با دوربین‌های DSLR خود داشته باشید، پیشنهاد عکاسان حرفه‌ای این است که از قابلیت فوکوس دستی به جای فوکوس خودکار استفاده کنید.

دکمه‌ی فشاری‌ لنز:

با فشردن این دکمه می‌توانید لنز را روی بخش موردنظر زوم کنید و پس از عکس‌برداری، مجدداً آن را فشار دهید تا غیرفعال شود.

دکمه‌ی رهاسازی لنز:

امروزه دوربین‌هایی که قابلیت تغییر و تعویض لنز در آن‌ها وجود دارد محبوب‌تر هستند و کمتر کسی سراغ دوربین‌های کامپکت و بدون این قابلیت می‌رود. با فشردن این دکمه صفحه‌ی مدرج لنز را باز کنید و با چرخاندن آن، به راحتی از دوربین جدایش کنید. حین سوار کردن لنز، لزومی ندارد این دکمه را فشار دهید.

دکمه‌ی Drive mode:

یادگرفتن کارایی تمام گزینه‌های drive mode دوربینتان به شما کمک می‌کند تا در شرایط مختلف عکس‌های بهتری بگیرید. به کمک این مود می‌توانید کنترل کامل دوربین را به دست بگیرید و به کمک آن می‌توانید عکس تکی یا (single shot) و عکس‌های پیاپی ثبت کنید یا از شمارش معکوس برای عکاسی استفاده کنید.

این دکمه واقعاً قابلیت بی‌نظیری را به دوربین شما می‌بخشد. نماد این دکمه نیز مثل نماد بین‌المللی فلاش، در تمام دوربین‌ها یکی می‌باشد و می‌توانید به راحتی با شناختن عکس آیکون در دوربین، پیدایش کنید. به یاد داشته باشید که خیلی از دوربین‌ها یک دکمه‌‌ی مجزا مخصوص این قابلیت‌ها ندارند و برای استفاده از این اپشن باید منو‌های آن‌ها را جستجو کنید.

دکمه‌های موجود در بخش پشتی دوربین

نمایی از دکمه های پشتی دوربین

دکمه‌های پشت دوربین زیاد است ولی اصلاً نگران ‌چیزی نباشید. این دکمه‌ها نه‌تنها پیچیده نیستند بلکه کارایی چندانی هم ندارند. این دکمه‌ها بیشتر مربوط به تنظیمات پخش و حرکت منوها می‌باشند.

دکمه‌ی منو:

همان‌طور که از اسمش معلوم است، این دکمه منوی دوربین را روی صفحه‌ی نمایش می‌آورد و می‌توانید از طریق آن کیفیت، تنظیمات فوکوس خودکار و تمام نکات و تنظیمات مربوط به دوربینتان را تعدیل کنید. به یاد داشته باشید، اگر در مود خودکار “green box” هستید، برخی از گزینه‌ها ممکن است از دسترسی خارج شوند.

دکمه‌ی تنظیم دیوپتر:

در دوربین‌هایی که با منظره یاب سروکار دارند، دکمه‌ی دیوپتر به شما امکان فوکوس از طریق منظره یاب را می‌دهد. اگر حین تماشای سوژه از منظره یاب چشمی، متوجه شوید چیزی از کادر و فریم شما بیرون مانده است، حتی اگر از فوکوس خودکار استفاده می‌کنید باید از دیوپتر استفاده کنید تا آن را تعدیل کنید. پس قبل از عکاسی از این اپشن نیز استفاده کنید. معمولاً آماتور‌ها و تازه‌کاران هنگام استفاده از این گزینه آن را دچار نقص و اختلال می‌کنند. اما خوشبختانه تعمیر آن واقعاً ساده است.

دکمه‌ی Info:

حین عکاسی،‌با فشردن این دکمه اطلاعات مختلفی روی صفحه‌ی نمایش دوربین نشان داده می‌شود. اگر این دکمه‌ را حین پخش عکس‌ها و فیلم‌ها فشار دهید، می‌توانید اطلاعات مربوط به عکس، داده‌ها، هیستوگرام و سایر اطلاعات ضروری را در مورد عکس ببینید.

قفل فوکوس خودکار و نوردهی خودکار:

اگر از مود فوکوس و نوردهی خودکار استفاده می‌کنید و می‌خواهید تنظیماتش را قفل کنید، این دکمه را فشار داده و نگه دارید. حتی اگر دوربین را نیز حرکت می‌دهید این کار را انجام دهید. معمولاً آماتورها از این ترفند استفاده نمی‌کنند  اما خیلی به کار عکاسان حرفه‌ای می‌آید.

دکمه‌ی پخش عکس:

با فشردن این دکمه عکس‌ها و فیلم‌هایی که ثبت کرده‌اید به صورت اسلایدشو و کلیپ روی صفحه‌ی LCD نمایشگر پخش می‌شود. خیلی ساده بود نه؟

دکمه‌ی i:

واقعاً در دوربین‌های شرکت نیکون، به این دکمه i می‌گویند_شاید چون دکمه‌ای با عنوان  info در بدنه‌ی دوربین وجود دارد به این دکمه i می‌گویند. سایر‌ برند‌ها نیز دکمه‌های مشابه همین دارند که به آن دکمه‌ی Q‌ می‌گویند و برای نمایش سریع اطلاعات منو می‌باشد. با فشردن این دکمه اطلاعات به‌سرعت روی صفحه‌ی نمایشگر نمایش داده می‌شوند که از طریق آن‌ها مستقیماً می‌توانید تنظیمات را تعدیل کنید. از این گزینه می‌توانید برای تنظیمات حساسیت ISO، تراز سفیدی و تنظیمات drive mode استفاده کنید. خصوصاً در دوربین‌هایی که دکمه‌های مخصوص و مجزایی برای تنظیم این گزینه‌ها وجود ندارد.

دکمه‌ی OK:

از این گزینه برای تائید یا انتخاب منو‌ها استفاده می‌شود، اما در برخی دوربین‌ها از این دکمه با استفاده از اتو فوکوس یک نقطه‌ای، برای مشخص نمودن نقاط فوکوس فعال استفاده می‌شود.

دکمه‌ی چهارجهته:

ممکن است در برند‌های گوناگون با اسامی مختلفی شناخته شده باشد، اما در اکثر دوربین‌ها از آن با عنوان دکمه‌ی چندجهته یا چهارجهته یاد می‌شود. با این گزینه می‌توانید آیتم‌ها را به جهات مختلفی حرکت دهید. در اکثر دوربین‌های Nikon، پس‌ازاینکه فوکوس تک نقطه‌ای را در تنظیمات انتخاب کردید، توسط دکمه‌های چهارجهته­ در پشت دوربین می‌توانید نقطه فوکوس را به‌سادگی تغییر دهید. ‌هرچند برخی دوربین‌ها دکمه‌های مجزایی برای کنترل این عملکرد اختصاص داده‌اند.

دکمه‌ی بزرگنمایی:

نام این گزینه بزرگ‌نمایی می‌باشد و برای مشخص کردن و ابهام‌زدایی تفاوت عملکرد این گزینه با زوم لنز این‌گونه نام‌گذاری شده‌است. چون این گزینه اصلاً کاری با زوم لنز ندارد. این برای بزرگنمایی تصویر حین پخش است و کمک می‌کند تا عکس‌ها را با جزئیات بزرگ‌تری تماشا کنید. اصولاً برای فوکوس واقعاً مناسب است. برخی از دوربین‌ها به شما این قابلیت‌ را می‌دهند تا یک عکس را در لایوویو (یا نمایش زنده) بزرگ کنید.

دکمه‌ی Delete:

در تمام دوربین‌های جهان روی این دکمه عکس سطل آشغال قرار دارد. با فشردن این دکمه می‌توانید یک عکس را حین پخش آن‌ها از روی کارت حافظه پاک کنید. هرچند در دوربین‌های متفاوت نحوه‌ی پاک کردن عکس‌ها با این دکمه متفاوت است، اما هرگز با یک فشار عکس پاک نمی‌شود. چون ممکن است از پاک کردن آن پشیمان شوید یا به‌طور اتفاقی و از روی حواس پرتی ‌آن را فشار دهید. باید آن را دو بار فشار دهید و سپس دوربین برای اطمینان از شما می‌پرسد واقعاً مایل به حذفش هستید یا خیر.

دکمه‌ی Demagnify یا کوچک نمایی:

مجدداً این گزینه هیچ ربطی به زوم لنز و عقب جلو کردن آن ندارد. عملکرد این گزینه دقیقاً برعکس عملکرد بزرگنمایی است و به کمک آن می‌توانید ویو و نمای کلی عکس را حین پخش تماشا کنید. عکس‌های خیلی بزرگ را می‌توانید به کمک آن کوچک کنید و به‌این‌ترتیب فایل‌های بیشتری را در کارت حافظه جای دهید.

همچنین اگر دقت کنید، علامت “؟” را کنار نماد بزرگ نمایی و کوچک نمایی در دوربین‌های نیکون مشاهده می‌کنید. این دکمه برای اطلاع‌رسانی و راهنمایی است. اگر آن را فشار دهید نکات و توضیحاتی درباره‌ی تنظیمات منو نشانتان می‌دهد.

خب امیدوارم به کمک این توضیحات بتوانید کامل از دکمه‌های موجود در دوربین‌های جدید و پیشرفته سر دربیاورید و نحوه‌ی کنترل و استفاده از آن‌ها را یاد بگیرید. این دوربین‌های پیشرفته ظاهر پیچیده‌ای دارند اما خیلی کنترلشان راحت است و کار کردن با آن‌ها، سخت نیست. دکمه‌هایی نیز وجود دارند که قابلیت‌های واقعاً فوق‌العاده و بی‌نظیری در اختیار شما قرار می‌دهند و به کمک آن‌ها می‌توانید کیفیت عکس‌های خود را افزایش دهید.

کافی‌ است کمی با آن‌ها سروکله بزنید و تمرین کنید. به یاد داشته باشید، کافی است عملکرد مود دایل، command، رهاسازی شاتر و دیافراگم را یاد بگیرید تا بتوانید کنترل کامل دوربین خود را در دست داشته باشید.

منبع:noornegar.com

میانگین امتیازات ۵ از ۵